Тақырып бойынша 31 материал табылды

5 сынып ҚМЖ "Ондық бөлшекті натурал санға бөлу"

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып ҚМЖ "Ондық бөлшекті натурал санға бөлу"
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бекітілді:

Бөлім:

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Амангосова А. Ж.

Күні:

17.02.26

Сынып: 5 В

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшекті натурал санға бөлу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.30

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар

  • ондық бөлшектерді натурал санға бөлу ережелерін біледі;

  • ондық бөлшектерді натурал санға бөле алады;

Құндылықтарға баулу:

Жасампаздық және жаңашылдық: Әр түрлі таным құралдарын қолдану, әлем туралы білімді жинақтай алу (тілдік, оқырмандық мәдениет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет)

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Үй тапсырмасын тексеру;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық

Сабақтың

басы


10 минут

Жаңа тақырыпты бекіту: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу

Roqed AI онлайн платформадан тапсырмалар орындау



Ойын нәтижесі бойынша кейбір мысалдарға тоқталу:

Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті натурал санға бөлгенде, оның бүтін бөлігін натурал санға бөліп, бөлу аяқталғанда бөліндіге үтір қойылады. Одан қалған қалдық қажетінше үлестерге ұсақталып, бөлу жалғастырылады.


Мысал.

  • 6,3 : 3 бөліндісінің мәнін табайық.

  • 6,3 > 3 және берілген ондық бөлшекте үтірден кейін бір сан, онда 6,3 : 3 қатынасын 63 : 3 = 21 түріндегі қатынас түрінде алып, есептейміз және солдан оңға қарай үтірді бір орынға қоямыз. Яғни 6,3 : 3 = 2,1.

  • 1,36 : 5 бөліндісінің мәнін табайық.

  • 1,36 < 5, 13,6 > 5, бірақ 136 саны 5-ке бөлінбейді, ал 1360 саны 5-ке бөлінеді және берілген ондық бөлшекте үтірден кейін екі сан тұр, онда 1,36 : 5 қатынасын 1360 : 5 = 272 натурал сандардың қатынасы түрінде алып, есептейміз және солдан оңға қарай үш орынға нүктені жылжытамыз. Яғни 1,36 : 5 = 0,272

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Интерактивті тақта

5-сыныбына арн. /А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова 4-басылымы. - Алматы: Мектеп , 2017



Roqed AI

https://ai.roqed.com/kk/games/show/8A26E875E6A24019A93B787C38EEFE42




Сабақтың

ортасы


25 минут






















Жеке жұмыс

Тақырып бойынша бекіту тапсырмаларын орындау

  • Оқулықтан тапсырмалар

690-691

Дескриптор:
Оқушы:

  • есептеулерді бағандап жазбаша дәптерде орындайды

  • ондық бөлшектерді бөлу ережесін қолданады

  • үтірді дұрыс қояды

  • есептеулерді қатесіз орындайды

  • нәтижені дұрыс жазады

Дескриптор:
Оқушы:

  • есептеулерді бағандап жазбаша дәптерде орындайды

  • ондық бөлшектерді бөлу ережесін қолданады

  • үтірді дұрыс қойып, есептеулерді қатесіз орындайды

  • шешімдегі ондық немесе натурал сандарды өзара салыстырады


Дескриптор бойынша бағалау





5-сыныбына арн. /А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова4-басылымы. - Алматы: Мектеп , 2017

Қосымша тапсырма:

  1. Тік төртбұрыштың ұзындығы 8,4 см, ал ені одан 3 есе кем. Тік төртбұрыштың периметрін табыңдар.

P=2(8,4+2,8)=211,2=22,4 см

  1. 45,6 кг ұнды 6 қапқа тең бөліп салды. Бір қапта неше кг ұн бар?

45,6 : 6 = 7,6 кг

  1. 4 тәулікте өсімдік 62,8 мм өсті. Бір тәулікте неше мм өседі?

62,8 : 4 = 15,7 мм

  1. 36,9 л шырынды 9 бөтелкеге тең құйды. Бір бөтелкеде неше литр шырын бар?

36,9 : 9 = 4,1 л

  1. Бір рулонда 24,6 м мата бар. Оны 3 бөлікке тең кесті. Әр бөліктің ұзындығын тап. Егер бір бөліктен 2,5 м қиып алса, қанша мата қалады?

24,6 : 3 = 8,2 м

8,2 − 2,5 = 5,7 м

Жалпы дескриптор

Білім алушы:

  • есептің шартын дұрыс түсінеді

  • қажетті амалдарды анықтайды

  • ондық бөлшекті натурал санға дұрыс бөледі

  • есептеу барысында үтірді дұрыс қояды

  • аралық есептеулерде қателік жібермейді

  • қажет болған жағдайда қосымша амал орындайды

  • өлшем бірліктерін дұрыс жазады

  • жауапты нақты және толық жазады

Дескриптор арқылы бағалау


Оқулық


Тапсырмалары ЖИ арқылы құрастырылды

Сабақтың

соңы

5 минут

Қорытындылау.

Бағалау парағына оқушылар жасаған жұмыстары бойынша өздерін бағалайды


Үйге тапсырма. №692

Оқулықтан анықтамаларды қайталау

Дескриптор бойынша жинаған ұпаймен бағалану

оқулық



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12