-
Бөлім:
5.1а натурал сандар және нөл саны
Педагогтің аты-жөні
Күні:
02.09.2024
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Натурал сандар және нөл
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру;
Сабақтың мақсаты
-
Жалпы сараланған мақсат
-
натурал сандар жиыны ұғымын меңгеред
-
тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгереді
ЕББҚ
Бағалау критерий
натурал сан, жұп және тақ натурал сандар ұғымдарын біледі
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтын басы
Ұйымдастыру (2мин)
Психологиялық ахуал
Амандасу
Оқушылардың саббақа дайындығын тексеру
Мұғалімен амандасады
Оқу құралдарын реттейді
Алғашқы білімдерін тексеру (5 мин)
Натурал сан дегенді қалай түсінесіңдер
Нөл саны өмірде қолдана ма
Сұрақтарға жауап береді
Мадақтау мақтау
Сабақтын ортасы
Негізгі бөлім. Тақырыпты меңгеру
(10мин)
Санауда 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 натурал сандары қолданылады
Натурал сандар 1,2,3,4,5,6,7,8,9және 0 араб цифрларымен жазылады
0 саны санауда қолданылмайды Сондықтан 0 саны натурал сан болып табылмайды Натурал сөзі латынның natura cөзінен шыққан Қазақша аудармасы табиғат дегенді білдіреді
Түртіп алу әдісі арқылы оқулықтағы мәліметердің керек жерлерін дәптерге түртіп алады
Көп таңбалы натурал санды разрядтық қосылғыштардың қосынды түрінде жазуға болады 1,10,100,1000,10000 разрядтық бірліктер деп аталады
35749=3*10000+5*1000+7*100+40+9
Кез келген разрядтың әрбір 10 бірлігі одан жоғары разрядтың бір бірлігін құрайды
Мысалы 10 бірлік 1 ондықты
10 ондық 1 жүздікті
10 жүздік 1 мыңдықты
Сабақты белсенді оқушыларды мақтау жараисың молодец
Оқулық
Интерактивті тақта
Практикалық бөлім
Есептер шығару (10 мин)
№1
Ауызша есептеңдер
1)25*4= 7)303*3
2)25*6= 8)412*4
3)25*8= 9)202*5
4)810/9= 10) 320/16
5)560/8= 11)640/32
6)560/7= 12) 160/8
Жұптық жұмыс
№ 3 Мына сандарды цифлармен жазыңдар
1) жеті жүз он
2)төрт жүз отыз мың алпыс
3)бес жүз сегіз мың екі жүз отыз төрт
4)үш миллион жйырма бес мың алты
5) отыз екі миллион он бес мың жеті жүз екі
№ 9 Санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазыңдар
1) 4915
2)6083
3)15009
4)25467
5)10803
6) 206030
Ауызша жауап береді
1 =100 7=909
2 =150 8=1648
3 =200 9=1010
4 =90 10=20
5 =70 11=20
6 =80 12=20
Даптерде орындайды
№3
710
435060
508234
3025006
32015702
Даптерде тақтада орындайды
1)4000+900+10+5
2) 6000+80+3
3) 10000+5000+9
4)20000+5000+400+60+7
5) 10000+800+3
6) 200000+6000+30
Дескриптор
-сандарды тиімді тәсілмен көбейтеді бөледі
2 балдан
Дұрыс жауап берген оқушыға 2 балдан
Дескриптор
-берілген сандарды цифрамен жазады
3 балдан
Дескриптор
- Санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады барлығын дұрыс орындаған оқушыға
4 бал
Оқулық
Интерактивті тақта
Сабақтын соңы
Кері байланыс
Рефлексия (5 мин)
Cұрақтарға жауап береді
1 Қандай сандар натурал сандар деп аталады
2 нөл саны натурал санға жата ма
Үиге тапсырма № 10
«Еркін микрофон»
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді
«Еркін микрофон»
Сабақты қорытыңдылау
(3 мин)
Оқушыларды бағалау журналға қою
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып қмж натурал сандар және нөл саны
5 сынып қмж натурал сандар және нөл саны
-
Бөлім:
5.1а натурал сандар және нөл саны
Педагогтің аты-жөні
Күні:
02.09.2024
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Натурал сандар және нөл
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру;
Сабақтың мақсаты
-
Жалпы сараланған мақсат
-
натурал сандар жиыны ұғымын меңгеред
-
тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгереді
ЕББҚ
Бағалау критерий
натурал сан, жұп және тақ натурал сандар ұғымдарын біледі
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтын басы
Ұйымдастыру (2мин)
Психологиялық ахуал
Амандасу
Оқушылардың саббақа дайындығын тексеру
Мұғалімен амандасады
Оқу құралдарын реттейді
Алғашқы білімдерін тексеру (5 мин)
Натурал сан дегенді қалай түсінесіңдер
Нөл саны өмірде қолдана ма
Сұрақтарға жауап береді
Мадақтау мақтау
Сабақтын ортасы
Негізгі бөлім. Тақырыпты меңгеру
(10мин)
Санауда 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 натурал сандары қолданылады
Натурал сандар 1,2,3,4,5,6,7,8,9және 0 араб цифрларымен жазылады
0 саны санауда қолданылмайды Сондықтан 0 саны натурал сан болып табылмайды Натурал сөзі латынның natura cөзінен шыққан Қазақша аудармасы табиғат дегенді білдіреді
Түртіп алу әдісі арқылы оқулықтағы мәліметердің керек жерлерін дәптерге түртіп алады
Көп таңбалы натурал санды разрядтық қосылғыштардың қосынды түрінде жазуға болады 1,10,100,1000,10000 разрядтық бірліктер деп аталады
35749=3*10000+5*1000+7*100+40+9
Кез келген разрядтың әрбір 10 бірлігі одан жоғары разрядтың бір бірлігін құрайды
Мысалы 10 бірлік 1 ондықты
10 ондық 1 жүздікті
10 жүздік 1 мыңдықты
Сабақты белсенді оқушыларды мақтау жараисың молодец
Оқулық
Интерактивті тақта
Практикалық бөлім
Есептер шығару (10 мин)
№1
Ауызша есептеңдер
1)25*4= 7)303*3
2)25*6= 8)412*4
3)25*8= 9)202*5
4)810/9= 10) 320/16
5)560/8= 11)640/32
6)560/7= 12) 160/8
Жұптық жұмыс
№ 3 Мына сандарды цифлармен жазыңдар
1) жеті жүз он
2)төрт жүз отыз мың алпыс
3)бес жүз сегіз мың екі жүз отыз төрт
4)үш миллион жйырма бес мың алты
5) отыз екі миллион он бес мың жеті жүз екі
№ 9 Санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазыңдар
1) 4915
2)6083
3)15009
4)25467
5)10803
6) 206030
Ауызша жауап береді
1 =100 7=909
2 =150 8=1648
3 =200 9=1010
4 =90 10=20
5 =70 11=20
6 =80 12=20
Даптерде орындайды
№3
710
435060
508234
3025006
32015702
Даптерде тақтада орындайды
1)4000+900+10+5
2) 6000+80+3
3) 10000+5000+9
4)20000+5000+400+60+7
5) 10000+800+3
6) 200000+6000+30
Дескриптор
-сандарды тиімді тәсілмен көбейтеді бөледі
2 балдан
Дұрыс жауап берген оқушыға 2 балдан
Дескриптор
-берілген сандарды цифрамен жазады
3 балдан
Дескриптор
- Санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады барлығын дұрыс орындаған оқушыға
4 бал
Оқулық
Интерактивті тақта
Сабақтын соңы
Кері байланыс
Рефлексия (5 мин)
Cұрақтарға жауап береді
1 Қандай сандар натурал сандар деп аталады
2 нөл саны натурал санға жата ма
Үиге тапсырма № 10
«Еркін микрофон»
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді
«Еркін микрофон»
Сабақты қорытыңдылау
(3 мин)
Оқушыларды бағалау журналға қою
-
шағым қалдыра аласыз













