|
Қысқамерзімді жоспар |
|
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Күні: |
18.09.2025 ж. |
|
Сыныбы: 5 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің көркемдік маңызы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.2.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу; 5.2.2.3.Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құрал-дарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау. |
|
Сабақ мақсаты: |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашады; Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құрал-дарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтайды. |
|
«Біртұтас тәрбие» бағдарламасына негізделген құндылық |
Еңбек және кәсіби біліктілік |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу 2. Психологиялық ахуал жақсарту. Мақсаты: Бір-біріне тілек айту арқылы жағымды орта қалыптастыру. |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Тілектер білдіру арқылы көңіл-күйлері көтеріледі. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! |
|
|
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Дескриптор: Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
? Негізгі ой:
? Көркемдік ерекшеліктері:
? Маңызы:
2. Балаларға арналған сұрақтар қою. Кендебайдың батырлығы неде деп ойлайсыңдар? Керқұла ат неге ерекше? Ол қандай көмегімен батырға серік болды? Егер сен Кендебай болсаң, әлсіздерге көмектесер ме едің? «Батырдың қасиеттері» әдісі Оқушылармен бірге Кендебайдың қасиеттерін жазып, әр қасиетті түсіндіртіңіз:
Балаларға: «Сендерде осы қасиеттердің қайсысы бар?» – деп сұрап, ойландыру. «Керқұла аттың құпиясы»
Керқұла ат – жай ғана
ат емес, ол батырға үміт пен күш беретін сенімді
серік.
Қазіргі өмірмен байланыстыру
«Карточкадағы терминдер» әдісі Мына сөздердің «Керқұла атты Кендебай» ертегісіне қатысы бар болса, қол көтеріңдер. Жеті басты дәу, Гауһар тас, Шыншыл ертегі. Қойшы бала. Қиял - ғажайып ертегі. Жер асты. «Айрылғырдың суы, айырыл». Ақылды жар. Алып арыстан. Қырық уәзір. Алтын құйрық. |
Дескриптор: Өз пікірлерін айтады. Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Сөздерің ертегіге қатысы бар-жоғын айтады
|
3 балл
3 балл
4 балл |
5-сынып қазақ әдебиеті оқулығы |
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма: Егер менде Керқұла ат болса... тақырыбында эссе жазу. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
|
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып қазақ әдебиеті «Керқұла атты Кендебай» ертегісінің көркемдік маңызы
5-сынып қазақ әдебиеті «Керқұла атты Кендебай» ертегісінің көркемдік маңызы
|
Қысқамерзімді жоспар |
|
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Күні: |
18.09.2025 ж. |
|
Сыныбы: 5 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің көркемдік маңызы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.2.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу; 5.2.2.3.Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құрал-дарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау. |
|
Сабақ мақсаты: |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашады; Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құрал-дарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтайды. |
|
«Біртұтас тәрбие» бағдарламасына негізделген құндылық |
Еңбек және кәсіби біліктілік |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу 2. Психологиялық ахуал жақсарту. Мақсаты: Бір-біріне тілек айту арқылы жағымды орта қалыптастыру. |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Тілектер білдіру арқылы көңіл-күйлері көтеріледі. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! |
|
|
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Дескриптор: Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
? Негізгі ой:
? Көркемдік ерекшеліктері:
? Маңызы:
2. Балаларға арналған сұрақтар қою. Кендебайдың батырлығы неде деп ойлайсыңдар? Керқұла ат неге ерекше? Ол қандай көмегімен батырға серік болды? Егер сен Кендебай болсаң, әлсіздерге көмектесер ме едің? «Батырдың қасиеттері» әдісі Оқушылармен бірге Кендебайдың қасиеттерін жазып, әр қасиетті түсіндіртіңіз:
Балаларға: «Сендерде осы қасиеттердің қайсысы бар?» – деп сұрап, ойландыру. «Керқұла аттың құпиясы»
Керқұла ат – жай ғана
ат емес, ол батырға үміт пен күш беретін сенімді
серік.
Қазіргі өмірмен байланыстыру
«Карточкадағы терминдер» әдісі Мына сөздердің «Керқұла атты Кендебай» ертегісіне қатысы бар болса, қол көтеріңдер. Жеті басты дәу, Гауһар тас, Шыншыл ертегі. Қойшы бала. Қиял - ғажайып ертегі. Жер асты. «Айрылғырдың суы, айырыл». Ақылды жар. Алып арыстан. Қырық уәзір. Алтын құйрық. |
Дескриптор: Өз пікірлерін айтады. Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Сөздерің ертегіге қатысы бар-жоғын айтады
|
3 балл
3 балл
4 балл |
5-сынып қазақ әдебиеті оқулығы |
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма: Егер менде Керқұла ат болса... тақырыбында эссе жазу. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
|
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз














