Материалдар / 7-сынып "Нарынқұм зауалы. Әке үкімі " тақырыбы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

7-сынып "Нарынқұм зауалы. Әке үкімі " тақырыбы

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сынып "Әке үкімі" тақырыбы "Нарынқұм зауалы"шығармасы бойынша ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Сәуір 2024
124
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім тақырыбы:Ұрпақ тәрбиесі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» Әке үкімі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.3.1.Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау.

7.3.3.1. Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Көркемдегіш құралдардың анықтамасын біледі, шығармадағы ұлттық құндылық туралы өз пікірін жазады;

Көптеген оқушылар: Шығарманы ұлттық құндылығы тұрғысынан талдап, көркемдегіш құралдарын анықтайды;

Кейбір оқушылар: Көркемдегіш тәсілдердің қолданысын тиімді талдайды, әдеби эссені ұлттық құндылық тұрғысынан талдап жазады.

Бағалау критерийлері

  • Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды.

  • Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Қызығушылықты ояту.«Балмұздақ таяқшалары»

Топтар қағаз қиындыларындағы сұрақтарды суырады. Оқушылар топ ішінде сұрақтарға жауап дайындайды, талдайды, ойларын ортаға салады.

Сұрақ:

  • Шығармада Махамбет бойындағы қасиеттер қалай байқалды? Қай жолдарда анық байқалды?

  • Шығармада ұлттық құндылықтар қалай сипатталды?

  • Шығарманың «Нарынқұм зауалы» деп аталу себебін қалай түсіндірер едіңіздер?

Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Топтар қағаз қиындыларындағы сұрақтарды суырады. Оқушылар топ ішінде сұрақтарға жауап дайындайды, талдайды, ойларын ортаға салады.




Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады.


ҚБ «Нысана»



7-сынып қазақ әдебиеті

Сабақтың ортасы























































ІІ. Мағынаны тану. Әке мен бала диалогы мәтіні таратылады.

«Әке үкімі» үзіндісі таратылып, оқушылар топтық жұмыс жүргізеді. «Рөлдік ойын».

Топ тақырыбы «Әке үкімі»

1-топ. «Орындаушы» Шығарма мазмұнын айтып береді;

2-топ. «Сыншы» ол орындаушының олқы тұстары туралы айтады.

3-топ. «Қорғаушы» «орындаушының» ұтымды жауаптарын айтып қорғайды.

4-топ. «Бақылаушы» топтардың өз рөлін қалай алып шыққанын бағалайды.

Дескриптор:

  • Шығарма мазмұнын айтып береді;

  • орындаушының олқы тұстары туралы айтады;

  • «орындаушының» ұтымды жауаптарын айтып қорғайды.

ҚБ

Тапсырма. Оқушыларға кесте таратылады. Шығармадан берілген үзінділердегі көркемдегіш тәсілдерді анықтап, олардың қолданылу ерекшелігін түсіндіреді.

Көркемдегіш құралдар

Шығармадан мысал

Қолданылу себебі, ерекшелігі

Аллитерация




Ассонанс




Қайталау




Эпифора




Риторикалық сұрақ




Синекдоха




Дескриптор:

  • Көркемдегіш құралдарға шығармадан мысал келтіреді;

  • Қолданылу себебі мен ерекшелігін талдайды.

ҚБ

Тапсырма.Шығармадағы әке мен бала образын талдаңыз. Жасалу тәсілдерін анықтаңыз.

Әке

Бала




Жасалу тәсілдері




Дескриптор:

  • Шығармадағы әке мен бала образын талдайды;

  • Жасалу тәсілдерін анықтайды.

ҚБ

Тапсырма:

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдай отырып, «Қайсар рухты қазақ» тақырыбында әдеби эссе жазыңыз.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдайды;


Әдеби эссе жазады.

«Автор орындығы» үздік шығармалар «Автор орындығында» оқылады.

Әке мен бала диалогы мәтіні таратылады.

«Әке үкімі» үзіндісі таратылып, оқушылар топтық жұмыс жүргізеді.














Оқушыларға кесте таратылады. Шығармадан берілген үзінділердегі көркемдегіш тәсілдерді анықтап, олардың қолданылу ерекшелігін түсіндіреді.











Шығармадағы әке мен бала образын талдаңыз. Жасалу тәсілдерін анықтаңыз.







Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдай отырып, «Қайсар рухты қазақ» тақырыбында әдеби эссе жазыңыз.

«Автор орындығы» үздік шығармалар «Автор орындығында» оқылады.













ҚБ «Нысана»




















ҚБ «Нысана»











ҚБ «Нысана»





ҚБ «Нысана»





















































http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz






Дереккөз:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!