Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
07.11.2024 жылы |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды көбейту |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау; |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Рационал сандарга амалдар колдану ережесі натурал сандарга Колданылатын әр ежелері мен касиеттер сақталатындай етіп беріледі. Сендерге 4 • 3 = 4 + 4 + 4 -=12 екені белгілі. Сондыктан (-4) • 3 = = -4 + (-4) + (-4) = -12 болуы тис. Сонда теріс саннын оң санга көбейтіндісінін мәні теріс санды береді. Сонымен катар бір көбейткіш теріс сан болганда косудын терім- ділік касиеті орындалуы тиіс. Мысалы, (-4) • 3 = 3 • (-4). Ендеше оң рационал сан мен теріс рационал санның көбейтіндісінің мәні де теріс сан болады. Сонымен, таңбасы әртурлі рационал сандарды көбейту үшін мына ереже колданылады: Танбалары әртурлі екі рационал санды көбейту үшін: көбейткіштердің модулін көбейту керек; шыккан санның алдына "-" танбасын кою керек. Бірінші орында тұрган теріс рационал санды жақшага алудын кажеті жоқ. Сонда (-3) : (-4) көбейтіндісін -3• (-4) деп жазуга болады. -3 санын оган карама-карсы сан мен -1-дін көбейтіндісі ретінде карас- тыргандыктан, 3 • (-4) = (-1 • 3) • (-4). Теріс рационал сан мен -1-дін көбейтіндісінін мәні осы санга карама-карсы он рационал санга тең болгандыктан, -1 • (-12) = 12. Сонымен. -3 • (-4) = 12. Демек, екі теріс рационал санның көбейтіндісі мәнінің модулі кебейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең он санды береді. Теріс рацонал сандарды көбейту үшін мына ереже колданылады: Екі теріс рационал санды көбейту үшін көбейткіштердін модуль-дерін көбейту керек. Сонымен, екі теріс рационал сан көбейтіндісінін мәні әр уакытта оң, ал танбасы әртурлі екі рационал сан көбейтіндіснін мәні теріс болады. Кебейткіштін біреуі нөлгле тең болган жағдайда рационал сан-дарды көбейтуді карастырайык. Кез келген а натурал саны үшін 0•а = а•0 = 0. Бул теңдік рационал сандар үшін де орындалады. Көбейткіштін біреуі нөлге тең болса, көбейтіндінін мәні де нөлге тең. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау Оқулықтан №618-619-620 есептерді шығару Өзіндік жұмыс 1)Қатесін тап. 1) (-7)*(-8)=-72; 2) (-1,2)*0,5=-0,6; 3) 34*(-0,2)=-0,68; 4) (-4,7)*(-2,1)= 98,7? 2) тапсырманы орындамай ақ, таңбасын анықтаңыз 1) 0,2*(-8)*(-34); 2) (-2)*(-8)*0,4* 1/5*(-3,4); 3) (-16)*(-1,87)*(-3/4)*(-5); 4) 6*(-3,2)*0*(-0,7). |
Берілген тапсырмаларды орындайды
Өзіндік жұмыс 2-нұсқа 1. Қатесін тап. 1) (-9)*(-10)=-72; 2) (-1,4)*100=-14 3) -6*(-0,1)=-0,06; 4) (-3,2)*(-2,1)= 6,72? 2) тапсырманы орындамай ақ, таңбасын анықтаңыз 1) 0,2*(-8)*(-64); 2) (-2)*(-12)*0,4* 1/5*(-3,4); 3) (-16)*(-1,87)*(-3/4)*(-6); 4) 6*(-3,2)*0*(-0,7). |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||
|
|
Өзіндік 1) есептеңдер 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) |
Жауаптар 1) 2) 3) 4)0 5) 6) 7)1 |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||
|
Жұппен жұмыс |
Теңдеуді шеш
2) |
түрлендіріңдер: 3(2а+9b+10с); -5(11х+7у-37).
4а+(+3b)+(-11с); а-(+4b)-(+3с)-(-d) |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып математика Рационал сандарды көбейту 4 сабақ
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
07.11.2024 жылы |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды көбейту |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау; |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Рационал сандарга амалдар колдану ережесі натурал сандарга Колданылатын әр ежелері мен касиеттер сақталатындай етіп беріледі. Сендерге 4 • 3 = 4 + 4 + 4 -=12 екені белгілі. Сондыктан (-4) • 3 = = -4 + (-4) + (-4) = -12 болуы тис. Сонда теріс саннын оң санга көбейтіндісінін мәні теріс санды береді. Сонымен катар бір көбейткіш теріс сан болганда косудын терім- ділік касиеті орындалуы тиіс. Мысалы, (-4) • 3 = 3 • (-4). Ендеше оң рационал сан мен теріс рационал санның көбейтіндісінің мәні де теріс сан болады. Сонымен, таңбасы әртурлі рационал сандарды көбейту үшін мына ереже колданылады: Танбалары әртурлі екі рационал санды көбейту үшін: көбейткіштердің модулін көбейту керек; шыккан санның алдына "-" танбасын кою керек. Бірінші орында тұрган теріс рационал санды жақшага алудын кажеті жоқ. Сонда (-3) : (-4) көбейтіндісін -3• (-4) деп жазуга болады. -3 санын оган карама-карсы сан мен -1-дін көбейтіндісі ретінде карас- тыргандыктан, 3 • (-4) = (-1 • 3) • (-4). Теріс рационал сан мен -1-дін көбейтіндісінін мәні осы санга карама-карсы он рационал санга тең болгандыктан, -1 • (-12) = 12. Сонымен. -3 • (-4) = 12. Демек, екі теріс рационал санның көбейтіндісі мәнінің модулі кебейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең он санды береді. Теріс рацонал сандарды көбейту үшін мына ереже колданылады: Екі теріс рационал санды көбейту үшін көбейткіштердін модуль-дерін көбейту керек. Сонымен, екі теріс рационал сан көбейтіндісінін мәні әр уакытта оң, ал танбасы әртурлі екі рационал сан көбейтіндіснін мәні теріс болады. Кебейткіштін біреуі нөлгле тең болган жағдайда рационал сан-дарды көбейтуді карастырайык. Кез келген а натурал саны үшін 0•а = а•0 = 0. Бул теңдік рационал сандар үшін де орындалады. Көбейткіштін біреуі нөлге тең болса, көбейтіндінін мәні де нөлге тең. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау Оқулықтан №618-619-620 есептерді шығару Өзіндік жұмыс 1)Қатесін тап. 1) (-7)*(-8)=-72; 2) (-1,2)*0,5=-0,6; 3) 34*(-0,2)=-0,68; 4) (-4,7)*(-2,1)= 98,7? 2) тапсырманы орындамай ақ, таңбасын анықтаңыз 1) 0,2*(-8)*(-34); 2) (-2)*(-8)*0,4* 1/5*(-3,4); 3) (-16)*(-1,87)*(-3/4)*(-5); 4) 6*(-3,2)*0*(-0,7). |
Берілген тапсырмаларды орындайды
Өзіндік жұмыс 2-нұсқа 1. Қатесін тап. 1) (-9)*(-10)=-72; 2) (-1,4)*100=-14 3) -6*(-0,1)=-0,06; 4) (-3,2)*(-2,1)= 6,72? 2) тапсырманы орындамай ақ, таңбасын анықтаңыз 1) 0,2*(-8)*(-64); 2) (-2)*(-12)*0,4* 1/5*(-3,4); 3) (-16)*(-1,87)*(-3/4)*(-6); 4) 6*(-3,2)*0*(-0,7). |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||
|
|
Өзіндік 1) есептеңдер 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) |
Жауаптар 1) 2) 3) 4)0 5) 6) 7)1 |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||
|
Жұппен жұмыс |
Теңдеуді шеш
2) |
түрлендіріңдер: 3(2а+9b+10с); -5(11х+7у-37).
4а+(+3b)+(-11с); а-(+4b)-(+3с)-(-d) |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||
шағым қалдыра аласыз

















