|
Тарау: Қатынасқа берілген есептер |
Мектеп: «Ахмер орта мектебі» КММ |
||||||||||||||
|
Пәні: функциональдық математика Күні: Сынып: 6 сынып. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ардақ Гүлжаз Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатынас тақырыбына есептер шығару |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығара білуге үйрету. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығара алады Басым көпшілігі: қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығара білуге үйрету. Кейбір оқушылар: : қатынастың ережесін және қасиетін пайдалана алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығару белсенділігіне қарай оқушылар білімін бағалау. |
||||||||||||||
|
Тілдлік мақсаттар |
Оқушылар: есептер шығару арқылы оқушылардың ой-өрісін логикамен байқау, математикалық сауаттылық қабілетін дамыту. |
||||||||||||||
|
Тәрбиелік: |
оқушыларды ұқыптылыққа,
жылдамдыққа, жинақылыққа
тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
Сабақтың әдісі: |
ережелер,
сұрақ-жауап, деңгейлік
есептер |
||||||||||||||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
жеке карточкалар |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақты басы /8минут/
|
Ұйымдастыру шаралары: Амандасу, түгендеу. 1 минут/
4минут/ Қатынас Қатынас, екі санның қатынасы – бір санды екінші санға бөлу. Бір шаманы өлшем бірлігі ретінде қабылданған екінші шамамен салыстыру (өлшеу) нәтижесінде пайда болатын сан біртекті екі шаманың қатынасы деп аталады. Оқылуы: «a санының b санына қатынасы». a-ның b-ға қатынасын бөлу белгісімен жазуға a:b немесе бөлшек түрінде жазуға болады (жай бөлшек). Қатынасты пропорция деп те айтуға болады. Қатынаста екіден көп сандар да қолданылады, мысалы үш: a:b:c. Мысалы, егер сыныпта 27 оқушының 14-і ұл бала болса, онда 14:27 немесе жазуы сыныптағы қанша бөлігі ұл балалар екенін көрсетеді. a және b – кез келген екі сан және сол сандардың бөліндісі сол сандардың қатынасы болады, яғни a санының b санына қатынасы a-ның b-ға бөліндісіне тең. 1) Егер a > b болса, онда a:b қатынасы a саны b санынан қаншалықты үлкен екенін көрсетеді. 2) Егер a > b болса, онда a:b қатынасы a саны b санынан қаншалықты кіші екенін көрсетеді. a-ның b-ға проценттік қатынасы дегеніміз – a:b-ның процент түріндегі қатынасы және ол (a:b) ⋅ 100%-ға тең. Егер берілген қатынастың алдыңғы мүшесін соңғы мүше етіп, ал соңғы мүшесін алдыңғы мүше етіп, орындарын ауыстырып жазсақ, онда берілген қатынасқа кері қатынас алынады. Қатынастың негізгі қасиеті. Қатынастың екі мүшесін де нөлден өзге санға көбейтсек немесе бөлсек, берілген қатынасқа тең қатынас шығады. |
Теңдеулер жазылған қағаздар, Интер-белсен-ді тақта
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы /22 минут/ 7минут/ /5 минут/ |
Тапсырма 2. /Т/. «Ойлан, жұптас, талқыла есептер шығарту. Қоспадағы алтын мен күмістің массаларының
қатынасы 5:3-ке қатынасындай.
32 г қоспада қанша алтын, қанша күміс бар
екенін табыңдар. №2. 480 санын 3:5 қатынасындай
етіп екі бөлікке
бөліңдер ҚБ: «Кемшілік + Жетістік» кестесі /Тапсырма 3/:Ой сергіту «Сиқырлы шаршы» әр бағандарының, диогнальдарының қосынды 12 болатындай етіп 0- ден 8-ге дейінгі цифрларды қайталанбайтындай етіп орналастырыңдар.
«Сиқырлы шаршыны» толтырып болғаннан кейін, осы толтырылған сандардың тарихқа, мәдениетке байланысты мәліметтерді айту. |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы / 10 минут/ /5 минут/ |
Дескриптор:
ҚБ. «Білім баспалдағы» сабақ соңында қай жерде турғандарын бояп көрсету Рефлексия: «БББ» оқушылар |
|
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||
|
Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмаларды саралап беремін. Қабілеттеі оқушыларға қиындығы жоғары есептер беруді жоспарлап отырмын. |
Үй жұмысын«+,-,керемет» әдісі арқылы бағалнады. Топтық жұмысқа берілген тапсырманы «Кемшілік + Жетістік» кестесі арқылы бағаланады. «Қалыптастырушы бағалау»- |
Ой сергітуді «сыйқырлы шаршы» арқылы жүргіздім және қолданылған санға қатысты тахихи мәліметтерді оқушылар айта кетеді. Мәңгілі Елдің «Тарих, мәдениет және тілдің біртұтастығы» құндылығына баулу |
|||||||||||||
№1. Қоспадағы
алтын мен күмістің массаларының қатынасы 5:3-ке қатынасындай. 32 г
қоспада қанша алтын, қанша күміс бар екенін
табыңдар.
№2. 480 санын 3:5
қатынасындай етіп екі бөлікке
бөліңдер
№3. Үш учаскенің
ауданы 60 га. Бірінші учаскенің ауданы барлығының ауданының 25%-на
тең. Екінші және үшінші учаскелердің аудандарының қатынастары:
4:5-ке қатынасындай. Учаскелердің әрқайсысының ауданын
табыңдар.
№4. Тест
тапсырмасы. Математикадан емтихан тапсырғанда қатысушылардың 15%-ы
бірде-бір есеп шығара алмады. 144 адам есептерді шығарғанда қателер
жіберген, ал есептерді тура шығарғандар санының атымен есеп шығара
алмағандар санына қатынасы 5:3 қатынасындай болған. Сол күні
математикадан неше адам емтихан
тапсырған?
А) 180 В) 240 С)
280 Д) 220 Е) 320
№1. Қоспадағы алтын мен күмістің массаларының қатынасы
5:3-ке қатынасындай. 32 г қоспада қанша алтын, қанша күміс бар
екенін табыңдар.
№2. 480 санын 3:5 қатынасындай етіп екі
бөлікке бөліңдер
№3. Үш учаскенің ауданы 60 га. Бірінші
учаскенің ауданы барлығының ауданының 25%-на тең. Екінші және
үшінші учаскелердің аудандарының қатынастары: 4:5-ке қатынасындай.
Учаскелердің әрқайсысының ауданын
табыңдар.
№4. Тест тапсырмасы. Математикадан емтихан
тапсырғанда қатысушылардың 15%-ы бірде-бір есеп шығара алмады. 144
адам есептерді шығарғанда қателер жіберген, ал есептерді тура
шығарғандар санының атымен есеп шығара алмағандар санына қатынасы
5:3 қатынасындай болған. Сол күні математикадан неше адам емтихан
тапсырған?
А) 180 В) 240 С)
280 Д) 220 Е) 320
№1. Қоспадағы алтын мен күмістің массаларының қатынасы
5:3-ке қатынасындай. 32 г қоспада қанша алтын, қанша күміс бар
екенін табыңдар.
№2. 480 санын 3:5 қатынасындай етіп екі
бөлікке бөліңдер
№3. Үш учаскенің ауданы 60 га. Бірінші
учаскенің ауданы барлығының ауданының 25%-на тең. Екінші және
үшінші учаскелердің аудандарының қатынастары: 4:5-ке қатынасындай.
Учаскелердің әрқайсысының ауданын
табыңдар.
№4. Тест тапсырмасы. Математикадан емтихан
тапсырғанда қатысушылардың 15%-ы бірде-бір есеп шығара алмады. 144
адам есептерді шығарғанда қателер жіберген, ал есептерді тура
шығарғандар санының атымен есеп шығара алмағандар санына қатынасы
5:3 қатынасындай болған. Сол күні математикадан неше адам емтихан
тапсырған?
А) 180 В) 240 С)
280 Д) 220 Е) 320
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып фун. математика "Қатынасқа берілген мәтіндік есептер"
6 сынып фун. математика "Қатынасқа берілген мәтіндік есептер"
|
Тарау: Қатынасқа берілген есептер |
Мектеп: «Ахмер орта мектебі» КММ |
||||||||||||||
|
Пәні: функциональдық математика Күні: Сынып: 6 сынып. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ардақ Гүлжаз Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатынас тақырыбына есептер шығару |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығара білуге үйрету. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығара алады Басым көпшілігі: қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығара білуге үйрету. Кейбір оқушылар: : қатынастың ережесін және қасиетін пайдалана алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
қатынастың ережесін және қасиетін пайдаланып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығару белсенділігіне қарай оқушылар білімін бағалау. |
||||||||||||||
|
Тілдлік мақсаттар |
Оқушылар: есептер шығару арқылы оқушылардың ой-өрісін логикамен байқау, математикалық сауаттылық қабілетін дамыту. |
||||||||||||||
|
Тәрбиелік: |
оқушыларды ұқыптылыққа,
жылдамдыққа, жинақылыққа
тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
Сабақтың әдісі: |
ережелер,
сұрақ-жауап, деңгейлік
есептер |
||||||||||||||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
жеке карточкалар |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақты басы /8минут/
|
Ұйымдастыру шаралары: Амандасу, түгендеу. 1 минут/
4минут/ Қатынас Қатынас, екі санның қатынасы – бір санды екінші санға бөлу. Бір шаманы өлшем бірлігі ретінде қабылданған екінші шамамен салыстыру (өлшеу) нәтижесінде пайда болатын сан біртекті екі шаманың қатынасы деп аталады. Оқылуы: «a санының b санына қатынасы». a-ның b-ға қатынасын бөлу белгісімен жазуға a:b немесе бөлшек түрінде жазуға болады (жай бөлшек). Қатынасты пропорция деп те айтуға болады. Қатынаста екіден көп сандар да қолданылады, мысалы үш: a:b:c. Мысалы, егер сыныпта 27 оқушының 14-і ұл бала болса, онда 14:27 немесе жазуы сыныптағы қанша бөлігі ұл балалар екенін көрсетеді. a және b – кез келген екі сан және сол сандардың бөліндісі сол сандардың қатынасы болады, яғни a санының b санына қатынасы a-ның b-ға бөліндісіне тең. 1) Егер a > b болса, онда a:b қатынасы a саны b санынан қаншалықты үлкен екенін көрсетеді. 2) Егер a > b болса, онда a:b қатынасы a саны b санынан қаншалықты кіші екенін көрсетеді. a-ның b-ға проценттік қатынасы дегеніміз – a:b-ның процент түріндегі қатынасы және ол (a:b) ⋅ 100%-ға тең. Егер берілген қатынастың алдыңғы мүшесін соңғы мүше етіп, ал соңғы мүшесін алдыңғы мүше етіп, орындарын ауыстырып жазсақ, онда берілген қатынасқа кері қатынас алынады. Қатынастың негізгі қасиеті. Қатынастың екі мүшесін де нөлден өзге санға көбейтсек немесе бөлсек, берілген қатынасқа тең қатынас шығады. |
Теңдеулер жазылған қағаздар, Интер-белсен-ді тақта
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы /22 минут/ 7минут/ /5 минут/ |
Тапсырма 2. /Т/. «Ойлан, жұптас, талқыла есептер шығарту. Қоспадағы алтын мен күмістің массаларының
қатынасы 5:3-ке қатынасындай.
32 г қоспада қанша алтын, қанша күміс бар
екенін табыңдар. №2. 480 санын 3:5 қатынасындай
етіп екі бөлікке
бөліңдер ҚБ: «Кемшілік + Жетістік» кестесі /Тапсырма 3/:Ой сергіту «Сиқырлы шаршы» әр бағандарының, диогнальдарының қосынды 12 болатындай етіп 0- ден 8-ге дейінгі цифрларды қайталанбайтындай етіп орналастырыңдар.
«Сиқырлы шаршыны» толтырып болғаннан кейін, осы толтырылған сандардың тарихқа, мәдениетке байланысты мәліметтерді айту. |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы / 10 минут/ /5 минут/ |
Дескриптор:
ҚБ. «Білім баспалдағы» сабақ соңында қай жерде турғандарын бояп көрсету Рефлексия: «БББ» оқушылар |
|
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||
|
Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмаларды саралап беремін. Қабілеттеі оқушыларға қиындығы жоғары есептер беруді жоспарлап отырмын. |
Үй жұмысын«+,-,керемет» әдісі арқылы бағалнады. Топтық жұмысқа берілген тапсырманы «Кемшілік + Жетістік» кестесі арқылы бағаланады. «Қалыптастырушы бағалау»- |
Ой сергітуді «сыйқырлы шаршы» арқылы жүргіздім және қолданылған санға қатысты тахихи мәліметтерді оқушылар айта кетеді. Мәңгілі Елдің «Тарих, мәдениет және тілдің біртұтастығы» құндылығына баулу |
|||||||||||||
№1. Қоспадағы
алтын мен күмістің массаларының қатынасы 5:3-ке қатынасындай. 32 г
қоспада қанша алтын, қанша күміс бар екенін
табыңдар.
№2. 480 санын 3:5
қатынасындай етіп екі бөлікке
бөліңдер
№3. Үш учаскенің
ауданы 60 га. Бірінші учаскенің ауданы барлығының ауданының 25%-на
тең. Екінші және үшінші учаскелердің аудандарының қатынастары:
4:5-ке қатынасындай. Учаскелердің әрқайсысының ауданын
табыңдар.
№4. Тест
тапсырмасы. Математикадан емтихан тапсырғанда қатысушылардың 15%-ы
бірде-бір есеп шығара алмады. 144 адам есептерді шығарғанда қателер
жіберген, ал есептерді тура шығарғандар санының атымен есеп шығара
алмағандар санына қатынасы 5:3 қатынасындай болған. Сол күні
математикадан неше адам емтихан
тапсырған?
А) 180 В) 240 С)
280 Д) 220 Е) 320
№1. Қоспадағы алтын мен күмістің массаларының қатынасы
5:3-ке қатынасындай. 32 г қоспада қанша алтын, қанша күміс бар
екенін табыңдар.
№2. 480 санын 3:5 қатынасындай етіп екі
бөлікке бөліңдер
№3. Үш учаскенің ауданы 60 га. Бірінші
учаскенің ауданы барлығының ауданының 25%-на тең. Екінші және
үшінші учаскелердің аудандарының қатынастары: 4:5-ке қатынасындай.
Учаскелердің әрқайсысының ауданын
табыңдар.
№4. Тест тапсырмасы. Математикадан емтихан
тапсырғанда қатысушылардың 15%-ы бірде-бір есеп шығара алмады. 144
адам есептерді шығарғанда қателер жіберген, ал есептерді тура
шығарғандар санының атымен есеп шығара алмағандар санына қатынасы
5:3 қатынасындай болған. Сол күні математикадан неше адам емтихан
тапсырған?
А) 180 В) 240 С)
280 Д) 220 Е) 320
№1. Қоспадағы алтын мен күмістің массаларының қатынасы
5:3-ке қатынасындай. 32 г қоспада қанша алтын, қанша күміс бар
екенін табыңдар.
№2. 480 санын 3:5 қатынасындай етіп екі
бөлікке бөліңдер
№3. Үш учаскенің ауданы 60 га. Бірінші
учаскенің ауданы барлығының ауданының 25%-на тең. Екінші және
үшінші учаскелердің аудандарының қатынастары: 4:5-ке қатынасындай.
Учаскелердің әрқайсысының ауданын
табыңдар.
№4. Тест тапсырмасы. Математикадан емтихан
тапсырғанда қатысушылардың 15%-ы бірде-бір есеп шығара алмады. 144
адам есептерді шығарғанда қателер жіберген, ал есептерді тура
шығарғандар санының атымен есеп шығара алмағандар санына қатынасы
5:3 қатынасындай болған. Сол күні математикадан неше адам емтихан
тапсырған?
А) 180 В) 240 С)
280 Д) 220 Е) 320
шағым қалдыра аласыз













