7 саны және цифры

Тақырып бойынша 11 материал табылды

7 саны және цифры

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:математика


Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі:

Бөлім:Сандар мен цифрлар

Бөлімше: 1.1 Натурал сандаржәне 0 саны.


Мектеп: А.Байтұрсынов атындағы №10ЖОББМ

Күні:


Сынып:1 сынып


Мұғалімнің аты-жөні:Аязбаева Алмагул Сериковна


Қатысқандар саны:21

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы:

«7 саны және цифры»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.1.2. Біртаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру.

1.1.1.3. Біртаңбалы сандардың құрамын анықтау.

1.1.1.1. Натурал сандардың және нөл санының құрылуын түсіну, 10 көлеміндегі сандарды және кері санау; Олардың натурал сандар қатарындағы орнын табу.

Сабақ мақсаттары

  1. 7 санын оқиды, жазады,тура, кері санайды және құрамына ажыратады.

2) 7 санын бір таңбалы сандармен салыстырады, 7 санының натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.

3) 7 санының құрамын пайдаланып мысал, өрнек құрастырады.

Бағалаукритерийлері

Білім алушы

  • Біртаңбалы сандарды таниды, атайды және салыстырады.

  • 7 санының құрамын атайды

  • 10 көлеміндегі сандарды салыстырады.


Дескриптор

Білім алушы

-заттардың санына сәйкес цифрды белгілейді.

-сандарды дұрыс оқиды.

Тілдік мақсаттар

Лексика терминалогия

Сабақ барысында оқушылар тақырыпқа байланысты атауларды қолданады,математикалық терминалогияны мен сөздерді пайдаланады:

- 1-ден 7-ге дейінгі сандардың атауы.

- Кейін,алдында,артында,тең болады,азайту,қосу

- жеті-семь-seven

Диалогқа арналған сұрақтар

-Не себепті.... деп ойлайсың?

-Қанша? Саны бойынша нешінші?

-Санды қалай көркем жазуға болады деп ойлайсың?

Құндылықтарды дарыту


Ынтымақтастық топтық жұмыста, жұптық жұмыста көрінеді.

Өмір бойы білім алу өзін-өзі оқыту, өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастырады.

Пәнаралықбайланыстар

Сауат ашу-мазмұнды есептерді шығару кезінде;

Өзін-өзі тану-сергіту сәтін ұйымдастыру кезінде пайдаланамын;

Дүниетану-суреттерді болжау кезінде пайдаланамын;

Музыка-ноталар туралы түсінікті кеңейту;

АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Кемпірқосақ, 7 санына қатысты ұғымдар, нота (слайд көрсету)

Бастапқы білім

1-ден 6-ға дейінгі сандарды таниды, құрамын айтады.




Сабақбарысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


тыңдалым


2 минут

Ширату:

-Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жылуды сезінген қандай тамаша, қандай қуаныш!

-Балалар, жаңбыр себелеп жауып кетті. Үшеуден қолшатыр астына тұра қояйық. Енді, алтаудан жиналып тұрайық. Кане, алтыға тағы біреу қоссақ нешеу боламыз? Олай болса, жетеуден топтасып орнымызға отырайық.








Сабақтың ортасы


айтылым


2 минут











1 минут









3 минут








2 минут











3 минут












2 минут











5 минут


















4 минут












7 минут




































5 минут














(Ұ) Жұмбақ жасыру.

Қызыл, сары, жасылды,

Көкте бір зат асылды (кемпірқосақ)


-Кемпірқосақты көргендерің бар ма?

-ол қай кезде көреміз?

-Кемпірқосақта неше түс бар?


Дескрипторлар

- кемпірқосақта жеті түрлі түсті ажыратады.

ҚБ-мұғалімнің ауызша кері байланысы (дұрыс айтасың, өте жақсы, жарайсың)

-Ендеше, сабақта осы кемпірқосақ түстерімен бағаланып, отыратын боламыз.


(М) -7 саны қазақта киелі сан болып аталады оның  құрамы 7 бірліктен тұрады. 7 санына қатысты жеті ата, апта күндері, жеті нота, жеті қазына ұғымдары бар.



Рисунок 5

«Жалғастырып сана» ойыны бойынша 7 санымен танысып болғаннан кейін әр топтан оқушылар шығып сызылған сандық кестеден 7 санынын орнын анықтайды және тура, кері санайды.

ҚБ мұғалім қошеметі (жарайсың, керемет, тамаша, келесіде бұдан да жақсы айтасың)

1-тапсырма. Оқулық (26-бет)

(Ж) Түстер палитрасы

-әрбір палитрада неше түс болу керек?

-әрқайсысына неше бояудан қосу керек?

Рисунок 6

ҚБ «білезік беру арқылы» бағалау


2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.

(Т. С) «Кім жылдам?» әдісі арқылы сандарды салыстырады, құрамын анықтайды.

1-топ «>» табады

2 -топ «<» табады

3-топ «=» табады

Дескрипторлар

-сандарды оқиды, ажыратады.

-сандарды салыстырады.

ҚБ жұптартүрлі -түсті бұлт суреттерімен бағалайды.


Сергіту.

Жеті күн бар білгенге,

Жеті зат бар сөмкеде

Қарындаш, пенал, оқулық

Өшіргіш берер тазалық

Дәптер менен әліппе,

Үйретер бізді әріпке

Бәрін қайта атап шық,

Саусақ бүгіп, санап шық.


3-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.

(Т.С) «Ойлан тап» әдісі

Рисунок 7

Тапсырмасы:

1-топ. Мысалдар құрастырып, шығарады.

2-топ. Осы өрнекке кері амалдар құрастырады.

3-топ. Сарапшы болады.


Дескрипторлар

-сурет бойынша мысалдарқұрастырады, құрамын табады

-кері амалдар құрастырады


ҚБ жұптасып түрлі -түсті нотамен бағалайды.


Дәптермен жұмыс.

Рисунок 8

(Ө.С)7 санының элементтерін ауада жазып көрсетіп,

үлгі бойынша дәптерге жазу.

ҚБ- оқушылар өз-өздерін «жетістік баспалдағы» арқылы бағалайды.


(Т.С)Кэрролл диаграммасы.

Топтар өздеріне берілген тапсырмалар бойынша кеспе карталардыалдарындағы қағазға топтастырып орналастырады.

1-топ. мәні 7 болатын қосындылар, мәндері 7 болмайтын айырмалар

2-топ. мәні 7 болатын айырмалар, мәндері 7 болмайтын қосындылар

3-топ.мәндері 7 болмайтын қосындылар

мен мәндері 7 болмайтын айырмалар



қосындылар

айырмалар

мәндері 7 болмайтын қосындылар


2+5 6+1

3+4 5+2

7-3 7-1

7-6 7-2

мәндері 7 болмайтын айырмалар


3+1 4+2

1+4 2+5

4-2 4-1

6-2 5-3


Дескрипторлар

-7 санының құрамын ажырата алады.

-мысалдар келтіреді, өрнектер құрастырады


ҚБ топтар «карусель» әдісімен бір-бірінің тапсырмасын слайдқа қарап тексеріп, түрлі түсті қолшатырмен бағалайды.

Бағалау критерийі: Білім алушы

Бір таңбалысандарды таниды және атайды

10 көлеміндегі сандарды салыстырады

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну. Қолдану

(Ө.С) 1-тапсырма.Суреттерді сәйкес сандармен байланыстырып сыз. Сандарды оқы.

Дескриптор: Білім алушы

- заттардың санына сәйкес цифрды белгілейді;

- сандардыдұрыс оқиды.


1-слайд




































































2-слайд
















































Сабақтың соңы

4 минут





Сабақты қорытындылау: «Микрофон» әдісі арқылы (үстел үстінде жатқан скрепкаларды қолдану) «Мен білемін» ойынын топ бойынша ойнатамыз.

Мысалы:

-Мен жеті қыз есімін білемін.....

-Мен жеті атамды білемін....

-Мен жеті нотаны білемін....

-Мен апта күндерін білемін....

-Мен жеті санының құрамын білемін....



Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


(Т.С) «Ойлан тап» әдісі

Тапсырмасы:

1-топ. Мысалдар құрастырып, шығарады.

2-топ. Осы өрнекке кері амалдар құрастырады.

3-топ. Сарапшы болады.


(Т.С) Кэрролл диаграммасы.

Дескрипторлар

-7 санының құрамын ажырата алады.



Саралау (Диалог және қолдау көрсету тәсілі)

Оқушыларға берілген кеспе карталарды құрастыру кезінде жетекші сұрақтар көмегімен диалог жүргізіледі.

Қарқын: оқушыларға қажеттіліктеріне қарай қосымша тапсырмалар арқылы ұсынылады

Дескриптор арқылы 4 тапсырма бағаланады.

1.Дескрипторлар

- кемпірқосақта жеті түрлі -түсті ажыратады.

-жеті санымен танысады.

ҚБ-(М) -дұрыс айтасың, өте жақсы, жарайсың

2.Дескрипторлар

-сандарды оқиды, ажыратады.

-сандарды салыстырады.

ҚБ жұптасып түрлі- түсті бұлт суреттерімен бағалайды.

3.Дескрипторлар

-сурет бойынша мысалдар құрастырады, құрамын табады

-кері амалдар құрастырады

ҚБ жұптасып түрлі -түсті нота суреттерімен бағалайды.

4.Дескрипторлар

-7 санының құрамын ажырата алады.

-мысалдар келтіреді, өрнектер құрастырады

ҚБ топтар «карусель» әдісімен бір-бірінің тапсырмасын слайдқа қарап тексеріп, түрлі -түсті қолшатырмен бағалайды.



ҚБ «білезік беру арқылы» бағалау

ҚБ- оқушылар өз-өздерін «жетістік баспалдағы» арқылы бағалайды.


АКТ-ні15 мин қолдану.

Сергіту сәті кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.














Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.02.2019
529
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі