Материалдар / 5сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

5сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5сынып қмж
Авторы:
07 Наурыз 2024
80
3 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК




«Бекітемін» ____________

Колледж әдіскері: Нугумарова Л. Н.

«Келісемін» ____________

Пән мұғалімі:Мұхаметова Т.Б.




Сабақ жоспары

Тақырыбы:«Шортанбай Қанайұлының өмірі. Зар заман толғауы»











Іс-тәжірбие базасы: «№4 ЖОББМ» КММ

Машықкер: Абугалиева Назлы

Сыныбы: 7 «Ә»

Күні: 07.11.2023

Баға: _________











Семей 2023

Қысқа мерзімді жоспар

1-сабақ

Сабақтың тақырыбы:«Шортанбай Қанайұлының өмірі. Зар заман толғауы».

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл.

Педагогтіңаты-жөні:

Абугалиева Назлы Роланқызы

Күні:

07.11.2023

Сыныбы: 5 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шортанбай Қанайұлының өмірі. Зар заман толғауы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерің талдау;

Сабақтың мақсаты:

- Шортанбай Қанайұлының өмірбаянымен танысу;

- Зар заман толғауын оқиды, мағынасын ашады;

- Шығарманы сюжеттік құрамдас бөлшекерін талдайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтіңіс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

10 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

«Кроссенс» әдісі

арқылы сабақ тақырыбына суреттер арқылы болжам жасау.







Суреттер арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды.



Мұғалім білім алушыларды ынталандырады.










Сабақтың ортасы

25 мин


















































































Жұмыс түрі: жеке жұмыс.

Оқылым кезеңі.

Әдіс:«Алма –кезек»

Мәтінмен жұмыс. Оқулық 59 – бет. Шортанбай Қанайұлы өмірбаяның оқу.

Тапсырма №1:

Жазылым кезеңі.

Әдіс: «Кесте»


Аты – жөні: Сыныбы:

Автор


Өмірбаяны


Шығармалары


Көтерген мәселелері






Сұрақтар:

1) Шортанбай Қанайүлы қай жылдары өмір сүрген?

2)Шортанбай Қанайұлының шығармаларындағы басты идеясы қандай?

3)Шортанбай Қанайұлын неге төкпе ақын деп атаған?

4) Шортанбайдың неше зары бар? Қандай?

Тапсырма қадамдары:

- кестені ғаламтор желісін пайдалана отырып толтырады;

- берілген сұрақтарға нақты әрі дұрыс жауап береді.


Жұмыс түрі: жеке жұмыс.

Жазылым кезеңі.

Әдіс: «Кластер»

Тапсырма №2:



Тапсырма қадамдары:

- алған мәліметтері бойынша кластер құрады;

Қосымша ақпарат.

Зар Заман – Қазақ әдебиетіндегі кезең атауы. Аталған кезең Ресей империясының отарлау саясаты салдарынан Қазақ хандығындағы бұрынғы ел басқару жүйесінің жойылып, халықтың саяси, экономикалық және рухани езгіге ұшыраған тарихи уақытты сипаттайды. Алғаш Шортанбай Қанайұлы осы кезеңнің ауыртпалықтары туралы “Зар заман” атты зарлы толғау шығарып, ол ел ішінде кең таралды. Бұдан кейін басқа да ақындар осы тақырыпқа көптеген өлең-жырлар шығарды. Оларды қазақ әдебиетінзе "Зар Заман ақындары" деп атайды

Зар заман ақындары шоғырының белгілі өкілдері:

  • Дулат Бабатайұлы

  • Шортанбай Қанайұлы

  • Мұрат Мөңкеұлы

  • Әбубәкір Кердері

  • Албан Асан-т.б.


Жұмыс түрі: жеке жұмыс.

Оқылым, тыңдалым кезеңі.

Әдіс:«Аудиожазба»

«Зар заман» толғауын оқиды.

Оқулық 60 – бет.

«Аудиожазба»

https://youtu.be/E4VC2v0RRmA?si=4QbZsTm0e8qHJ4hJ

Тілдік бағдар.


Жұмыс түрі: жеке жұмыс

Жазылым кезеңі.

Тапсырма №3:

«Зар заман» толғауынан анафора және эпифораны теріп жазады.

Анафора

(толғаудан үзінді)

Эпифора

(толғаудан үзінді)




Білім алушылар мәтінді алма – кезек әдісі арқылы оқиды.





Кестені оқыған мәтін және ғаламтор желісі арқылы тортырады. Берілген сұрақтарға жауап береді.































Білім алушыллар кластерді тақтаға және дәптерге жазып құрады.





























Блім алушылардың жауабын мұғалім «қате» немесе «дұрыс» деп жөндейді.

















































































Білім алушыларды мұғалім тексеріп, бағалайды.



Оқулық, – 59 бет .

https://www.okulyk.kz/kazahskaja-literatura/292/





Таратпа материал



















































https://www.okulyk.kz/kazahskaja-literatura/292/
























Сабақтың соңы

5 минут



Рефлексия

Рефлексия:

«Сәтті күн» әдісі.

Білім алушылар бүгінгі күндерінің қалай өткені туралы үш себеп жазып, эмоциясын смайлик салу арқылы білдіреді.

Үй жұмысы:

Шортанбай Қанайұлының «Зар заман» толғауынан сол кездегі белгілерді теріп жазады.



















Рефлексия парағы















Аты – жөні: Сыныбы:


Автор


Өмірбаяны


Шығармалары


Көтерген мәселелері


Қосымша ақпарат









Аты – жөні: Сыныбы:


Автор


Өмірбаяны


Шығармалары


Көтерген мәселелері

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!