|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3 А XIII – XV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды? |
Мектеп: Егіндібұлақ ЖОББМБК |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Егіндібұлақ ЖОББМБК |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
|
|||
|
Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ақ Орда |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.1.1.2 – XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.2.5 – тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII – XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
XIII ғасырдың басында Еуразияның саяси картасында қандай өзгеріс орын алғанын анықтайды |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну: Моңғолдар мемлекеттік деңгейге қалайша жеткендігін біледі. Сыни ойлау мен талдау: Моңғол империясының әскери өнер жетістіктерін талдай алады. Бағалау: Моңғол империясынан кейінгі Қазақстан территориясында орын алған өзгерістерге баға бере алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттары |
Тарихи дерекпен жұмыс(оқылым, жазылым және айтылым дағдылары). Пәнге қатысты лексика мен терминология Яса (Жасақ), кешіктен, құрылтай, әскери жүйе, біріктіру оң қанат, сол қанат, орталық қанат. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Моңғол империясы құрылуының алғышарттары… Аталған мемлекеттердің өзара қарым-қатынасы/көрші елдермен саясаты…. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтар: - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - өз елі үшін мақтаныш |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
«Дүние жүзі тарихы», «География», «Әдебиет» пәндері |
||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейін түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде суреттер мен тірек сөздерді сәйкестендіруді ұсыныңыз. Бұл іс әрекеттен кейін қай мәселемен таныс емес екенін сұраңыз. Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келіңіз. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз. |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Презентация |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Зерттеу және талдау 1-тапсырма М. Оқушыларға моңғол империясының құрылуы туралы келесі сұрақтарға жауап алыңыз.
2-тапсырма «Моңғол империясының құрылуын» зерттеу (Қосымша 1) Деректі талдауға нұсқаулық:
2 «Жасақ заңдарын» талдау. (Қосымша 2) Деректі талдауға нұсқаулық:
3-дерек. «Әскери құрылым ерекшелігі» (Қосымша 3) Деректі талдауға нұсқаулықтар:
|
Шыңғыс ханның, моңғолдар шапқыншылығы суреттері
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: «Үлкен шеңбер» тәсілі
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7-сынып Ақ Орда
7-сынып Ақ Орда
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3 А XIII – XV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды? |
Мектеп: Егіндібұлақ ЖОББМБК |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Егіндібұлақ ЖОББМБК |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
|
|||
|
Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ақ Орда |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.1.1.2 – XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.2.5 – тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII – XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
XIII ғасырдың басында Еуразияның саяси картасында қандай өзгеріс орын алғанын анықтайды |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну: Моңғолдар мемлекеттік деңгейге қалайша жеткендігін біледі. Сыни ойлау мен талдау: Моңғол империясының әскери өнер жетістіктерін талдай алады. Бағалау: Моңғол империясынан кейінгі Қазақстан территориясында орын алған өзгерістерге баға бере алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттары |
Тарихи дерекпен жұмыс(оқылым, жазылым және айтылым дағдылары). Пәнге қатысты лексика мен терминология Яса (Жасақ), кешіктен, құрылтай, әскери жүйе, біріктіру оң қанат, сол қанат, орталық қанат. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Моңғол империясы құрылуының алғышарттары… Аталған мемлекеттердің өзара қарым-қатынасы/көрші елдермен саясаты…. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтар: - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - өз елі үшін мақтаныш |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
«Дүние жүзі тарихы», «География», «Әдебиет» пәндері |
||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейін түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде суреттер мен тірек сөздерді сәйкестендіруді ұсыныңыз. Бұл іс әрекеттен кейін қай мәселемен таныс емес екенін сұраңыз. Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келіңіз. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз. |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Презентация |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Зерттеу және талдау 1-тапсырма М. Оқушыларға моңғол империясының құрылуы туралы келесі сұрақтарға жауап алыңыз.
2-тапсырма «Моңғол империясының құрылуын» зерттеу (Қосымша 1) Деректі талдауға нұсқаулық:
2 «Жасақ заңдарын» талдау. (Қосымша 2) Деректі талдауға нұсқаулық:
3-дерек. «Әскери құрылым ерекшелігі» (Қосымша 3) Деректі талдауға нұсқаулықтар:
|
Шыңғыс ханның, моңғолдар шапқыншылығы суреттері
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: «Үлкен шеңбер» тәсілі
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз













