|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 С. Ауызша көбету және бөлу |
|||||
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
67 сабақ. Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу ( Математика 2 бөлім 64 – 66 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.1.2.5** үштаңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау; 3.1.2.8 үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 3 минут |
Матаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу «Біліміңді пысықта» әдісі Жазылым; 63 бет 5 есеп
А) 3 * 10 = 7 * 10 = 2 * 100 = 8 * 100 = 30 : 10 = 70 : 10 = 200 : 100 = 800 : 100 =
Ә) 34 * 10 = 46 * 10 = 83 * 10 = 54 * 10 = 340 : 10 = 460 : 10 = 830 : 10 = 540 : 10 = |
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 5 А) 3 * 10 = 30 7 * 10 = 70 2 * 100 = 200 8 * 100 =800 30 : 10 = 3 70 : 10 = 7 200 : 100 =2 800 : 100 = 8
Ә) 34 * 10 = 340 46 * 10 =460 83 * 10 = 830 54 * 10 =540 340 : 10 = 34 460 : 10 = 46 830 : 10 =83 540 : 10 =54 |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 63 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 67 сабақ. Толық ондық мен жүздіктерді көбейту және бөлу
Көркем жазу 2.200 2.200 2.300 2.300
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 64 бет 1 есеп
орналасқанын білесің.
Жазылым; 64 бет 2 есеп
20 * 4 = 20 + 20 + 20 + 20 = 80 немесе 2 онд * 4 = 8 онд = 80 4 * 20 = 80 80 : 4 = 20 немесе 8 онд : 4 = 2 онд 80 : 20 = 4 немесе 8 онд : 2 онд = 4
200 * 4 = 200 + 200 + 200 + 200 = 800 немесе 2 жүзд * 4 = 8 жүзд = 800 4 * 200 = 800 800 : 4 = 200 немесе 8 жүзд : 4 = 2 жүзд 800 : 200 = 4 немесе 8 жүзд : 2 жүзд = 4
Жазылым; 64 бет 3 есеп
30 * 2 = 200 * 3 = 50 * 2 = 500 * 2 = 2 * 30 = 3 * 200 = 60 : 2 = 600 : 3 = 60 : 30 = 600 : 200 =
Есіңе сақта! Санды екі санның көбейтіндісіне көбейту үшін, алдымен оны бірінші көбейткішке көбейтіп алу керек. Содан кейін шыққан көбейтіндіні екінші көбейткішке көбейтеміз. а * ( b * c ) = ( a * b ) * c
20 * 4 = ( 2 * 10 ) * 4 = ( 2 * 4 ) * 10 = 80 200 * 4 = ( 2 * 100 ) * 4 = ( 2 * 4 ) * 100 = 800
Жазылым; 65 бет 4 есеп
( 5 * 3 ) * 2 = ( 7 * 2 ) * 5 = 20 * ( 5 * 8 ) = 4 * ( 3 * 20 ) = 6 * ( 3 * 5 ) = ( 50 * 4 ) * 2 =
Есіңе сақта! Көбейтіндіні санға екі тәсілмен бөлуге болады: 1.Көйбетіндіні қандай да бір санға бөлу үшін, алдымен көбейтіндінің мәнін есептеп алып, шыққан нәтижені бөлу керек. 2. Көйбетіндіні қандай да бір санға бөлу үшін, қалғандарын өзгеріссіз қалдырып, кез келген көбейткішті осы санға бөлуге болады. ( a * b ) : c = ( a : c ) * b = ( b : c ) * a
80 : 4 = ( 8 * 10 ) * 4 = ( 8 : 4 ) * 10 = 20 800 : 4 = ( 8 * 100 ) : 4 = ( 8 : 4 ) * 100 = 200 |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1. 750 – 3 * 8 + 56 = 750 – 24 + 56 =782 ( 30 + 51 ) : 9 + 400 = 81 : 9 + 400 = 9 + 400 = 409 ( 100 – 36 ) : 8 + 700 = 64 : 8 + 700 = 8 + 700 = 708
Есіңе сақта!
3 30 * 2 = 60 200 * 3 = 600 2 * 30 = 60 3 * 200 =600 60 : 2 = 30 600 : 3 = 200 60 : 30 = 2 600 : 200 = 3
50 * 2 =100 500 * 2 = 1.000 2 * 50 = 100 2 * 500 = 1.000 100 : 2 = 50 1.000 : 2 = 500 100 : 50 = 2 1.000 : 500 = 2
Есіңе сақта!
4 ( 5 * 3 ) * 2 = ( 5 * 2 ) * 3 = 10 * 3 = 30 4 * ( 3 * 20 ) = 4 * 60 = 240 ( 7 * 2 ) * 5 = 7 * ( 2 * 5 ) = 7 * 10 = 70 6 * ( 3 * 5 ) = ( 6 * 5 ) * 3 = 30 * 3 = 90 20 * ( 5 * 8 ) = ( 20 * 5 ) * 8 = 100 * 8 = 800 ( 50 * 4 ) * 2 = ( 50 * 2 ) * 4 = 100 * 4 = 400
Есіңе сақта! |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
|
Оқулық 61 бет
Оқулық 62 бет
|
||
|
Сабақтың ортасы 16 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 65 бет 5 есеп
А) 5 тәтті нан үшін 200 теңге төленді. 320 теңгеге қанша тәтті нан сатып алуға болады?
Ә) Дүкенге 200 жай қарындаш және 300 түрлі түсті қарындаш әкелінді. Қарындаштардың бестен бір бөлігі сатылды. Қанша қарындаш қалды? Б) Сырлаушы
30 Жазылым; 66 бет 6 есеп
80 : 2 = 900 : 300 = 100 : 20 = 1.000 : 200 = 800 : 2 = 400 : 2 = 100 : 2 = 60 : 30 = Жазылым; 66 бет 8 есеп
5 * 20 + 30 = 250 400 + 200 : 2 = 300 2 * 60 + 40 = 200 5 * 20 + 30 = 130 400 + 200 : 2 = 500 100 + 350 : 9 = 50 Жазылым; 66 бет 9 есеп
245 + 39 = 49 + 548 = 390.000 + 45.000 = 99 + 257 = 99 + 359 = 29.000 + 80.000 = |
5 А) 5 т. н – 200 тг 300 тг - ? т.н Ш: 200 : 5 = 40 тг 320 : 40 = 8 тг Ж: 8 тәтті нан 320 тг Ә) ж.қ - 200 т.қ – 300
қалды - ? Ш: 200 + 300 = 500 500 : 5 = 100 500 – 100 = 400 Ж: 400 қарындаш Б) сырлады –
30 барлық. қ -
? сырлау к\к
- ?
Ш: 30 * 6 =
180 180 –
30 =
150 Ж:150 6 80 : 2 = ( 8 * 10 ) : 2 = ( 8 : 2 ) * 10 = 4 * 10 = 40 800 : 2 =( 8 * 100 ) : 2 = ( 8 : 2 ) * 100 = 4 * 100 = 1=400 900 : 300 =( 9 * 100 ) : ( 3 * 100 ) = ( 9 : 3 ) * ( 100 : 100 ) = 3 400 : 2 = ( 4 * 100 ) : 2 = ( 4 : 2 ) * 100 = 2 * 100 = 200 100 : 20 = ( 10 * 10 ) : ( 2 * 10 ) = ( 10 : 2 ) * ( 10 : 10 ) = 5 * 1 = 5 100 : 2 = ( 10 * 10 ) : 2 = ( 10 : 2 ) * 10 = 5 * 10 = 50 1.000 : 200 = ( 10 * 100 ) : ( 2 * 100 ) = ( 10 : 2 ) * ( 100 : 100 ) = 5 60 : 30 =( 6 * 10 ) : ( 3 * 10 ) = ( 6 : 3 ) * ( 10 : 10 ) = 2 * 1 = 2 8 5 * ( 20 + 30 ) = 250 ( 5 * 20 ) + 30 = 130 ( 400 + 200) : 2 = 300 400 + ( 200 : 2 ) = 500 2 * ( 60 + 40 ) = 200 ( 100 + 350 ) : 9 = 50 9 245 + 39 = 284 99 + 257 = 356 49 + 548 = 597 99 + 359 = 458 390.000 + 45.000 = 435.000 29.000 + 80.000 = 109.000 |
Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есепті шығарады жауабын жазады 1 балл Дескриптор Есепті шығар 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл |
Оқулық 65 бет
Оқулық 66 бет
|
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 3 тапсырма «Біліміңді қорытындыла» әдісі Жазылым; 66 бет 10 есеп
Үйге тапсырма: 66 бет 7 есеп |
10 1000 – 751 = 249 600 – 77 = 523 310 + 615 = 925 86 + 14 = 100 |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 66 бет |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
67 сабақ. Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу
67 сабақ. Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 С. Ауызша көбету және бөлу |
|||||
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
67 сабақ. Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу ( Математика 2 бөлім 64 – 66 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.1.2.5** үштаңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау; 3.1.2.8 үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 3 минут |
Матаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу «Біліміңді пысықта» әдісі Жазылым; 63 бет 5 есеп
А) 3 * 10 = 7 * 10 = 2 * 100 = 8 * 100 = 30 : 10 = 70 : 10 = 200 : 100 = 800 : 100 =
Ә) 34 * 10 = 46 * 10 = 83 * 10 = 54 * 10 = 340 : 10 = 460 : 10 = 830 : 10 = 540 : 10 = |
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 5 А) 3 * 10 = 30 7 * 10 = 70 2 * 100 = 200 8 * 100 =800 30 : 10 = 3 70 : 10 = 7 200 : 100 =2 800 : 100 = 8
Ә) 34 * 10 = 340 46 * 10 =460 83 * 10 = 830 54 * 10 =540 340 : 10 = 34 460 : 10 = 46 830 : 10 =83 540 : 10 =54 |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 63 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 67 сабақ. Толық ондық мен жүздіктерді көбейту және бөлу
Көркем жазу 2.200 2.200 2.300 2.300
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 64 бет 1 есеп
орналасқанын білесің.
Жазылым; 64 бет 2 есеп
20 * 4 = 20 + 20 + 20 + 20 = 80 немесе 2 онд * 4 = 8 онд = 80 4 * 20 = 80 80 : 4 = 20 немесе 8 онд : 4 = 2 онд 80 : 20 = 4 немесе 8 онд : 2 онд = 4
200 * 4 = 200 + 200 + 200 + 200 = 800 немесе 2 жүзд * 4 = 8 жүзд = 800 4 * 200 = 800 800 : 4 = 200 немесе 8 жүзд : 4 = 2 жүзд 800 : 200 = 4 немесе 8 жүзд : 2 жүзд = 4
Жазылым; 64 бет 3 есеп
30 * 2 = 200 * 3 = 50 * 2 = 500 * 2 = 2 * 30 = 3 * 200 = 60 : 2 = 600 : 3 = 60 : 30 = 600 : 200 =
Есіңе сақта! Санды екі санның көбейтіндісіне көбейту үшін, алдымен оны бірінші көбейткішке көбейтіп алу керек. Содан кейін шыққан көбейтіндіні екінші көбейткішке көбейтеміз. а * ( b * c ) = ( a * b ) * c
20 * 4 = ( 2 * 10 ) * 4 = ( 2 * 4 ) * 10 = 80 200 * 4 = ( 2 * 100 ) * 4 = ( 2 * 4 ) * 100 = 800
Жазылым; 65 бет 4 есеп
( 5 * 3 ) * 2 = ( 7 * 2 ) * 5 = 20 * ( 5 * 8 ) = 4 * ( 3 * 20 ) = 6 * ( 3 * 5 ) = ( 50 * 4 ) * 2 =
Есіңе сақта! Көбейтіндіні санға екі тәсілмен бөлуге болады: 1.Көйбетіндіні қандай да бір санға бөлу үшін, алдымен көбейтіндінің мәнін есептеп алып, шыққан нәтижені бөлу керек. 2. Көйбетіндіні қандай да бір санға бөлу үшін, қалғандарын өзгеріссіз қалдырып, кез келген көбейткішті осы санға бөлуге болады. ( a * b ) : c = ( a : c ) * b = ( b : c ) * a
80 : 4 = ( 8 * 10 ) * 4 = ( 8 : 4 ) * 10 = 20 800 : 4 = ( 8 * 100 ) : 4 = ( 8 : 4 ) * 100 = 200 |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1. 750 – 3 * 8 + 56 = 750 – 24 + 56 =782 ( 30 + 51 ) : 9 + 400 = 81 : 9 + 400 = 9 + 400 = 409 ( 100 – 36 ) : 8 + 700 = 64 : 8 + 700 = 8 + 700 = 708
Есіңе сақта!
3 30 * 2 = 60 200 * 3 = 600 2 * 30 = 60 3 * 200 =600 60 : 2 = 30 600 : 3 = 200 60 : 30 = 2 600 : 200 = 3
50 * 2 =100 500 * 2 = 1.000 2 * 50 = 100 2 * 500 = 1.000 100 : 2 = 50 1.000 : 2 = 500 100 : 50 = 2 1.000 : 500 = 2
Есіңе сақта!
4 ( 5 * 3 ) * 2 = ( 5 * 2 ) * 3 = 10 * 3 = 30 4 * ( 3 * 20 ) = 4 * 60 = 240 ( 7 * 2 ) * 5 = 7 * ( 2 * 5 ) = 7 * 10 = 70 6 * ( 3 * 5 ) = ( 6 * 5 ) * 3 = 30 * 3 = 90 20 * ( 5 * 8 ) = ( 20 * 5 ) * 8 = 100 * 8 = 800 ( 50 * 4 ) * 2 = ( 50 * 2 ) * 4 = 100 * 4 = 400
Есіңе сақта! |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
|
Оқулық 61 бет
Оқулық 62 бет
|
||
|
Сабақтың ортасы 16 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 65 бет 5 есеп
А) 5 тәтті нан үшін 200 теңге төленді. 320 теңгеге қанша тәтті нан сатып алуға болады?
Ә) Дүкенге 200 жай қарындаш және 300 түрлі түсті қарындаш әкелінді. Қарындаштардың бестен бір бөлігі сатылды. Қанша қарындаш қалды? Б) Сырлаушы
30 Жазылым; 66 бет 6 есеп
80 : 2 = 900 : 300 = 100 : 20 = 1.000 : 200 = 800 : 2 = 400 : 2 = 100 : 2 = 60 : 30 = Жазылым; 66 бет 8 есеп
5 * 20 + 30 = 250 400 + 200 : 2 = 300 2 * 60 + 40 = 200 5 * 20 + 30 = 130 400 + 200 : 2 = 500 100 + 350 : 9 = 50 Жазылым; 66 бет 9 есеп
245 + 39 = 49 + 548 = 390.000 + 45.000 = 99 + 257 = 99 + 359 = 29.000 + 80.000 = |
5 А) 5 т. н – 200 тг 300 тг - ? т.н Ш: 200 : 5 = 40 тг 320 : 40 = 8 тг Ж: 8 тәтті нан 320 тг Ә) ж.қ - 200 т.қ – 300
қалды - ? Ш: 200 + 300 = 500 500 : 5 = 100 500 – 100 = 400 Ж: 400 қарындаш Б) сырлады –
30 барлық. қ -
? сырлау к\к
- ?
Ш: 30 * 6 =
180 180 –
30 =
150 Ж:150 6 80 : 2 = ( 8 * 10 ) : 2 = ( 8 : 2 ) * 10 = 4 * 10 = 40 800 : 2 =( 8 * 100 ) : 2 = ( 8 : 2 ) * 100 = 4 * 100 = 1=400 900 : 300 =( 9 * 100 ) : ( 3 * 100 ) = ( 9 : 3 ) * ( 100 : 100 ) = 3 400 : 2 = ( 4 * 100 ) : 2 = ( 4 : 2 ) * 100 = 2 * 100 = 200 100 : 20 = ( 10 * 10 ) : ( 2 * 10 ) = ( 10 : 2 ) * ( 10 : 10 ) = 5 * 1 = 5 100 : 2 = ( 10 * 10 ) : 2 = ( 10 : 2 ) * 10 = 5 * 10 = 50 1.000 : 200 = ( 10 * 100 ) : ( 2 * 100 ) = ( 10 : 2 ) * ( 100 : 100 ) = 5 60 : 30 =( 6 * 10 ) : ( 3 * 10 ) = ( 6 : 3 ) * ( 10 : 10 ) = 2 * 1 = 2 8 5 * ( 20 + 30 ) = 250 ( 5 * 20 ) + 30 = 130 ( 400 + 200) : 2 = 300 400 + ( 200 : 2 ) = 500 2 * ( 60 + 40 ) = 200 ( 100 + 350 ) : 9 = 50 9 245 + 39 = 284 99 + 257 = 356 49 + 548 = 597 99 + 359 = 458 390.000 + 45.000 = 435.000 29.000 + 80.000 = 109.000 |
Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есепті шығарады жауабын жазады 1 балл Дескриптор Есепті шығар 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл |
Оқулық 65 бет
Оқулық 66 бет
|
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 3 тапсырма «Біліміңді қорытындыла» әдісі Жазылым; 66 бет 10 есеп
Үйге тапсырма: 66 бет 7 есеп |
10 1000 – 751 = 249 600 – 77 = 523 310 + 615 = 925 86 + 14 = 100 |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 66 бет |
||
шағым қалдыра аласыз















