Материалдар / 5-сынып Қазақ тілі.Адам және табиғат /зерттеу сабағы

5-сынып Қазақ тілі.Адам және табиғат /зерттеу сабағы

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып. Қазақ тілі пәнінен "Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі" пәнінен өткізілген зерттеу сабағы.Сабақта тапсырмалар "Нәтиже арқылы саралау " әдісімен өткізілген.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бекітемін: С.К.Дуйсегалиева

Бөлім

4-бөлім. Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі

Педагогтің аты-жөні:

Жумагалиева А.Ж.

Күні:

05.11.2024

Сыныбы: 5

5

Сабақтың тақырыбы:

Адам және табиғат

ЕБҚ: Көркем жазу

М,Е дыбысы және әрпі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру;
5.4.3.1 омоним,
антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану

ЕБҚ: Дауысты дыбыстарды табады. Сөздерді орфографиялық нормаға сай көшіріп жазады

Сабақтың мақсаты:

Мәтіндегі көтерілген мәселені түсіндіре алады, сөздердің антоним, синонимдерін тауып,сөйлем құрай алады.


Құндылықтарға баулу:

Әділеттілік және жауапкершілік

Оқушыларды табиғаттың алдындағы перзенттік жауапкершілікке баулу.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушыларды түгендеу

Қызығушылықты ояту

-«Жануарлар әлемі» деген күрделі сөз қандай мағына береді?

-Жануарлардың қандай түрлерін білесің?

Ой шақыру мақсатында

Wordwool платформасы

арқылы тапсырма бере отырып сабақ тақырыбын анықтау.

Сабақ мақсатымен таныстыру









Тапсырманы орындай отырып, тақырыпты анықтайды.Сұраққа жауап береді.







Сабақ мақсатымен танысып, өз мақсаттарын анықтайды.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Интербелсенді тақта

https://wordwall.net/resource/


Жаңа сабаққа кіріспе


5 минут

Мағынаны тану

ӘТН: Синоним,антоним сөздер туралы ақпарат беру.

Қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып алады.


Электронды сызба

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.


10минут

Синоним,антоним сөздерді меңгертуге арналған тапсырма

«Менің орным қайда?»


ЕБҚ тапсырмасы:


Суретті әліппеден сөздерді оқып,көшіріп жазады.



Дескриптор

-Синоним,антоним сөздерді ажыратады, арнайы қалташаға орналастырады.

Қ/Б Мұғалім бағалауы

Мадақтама сөздер

1.Мен сені мақтан етемін!

2.Жауабың маған қатты ұнады.

3.Қазақстанның туын көкке желбіретер азамат болатыныңа сенемін.

4.Ережені қайталасаң,нәтижеге жететініңе сенемін.

Суретті парқшалар,кеспе қағаздар


Суретті әліппе


10 минут












7 минут

2-тапсырма


ЕБҚ тапсырмасы:

Суретпен жұмыс



Түз тағысы сөзіне анықтама береді.

Артық болмас білгенің


Қазақ мәдениетінде жануарларға қатысты әртүрлі тыйым сөздер мен наным-сенімдер қалыптасқан.

1..Итке теріс қарап ұйықтама — ит қазақта қасиетті саналғандықтан, оны үйдің сақшысы деп қастерлейді. Итке қарай теріс қарап ұйықтаса, жамандыққа душар етеді деп сенген.

2.Қойды санама — қойдың санын санау мал басының азаюына әкеледі деп ырымдалады. Бұл наным малды көбейтуге және амандығына тілек білдіреді.

3.Құмырсқаның илеуін бұзба.Құмырсқа еңбекқор жануар ретінде саналып, оның илеуін бұзу немесе мазасын жамандыққа әкеледі деп саналады.4. 4.Мысықты ашуландырма — мысықтың назары мен мияулауы үйге тыныштық пен молшылық алып келеді деп сенген. Мысықты ренжіту жақсы емес деп саналады.


Дескриптор: ЕБҚ:


-Мысықтың, құмырсқаның,ит қойдың суретін атап, атауын жазады.

-Дауысты дыбыстардың астын сызады.

Дескриптор:

-Мәтінді оқып, тақырып қояды.

-1. «Түз тағысы» деген ді түсіндіреді.

- Түз та ғысына (жа байы аңдар ға) қан дай аң дар жататынын айтады.

-Қандай жануарлар киелі саналатынын айтады.

-Мәндес сөздерді табады.

-Мағынасы қарама-қарсы сөздерді табады.


Дескриптор

-ақпаратты тыңдайды

-көтерілген мәселені түсіндіреді

-табиғат алдындағы жауапкершілікті түсінеді.

Қ/Б

Мадақтама сөздер

1.Мен сені мақтан етемін!

2.Жауабың маған қатты ұнады.

3.Қазақстанның туын көкке желбіретер азамат болатыныңа сенемін.













Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру












слайд



Жануарлардың, жәндіктердің суреті.

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


«Ақылды үкі» кері байланысы

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жеке куәлік » әдісі арқылы бағалайды.


«Жеке куәлік» суреті



ЖИ арқылы жасау
14 Қараша 2024
166
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі