Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 1-сабақ
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адамгершілік - асыл қасиет |
|||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мысал. А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау 5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады. Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтай алады; |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 5 минут 10 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Сағаттың тілімен бірге оқитын сыныптастардың есімдерін жазу
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Тақырыптық ақпарат Ахмет Байтұрсынұлы Ол
халықты оқуға шақырған, ағартушылық жұмыстар жүргізген, қазақ
ауылдарында орысша - қазақша мектеп ашып, балаларға сабақ берді.
(ағартушы, қоғам қайраткері, ұстаз) 1-тапсырма Шығарманың идеясын анықтаңыз. Анықтаған идеяңызды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңіз.
2-тапсырма Өлеңнен ауыспалы мағынадағы сөздер кездесетін тармақтарды табыңыз. Суреттеу құралының мағынасын түсіндіріңіз
Қорытындылау «Веер» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Ахмет Байтұрсынұлының шығармашылығы туралы не білдіңдер? 2. «Қырық мысал» қандай жинақ? 3. А.Байтұрсынұлы кімнің шығармаларын аударды? 4 Өлеңдегі адамдық диқаншысы, адалдық нұрын себуші кім? 2. Ақын кімге қызмет етуді қалайды? 3. Адамның қандай қасиеттерін көрсетпек болған? 4. «Жасық болмай, асыл бол» дегенді қалай түсінесіңдер? 5. Мысал түйіні қай жолдарда берілген? Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?
|
Психологиялық ахуал Сағаттың тілі бойынша жазылған есім иелерімен төмендегі әрекеттерді жасайды. 1-қолын қысу 2-арқасын сипау 3-күлімдеу 4-қол бұлғау 5-жылы сөз айту 6-тілек тілеу 7-массаж жасау 8-басын сипау 9-бетін сипау 10-көзін қысу 11-жүрегін сыйласа 12-құшақтау
Шығарманың идеясын анықтайды. Анықтаған идеяны «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіреді.
Өлеңнен ауыспалы мағынадағы сөздер кездесетін тармақтарды табады. Суреттеу құралының мағынасын түсіндіреді.
Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады.
Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Барлық тапсырмалар асық арқылы бағаланады.
Алшы – (9-10 балл)
Тәйке (7-8 балл)
Бүге (бүк) – (4-6 балл)
Шіге (шік) – (1-4 балл)
Дескриптор: Білім алушы -басты идеяны анықтайды, -себебін түсіндіреді, -мысалдармен дәлелдейді, -қорытынды шешімін айтады.
Дескриптор Білім алушы шығармадағы ауыспалы мағынада қолданылған сөз кездесетін 3 тармақты анықтайды; -әр тармақтың құрамындағы ауыспалы мағынадағы сөздің мағынасын өз сөзімен түсіндіреді
|
Оқулық Қазақ әдебиеті «Атамұра» баспасы 2018 ж
Қалыптас тырушы бағалау тапсырма лары 5-сынып
|
||||||||||
Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 2-сабақ
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адамгершілік - асыл қасиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мысал. А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту 5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айта алады. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят
құндылығы: Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары 1-сабақ
Бөлім: 3-бөлім: Адамгершілік - асыл
қасиет Педагогтің тегі,
аты, әкесінің аты : Күні: Сынып:
5 Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Мысал.
А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: 5. 1. 2. 1 әдеби
шығарманың тақырыбы мен идеясын
анықтау 5. 2. 3. 1 шығармадағы
тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы
мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын
анықтау; Сабақтың мақсаты Әдеби шығарманың
тақырыбы мен идеясын анықтай алады. Шығармадағы тілдік бейнелеу,
суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер,
қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтай
алады; Құндылықтарға баулу Ұлттық мүдде
құндылығы: қазақ тілінің қолдану
аясын кеңейту, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу, қоғам
игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят
құндылығы: адал еңбекті
құрметтеу, сөзіне берік, ісіне
адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті
сезіну. Талап
құндылығы: білуге, жаңаны тануға
құштарлық, сыни және креативті
ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі// уақыты Педагогтің әрекеті Білім алушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басталуы 5
минут Сабақтың ортасы 10
минут 5
минут 10
минут 10
минут Сабақтың
соңы 5
минут Ұйымдастыру
кезеңі Психологиялық
ахуал қалыптастыру Сағаттың тілімен бірге
оқитын сыныптастардың есімдерін жазу Оқушыларға бүгінгі
сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері
айтылады. Тақырыптық
ақпарат Ахмет
Байтұрсынұлы Ол
халықты оқуға шақырған, ағартушылық жұмыстар жүргізген, қазақ
ауылдарында орысша - қазақша мектеп ашып, балаларға сабақ берді.
(ағартушы, қоғам қайраткері, ұстаз) 1-тапсырма Шығарманың идеясын анықтаңыз.
Анықтаған идеяңызды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша
түсіндіріңіз. Бірінші сөйлем: «Менің
ойымша, өлеңдегі басты идея - .....» Екінші сөйлем: «Себебі,
мен оны былай түсіндіремін ….» Үшінші сөйлем: «Оны
мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем: «Осыған
байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім....
».
2-тапсырма Өлеңнен ауыспалы мағынадағы
сөздер кездесетін тармақтарды табыңыз. Суреттеу құралының мағынасын
түсіндіріңіз Ауыспалы мағынадағы
сөздер Мағынасы Адамдық
диқаншысы Тұқымын
адамдықтың
Қорытындылау
«Веер» әдісі арқылы сұрақтарға
жауап беріңдер.
1.Ахмет Байтұрсынұлының
шығармашылығы туралы не білдіңдер?
2. «Қырық мысал» қандай
жинақ?
3. А.Байтұрсынұлы кімнің
шығармаларын аударды?
4 Өлеңдегі адамдық диқаншысы,
адалдық нұрын себуші кім?
2. Ақын кімге қызмет етуді
қалайды?
3. Адамның қандай қасиеттерін
көрсетпек болған?
4. «Жасық болмай, асыл бол»
дегенді қалай түсінесіңдер?
5. Мысал түйіні қай жолдарда
берілген? Рефлексия Алшы
- Сабақтан
өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке
– Сабақта не
қиын болды? Бүк
– Сабақта
нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік
– Бүгінгі
сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп
ойлайсың?
Психологиялық ахуал
Сағаттың
тілі бойынша жазылған есім иелерімен төмендегі әрекеттерді
жасайды. 1-қолын қысу 2-арқасын сипау 3-күлімдеу 4-қол бұлғау 5-жылы сөз айту 6-тілек тілеу 7-массаж жасау 8-басын сипау 9-бетін сипау 10-көзін қысу 11-жүрегін сыйласа 12-құшақтау
Шығарманың идеясын анықтайды.
Анықтаған идеяны «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша
түсіндіреді.
Өлеңнен ауыспалы мағынадағы
сөздер кездесетін тармақтарды табады. Суреттеу құралының мағынасын
түсіндіреді.
Қағазды веер
пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты
сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап
жазып тапсырады.
Оқушылар бүгін сабақтан
пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге
болатындығы жөнінде рефлексия жасайды.
Талқылау кезінде
оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары
ауызша мадақтау
арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде
белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді
ешқашан естімеппін!
Барлық тапсырмалар асық
арқылы бағаланады.
Алшы –
(9-10
балл)
Тәйке
(7-8
балл)
Бүге (бүк)
–
(4-6
балл)
Шіге (шік)
–
(1-4
балл)
Дескриптор:
Білім
алушы -басты идеяны анықтайды, -себебін түсіндіреді, -мысалдармен дәлелдейді,
-қорытынды шешімін айтады.
Дескриптор Білім
алушы шығармадағы ауыспалы
мағынада қолданылған сөз кездесетін 3 тармақты
анықтайды;
-әр
тармақтың құрамындағы ауыспалы мағынадағы сөздің мағынасын өз
сөзімен түсіндіреді
Оқулық Қазақ
әдебиеті «Атамұра»
баспасы 2018
ж
Қалыптас тырушы бағалау
тапсырма лары 5-сынып
Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары 2-сабақ
Бөлім: 3-бөлім: Адамгершілік - асыл
қасиет Педагогтің тегі,
аты, әкесінің аты : Күні: Сынып:
5 Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Мысал.
А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: 5. 1. 4. 1 көркем
шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту 5. 2. 2. 1 эпикалық
шығармадағы автор бейнесін анықтау; Сабақтың мақсаты Көркем шығармалардан
шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айта алады. Эпикалық
шығармадағы автор бейнесін анықтай
алады. Құндылықтарға баулу Ұлттық мүдде
құндылығы: қазақ тілінің қолдану
аясын кеңейту, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу, қоғам
игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят
құндылығы: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















