|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп:№ |
||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің көркемдік ерекшелігі. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
-шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтайды |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақынқандайнәрседенқашық, қандайнәрсегеасықболуғашақырады? 3. Неденжиреніп, неденғибраталу керек? 4. Ғалым болу үшін не істеу керек? Ғылымныңқұндылығынеде? 5. Өлеңқандайтақырыпқажазылған? Абай жастардықандайболуғашақырады? Өлеңдеқандайадамдарғамінездемеберілген? 6.Абай айтқан бес жаманмінезнеліктендұшпандарыңболыпсаналады? 7. Адам баласына керек қасиеттерді неге «асыліс» депатаған? 8. Неліктен «Болмасаң да ұқсапбақ, бірғалымдыкөрсеңіз» деген? 9. Неге мал мен дүниеғылымғакөңілбөлгендеғанакеледі? (оқушыларжауабытыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
«Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарына жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Одағайлар»
|
6-сынып қазақ әдебиеті |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңыз.(интервью алу арқылы жүргізіледі).
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма.«Идеялар тақтасы». Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазып, «Идеялар тақтасына» жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтаңыз. Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, Адам болам десеңіз. Тілеуің, өмірің алдыңда, Оған қайғы жесеңіз. Өсек, өтірік, мақтаншақ, Еріншек, бекер мал шашпақ – Бес дұшпаның, білсеңіз. Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой – Бес асыл іс, көнсеңіз. Жамандық көрсең нәфрәтлі, Суытып көңіл тыйсаңыз. Жақсылық көрсең ғибрәтлі, Оны ойға жисаңыз... Дескриптор:
ҚБ Бекіту.Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. «Менің түсінгенім...» |
«Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтайды. Өлеңнің ерекшелігін анықтайды; өлеңдегі әсерге бөлеген жолдарды табады; ойын дәлелдейді, қорғайды; сұхбат береді. ЕБҚ: өлеңді мәнерлеп оқиды, пікір білдіреді. ЕБҚ:Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазады. Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазады, мағынасын ашады.
Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтайды.
Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазады. |
ҚБ 5 балл
ҚБ 3 балл
ҚБ 2 балл
|
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6-сынып 2-тоқсан. Абай "Ғылым таппай мақтанба"
6-сынып 2-тоқсан. Абай "Ғылым таппай мақтанба"
|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп:№ |
||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің көркемдік ерекшелігі. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
-шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтайды |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақынқандайнәрседенқашық, қандайнәрсегеасықболуғашақырады? 3. Неденжиреніп, неденғибраталу керек? 4. Ғалым болу үшін не істеу керек? Ғылымныңқұндылығынеде? 5. Өлеңқандайтақырыпқажазылған? Абай жастардықандайболуғашақырады? Өлеңдеқандайадамдарғамінездемеберілген? 6.Абай айтқан бес жаманмінезнеліктендұшпандарыңболыпсаналады? 7. Адам баласына керек қасиеттерді неге «асыліс» депатаған? 8. Неліктен «Болмасаң да ұқсапбақ, бірғалымдыкөрсеңіз» деген? 9. Неге мал мен дүниеғылымғакөңілбөлгендеғанакеледі? (оқушыларжауабытыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
«Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарына жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Одағайлар»
|
6-сынып қазақ әдебиеті |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңыз.(интервью алу арқылы жүргізіледі).
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма.«Идеялар тақтасы». Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазып, «Идеялар тақтасына» жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтаңыз. Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, Адам болам десеңіз. Тілеуің, өмірің алдыңда, Оған қайғы жесеңіз. Өсек, өтірік, мақтаншақ, Еріншек, бекер мал шашпақ – Бес дұшпаның, білсеңіз. Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой – Бес асыл іс, көнсеңіз. Жамандық көрсең нәфрәтлі, Суытып көңіл тыйсаңыз. Жақсылық көрсең ғибрәтлі, Оны ойға жисаңыз... Дескриптор:
ҚБ Бекіту.Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. «Менің түсінгенім...» |
«Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтайды. Өлеңнің ерекшелігін анықтайды; өлеңдегі әсерге бөлеген жолдарды табады; ойын дәлелдейді, қорғайды; сұхбат береді. ЕБҚ: өлеңді мәнерлеп оқиды, пікір білдіреді. ЕБҚ:Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазады. Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазады, мағынасын ашады.
Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтайды.
Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазады. |
ҚБ 5 балл
ҚБ 3 балл
ҚБ 2 балл
|
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















