Бекітемін: __________
|
Бөлім: |
Абайды оқы,таңырқа! |
|||||
|
Педагогтің аты |
Берік Арайлым |
|||||
|
Күні: |
28..11.2024ж |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
“Бес асыл іс,бес дұшпан” Өлеңнің тілі мен құрылысы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.4.1- орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; 6.3.2.1 өлеңнің мәнін,мағынасын салыстырып баға беру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңнің құрылысына талдау жасап,мән-мағынасын ашу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -жеке мүдделерді, қажеттіліктерді ескере отырып, білім мен өмірлік жоспарлардың нақты болуын,көркемдегіш тәсілдерді үйрену Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 7 минут Сабақтың ортасы 10 минут 8 минут 10-минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Ойтүрткі
Абайдың “Ғылым таппай мақтанба”өлеңінен не түсіндік?
Бес асыл іс пен бес дұшпанды білдік пе?
Талдау жолдарын түсіндіреді,ережесін айтып,дәптерге жазғызады. Шумақ-өлең сөзде бірнеше тармақ,белгілі ретпен орналасып,топтасуы. Тармақ- шумақтың әр жолы Бунақ-өлеңді айтқанда сезілетін,дауыс толқынының соқпа-соқпа арасы. Бунақ ішінде буын болады. Буын-дауыстылар саны,әр сөзді буынға бөлеміз Ұйқас түрлері: Қара өлең ұйқасы(ааба) Шұбыртпалы ұйқас(аааа) Ерікті ұйқас(абвгб) Кезекті ұйқас(абвб) Шалыс ұйқас(абаб) Егіз ұйқас(аабб) Аралас ұйқас(аабвбвббб) Осы күнгі ерікті ұйқастар(абабвгд)
Топтық жұмыс Абай жайлы ойын ішіндегі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап бергізеді
Жеке жұмыс 1-тапсырма “Ойлан тап” әдісі Төменде берілген тапсырманы әр оқушыға жеке орындатып,тақтаға жаздырады.
Қорытындылау Өлеңді талдауды үйрете отырып,оның мән мағынасын ашады.Пікірлерін сұрайды. Үй тапсырмасы Абайдың Өлеңдері бойынша кез келген 1шумағына талдау жасайды. |
Психологиялық ахуал Оқушылар арнайы дайындалып келген үй тапсырмасын еске түсіріп,қайталайды.
Өлеңнен түсінгендерін айтады Барлығын түсініп,жаттайды,дәптерге көшіреді. Топтық жұмыс Абай жайлы ойын ішіндегі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап береді Жеке жұмыс 1-тапсырма “Ойлан тап”әдісі өлең құрылысына талдайды. Ақынның шығармаларын талдай отырып, өз ойларын дәлелдеп жазады. Қорытындылау Өлеңді талдап,мән мағынасын ашады.. Пікірлерін тұжырымдап,талқыға салады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың! Керемет! Топтық жұмыс Дескриптор Білім алушы -шығармадан негізгі деректерді жинақтайды, - өзінің ой-пікірін жеткізеді, -сұраққа жауап береді, - шығармадан үзіндіні жатқа айтады Топтың өзара бағалауы
Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы Өлеңдегі автор ойының өзектілігін баяндайды,өлең құрылысынп талдайды. -өз ойын дәлелдейді. Жеке жұмысты бағалау Стикерлер.арқылы бағаланады. Қорытындылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағалау |
Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Ауызша Оқулық,жұмыс дәптері Жазбаша
Ноутбук Оқулық Ауызша |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып Қмж Бес асыл іс,бес дұшпан.Өлеңнің тілі мен құрылысы
Бекітемін: __________
|
Бөлім: |
Абайды оқы,таңырқа! |
|||||
|
Педагогтің аты |
Берік Арайлым |
|||||
|
Күні: |
28..11.2024ж |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
“Бес асыл іс,бес дұшпан” Өлеңнің тілі мен құрылысы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.4.1- орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; 6.3.2.1 өлеңнің мәнін,мағынасын салыстырып баға беру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңнің құрылысына талдау жасап,мән-мағынасын ашу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -жеке мүдделерді, қажеттіліктерді ескере отырып, білім мен өмірлік жоспарлардың нақты болуын,көркемдегіш тәсілдерді үйрену Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 7 минут Сабақтың ортасы 10 минут 8 минут 10-минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Ойтүрткі
Абайдың “Ғылым таппай мақтанба”өлеңінен не түсіндік?
Бес асыл іс пен бес дұшпанды білдік пе?
Талдау жолдарын түсіндіреді,ережесін айтып,дәптерге жазғызады. Шумақ-өлең сөзде бірнеше тармақ,белгілі ретпен орналасып,топтасуы. Тармақ- шумақтың әр жолы Бунақ-өлеңді айтқанда сезілетін,дауыс толқынының соқпа-соқпа арасы. Бунақ ішінде буын болады. Буын-дауыстылар саны,әр сөзді буынға бөлеміз Ұйқас түрлері: Қара өлең ұйқасы(ааба) Шұбыртпалы ұйқас(аааа) Ерікті ұйқас(абвгб) Кезекті ұйқас(абвб) Шалыс ұйқас(абаб) Егіз ұйқас(аабб) Аралас ұйқас(аабвбвббб) Осы күнгі ерікті ұйқастар(абабвгд)
Топтық жұмыс Абай жайлы ойын ішіндегі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап бергізеді
Жеке жұмыс 1-тапсырма “Ойлан тап” әдісі Төменде берілген тапсырманы әр оқушыға жеке орындатып,тақтаға жаздырады.
Қорытындылау Өлеңді талдауды үйрете отырып,оның мән мағынасын ашады.Пікірлерін сұрайды. Үй тапсырмасы Абайдың Өлеңдері бойынша кез келген 1шумағына талдау жасайды. |
Психологиялық ахуал Оқушылар арнайы дайындалып келген үй тапсырмасын еске түсіріп,қайталайды.
Өлеңнен түсінгендерін айтады Барлығын түсініп,жаттайды,дәптерге көшіреді. Топтық жұмыс Абай жайлы ойын ішіндегі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап береді Жеке жұмыс 1-тапсырма “Ойлан тап”әдісі өлең құрылысына талдайды. Ақынның шығармаларын талдай отырып, өз ойларын дәлелдеп жазады. Қорытындылау Өлеңді талдап,мән мағынасын ашады.. Пікірлерін тұжырымдап,талқыға салады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың! Керемет! Топтық жұмыс Дескриптор Білім алушы -шығармадан негізгі деректерді жинақтайды, - өзінің ой-пікірін жеткізеді, -сұраққа жауап береді, - шығармадан үзіндіні жатқа айтады Топтың өзара бағалауы
Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы Өлеңдегі автор ойының өзектілігін баяндайды,өлең құрылысынп талдайды. -өз ойын дәлелдейді. Жеке жұмысты бағалау Стикерлер.арқылы бағаланады. Қорытындылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағалау |
Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Ауызша Оқулық,жұмыс дәптері Жазбаша
Ноутбук Оқулық Ауызша |
||
шағым қалдыра аласыз




