Қысқа мерзімді жоспар
7– сынып, 2-тоқсан
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
|
Бөлім |
3.3 Гидросфера |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.5 -мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды. Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасайды Мұхит бетіндегі жылудың зоналар бойынша таралуына сипаттама жасайды |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар тапсырма орындап жатқанда күй ойнату арқылы ұлттық құндылығымыз күйді дәріптеу, жағымды атмосфера қалыптастыру |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Сәлемдесу. Оқушылардың, сабаққа қатысуын анықтау. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында шеңберге тұрып «Жақсы тілек» әдісі арқылы бір-біріне деген жылы тілектерін айтады. Үй тапсырмасы, тест. 1. Дүниежүзілік мұхиттың жалпы ауданы қанша шақырымды құрайды? a) 200 млн км² b) 350 млн км² c) 500 млн км² d) 710 млн км² 2. Дүниежүзілік мұхиттың құрамындағы ең үлкен мұхитты көрсетіңіз. a) Атлант мұхиты b) Үнді мұхиты c) Солтүстік Мұзды мұхиты d) Тынық мұхиты 3. Қандай мұхит Еуразия мен Солтүстік Америка арасында орналасқан? a) Атлант мұхиты b) Тынық мұхиты c) Үнді d) Солтүстік Мұзды мұхиты 4. Ең терең шұңғыма a) Мариан шұңғымасы b) Тонга шұңғымасы c) Курил шұңғымасы d) Калифорния шұңғымасы 5. Дүниежүзілік мұхитта қандай ең үлкен арал орналасқан? a) Гренландия b) Мадагаскар c) Суматра d) Жаңа Гвинея 6. Дүниежүзілік мұхиттың құрамына қанша мұхит кіреді? a) 3 b) 4 c) 5 d) 6 Жауабы тақтада көрсетіледі, жұптар арқылы тексеру Топқа бөлу «Глобустар әдісі». Әр глобуста топтың саны жасырылады. |
Бір-біріне жақсы тілек айту арқылы көңіл күйлері көтеріледі, ынтымақтастық қалыптасады Оқушы өз жұбын табады |
Балдық жүйемен бағалау |
Интерактивті тақта Глобустардың суреті |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 2 |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қоямын:
Жаңа сабақ Оқушылар сұрақ - жауап арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындайды. Жаңа тақырып бойынша Fliki.ai платформасында жасалған видео көрсету. в Топпен жұмыс 14 мин 1 тапсырма. «Кластер» әдісі. Топтар видеода берілген ақпаратты, оқулықта берілген мәтінді және атластағы ақпараттарды оқиды, талқылайды, кластер құрады, қорғайды. 1 топқа «Судың тұздылығы» 2-топқа «Мұхит бетіндегі жылудың зоналар бойынша таралуы» Топпен жұмыс 8 мин 2 тапсырма. Тәжірибе. Мұхит суының тығыздығын анықтау үшін әр топқа 1 л су және тұз, жұмыртқа беріледі. 2-топқа тапсырма: Таза суға 3 ас қасық тұз және 1 жұмыртқа салыңыздар. Не байқадыңыздар, қорытынды шығырыңыздар. 3-топқа тапсырма: Таза суға 10 ас қасық тұз және 1 жұмыртқа салыңыздар. Не байқадыңыздар, қорытынды шығырыңыздар. |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ -жауап орындайды Видеоны мұқият тыңдайды. Топпен тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Бағалау критерийі: Судың тұздылығын және мұхит бетіндегі жылудың зоналар бойынша таралуын сипаттайды Дескрипторлар 2 балл. 1 топ: тұрақты компоненттерді айтады – 1 балл, мұхиттардың тұздылығын сипаттайды -1 балл; 2 топ: мұхиттардағы температураның әркелкі таралуы себебін айтады - 1 балл; судың тереңдіктегі температурасын сипаттайды – 1 балл.
Тапсырманы орындау арқылы мұхит суының орташа тығыздығын тәжірибе жасап анықтайды, топпен жұмыс жасайды. Критерий: су тығыздығын анықтайды. Дескриптор – 2 балл Су тығыздығының деңгейін анықтайды – 1 балл; су тұздылығының тығыздыққа әсерін айтады – 1 балл |
бағалау парақшасын толтырады. Бағалау парақшасын толтырады. |
презентация
Интерактивті тақта
Оқулық, 7 сынып атласы
Су, ас тұзы, стакан, қасық, жұмыртқа |
|
|
Сабақтың соңы Қорытынды Рефлексия 10 мин. |
Білімді бекіту: https://wordwall.net/ru/resource/38278500 сілтемесі арқылы Үй тапсырмасы
«Білім мұхитына қайықты жіберейік» Егер сабақ ұнаса, тапсырмалардың барлығын сәтті орындаған болсаң, жасыл түсті қайық жасап, суға жібер.
Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, сары түсті қайық жасап, суға жібер
Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, қызыл түсті қайық жасап, суға жібер |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Интерактивті тақта Рефлексия «Білім мұхитына қайықты жіберейік» |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
7 сынып Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
Қысқа мерзімді жоспар
7– сынып, 2-тоқсан
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
|
Бөлім |
3.3 Гидросфера |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.5 -мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды. Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасайды Мұхит бетіндегі жылудың зоналар бойынша таралуына сипаттама жасайды |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар тапсырма орындап жатқанда күй ойнату арқылы ұлттық құндылығымыз күйді дәріптеу, жағымды атмосфера қалыптастыру |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Сәлемдесу. Оқушылардың, сабаққа қатысуын анықтау. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында шеңберге тұрып «Жақсы тілек» әдісі арқылы бір-біріне деген жылы тілектерін айтады. Үй тапсырмасы, тест. 1. Дүниежүзілік мұхиттың жалпы ауданы қанша шақырымды құрайды? a) 200 млн км² b) 350 млн км² c) 500 млн км² d) 710 млн км² 2. Дүниежүзілік мұхиттың құрамындағы ең үлкен мұхитты көрсетіңіз. a) Атлант мұхиты b) Үнді мұхиты c) Солтүстік Мұзды мұхиты d) Тынық мұхиты 3. Қандай мұхит Еуразия мен Солтүстік Америка арасында орналасқан? a) Атлант мұхиты b) Тынық мұхиты c) Үнді d) Солтүстік Мұзды мұхиты 4. Ең терең шұңғыма a) Мариан шұңғымасы b) Тонга шұңғымасы c) Курил шұңғымасы d) Калифорния шұңғымасы 5. Дүниежүзілік мұхитта қандай ең үлкен арал орналасқан? a) Гренландия b) Мадагаскар c) Суматра d) Жаңа Гвинея 6. Дүниежүзілік мұхиттың құрамына қанша мұхит кіреді? a) 3 b) 4 c) 5 d) 6 Жауабы тақтада көрсетіледі, жұптар арқылы тексеру Топқа бөлу «Глобустар әдісі». Әр глобуста топтың саны жасырылады. |
Бір-біріне жақсы тілек айту арқылы көңіл күйлері көтеріледі, ынтымақтастық қалыптасады Оқушы өз жұбын табады |
Балдық жүйемен бағалау |
Интерактивті тақта Глобустардың суреті |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 2 |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қоямын:
Жаңа сабақ Оқушылар сұрақ - жауап арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындайды. Жаңа тақырып бойынша Fliki.ai платформасында жасалған видео көрсету. в Топпен жұмыс 14 мин 1 тапсырма. «Кластер» әдісі. Топтар видеода берілген ақпаратты, оқулықта берілген мәтінді және атластағы ақпараттарды оқиды, талқылайды, кластер құрады, қорғайды. 1 топқа «Судың тұздылығы» 2-топқа «Мұхит бетіндегі жылудың зоналар бойынша таралуы» Топпен жұмыс 8 мин 2 тапсырма. Тәжірибе. Мұхит суының тығыздығын анықтау үшін әр топқа 1 л су және тұз, жұмыртқа беріледі. 2-топқа тапсырма: Таза суға 3 ас қасық тұз және 1 жұмыртқа салыңыздар. Не байқадыңыздар, қорытынды шығырыңыздар. 3-топқа тапсырма: Таза суға 10 ас қасық тұз және 1 жұмыртқа салыңыздар. Не байқадыңыздар, қорытынды шығырыңыздар. |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ -жауап орындайды Видеоны мұқият тыңдайды. Топпен тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Бағалау критерийі: Судың тұздылығын және мұхит бетіндегі жылудың зоналар бойынша таралуын сипаттайды Дескрипторлар 2 балл. 1 топ: тұрақты компоненттерді айтады – 1 балл, мұхиттардың тұздылығын сипаттайды -1 балл; 2 топ: мұхиттардағы температураның әркелкі таралуы себебін айтады - 1 балл; судың тереңдіктегі температурасын сипаттайды – 1 балл.
Тапсырманы орындау арқылы мұхит суының орташа тығыздығын тәжірибе жасап анықтайды, топпен жұмыс жасайды. Критерий: су тығыздығын анықтайды. Дескриптор – 2 балл Су тығыздығының деңгейін анықтайды – 1 балл; су тұздылығының тығыздыққа әсерін айтады – 1 балл |
бағалау парақшасын толтырады. Бағалау парақшасын толтырады. |
презентация
Интерактивті тақта
Оқулық, 7 сынып атласы
Су, ас тұзы, стакан, қасық, жұмыртқа |
|
|
Сабақтың соңы Қорытынды Рефлексия 10 мин. |
Білімді бекіту: https://wordwall.net/ru/resource/38278500 сілтемесі арқылы Үй тапсырмасы
«Білім мұхитына қайықты жіберейік» Егер сабақ ұнаса, тапсырмалардың барлығын сәтті орындаған болсаң, жасыл түсті қайық жасап, суға жібер.
Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, сары түсті қайық жасап, суға жібер
Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, қызыл түсті қайық жасап, суға жібер |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Интерактивті тақта Рефлексия «Білім мұхитына қайықты жіберейік» |
|
шағым қалдыра аласыз













