Сабақ жоспары №6
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Қален Раушан Нұрланқызы |
|||||
|
Пән/Сынып: |
6 Б, В сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
11. 11.2024 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.17 рационал сандарды көбейтудің қасиеттерін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін есептер шығаруда тиімді қолдануға дағдыланады Есеп шығаруда заңдылықтарды пайдаланады. Таңбалары бірдей сандарды көбейтуді біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Рационал сандарды көбейтуді білу туралы түсінік
беру; |
Амандасады. Үй жұмысын айтады. |
ауызша мақтау сөздермен бағалауы «жарайсың» « жақсы» |
Оқулық |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ.
түрлендіріңдер: 3(2а+9b+10с); -5(11х+7у-37).
4а+(+3b)+(-11с); а-(+4b)-(+3с)-(-d) Кім тұжырымдап айтады? (оқушылардың өз тұжырымдары сұралады) б) Егер алгебралық өрнектегі жақшаның алдына «+» таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың өз таңбалары сақталады. Мысалы, 7+(-9а+4b-с)=7+(-9а)+4b+(-с)=7-9а+4b-с. Қысқаша: 7+(-9а+4b-с)=7-9а+4b-с. Әріптермен жазсақ: а+(-b+с-d)=a—b+c—d Егер жақшаалдында«-» таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбалары қарама – қарсы таңбамен алмастырылады. Мысалы, 4,6-(2а-3b+7с)=4,6+(-2а)+3b+(-7с)=4,6-2а+3b-7с. Қысқаша: 4,6-(2а-3b+7с)= 4,6-2а+3b-7с. Әріптерменжазсақ: а-(b-с+d)=а-b+с—d. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін олардың коэффициенттерін қосып, алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек. Мысалы, 2,5х-3у+1,2z+7х-5z+1,8у=(2,5+7)х+(-3+1,8)у+(1,2-5)z=9,5х-1,2у-3,8z. |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы «жарайсың» «өте жақсы»
|
Тақта, оқу құралдары; 6 сыныпқа арналған оқулық |
||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма: №1 есеп 1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198 2) 9*7+7*3 = 7*(9+3) = 84 3) 8*13+8*9 = 8*(13+8) = 168 4) 10*5+5*9 = 5*(10+9) = 545 №2 есеп 1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117 2) 31*(5-9) = 31*5-31*9 = 124 3) (40-29)*12 = 40*12-29*12 = 132 4) (51-15)*19 = 51*19-15*19 = 684 5) 8*(19-3) = 8*19-8*3 = 128 6) (62-3)*6 = 62*6-3*6 = 361 №3 есеп 1) 103х-(44х+18х) = 103х-62х = 41х 2) 276т-(172т+14т) = 276т-186т = 90т 3) 326х+(17х-14х) = 326х+3х = 329х 4) 26z+(13z-5z)+z = 26z+8z = 34z |
|
Дескриптор: -Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері ережесін қолданып шығарады. |
Тақта, оқу құралдары; 6 сыныпқа арналған оқулық |
|
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке жұмыс. №498 Тапсырманы орындайды
|
Тапсырмаларды ауызша орындайды |
Дескриптор: Есептерді терімділік қасиеті бойынша шығарады, талдайды |
|
|
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта: Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін есептер шығаруда тиімді қолдана білді. Рефлексия Бас бармақ» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. Үйге тапсырма. №500/4,5,6/, №502.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтайды |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеті
6 сынып рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеті
Сабақ жоспары №6
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Қален Раушан Нұрланқызы |
|||||
|
Пән/Сынып: |
6 Б, В сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
11. 11.2024 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.17 рационал сандарды көбейтудің қасиеттерін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін есептер шығаруда тиімді қолдануға дағдыланады Есеп шығаруда заңдылықтарды пайдаланады. Таңбалары бірдей сандарды көбейтуді біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Рационал сандарды көбейтуді білу туралы түсінік
беру; |
Амандасады. Үй жұмысын айтады. |
ауызша мақтау сөздермен бағалауы «жарайсың» « жақсы» |
Оқулық |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ.
түрлендіріңдер: 3(2а+9b+10с); -5(11х+7у-37).
4а+(+3b)+(-11с); а-(+4b)-(+3с)-(-d) Кім тұжырымдап айтады? (оқушылардың өз тұжырымдары сұралады) б) Егер алгебралық өрнектегі жақшаның алдына «+» таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың өз таңбалары сақталады. Мысалы, 7+(-9а+4b-с)=7+(-9а)+4b+(-с)=7-9а+4b-с. Қысқаша: 7+(-9а+4b-с)=7-9а+4b-с. Әріптермен жазсақ: а+(-b+с-d)=a—b+c—d Егер жақшаалдында«-» таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбалары қарама – қарсы таңбамен алмастырылады. Мысалы, 4,6-(2а-3b+7с)=4,6+(-2а)+3b+(-7с)=4,6-2а+3b-7с. Қысқаша: 4,6-(2а-3b+7с)= 4,6-2а+3b-7с. Әріптерменжазсақ: а-(b-с+d)=а-b+с—d. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін олардың коэффициенттерін қосып, алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек. Мысалы, 2,5х-3у+1,2z+7х-5z+1,8у=(2,5+7)х+(-3+1,8)у+(1,2-5)z=9,5х-1,2у-3,8z. |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы «жарайсың» «өте жақсы»
|
Тақта, оқу құралдары; 6 сыныпқа арналған оқулық |
||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма: №1 есеп 1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198 2) 9*7+7*3 = 7*(9+3) = 84 3) 8*13+8*9 = 8*(13+8) = 168 4) 10*5+5*9 = 5*(10+9) = 545 №2 есеп 1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117 2) 31*(5-9) = 31*5-31*9 = 124 3) (40-29)*12 = 40*12-29*12 = 132 4) (51-15)*19 = 51*19-15*19 = 684 5) 8*(19-3) = 8*19-8*3 = 128 6) (62-3)*6 = 62*6-3*6 = 361 №3 есеп 1) 103х-(44х+18х) = 103х-62х = 41х 2) 276т-(172т+14т) = 276т-186т = 90т 3) 326х+(17х-14х) = 326х+3х = 329х 4) 26z+(13z-5z)+z = 26z+8z = 34z |
|
Дескриптор: -Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері ережесін қолданып шығарады. |
Тақта, оқу құралдары; 6 сыныпқа арналған оқулық |
|
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке жұмыс. №498 Тапсырманы орындайды
|
Тапсырмаларды ауызша орындайды |
Дескриптор: Есептерді терімділік қасиеті бойынша шығарады, талдайды |
|
|
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта: Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін есептер шығаруда тиімді қолдана білді. Рефлексия Бас бармақ» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. Үйге тапсырма. №500/4,5,6/, №502.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтайды |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















