Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
15.11.2024 жылы |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды бөлу |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.16рационал сандарды бөлуді орындау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Рационал сандарды бөлу туралы
білу; |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Рационал сандарды бөлу - рационал сандарды бөлу ережелерін тұжырымдайды; -рационал сандарды бөлуді ауызша айқындайды; - рационал сандарды бөлуді орындайды Рационал сандарды бөлу амалы – рационал сандарды көбейтуге кері амал. 1- мысал. Өзен суының деңгейі 3 күнде -45 см-ге өзгерді. Өзен суының деңгейі орта есеппен 1 күнде неше сантиметрге өзгерді?
Шешуі: Өзен суы деңгейінің 3 күндегі өзгерісі
Өзен суының деңгейі орта есеппен 1 күнде 15 см-ге төмен түсті. Бұл жерде қандай ереже қорытып шығаруға болады? Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әртүрлі болса, бөлінді теріс сан болады.
4-мысал. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан болады.
Таңбалары бірдей сандардың бөліндісі – модулі бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлгендегі бөліндіге тең оң сан. Бөліндіні тапқанда алдымен оның таңбасын анықтап алып, содан соң модульдерінің бөліндісін табады. Нөл санын кез келген нөлден өзге рационал санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең.
Нөлге болуге болмайды. 6-мысал. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№641 Бөліндінің мәнін табыңдар -72:(-90) -2:50 -96:(-120)
|
№648 Бөліндінің мәнін табыңдар (-5,6):х, мұндағы x=8;-2;0.1;-10
-3х:(-4,2),
мұндағы x=1,4;-1 -14,42:а, мұндағы а=-7;20;-0,1;1000
|
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова; |
||||||||
|
Жұппен жұмыс |
1. амалды орында:
1)
2) 3) –14,16 : (–0,6); 4) –18,36 : 18. |
2. өрнекті ықшамда:
1)
3)
2) 4)
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд Тақта Бор Дәптер |
||||||||
|
|
3.Өрнекті ықшамда –2(2,7х –
1) – (6 – 3,4х) +
8(0,4х –
2) және х =
– |
Өрнектің мәні неге те? –0,8х – (0,6х – 0,7у), егер 2x – y = –8? |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып математика 10 сабақ Рационал сандарды бөлу
6 сынып математика 10 сабақ Рационал сандарды бөлу
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
15.11.2024 жылы |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды бөлу |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.16рационал сандарды бөлуді орындау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Рационал сандарды бөлу туралы
білу; |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Рационал сандарды бөлу - рационал сандарды бөлу ережелерін тұжырымдайды; -рационал сандарды бөлуді ауызша айқындайды; - рационал сандарды бөлуді орындайды Рационал сандарды бөлу амалы – рационал сандарды көбейтуге кері амал. 1- мысал. Өзен суының деңгейі 3 күнде -45 см-ге өзгерді. Өзен суының деңгейі орта есеппен 1 күнде неше сантиметрге өзгерді?
Шешуі: Өзен суы деңгейінің 3 күндегі өзгерісі
Өзен суының деңгейі орта есеппен 1 күнде 15 см-ге төмен түсті. Бұл жерде қандай ереже қорытып шығаруға болады? Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әртүрлі болса, бөлінді теріс сан болады.
4-мысал. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан болады.
Таңбалары бірдей сандардың бөліндісі – модулі бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлгендегі бөліндіге тең оң сан. Бөліндіні тапқанда алдымен оның таңбасын анықтап алып, содан соң модульдерінің бөліндісін табады. Нөл санын кез келген нөлден өзге рационал санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең.
Нөлге болуге болмайды. 6-мысал. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№641 Бөліндінің мәнін табыңдар -72:(-90) -2:50 -96:(-120)
|
№648 Бөліндінің мәнін табыңдар (-5,6):х, мұндағы x=8;-2;0.1;-10
-3х:(-4,2),
мұндағы x=1,4;-1 -14,42:а, мұндағы а=-7;20;-0,1;1000
|
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова; |
||||||||
|
Жұппен жұмыс |
1. амалды орында:
1)
2) 3) –14,16 : (–0,6); 4) –18,36 : 18. |
2. өрнекті ықшамда:
1)
3)
2) 4)
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд Тақта Бор Дәптер |
||||||||
|
|
3.Өрнекті ықшамда –2(2,7х –
1) – (6 – 3,4х) +
8(0,4х –
2) және х =
– |
Өрнектің мәні неге те? –0,8х – (0,6х – 0,7у), егер 2x – y = –8? |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||
шағым қалдыра аласыз

немесе




себеб


;
;


.












