№74 сабақ. Негізгі және туынды зат есім Киіз үй мен ағаш үй

Тақырып бойынша 28 материал табылды

№74 сабақ. Негізгі және туынды зат есім Киіз үй мен ағаш үй

Материал туралы қысқаша түсінік
жаксы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Ильясова Маржанкуль

Күні:

74 .01.2025

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

74 сабақ. Негізгі және туынды зат есім

Киіз үй мен ағаш үй

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/ фото/ диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

Сабақтың мақсаты

Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут












































Сергіту сәті

2 минут




























































Сабақты қорыту

8минут



































Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

30-жаттығу

Қайратпен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әртүрлі болды?

Суреттердің түрліше болу себебін дәлелде

Ж: Өйткені олар пілді әртүрлі бағытта көріп тұр.



Құндылық мақсаты:

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

31-жаттығу

«Галереяны шарлау» әдісі.

Киіз үй мен ағаш үй. Ы. Алтынсарин. Мәтінді оқы.

Мәтін не туралы?

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер.

Әділ қазы орыс пен қазаққа қандай ақыл берді?

Әділ қазы оларды неге шақырды?(бірлікке)

Әділ қазының шешімі оларды қанағаттандырды ма?

Өзің қандай ақыл қосар едің?

Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін ата.

Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жаса.


32-жаттығу

Өлеңді көркем жаз.

«Сиқырлы телефон» ойыны арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.

Өлеңде не туралы айтылған?

Киіз үйдің қандай жабдықтарын білесің?

Өлеңнен туынды зат есімді тауып, астын сыз.

Сөз құрамына талда.




Сергіту сәті

«Қарама-қарсы сұрақтар» әдісі.

Оқушылар екі сапқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы тұрады, екі минут ішінде олар қарсы тұрған оқушыға сұрақ қойып, жауап алады. Бір-біріне өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарын қояды.

Берілген уақыт аяқталған соң, мұғалім бір саптың оң жаққа, ал екінші саптың сол жаққа бір қадам жылжуын сұрайды. Оқушылардың жұптары өзгеріп, олар басқаларға сұрақ қояды. Осылайша оқушылар бір-бірімен сұрақ алмасып болғанша жылжи беруге болады.

Ықтимал сұрақтар:

Негізгі зат есімдер дегеніміз не?

Туынды зат есімдер дегеніміз не?

Негізгі және туынды зат есімдердің айырмашылықтары қандай?

Туынды зат есімдер қалай жасалады?

Негізгі зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде.

Туынды зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде






ЕБҚ

Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз.

.‑кезекші

…‑іскер

..‑сыйлық

.‑сөздік

.‑көлшік


ЕҚБ

Осы сөздерден туынды зат есім жаса.


Сөздер

Қандай сөз табы?

Жаңа сөз жаса

Қандай сөз табы?

ұш

етістік

ұшқыш

зат есім

таза

сын есім

тазалық

зат есім

өшір

етістік

өшіргіш

зат есім


33-жаттығу.

Мәтінді оқы.

Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жаса.

(кітап-кітапхана, кітапханашы, мал-малшы, мүсіндері-мүсінші, құстың-құсбегі, аңның-аңшы)


Үй тапсырмасы

34-жаттығу

Төмендегі сызбаға сүйеніп, жасырынған сөздерден жұмбақты тауып оқы. Шешуін тап.

Шешуіндегі сөзбен сөйлем құрап жаз.

Жауап: Киіз үй

Киіз үй-қазақ халқының баспанасы.



ҚЖ:

Саралау тапсырмасы

1-деңгей:

Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз:

...- кезекші …- сөздік

-бапкер …- бастық

(кезек, бап, сөз, бас)


Көп нүктенің орнына туынды зат есімді қойып жаз:

бі-... етік-...

орын-... балық-...

(білім,етікші, орындық, етікші, балықшы)


2-деңгей: Артық сөзді тап!

1. Сәнді, білім, ұшқыш, ұстаз;

2. Қысқы, аула, балық;

3. Қара ала, сахна, торғай;

(сәнді, қысқы, қара ала)


3-деңгей: Жаңылтпашты оқы. Сөз құрамына талда.

Қандай қорытынды жасар ең?

Шын еңбекшіл - өрмекші,

Өрмекші - шын өрнекші.

(өрмекші)




Кері байланыс






Өлең жолдарын хормен оқиды








Өткенді пысықтайды














Мәтінмен жұмыс жасайды









Тапсырманы орындайды












Дәптермен жұмыс жасайды













Ойын ойнайды











Сұрақтарға жауап береді















Жеке жұмыс жасайды












Кестені толтырады













Мәтінмен жұмыс жасайды







Үй тапсырмасын алады










Саралау тапсырмасын орындайды













Тапсырманы орындайды
















Кері байланыс жасайды
















Дескриптор:

Өз ойларын,пікірін толық жеткізе алады-1б





Дескриптор:

Мәтінді оқиды-1б

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді-1б

Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін атайды-1б

Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жасайды-1б




Тамаша жұмыс!




Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1б

Өлеңнен туынды зат есімді тауып, астын сызады-1б

Сөз құрамына талдайды-1б






Жарайсыңдар!










Сендер мықтысыңдар!













Тамаша жұмыс орындадыңдар!











Мен сенімен мақтанамын!








Дескриптор:

Мәтінді оқиды-1б

Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады-1б

Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жасайды-1б








Дескриптор:

1-деңгей:

Көп нүктенің орнына негізгі және туынды зат есімді қойып жазады-1б



2-деңгей:

Артық сөзді табады-1б

3-деңгей: Жаңылтпашты оқиды, сөз құрамына талдайды-1б













«Жұлдыздар шеруі» әдісі


















Суреттер













Оқулық








Ереже жазылған плакат





Оқулық





Жұмыс дәптері










Телефон




Суреттер









Қимылдар














Оқулық







Оқулық










Оқулық














Суреттер









Оқулық








Оқулық












Жұмыс парақтары










Ереже жазылған плакат










Таратпа материал








Кері байланыс тақтасы











Сөздер

Қандай сөз табы?

Жаңа сөз жаса

Қандай сөз табы?

ұш




таза




өшір








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.03.2025
69
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі