|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Бөлім 1A: Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін |
Мектеп: Егіндібұлақ ЖОББМБК |
||
|
Уақыты: 5.09.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Айдынгалиева А.Р. |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Алғашқы адам қалай пайда болды? |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме) |
5.1.1.1 – түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру; 5.1.1.2 – адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы тарихи деректерде берілген теориялар мен гипотезалар туралы дискуссияға қатыса алады |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еркіндік, теңдік, ұлттық ой-сана, патриотизм |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
География, биология, Қазақстан тарихы, экономика. |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Алғашқы адамдардың шығуы, эволюция теориясы мен түрлердің пайда болуы, континенттердің қалыптасуы мен климаттық өзгерістер туралы біледі. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың қезеңдері |
Сабақта орындалатын іс - әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|
|
Сабақтың басы |
(БЫМ) Оқушылар үлестірілген иллюстрацияларды қарап, олардың арасындағы ұқсастықтарды анықтайды. Оқушылар өз болжамдарымен бөліседі. Мұғалім адамдардың пайда болуы туралы бейнебаян көрсетеді. Оқушылардан ықтимал теорияны анықтау сұралады. Оқушылар «Менің ойымша, ежелгі адамдар … пайда болды, себебі …» тіркесі бойынша пікір алмасады. |
Гоминидтерден қазіргі адамдарға дейінгі эволюцияны бейнелейтін сурет, иллюстрациялар, алғашқы адамдардың пайда болуы туралы түрлі теориялар. http://www.mhealth.ru/health/healthnews/evolyucziya-cheloveka-prodolzhaetsya/ Алғашқы адамның пайда болуы туралы бейнекөрсетілімнің сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=6SWaYLbqfOM |
|
|
Сабақтың ортасы |
(Т) Оқушылар топқа бөлініп, түрлі ресурстарды (интернет, мұғалім ұсынған материалдар) қолдана отырып, ежелгі адамдардың пайда болуы туралы теорияны зерттейді. Зерттеу нәтижелерінен жоба (постер) әзірлейді. Талдау және талқылау Постерлерді қорғау Проблемалық сұрақтарға жауап беру. Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
Проблемалық сұрақтарына жауап берді. (Т) Топтарға қоғамдық ұйымдардың (тобыр, ру, қауым, тайпа) атауы алдын-ала жазылған 4 карточка беріледі. Оқушылар карточкаларды хронологиялық тәртіппен орналастыру керек. Барлық оқушылар тапсырманы дұрыс орындауы үшін терминдердің анықтамаларын беруге болады. (Т) Оқушыларды топқа бөліп, оларға алғашқы адамдардың бірлестік формаларын пантомимо түрінде бейнелеу тапсырылады. Тапсырманы орындап болған соң мұғалім оқушыларға алғашқы адамдардың өміріндегі өзгерістер туралы аргументтік шешім, қорытынды жасауды ұсынады. Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
|
Адамның пайда болуы туралы теориялар http://www.licey.net/myth/book1/bibliyaSotvorenie http://www.pavluchenkov.ru/teoria_kulturi/tp/index.html Әлем мен адамның қалыптасуы. Адам мен Хауа. |
|
|
Сабақтың соңы |
(Ж) Зерттеу нәтижесінде оқушылар адамның шығуы туралы түрлі теорияларды талдап, қорытынды жасай алады. Рефлексия. Оқушылар сабақта алған білімдерін қорытындылау үшін «Білемін, білгім келеді, үйрендім» (ББҮ стратегиясы) кестесін толтырады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін
5-сынып Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Бөлім 1A: Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін |
Мектеп: Егіндібұлақ ЖОББМБК |
||
|
Уақыты: 5.09.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Айдынгалиева А.Р. |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Алғашқы адам қалай пайда болды? |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме) |
5.1.1.1 – түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру; 5.1.1.2 – адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы тарихи деректерде берілген теориялар мен гипотезалар туралы дискуссияға қатыса алады |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еркіндік, теңдік, ұлттық ой-сана, патриотизм |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
География, биология, Қазақстан тарихы, экономика. |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Алғашқы адамдардың шығуы, эволюция теориясы мен түрлердің пайда болуы, континенттердің қалыптасуы мен климаттық өзгерістер туралы біледі. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың қезеңдері |
Сабақта орындалатын іс - әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|
|
Сабақтың басы |
(БЫМ) Оқушылар үлестірілген иллюстрацияларды қарап, олардың арасындағы ұқсастықтарды анықтайды. Оқушылар өз болжамдарымен бөліседі. Мұғалім адамдардың пайда болуы туралы бейнебаян көрсетеді. Оқушылардан ықтимал теорияны анықтау сұралады. Оқушылар «Менің ойымша, ежелгі адамдар … пайда болды, себебі …» тіркесі бойынша пікір алмасады. |
Гоминидтерден қазіргі адамдарға дейінгі эволюцияны бейнелейтін сурет, иллюстрациялар, алғашқы адамдардың пайда болуы туралы түрлі теориялар. http://www.mhealth.ru/health/healthnews/evolyucziya-cheloveka-prodolzhaetsya/ Алғашқы адамның пайда болуы туралы бейнекөрсетілімнің сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=6SWaYLbqfOM |
|
|
Сабақтың ортасы |
(Т) Оқушылар топқа бөлініп, түрлі ресурстарды (интернет, мұғалім ұсынған материалдар) қолдана отырып, ежелгі адамдардың пайда болуы туралы теорияны зерттейді. Зерттеу нәтижелерінен жоба (постер) әзірлейді. Талдау және талқылау Постерлерді қорғау Проблемалық сұрақтарға жауап беру. Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
Проблемалық сұрақтарына жауап берді. (Т) Топтарға қоғамдық ұйымдардың (тобыр, ру, қауым, тайпа) атауы алдын-ала жазылған 4 карточка беріледі. Оқушылар карточкаларды хронологиялық тәртіппен орналастыру керек. Барлық оқушылар тапсырманы дұрыс орындауы үшін терминдердің анықтамаларын беруге болады. (Т) Оқушыларды топқа бөліп, оларға алғашқы адамдардың бірлестік формаларын пантомимо түрінде бейнелеу тапсырылады. Тапсырманы орындап болған соң мұғалім оқушыларға алғашқы адамдардың өміріндегі өзгерістер туралы аргументтік шешім, қорытынды жасауды ұсынады. Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
|
Адамның пайда болуы туралы теориялар http://www.licey.net/myth/book1/bibliyaSotvorenie http://www.pavluchenkov.ru/teoria_kulturi/tp/index.html Әлем мен адамның қалыптасуы. Адам мен Хауа. |
|
|
Сабақтың соңы |
(Ж) Зерттеу нәтижесінде оқушылар адамның шығуы туралы түрлі теорияларды талдап, қорытынды жасай алады. Рефлексия. Оқушылар сабақта алған білімдерін қорытындылау үшін «Білемін, білгім келеді, үйрендім» (ББҮ стратегиясы) кестесін толтырады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз













