Материалдар / 6 сынып математика. Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару.

6 сынып математика. Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару.

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып математика. Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару.
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бекітемін: Оқу ісінің орынбасары: Бактыбаева М.Б.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №13

Бөлім:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Педагогтің Т.А.Ә.

Казкенова А.Н.

Күні:

27.01.2025

Пән/Сынып:

Математика, 6 сынып.

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару;

Сабақтың мақсаты:

  • - сызықтық теңдеу;

  • -мәтіндік есептерді арифметикалық әдіспен шығару.

Құндылықтарды дарыту

«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына:

Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

Сабақтың барысы

Кезеңі/ Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйым

дастыру 5 минут


Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Қайталау тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

  • -сызықтық теңдеу;

  • -мәтіндік есептерді арифметикалық әдіспен шығару.

Үй тапсырмасын тексеру. №878.

Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіме сенемін» әдісі арқылы бір-бірлерінің дәптерлерінен үй жұмыстарын тексереді.



Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді.











Оқулық, дәптер


Жаңа сабақты бекіту.

10 мин

«Ой қозғау»

С-1: Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу деп атайды?

С-2: Мәндес теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

С-3: Теңдеудің қандай қасиеттері бар?

С-4: Бір айнымалысы бар теңдеуді шешу алгоритмін атаңдар

С-5: ах=b түріндегі теңдеуді шешудің неше жағдайы бар?



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.

Үй жұмысын дұрыс орындап, сұрақтарға жауап берген оқушылар бағалау парақтарына баллдарын жазады.









Оқулық, жұмыс дәптері


Тақта

слайд


Сабақтың ортасы

25

минут


Оқушыларды «Геометриялық фигуралар» тәсілі арқылы төрт топқа бөлемін

1 топ.

Суреттегі таразының сол жақ табақшасына 3 пакет ұн, ал оң жақ

табақшасына 1 пакет ұн және 4 кг кіртасы салынған.

Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 пакет ұнның

массасы х кг.

Теңдеуді шешіп, 1 пакет ұнның массасын анықтаңдар.

2 топ

Суреттегі таразының сол жақ табақшасына массалары бірдей 5 орам-

жапырақ және 500 г кіртасы, ал оң жақ табақшасына 2 орамжапырақ

және 2 кг кіртасы салынған.

Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 орам-

жапырақтың массасы у кг.

Теңдеуді шешіп, 1 орамжапырақтың массасын анықтаңдар.

3 топ

Суретте таразының сол жақ табақшасында 4 бөлек шай және 50 г

кіртасы, ал оң жақ табақшасында 1 бөлек шай және 500 г кіртасы

кескінделген.

Сурет бойынша теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 бөлек шайдың массасы

х г. Теңдеуді шешіп, 1 бөлек шайдың массасын табыңдар.

4 топ

Суретте таразының сол жақ табақшасында бал құйылған ыдыс және

500 г кіртасы, оң жақ табақшасында бос ыдыс және 2 кг, 1 кг кіртастары

кескінделген. Бал құйылмай тұрғандағы ыдыс пен бос ыдыстың масса-

лары тең.

Сергіту сәті: «Есептейік»

Оқулықпен жұмыс. №880, №881, №882


Оқушылар геометриялық фигураларды таңдау арқылы төрт топқа бөлінеді.








Әр топ өздеріне берілген есептерді дескрипторға сәйкес шығарады.



Бір-бірлерін бағалап, бағалау парақтарына баллдарын жазады.










Дескриптор: --Мәтін есептерді шығарады

- Ізделінді шаманы х әріпімен белгілейді

- Берілген шамамен ізделінді шама арасында байланыс орнатады

- Теңдеу құрастыра алады

- Құрастырылған теңдеуді шеше алады

- Шыққан нәтижені есеп шартымен салыстыра алады

- Жауабын дұрыс жазады





«Басбармақ» әдісімен бағалау жүргізіледі


Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл

Сабақтың соңы

5 минут


Бүгінгі сабақта:

  • -сызықтық теңдеу;

  • -мәтіндік есептерді арифметикалық әдіспен шығару.

Рефлексия: "Екі жұлдыз, бір тілек" — сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраңыз.

Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат.

Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.


Үйге тапсырма. №845.



Тақырыпты меңгергенін анықтау



Оқушылар рефлексия жасайды.

Бағалау парақтарындағы ұпайларды санайды.





Кері байланыс

Оқулық, жұмыс дәптері


Тақта





Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі