Сабақтың тақырыбы: Теңбүйірлі үшбұрыш және оның қасиеттері тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
• оқушыларды үшбұрыш, оның элементтері, биіктігі, медианасы,
биссектрисасы туралы түсінік қалыптастыру, қабырғалары бойынша және
бұрыштары арқылы түрлерін ажырату, қабырғаларының ұзындықтары
бойынша периметрін есептеуге үйрету.
• Оқылған материалды, қорытындылай, салыстыра білу дағдысын дамыту,
өз ойын жеткізе білу қабілетін дамыту.
• Жылдамдыққа, сауаттылыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа,
ізденімпаздыққа, өзін бағалай алуға, сенімділікке
тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: - Мазмұнға байланысты: Үшбұрыштың
анықтамасын, элементтерін, түрлерін біледі, оладың айырмашылықтарын
түсінеді, ажырата алады, есептер шешеді. Өз пікірімен салыстырады,
тыңдауды үйренеді, алған білімін өмірде қолдана алады.Топпен
жұмысқа байланысты: Ұйымшылдыққа үйренеді, өз білімдеріне қорытынды
жасай алады.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ - жауап, топтастыру, деңгейлеп-саралап оқыту ,
бағалау, АКТ
Көрнекілігі: слайд, смайликтер, стикерлер,
үшбұрыштар, фигуралар, түрлі - түсті қағаздар
Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру:
Оқушылармен амандасу, түгендеу,
сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа
аудару
Сабақтың
мақсат, міндеттерін нұсқау, (шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне
жақсы тілектер білдіру) топқа бөлу, әр топтың бақылаушысын
сайлау.
2.
“Ой
қозғау” өткенді
қайталау (сұрақтар мен
тапсырмалар).
-
Қандай фигураны үшбұрыш деп атайды?
-
Элементтерін ата.
-
Қабырғаларының ұзындықтарына қарай үшбұрыштар қандай түрлерге бөлінеді?
-
Бұрыштарының шамасына қарай үшбұрыштар қалай аталады?
-

-

Сұраққа
жауап берген оқушыларды топ бақылаушылары үшбұрыш ұпайлармен
бағалайды. Топтар өзара бағдаршам түсімен бағалау
жүргізеді.
3. Өмірдегі көріністерден мысалдар
келтіру:
- Ендеше
қоршаған ортамыздағы үшбұрышты заттарды елестетейік:
- Таулар, пирамидалар, жол жүру ережесіндегі ескерту белгілері және
т. б.
- Негізінен үшбұрыштар үшкір болады, сондықтан оның ауаны тесіп
өтетін қасиеті бар деуімізге болады. Мысалы: ұшақтардың басы,
құстардың тұмсығы, майшамның жанып тұруы, т. б.
- 4.
Сабақты бекіту. Есептер шығару

1.Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы 7см.
Үшбұрыштың табанын тап. Ж: 6см
2. Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 39см. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. Ж:13
3. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы табанынан 2 есе ұзын. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын табыңдар. Ж: 8,8,4
6. Сергіту сәті
Неше үшбұрыш бар екенін есептеу
«Сандар мен
әріптер»
3 мин ішінде мына төмендегі сандар мен әріптерді есте сақтауға тырысыңыз. Ал енді мына сөздерді сандар арқылы жазып шығыңдар
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
а л м е с і и ш к з
Ал енді мына сөздерді сандар арқылы жазып шығыңдар
Алма 1 2 31
Есік 4 5 6 9
Кілем 9 6 2 4 3
Киім 9 7 6 3
Шаш 8 1 8
Ешкі 4 8 9 6
7. Сабақты қорытындылау:
Сематикалық карта толтыру
|
р/с |
Р |
а |
Жауаптар |
||
|
в=6; 6см |
в=10; 10см |
в=5,5; 5,5см |
|||
|
1 |
24 |
4 м |
|
+ |
|
|
2 |
14 |
3 м |
|
|
+ |
|
3 |
17 |
5 м |
+ |
|
|
8. Үйге тапсырма беру: Үшбұрыш туралы ребус, сөзжұмбақтар
құрастыру
Рефлексия: - Оқушылардың өз мүмкіншіліктерін
бағалауын қадағалау.
- Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым
- Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым
- Маған әлі осы тақырыптар бойынша жұмыс жасау
керек
Смайлик жабыстыру

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7-сынып геометрия "Теңбүйірлі үшбұрыш" ашық сабақ
7-сынып геометрия "Теңбүйірлі үшбұрыш" ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Теңбүйірлі үшбұрыш және оның қасиеттері тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
• оқушыларды үшбұрыш, оның элементтері, биіктігі, медианасы,
биссектрисасы туралы түсінік қалыптастыру, қабырғалары бойынша және
бұрыштары арқылы түрлерін ажырату, қабырғаларының ұзындықтары
бойынша периметрін есептеуге үйрету.
• Оқылған материалды, қорытындылай, салыстыра білу дағдысын дамыту,
өз ойын жеткізе білу қабілетін дамыту.
• Жылдамдыққа, сауаттылыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа,
ізденімпаздыққа, өзін бағалай алуға, сенімділікке
тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: - Мазмұнға байланысты: Үшбұрыштың
анықтамасын, элементтерін, түрлерін біледі, оладың айырмашылықтарын
түсінеді, ажырата алады, есептер шешеді. Өз пікірімен салыстырады,
тыңдауды үйренеді, алған білімін өмірде қолдана алады.Топпен
жұмысқа байланысты: Ұйымшылдыққа үйренеді, өз білімдеріне қорытынды
жасай алады.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ - жауап, топтастыру, деңгейлеп-саралап оқыту ,
бағалау, АКТ
Көрнекілігі: слайд, смайликтер, стикерлер,
үшбұрыштар, фигуралар, түрлі - түсті қағаздар
Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру:
Оқушылармен амандасу, түгендеу,
сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа
аудару
Сабақтың
мақсат, міндеттерін нұсқау, (шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне
жақсы тілектер білдіру) топқа бөлу, әр топтың бақылаушысын
сайлау.
2.
“Ой
қозғау” өткенді
қайталау (сұрақтар мен
тапсырмалар).
-
Қандай фигураны үшбұрыш деп атайды?
-
Элементтерін ата.
-
Қабырғаларының ұзындықтарына қарай үшбұрыштар қандай түрлерге бөлінеді?
-
Бұрыштарының шамасына қарай үшбұрыштар қалай аталады?
-

-

Сұраққа
жауап берген оқушыларды топ бақылаушылары үшбұрыш ұпайлармен
бағалайды. Топтар өзара бағдаршам түсімен бағалау
жүргізеді.
3. Өмірдегі көріністерден мысалдар
келтіру:
- Ендеше
қоршаған ортамыздағы үшбұрышты заттарды елестетейік:
- Таулар, пирамидалар, жол жүру ережесіндегі ескерту белгілері және
т. б.
- Негізінен үшбұрыштар үшкір болады, сондықтан оның ауаны тесіп
өтетін қасиеті бар деуімізге болады. Мысалы: ұшақтардың басы,
құстардың тұмсығы, майшамның жанып тұруы, т. б.
- 4.
Сабақты бекіту. Есептер шығару

1.Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы 7см.
Үшбұрыштың табанын тап. Ж: 6см
2. Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 39см. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. Ж:13
3. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы табанынан 2 есе ұзын. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын табыңдар. Ж: 8,8,4
6. Сергіту сәті
Неше үшбұрыш бар екенін есептеу
«Сандар мен
әріптер»
3 мин ішінде мына төмендегі сандар мен әріптерді есте сақтауға тырысыңыз. Ал енді мына сөздерді сандар арқылы жазып шығыңдар
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
а л м е с і и ш к з
Ал енді мына сөздерді сандар арқылы жазып шығыңдар
Алма 1 2 31
Есік 4 5 6 9
Кілем 9 6 2 4 3
Киім 9 7 6 3
Шаш 8 1 8
Ешкі 4 8 9 6
7. Сабақты қорытындылау:
Сематикалық карта толтыру
|
р/с |
Р |
а |
Жауаптар |
||
|
в=6; 6см |
в=10; 10см |
в=5,5; 5,5см |
|||
|
1 |
24 |
4 м |
|
+ |
|
|
2 |
14 |
3 м |
|
|
+ |
|
3 |
17 |
5 м |
+ |
|
|
8. Үйге тапсырма беру: Үшбұрыш туралы ребус, сөзжұмбақтар
құрастыру
Рефлексия: - Оқушылардың өз мүмкіншіліктерін
бағалауын қадағалау.
- Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым
- Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым
- Маған әлі осы тақырыптар бойынша жұмыс жасау
керек
Смайлик жабыстыру

шағым қалдыра аласыз













