Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хан мен балалары. Кендебайдың ерлігі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 4 минут
Сабақтың ортасы 6 минут
10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы
https://wordwall.net/ru платформасы арқылы “Кездейсоқ дөңгелек» әдісі бойынша сұрақтарға жауап бер. Үй тапсырмасын сұрау 1. Ертегіден қандай әсер алдыңдар? Қай жерде бас кей іпкермен бірге сүйіндіңдер? Ойларыңды ортаға салыңдар. 2. Кендебайға мінездеме беріңдер. Кендебайдың еліне деген қамқорлығы туралы ойларыңмен бөлісіңдер. 3. Кендебайдың тұлпарындай аттар бүгінгі күні кездесе ме? 4. Кендебайдың орнында болсаңдар, сендер не істер едіңдер, қандай шешім қабылдар едіңдер? Қалай ойлайсыңдар, Кендебай дұрыс шешім қабылдады ма, әлде бұрыс па? Ертегінің қай үзіндісі сендерге ұнады? 5. Ертегі мазмұны бойынша қандай қорытынды жасауға болады? 1-тапсырма: Мәтіннен өзіңізге тиісті кейіпкердің сипаттауларын іздеп тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты қорытынды жасаңыз (жұптағы бір оқушы - Кендебай, екінші оқушы – Керқұла образына талдау жасайды).
2-тапсырма Берілген сурет бойынша Кендебайдың портретін сипаттап жазыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті кейіпкерді қойып, дәптеріңе көшіріп жаз. 1. .......ай сайын емес, күн сайын өсіпті, алты күнде күліпті, алпыс күнде жүріпті, алты жылда жігіт болыпты. Сондай күшті болыпты, алысқанын алып ұра беріпті, күрескенін жыға беріпті, шыңырау құдыққа құлаған атандарды жалғыз тартып шығара беріпті. 2........сағат сайын емес, минут сайын өсіпті. Алты айдың ішінде алты кез ат болып шығыпты. Кендебай ...... үйретіп мініп, түн қатып жүріп, аң аулапты. Қорытындылау Өздеріңді режиссер ретінде сезініп, ертегі мазмұны бойынша киносценарий жасаңдар. Әр кадрға атау беріңдер. Ертегі-киноларыңды қалай атар едіңдер? Ертегі-киноларыңа атау беріп, «Керқұла атты Кендебай» мультфильмімен салыстырыңдар. Үйге тапсырма: 12- тапсырма
Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?
|
Психологиялық ахуал
«Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы
Wordwall платформасы арқылы “Кездейсоқ дөңгелек» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Мәтіннен өзіне тиісті кейіпкердің сипаттауларын іздеп тауып, портретін жинақтайды. Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды әрекеттерін анықтайды. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты қорытынды жасайды.
Берілген сурет бойынша Кендебайдың портретін сипаттап жазады. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіреді. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдайды.
Көп нүктенің орнына тиісті кейіпкерді қойып, дәптеріне көшіріп жазады.
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, не үйренгенін айтып, рефлексия жасайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -ертегіден өзіне тиісті кейіпкердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды; -кейіпкердің ең маңызды 3 әрекетін анықтайды; -портрет пен маңызды әрекеттер негізінде кейіпкер образына қатысты өз пікірін 1 сөйлеммен жеткізеді.
Дескриптор Білім алушы -суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; -кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; -іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды.
|
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 5-сынып
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін______________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 5-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің құрылымдық сипаты. Бөлім бойынша жиынтық бағалау-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут
Сабақтың ортасы
7 минут
26 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өзі туралы кластер» тренинг 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Сөз маржан Кер –үлкен, алып, ұлы деген ұғым. Құла – сары мен жиреннің арасындағы жылқы түсі. Торсықшеке – кең маңдайлы. Құлан – есектен сәл үлкенірек, жылқы тектес тағы аң. Құралай – киіктің төлі, лағы. Алтыкез – 71,12 см -ге тең ұзындық өлшемі. Сал -сәнді киініп, ерекше жүретін сері, мырза. Жортуыл – тонау, ұрлау, шабуылдау мақсатымен жорыққа, жортуылға шығу. Жалақ – жел қақты болып жалана бергеннен пайда болған еріндегі жара. Пұл – ақша, теңге. Дат – көне. Тіленіш, өтініш айту мағынасын білдіретін қаратпа сөз 1-тапсырма Жырдан 5 бейнелеу құралын анықтап, мағынасын өз сөзіңмен түсіндір.
Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмасы Оқу мақсаты:
5.2.3.1 Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
Бағалау критерийі
Орындау уақыты 25 минут Тапсырма 1.Мәтінді мұқият тыңдап, түсінгеніңізді мазмұндаңыз. Қазақ ертегілері өзінің тақырыптары, көтерген мәселелері, мазмұнына байланысты қиял-ғажайып ертегілері, түрмыс-салт ертегілері, хайуанаттар туралы ертегілер, шыншыл ертегілер болып бөлінеді. Қиял-ғажайып ертегілердің оқиғасы қиялға, фантазияға құрылады, өмірде болмайтын нәрселер туралы баяндалады. Кейіпкерлері қиялдан туған жалмауыз, жезтырнақ, мыстан кемпір, алып дәу және солармен күрескен батырлар болып келеді. Сонымен қатар адамға көмектесетін қанатты тұлпарлар, құстар да қиялдан туған бейнелер. Қиял-ғажайып ертегілері адамдардың арманы мен қиялын танытады, болашаққа деген сенімін білдіреді. Ертегінің қарапайым кейіпкері арманына жету үшін, жолында кездескен барлық кедергілерді ақылмен, айласымен, достарының көмегімен жеңіп отырады. Қиял- ғажайып ертегілер: «Ер Төстік», «Керқұла атты Кендебай», «Ыста тас», «Алтын сақа», «Тас болған шаһар».
Жоспар: 1. Қазақ ертегінің түрлері 2. Қиял-ғажайып ертегінің ерекшелігі 3.Қиял-ғажайып ертегілеріне жататын ертегілер.
2 . Мәтіннен эпитеттерді теріп жаз. Үлгі: мыстан кемпір
Рефлексия «ҚҚҚ» кестесі
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б
Сөздікпен жұмыс жасайды.
Жырдан 5 бейнелеу құралын анықтап, мағынасын өз сөздерімен түсіндіреді.
Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды.
Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не қиын болғандарын, не қызық болғандарын, сабақтың қай бөлігі құнды болғанын жазады.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -шығармадағы 5 түрлі бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін тармақтарды анықтайды; -5 бейнелеу құралының түрін ажыратады; -қолданылу мағынасын өз сөзімен жеткізеді.
Бағалау «Жапондық бағалау» әдісі бойынша үш топ бірін-бірі бағалайды. Осы бағалау арқылы келесі өзгелердің жауаптарымен келісетін тұстарын, толықтыруға қатысты өз көзқарастарын, өздерінің қоятын сұрақтарын жеткізеді.
Дұрыс,келісемін
Толықтырамын, басқа көзқарасым бар.
Менің сұрағым бар |
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 5-сынып
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып Қазақ әдебиет ҚМЖ 1 тоқсан
5 сынып Қазақ әдебиет ҚМЖ 1 тоқсан
Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хан мен балалары. Кендебайдың ерлігі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 4 минут
Сабақтың ортасы 6 минут
10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы
https://wordwall.net/ru платформасы арқылы “Кездейсоқ дөңгелек» әдісі бойынша сұрақтарға жауап бер. Үй тапсырмасын сұрау 1. Ертегіден қандай әсер алдыңдар? Қай жерде бас кей іпкермен бірге сүйіндіңдер? Ойларыңды ортаға салыңдар. 2. Кендебайға мінездеме беріңдер. Кендебайдың еліне деген қамқорлығы туралы ойларыңмен бөлісіңдер. 3. Кендебайдың тұлпарындай аттар бүгінгі күні кездесе ме? 4. Кендебайдың орнында болсаңдар, сендер не істер едіңдер, қандай шешім қабылдар едіңдер? Қалай ойлайсыңдар, Кендебай дұрыс шешім қабылдады ма, әлде бұрыс па? Ертегінің қай үзіндісі сендерге ұнады? 5. Ертегі мазмұны бойынша қандай қорытынды жасауға болады? 1-тапсырма: Мәтіннен өзіңізге тиісті кейіпкердің сипаттауларын іздеп тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты қорытынды жасаңыз (жұптағы бір оқушы - Кендебай, екінші оқушы – Керқұла образына талдау жасайды).
2-тапсырма Берілген сурет бойынша Кендебайдың портретін сипаттап жазыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті кейіпкерді қойып, дәптеріңе көшіріп жаз. 1. .......ай сайын емес, күн сайын өсіпті, алты күнде күліпті, алпыс күнде жүріпті, алты жылда жігіт болыпты. Сондай күшті болыпты, алысқанын алып ұра беріпті, күрескенін жыға беріпті, шыңырау құдыққа құлаған атандарды жалғыз тартып шығара беріпті. 2........сағат сайын емес, минут сайын өсіпті. Алты айдың ішінде алты кез ат болып шығыпты. Кендебай ...... үйретіп мініп, түн қатып жүріп, аң аулапты. Қорытындылау Өздеріңді режиссер ретінде сезініп, ертегі мазмұны бойынша киносценарий жасаңдар. Әр кадрға атау беріңдер. Ертегі-киноларыңды қалай атар едіңдер? Ертегі-киноларыңа атау беріп, «Керқұла атты Кендебай» мультфильмімен салыстырыңдар. Үйге тапсырма: 12- тапсырма
Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?
|
Психологиялық ахуал
«Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы
Wordwall платформасы арқылы “Кездейсоқ дөңгелек» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Мәтіннен өзіне тиісті кейіпкердің сипаттауларын іздеп тауып, портретін жинақтайды. Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды әрекеттерін анықтайды. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты қорытынды жасайды.
Берілген сурет бойынша Кендебайдың портретін сипаттап жазады. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіреді. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдайды.
Көп нүктенің орнына тиісті кейіпкерді қойып, дәптеріне көшіріп жазады.
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, не үйренгенін айтып, рефлексия жасайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -ертегіден өзіне тиісті кейіпкердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды; -кейіпкердің ең маңызды 3 әрекетін анықтайды; -портрет пен маңызды әрекеттер негізінде кейіпкер образына қатысты өз пікірін 1 сөйлеммен жеткізеді.
Дескриптор Білім алушы -суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; -кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; -іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды.
|
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 5-сынып
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін______________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 5-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің құрылымдық сипаты. Бөлім бойынша жиынтық бағалау-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут
Сабақтың ортасы
7 минут
26 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өзі туралы кластер» тренинг 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Сөз маржан Кер –үлкен, алып, ұлы деген ұғым. Құла – сары мен жиреннің арасындағы жылқы түсі. Торсықшеке – кең маңдайлы. Құлан – есектен сәл үлкенірек, жылқы тектес тағы аң. Құралай – киіктің төлі, лағы. Алтыкез – 71,12 см -ге тең ұзындық өлшемі. Сал -сәнді киініп, ерекше жүретін сері, мырза. Жортуыл – тонау, ұрлау, шабуылдау мақсатымен жорыққа, жортуылға шығу. Жалақ – жел қақты болып жалана бергеннен пайда болған еріндегі жара. Пұл – ақша, теңге. Дат – көне. Тіленіш, өтініш айту мағынасын білдіретін қаратпа сөз 1-тапсырма Жырдан 5 бейнелеу құралын анықтап, мағынасын өз сөзіңмен түсіндір.
Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмасы Оқу мақсаты:
5.2.3.1 Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
Бағалау критерийі
Орындау уақыты 25 минут Тапсырма 1.Мәтінді мұқият тыңдап, түсінгеніңізді мазмұндаңыз. Қазақ ертегілері өзінің тақырыптары, көтерген мәселелері, мазмұнына байланысты қиял-ғажайып ертегілері, түрмыс-салт ертегілері, хайуанаттар туралы ертегілер, шыншыл ертегілер болып бөлінеді. Қиял-ғажайып ертегілердің оқиғасы қиялға, фантазияға құрылады, өмірде болмайтын нәрселер туралы баяндалады. Кейіпкерлері қиялдан туған жалмауыз, жезтырнақ, мыстан кемпір, алып дәу және солармен күрескен батырлар болып келеді. Сонымен қатар адамға көмектесетін қанатты тұлпарлар, құстар да қиялдан туған бейнелер. Қиял-ғажайып ертегілері адамдардың арманы мен қиялын танытады, болашаққа деген сенімін білдіреді. Ертегінің қарапайым кейіпкері арманына жету үшін, жолында кездескен барлық кедергілерді ақылмен, айласымен, достарының көмегімен жеңіп отырады. Қиял- ғажайып ертегілер: «Ер Төстік», «Керқұла атты Кендебай», «Ыста тас», «Алтын сақа», «Тас болған шаһар».
Жоспар: 1. Қазақ ертегінің түрлері 2. Қиял-ғажайып ертегінің ерекшелігі 3.Қиял-ғажайып ертегілеріне жататын ертегілер.
2 . Мәтіннен эпитеттерді теріп жаз. Үлгі: мыстан кемпір
Рефлексия «ҚҚҚ» кестесі
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б
Сөздікпен жұмыс жасайды.
Жырдан 5 бейнелеу құралын анықтап, мағынасын өз сөздерімен түсіндіреді.
Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды.
Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не қиын болғандарын, не қызық болғандарын, сабақтың қай бөлігі құнды болғанын жазады.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -шығармадағы 5 түрлі бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін тармақтарды анықтайды; -5 бейнелеу құралының түрін ажыратады; -қолданылу мағынасын өз сөзімен жеткізеді.
Бағалау «Жапондық бағалау» әдісі бойынша үш топ бірін-бірі бағалайды. Осы бағалау арқылы келесі өзгелердің жауаптарымен келісетін тұстарын, толықтыруға қатысты өз көзқарастарын, өздерінің қоятын сұрақтарын жеткізеді.
Дұрыс,келісемін
Толықтырамын, басқа көзқарасым бар.
Менің сұрағым бар |
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 5-сынып
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















