7 сынып Индикатор тақырыбы

Тақырып бойынша 17 материал табылды

7 сынып Индикатор тақырыбы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабаққа қолдануға болады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

«ЖББ Қ.Мырзалиев атындағы орта мектеп»


Қысқа мерзімді жоспар (7 сынып)


Сабақтың тақырыбы:Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.

7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау».


Бөлім:

7.3А Химиялық реакциялар


Педагогтің аты-жөні:

Есенгалиева Жансая Сериковна

Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.

7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау».


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.4.1 -«қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу

7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу

Сабақтың мақсаты:

Индикатор туралы білу және ерітінділердің қышқылдық, негіздік, бейтарап ортасын анықтау.

Бағалау критерийі:

Химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеиндердің әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруі арқылы оларды ажырата алады


Ойлау деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану, талдау



Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушы-лықты ояту.

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

3.Оқушыларды топтарға біріктіру.


Оқушылар 3 топқа бірігеді.

Оқушылар топқа таңдалған түстеріне сәйкес бөлінеді.

І топ. Қышқылдар

ІІ топ. Негіздер

ІІІ топ. Индикаторлар

Мұғалімнің кері байланысы: «Жарайсың!»


Оқулық, жұмыс дәптері

ДК экраны

Жаңа сабаққа кіріспе

2 мин




















Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу 8 мин.

Топтық жұмыс

Ой қозғау әдісі

Сабақтың тақырыбын айқындау

Оқушыларға лимон, сірке қышқылы, апельсин заттары көрсетіледі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.



Оқушыларға тірек сызба беріледі.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді

ЕББҚ ететін балаға тапсырма:

Индикатор не үшін қажет?-сұрағына жауап беру


Осы суреттерді көрген кезде оқушыларда қандай ассоциациялар туындайтынын сұрап, ой қозғау

Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.














Оқулықты оқып танысып шығады.

Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.





Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

ҚБ.Мұғалімнің кері байланысы:

«Жарайсың!»









ОД. Білу, қолдану

Бағалау критерийі:

Индикатор және индикатор түрлерін сипаттайды.

Дескриптор:

-жұпта сұрақтарға жауап береді;

-өмірден мысал келтіреді, дәлелдейді;

ЕББҚ бала:

-Тұжырымды түсініп оқиды;

-Тұжырымды өз сөзімен түсіндіреді;

-Сұраққа жауап береді, өмірмен байланыстырады.

ҚБ.

Мұғалімнің кері байланысы: “Супер!”






Интерактивті тақта, слаид






















ДК экраны

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.



5 мин

Жеке жұмыс














11 мин




«Educaplay» платформасы арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.





Жеке жұмыс

«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі

7 Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау.

Берілген кестені толтыру үшін ортасы зерттелетін заттардың ерітінділерін төрт сынауыққа құйып алыңдар әрқайсысына индикатормен әсер етіп, түстерінің өзгергенін бақылап кестені толтыру.

*Лабдиск құрылғысымен жұмыс жасауды үйрету


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.













Оқушылар кестені толтырады


ОД. Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі: Табиғи қышқылдар мен сілтілерді сипаттайды

Дескриптор:

-табиғи қышқылдар туралы біледі;

-сілтілерді сипаттайды;

ЕББҚ бала:

-тұрмыста қолданылатын қышқылдар атайды

ҚБ.Мұғалімнің кері байланысы:

«Жарайсың!»


ОД. Қолдану, талдау

Бағалау критерийі:

Қышқыл мен сілтілерді ажырата алады.

Дескриптор:

-жұпта сұрақтарға жауап береді;

-қышқылдарды анықтайды;

-сілтілерді анықтайды;

ҚБ.

Мұғалімнің кері байланысы: “Супер!”


ОД. Қолдану, талдау

Бағалау критерийі: химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеиндердің әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруі арқылы оларды ажырата алады; Дескриптор:

1. ҚТ сақтай отырып тәжірибені жасайды;

2. Кестені дұрыс толтырады;

3.Сілті ертіндісінде фенолфталеин, метилоранж, лакмус индикаторлардың түсінің өзгеруін түсіндіреді;

4. Қышқыл ертіндісінде

индикаторлардың түсінің өзгеруін түсіндіреді;

5. Лабдиск құрылғысымен ерітінді ортасын анықтау

ҚБ.

Басбармақ әдісі арқылы бағаланады.










Интерактивті тақта, «Educaplay» платформасы












Таратпа қағаздар














Зертханалық жабдықтар





























7 мин

Зымыран сұрақтарға жауап береді

Сілті дегеніміз не?

Сілті ерітіндісі қолға қалай білінеді?

Қышқылдар дегеніміз не?

Қандай қышқылдарды білесіздер?

Индикатор дегеніміз не?

Индикатор не үшін қолданылады?

Индикатор түрлері?

Лакмус индик.түсі?

Метилоранж индикаторның түсі?

Фенолфталеин индикаторның түсі?

ҚБ.

Мұғалімнің кері байланысы: “Супер!”



ДК экраны

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.




Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.


«Интернет желісі » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды

Үйге тапсырма:

Индикатор дайындау. Ол үшін майлық қағаз (салфетка), қарақат тосабы немесе орамжапырақ шырыны керек. Осы ерітінділерді қағазға тамызып, кептіріңдер. Кепкен қағазды бірнеше бөлікке бөліп, сірке суының, ас содасының ерітіндісіне және суға батырыңдар. Индикатор түсінің өзгеруін бақылаңдар.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «интернет желісі» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.10 балл алған оқушыларға сертификат беріледі












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
26.02.2025
165
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі