|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Үйсіндер мен қаңлылар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; 5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Интерпретация |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қаңлы мемлекетінің қоғамдық құрылысын сипаттайды; Қытай деректеріне сүйеніп, қаңлылардың саяси тарихының ерекшеліктерін анықтайды; Үйсін және қаңлы мемлекетінің басқару жүйесін салыстырады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, өзара көмек көрсету, қолдау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 7 минут |
Сәлемдесу Алдыңғы сабақ бойынша сұрақтар қою: Қаңлы мемлекеті неше әкімшілікке бөлінді? Қаңлы халқының саны? «Заң жинағы туралы әңгімелеңіз Соғыс кезінде қолға түскен тұтқындарды не істеді? Қаңлы елінің оңтүсті өңірінің тұрғындары шаруашылықтың қандай түрімен айналысты? және т.б. Оқушылардың жауаптарынан соң сабақ тақырыбы, оқу және сабақ мақсаттары, бағалау критерийлерімен таныстыру |
Оқушылар берілген сұрақтарға өткен сабақта алған білімдеріне сүйене отырып жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық суреттер, сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 минут 12 минут 10 минут |
Мұғалімнің тақырып бойынша түсіндірмесі Бейнематериал ұсыну Зерттеу мен талдау Тапсырма-1 Топтық жұмыс Қаңлы мемлекетінің қоғамдық құрылысын сипаттаңыз
Тапсырма-2 Қытай деректеріне сүйеніп, қаңлылардың саяси тарихының ерекшеліктерін анықтаңыз
«Шынжыр» әдісі Кім?- қаңлылар Қашан өмір сүрді?- Кімдермен көрші болды?- Қанша халқы, әскері болды?- Көршілермен Қандай қарым-қатынаста болды?- Кіммен соғысты?- Қытай елшілеріне қандай көзқараста болды?- Неліктен әлсірей бастады?- және т.с.с
Тапсырма-3 Үйсін және қаңлы мемлекетінің басқару жүйесін салыстырыңыз
Мұғалімнің кері байланысы
|
Әр топ бірін-бірі бағалайды. (Бас бармақ)
Оқушылар бір сұраққа жауап бергеннен соң пайда болған сұрақтарды да қойып, жауап алады
|
Дескрипторы: Қаңлылырдың қоғамдық Құрылысын сипаттайды; Билеушінің құқығы мен міндеттерін айқындайды; Қаңлы шаруаларының қызметін анықтайды; Құлдар еңбегін сипаттайды
Дескрипторы: Қаңлылардың саяси тарихын сипаттайды; Көршілес елдермен қарым-қатынасын анықтайды; Мемлекеттің әлсіреу себептерін анықтайды
Дескрипторы: Үйсіндер мен қаңлылардың басқару жүйесінің ерекшелігін анықтайды; Ұқсастығын анықтайды; Қорытынды жасайды |
https://www.youtube.com/watch?v=dxrRZbZkIqE&ab_channel=
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 6 минут
- |
Сабақты қорытындылау үшін сұрақтар: Кері байланыс «Түйінді ой» әдісі |
Рефлексия жасайды |
|
|
|||||||||||||||||||||||
\
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып Қазақстан тарихы "Қаңлылардың қоғамдық құрылысы"
5 сынып Қазақстан тарихы "Қаңлылардың қоғамдық құрылысы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Үйсіндер мен қаңлылар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; 5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Интерпретация |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қаңлы мемлекетінің қоғамдық құрылысын сипаттайды; Қытай деректеріне сүйеніп, қаңлылардың саяси тарихының ерекшеліктерін анықтайды; Үйсін және қаңлы мемлекетінің басқару жүйесін салыстырады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, өзара көмек көрсету, қолдау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 7 минут |
Сәлемдесу Алдыңғы сабақ бойынша сұрақтар қою: Қаңлы мемлекеті неше әкімшілікке бөлінді? Қаңлы халқының саны? «Заң жинағы туралы әңгімелеңіз Соғыс кезінде қолға түскен тұтқындарды не істеді? Қаңлы елінің оңтүсті өңірінің тұрғындары шаруашылықтың қандай түрімен айналысты? және т.б. Оқушылардың жауаптарынан соң сабақ тақырыбы, оқу және сабақ мақсаттары, бағалау критерийлерімен таныстыру |
Оқушылар берілген сұрақтарға өткен сабақта алған білімдеріне сүйене отырып жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық суреттер, сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 минут 12 минут 10 минут |
Мұғалімнің тақырып бойынша түсіндірмесі Бейнематериал ұсыну Зерттеу мен талдау Тапсырма-1 Топтық жұмыс Қаңлы мемлекетінің қоғамдық құрылысын сипаттаңыз
Тапсырма-2 Қытай деректеріне сүйеніп, қаңлылардың саяси тарихының ерекшеліктерін анықтаңыз
«Шынжыр» әдісі Кім?- қаңлылар Қашан өмір сүрді?- Кімдермен көрші болды?- Қанша халқы, әскері болды?- Көршілермен Қандай қарым-қатынаста болды?- Кіммен соғысты?- Қытай елшілеріне қандай көзқараста болды?- Неліктен әлсірей бастады?- және т.с.с
Тапсырма-3 Үйсін және қаңлы мемлекетінің басқару жүйесін салыстырыңыз
Мұғалімнің кері байланысы
|
Әр топ бірін-бірі бағалайды. (Бас бармақ)
Оқушылар бір сұраққа жауап бергеннен соң пайда болған сұрақтарды да қойып, жауап алады
|
Дескрипторы: Қаңлылырдың қоғамдық Құрылысын сипаттайды; Билеушінің құқығы мен міндеттерін айқындайды; Қаңлы шаруаларының қызметін анықтайды; Құлдар еңбегін сипаттайды
Дескрипторы: Қаңлылардың саяси тарихын сипаттайды; Көршілес елдермен қарым-қатынасын анықтайды; Мемлекеттің әлсіреу себептерін анықтайды
Дескрипторы: Үйсіндер мен қаңлылардың басқару жүйесінің ерекшелігін анықтайды; Ұқсастығын анықтайды; Қорытынды жасайды |
https://www.youtube.com/watch?v=dxrRZbZkIqE&ab_channel=
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 6 минут
- |
Сабақты қорытындылау үшін сұрақтар: Кері байланыс «Түйінді ой» әдісі |
Рефлексия жасайды |
|
|
|||||||||||||||||||||||
\
шағым қалдыра аласыз













