Бекітемін:
|
Бөлім: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандар және нөл |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар натурал сандар ұғымын біледі, түснеді және есеп шығаруда пайдаланады. қосудың қасиеттерін қолдана отырып, әріпті өрнекті дұрыс түрлендіреді; - көбейтудің қасиеттерін қолдана отырып, әріпті өрнекті дұрыс түрлендіреді; |
Сабақ барысы:
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Натурал сандар және нөл тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 2. Тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Балалар сендер натурал сандар дегенді қалай түсінесіңдер? |
Сәлемдесу Үй тапсырмасын тексерту Әр оқушы өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту. Мысалы, Сарсен – сүйкімді, Мейіржан – мейірімді, Аяжан – ақылды, Дана – данышпан, т.с.с. |
Белсенділік танытқан оқушыларды ауызша бағалау |
Интербелсенді тақта Оқу құрал жабдықтары |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1 тапсырма. Қосу мен көбейтудің ассоциативті қасиетін қолдана отырып, есептеңіз:
а) 239+(53+11);
d)50 2 тапсырма. Тиімді тәсілмен есептеңіз: c)
150 |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Дескриптор: -оқушылар есепті шығарудың тиімді тәсілін таңдайды; -оқушылар есептің жауабын дұрыс таба алады Әр дұрыс есеп үшін 1 балл |
Дескриптор бойынша бағаланады ҚБ: |
Слайд Интербелсенді тақта Оқу құрал жабдықтары |
|
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Әр топқа арналған тапсырмалар: Тапсырма: 2х + у = 10 екені белгілі болса, 43 + х + 51:3 +х + у өрнегінің мәнін анықтаңыз. 43 + х + 51:3 +х + у=43+27+2х+у=60+2х+у=60+10=70 1. Өрнекті ықшамдаңыз: 34х – х +
5х 2. Бір қапта х кг картоп болған, ал екіншісінде 2 есе үлкен. Екі қапта қанша килограмм картоп болған? 3. Арман у тапсырма орындады, ал Мәриям – 4 есеп артық шығарды. Арман мен Мәриям барлығы қанша есеп шығарды?
|
Топтарға шығармашылық тапсырма: № 1есеп. Мына сандарды кластар атауымен жазыңдар. 1) 70563 – 70 мың 563 2) 4036008 – 4 млн 36 мың 8 3) 435072601 – 435 млн 72 мың 601 4) 8617500324 – 8 млрд 617 млн 500 мың 324. №26 есеп. Қандай сан разрядтық қосылғыштардың қосындысы ретінде жазылған. 1) 9∙100 + 6∙10 + 5 = 965 2) 5∙1000 + 7∙100 + 3∙10 + 6=5736 3) 8∙10000 + 5∙1000 + 4∙100 + 2=85402 4). 7∙10000 + 3∙1000 + 9∙10 + 4=73092 № 3 есеп. Есептеңдер. 1) (3377+783):8=4160:8=520; 2) (2465-917):18=1548:18=86; 3) (1401+975):24=2376:24=99; 4) 45∙28 – 290=1260-290=970; 5) 16∙39:24 + 74=26+74=100; 6) 330:22∙8 – 30=15∙8-30=120 – 30=90; |
Дескриптор: 1. Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі. 2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі. |
Слайд Интербелсенді тақта Оқу құрал жабдықтары |
|
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықтан № № |
Оқулықтан АБС деңгейдегі тапсырманы тақтада орындау |
«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды. |
Оқулық Оқу құралдары |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: 1. Натурал сандар жиыны ұғымын меңгереді 2. Тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгереді Рефлексия
Үйге тапсырма. №10, №12
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып Натурал сандар және нөл
5 сынып Натурал сандар және нөл
Бекітемін:
|
Бөлім: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандар және нөл |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар натурал сандар ұғымын біледі, түснеді және есеп шығаруда пайдаланады. қосудың қасиеттерін қолдана отырып, әріпті өрнекті дұрыс түрлендіреді; - көбейтудің қасиеттерін қолдана отырып, әріпті өрнекті дұрыс түрлендіреді; |
Сабақ барысы:
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Натурал сандар және нөл тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 2. Тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Балалар сендер натурал сандар дегенді қалай түсінесіңдер? |
Сәлемдесу Үй тапсырмасын тексерту Әр оқушы өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту. Мысалы, Сарсен – сүйкімді, Мейіржан – мейірімді, Аяжан – ақылды, Дана – данышпан, т.с.с. |
Белсенділік танытқан оқушыларды ауызша бағалау |
Интербелсенді тақта Оқу құрал жабдықтары |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1 тапсырма. Қосу мен көбейтудің ассоциативті қасиетін қолдана отырып, есептеңіз:
а) 239+(53+11);
d)50 2 тапсырма. Тиімді тәсілмен есептеңіз: c)
150 |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Дескриптор: -оқушылар есепті шығарудың тиімді тәсілін таңдайды; -оқушылар есептің жауабын дұрыс таба алады Әр дұрыс есеп үшін 1 балл |
Дескриптор бойынша бағаланады ҚБ: |
Слайд Интербелсенді тақта Оқу құрал жабдықтары |
|
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Әр топқа арналған тапсырмалар: Тапсырма: 2х + у = 10 екені белгілі болса, 43 + х + 51:3 +х + у өрнегінің мәнін анықтаңыз. 43 + х + 51:3 +х + у=43+27+2х+у=60+2х+у=60+10=70 1. Өрнекті ықшамдаңыз: 34х – х +
5х 2. Бір қапта х кг картоп болған, ал екіншісінде 2 есе үлкен. Екі қапта қанша килограмм картоп болған? 3. Арман у тапсырма орындады, ал Мәриям – 4 есеп артық шығарды. Арман мен Мәриям барлығы қанша есеп шығарды?
|
Топтарға шығармашылық тапсырма: № 1есеп. Мына сандарды кластар атауымен жазыңдар. 1) 70563 – 70 мың 563 2) 4036008 – 4 млн 36 мың 8 3) 435072601 – 435 млн 72 мың 601 4) 8617500324 – 8 млрд 617 млн 500 мың 324. №26 есеп. Қандай сан разрядтық қосылғыштардың қосындысы ретінде жазылған. 1) 9∙100 + 6∙10 + 5 = 965 2) 5∙1000 + 7∙100 + 3∙10 + 6=5736 3) 8∙10000 + 5∙1000 + 4∙100 + 2=85402 4). 7∙10000 + 3∙1000 + 9∙10 + 4=73092 № 3 есеп. Есептеңдер. 1) (3377+783):8=4160:8=520; 2) (2465-917):18=1548:18=86; 3) (1401+975):24=2376:24=99; 4) 45∙28 – 290=1260-290=970; 5) 16∙39:24 + 74=26+74=100; 6) 330:22∙8 – 30=15∙8-30=120 – 30=90; |
Дескриптор: 1. Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі. 2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі. |
Слайд Интербелсенді тақта Оқу құрал жабдықтары |
|
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықтан № № |
Оқулықтан АБС деңгейдегі тапсырманы тақтада орындау |
«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды. |
Оқулық Оқу құралдары |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: 1. Натурал сандар жиыны ұғымын меңгереді 2. Тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгереді Рефлексия
Үйге тапсырма. №10, №12
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|
шағым қалдыра аласыз
(32
);
;














