Тақырып бойынша 31 материал табылды

5-сынып "Қобыланды батыр" жыры

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып оқушыларына арналған "Қобыланды батыр" жыры
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ:Қазақ әдебиеті

Мектеп : «Зияткер» ММИ» КММ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Калибекова Г.К.


Сынып:

Такырыбы: «Қобыланды батыр» жыры. Тарих және жыр.

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабаққа негізделген оқу мақсаты.

Б/С1. Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау.


Бағалау критерийі

  • Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтайды.

  • Шығармадағы анықталған эпизодтарды салыстырады.

  • Анықталған эпизодтар негізінде жырдың тарихи құндылығына өзіндік пікір береді.


  1. Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:


Шығарманың тарихи эпизодтарын анықтайды.


Оқушылардың басым бөлігі:


Анықталған эпизодтарды салыстырады.


Кейбір оқушылар:


Анықталған эпизодтар негізінде жырдың тарихи құндылығына өзіндік пікір береді


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Оқушылар Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Қызылбас елі, теңге ату, Құртқа, Тайбурыл, қалмақ.


Алдыңғы оқу

Шығармадағы эпизодтарды біледі.


. Жоспар



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері.

Ресурстар

Жоспарланған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Сабақтың басы

Ұйымдастыру:

3 минут




5 минут


1. Жағымды ахуал қалыптастыру: «Мен үшін қымбат...» деген сөзді айту барысында оқушылар сөздерді айтады. Бірінің айтқанын бірі қайталамайды.

2. Топқа бөлу: «Қобланды батыр» тобы, «Алпамыс батыр» тобы

Ширату жаттығуы : «Қобыланды батыр» жырынан бейнероликті көрсету.

Ал , балалар, бейне көрсетілімнен не байқадыңыздар?

  1. Қазақ батырлары қандай қару түрлерін пайдаланған?

  2. Сол кезде тағы қандай қару – жарақ түрлерін пайдалануы мүмкін деп ойлайсыздар?

  3. Бұрынғы батырлар мен бүгінгі батырлардың қандай ұқсастығы бар деп ойлайсыздар?

ҚБ: «Ағаш егу» стратегиясы

ҚР Мемлекеттік туы






Ноутбук, видеоролик










Сабақтың ортасы:


10 минут





















10 минут














2 минут


1- тапсырма. ТЖ «ВЕНН» диаграммасы

Топ бойынша талқылап, батырлар жыры мен ертегілерді ВЕНН диаграммасына салып салыстыру.


Батырлар жыры ұқсастығы Ертегілер

Овал 16 Овал 15 Овал 14





Дескриптор:

  • Батырлар жыры мен ертегілерді ВЕНН диаграммасына салып салыстыра алады;

  • Батырлар жыры мен ертегілерді салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін айта алады;

  • Батырлар жыры мен ертегілерді дәлелдермен салыстыра алады;

ҚБ: «Көңілді смайликтер»



2-тапсырма. ТЖ «Жигсо» әдісі арқылы шығарманың тарихи құндылығына қатысты өз пікіріңізді білдіріңіз.

Дескриптор:

  • Шығарманың тарихи құндылығын анықтай алады;

  • Шығарманың тарихи құндылығына қатысты өз пікірін білдіреді;

  • Білдірген пікірлерін шығармадан тауып дәлелдей алады;



ҚБ: «Бағдаршам» әдісі


Сергіту сәті

«Сарбаздар» әнін караокеге қосылып орындау.





ВЕНН диаграммасы , А4 парақша, маркер

АКТ, т.б




10 минут

















3-тапсырма. ЖЖ «Кластерлер» әдісі арқылы

шығарманың "тарихи құндылығын" көрсететін эпизодтарды жіктету.

Прямая со стрелкой 13 Прямая со стрелкой 12


Прямая со стрелкой 11 Прямая со стрелкой 10 Овал 9








Дескриптор : Білім алушы

- жырдан шығарманың тарихи құндылығын

танытатын 4 эпизодты анықтайды;

- анықтаған эпизодтарын байланыстыра алады.

- жырдың тарихи құнды мұра

екендігін көрсететін пікір білдіреді.


ҚБ «Бас бармақ»





Сабақтың соңы


Кері байланыс

5 минут


«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі


А4 парағы, маркер


Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз: мәтінді түсініп оқу, тиісті сөздерді бір-бірімен сәйкестендіру

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз:

Шығарманың құндылығын талдап, эссе жазу.

Бағалау – сіз оқушылардың материалдарды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

«Бас бармақ» әдісі, «Көңілді смайликтер», «Бағдаршам» әдісі, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері арқылы

Пән аралық байланыс


Қазақстан тарихы, қазақ тілі









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
05.10.2024
229
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12