Материалдар / 7-сынып геометрия курсын қайталау. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

7-сынып геометрия курсын қайталау. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар.

Материал туралы қысқаша түсінік
математика пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Сәуір 2019
5321
74 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.2А: Геометрияның алғашқы мәліметтері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

7-сынып геометрия курсын қайталау.

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар.

Сабақтың түрі

Өтілген материалды қайталау, жүйелеу және жалпылау сабағы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.2 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу, ажырата алу және оларды сала алу;

7.3.2.3 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолдану

Сабақтың мақсаты

- сыбайлас және вертикаль бұрыштарды ажырата алу және оларды салу;

- сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолданып есептер шығару

Бағалау критерийлері

- берілген суреттен сыбайлас және вертикаль бұрыштарды ажырата алады, берілген бұрыштарды салады;

- сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін есептер шығару мен дәлелдеуде қолданады.

Тілдік мақсат


Оқушылар:

- бөлімнің түсініктері мен терминдеріне сүйенеді;

- аксиомалар мен теоремалардың сипаттамаларын айтады;

- фигуралардың өзара орналасуын сипаттайды;

- сызбаның салуын түсіндіреді;

- есептің шешімін түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминология:

- аксиома, теорема;

- жазықтық, ара қашықтық, жиын;

- нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш, үшбұрыш;

- бұрыштың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, жазыңқы бұрыш, тік бұрыш;

- вертикаль бұрыш, сыбайлас бұрыш;

- бұрыштың градустық шамасы;

- градус, минут, секунд

Диалог пен жазылымға қажетті тіркестері:

болатын тұжырым.

Түзу …өтеді

Егер…, онда…

- жазыңқы бұрыштың 1/180 бөлігі.

Құндылықтарды дарыту

Өздігінен оқу, ақпаратты өздігінен іздеу, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәселе қойып, оны шешу, топта жұмыстану, өзгелердің ойларын сыйлау, өзінің жұмысының сапасына жауап беру, уақытын тиімді ұйымдастыру.

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері, сызу, география («Smart Notebook» бағдарламасын қолданғанда Алматы қаласының картасымен жұмыс)

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, «Smart Notebook» бағдарламасы.

Бастапқы білім

Планиметрияның негізгі фигуралары.

Планиметрияның аксиомалары.

Кесінділер мен бұрыштарды салу және өлшеу кезінде сызғыш пен транспортирді қолдана алу.

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар (анықтамасы, суреті, қасиеті)

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Сабақтың басында:

- сабақтың құрылымына назар аудару;

- оқушылардың назарын сабаққа аудару;

- оқушылармен біріге отырып сабақтың мақсатын/оқу мақсатын анықтау;

- сабақтың соңында оқушылардан күтілетін нәтижелерді анықтау.


Сабақтың ортасы


5 мин








































7 мин















20 мин

  1. Өткен тақырыпты қайталау

  1. Анықтама бойынша ауызша сұрақтар:

  • Сыбайлас бұрыштар дегеніміз не?

Жауабы: Бір қабырғасы ортақ ал қалған екі қабырғасы бір-бірін толықтырып тұратын екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады.

  • Вертикаль бұрыштар дегеніміз не?

Жауабы: Егер бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыштың қабырғаларының созындысы болса, онда екі бұрыш вертикаль бұрыштар деп аталады.

  • Тұжырым дұрыс па: егер сыбайлас бұрыштар тең болса, ол бұрыштар тік болады?

Жауабы: Ия. Сыбайлас бұрыштардың қасиеті бойынша.

  • Сыбайлас бұрыштардың бірі сүйір бұрыш. Екінші бұрышы қандай болуы керек (тік, доғал, сүйір)?

Жауабы: доғал

1

2

3

4

  • Егер суретте:

;


болса, 1,2,3,4 бұрыштарын табыңыз.


Жауабы: а) 700, 1100, 700, 1100.


Критерий бойынша өзін-өзі бағалау:

- Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын тұжырымдайды;

- Сыбайлас бұрыштардың қасиетін пайдаланып бұрыштың түрін (тік, доғал, сүйір) анықтайды?

- Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиетін пайдаланып есепті ауызша шығарады.



2) Оқушылар «Smart Notebook» бағдарламасы мен суреттерді (жол жүру ережесінің белгілері, Алматы қаласындағы метроның картасы және үйдің суреті) пайдаланып сыбайлас және вертикаль бұрыштарды табады және оларды салады. (Қосымша 1)

Алдымен жұмыс жұпта орындалады, кейін оқушы шығып «Smart Notebook» бағдарламасында нәтижелерін көрсетеді.

Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау:

- Суретте сыбайлас бұрыштарды таниды;

- Суретте сыбайлас бұрыштарды салады;

- Суретте вертикаль бұрыштарды таниды;

- Суретте вертикаль бұрыштарды салады.



  1. Топпен жұмыс

Топтар білім деңгейі бойынша ұйымдасқан: А – қарапайым деңгей, В – орташа деңгей, С – жоғары деңгей.

Тапсырмалар оқушылардың қабілеттеріне байланысты таратылады. Оқушылар өз деңгейіндегі тапсырмаларды орындап болған соң ары қарай жүре алады. Топпен жұмыс материалды жақсы есте сақтауға, есепті шешу дағдысын қалыптастыруға, қабілеті жоғары оқушылардан көмек алуға ықпал етеді. Мұғалім қиналатын оқушыларға қолдау көрсетеді, бақылайды, түсіндіреді, кеңес береді.

Бағалау криетрийлері:

- сызба бойынша тапсырмаларға шарт пен сұрақ құрастырады;

- есепті шешу әдісін анықтайды;

- сыбайлас бұрыштың қасиетін қолданады;

- вертикаль бұрыштың қасиетін қолданады;

- әрбір бұрыштың градустық шамасын табады.


578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!