|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Мұғалім аты |
Тургинбекова.М |
|||||
|
Сынып: |
|
|||||
|
Тақырыбы: |
№7 Зертханалық жүмыс |
|||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
7.1.4.3 - өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқушылардың барлығы өсімдіктің тыныс алуын біледі, түсінеді |
|||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Тәжірибе арқылы өсімдіктердің тыныс алуын зерттей алады. |
|||||
|
|
Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің тыныс алуын мысалдармен дәлелдей отырып түсіндіреді. |
|||||
|
Ойлау дағдылары |
Біліу, түсіну, жоғарғы деңгей дағдылары. |
|||||
|
Бағалау критерийлері: |
Тақырыптың маңызын түсіндіреді.Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||
|
Құндылықтар: |
Салауатты өмір салтын үстап, дүрыс тамақтану жолын үйренеді |
|||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Азық –түлікте көмірсулар, майлар, нәруыздарды химия пәнімен байланысты |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Видео көрсетілім |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Өсімдіктердің тыныс алуы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
||||||
|
Жағымды ахуал құру минут 2 минут |
Жағымды ахуал құру Мұғалім нұсқауы: Шаттық шеңберін құру арқылы оқушылардың барлығын шеңберге тұрғызып, үшбұрыш, тортбұрыш ромбик деп шаттық шеңберін құрамын. |
Оқулық, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. |
||||
|
Топқа біріктіру Минут 2 мин |
Топқа біріктіру Мұғалім нұсқауы: Топпен бірлесіп жұмыс жасаймыз. Зертханалық жұмыс бойынша үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі, топтық жұмыс орындалып болғаннан кейін оқушылар өз жұмыстарын топ алдында қорғап өз пікірлерін білдіреді |
|
||||
|
Өткен сабақ бойынша жұмыс «Ой қозғау» әдісі 5 минут |
Өткен сабақ бойынша жұмыс. Мұғалім нұсқауы: Сұрақтар «Ой қозғау» әдісі бойынша өткен тақырыпты түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды қойамын.
|
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||
|
«Миға шабуыл» әдісі 10 минут |
Мұғалім нұсқауы: Жаңа тақырыпты ашу. 1-топ. Көмірсулар. Бұл топтағы оқушылар күнбағыс тұқымының құрамындағы майды анықтайды. Күнбағыс тұқымының бірнешеуін алып, оларды қабығынан тазартып және оны ақ қағаз бетінде езіп тастаңдар. Сонда не көрдіңдер? Қағаздағы дақтарға қарап қандай заттар бар екенін айтуға бола ма? 2-топ. Нәруыздар. Бұл топтағы оқушылар бидай дәнініңжәне картоп құрамындағы көмірсуды анықтайды. Үн алып, қамырды дәкемен орап, суы бар стканға салып бұлғаңдар. Лай тұнба түзіледі. Стақаннан лай тұнбаның бір бөлігін сынауыққа құйыңдар да, оған 2-3 тамшы йод тамызыңдар. Сұйықтық қандай түске боялды? Йод тамшысын кесілген картоп түйнегіне тамызыңдар. Бұл өзгерістер қандай заттардың бар екенін байқадыңдар ? 3-топ. Майлар.Бұл топтағы оқушылар ет құрамындағы нәруызды анықтайды. Ұсақ туралған ет кесектерінің бірнешеуін сынауыққа салып, су құйып, оны жақсылап араластырыңдар. Сутек асқын тотығының ерітіндісін құйыңдар. Егер азық-түлікте нәруыз болса, онда сутек асқын тотығының ерітіндісін құйғанда көбік түзіледі екен. Сендер нені бақыладыңдар ? Дискриптор:
|
|
||||
|
Өткен тақырыпты игерту «Сұрақтар жаңбыры» әдісі минут |
Өткен тақырыпты игерту Мұғалім нұсқауы: «Сұрақтар жаңбыры» әдісі Ұйымдастыру: топпен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың сұрақ қою және сыни ойлау дағдыларын дамыту.Сипаттамасы: оқушылар топтарға бөлінген. Әр топ параққа сұрақтар жазып, бір-біріне лақтырамыз. Алған сұрақтарына жауап жазып, кері лақтырамыз. Жауап жазылған парақты қағып алған ойыншы, сол жауаптан сұрақ тудырып, ары қарай лақтырамыз. Ойын осылай жалғасады. Бағалау: Бүгінгі сабақта белсенді қатысқан барлық оқушылар, өзін-өзі бағалаймыз «Өзін-өзі бағалау» парағы Рахмет алдым Жаңа нәрсе білдім Ештеңе түсінбедім Жаңа нәрсе үйрендім Таңқалдым Көңілім толмады Саралау тәсілі: Оқушының оқу материялын жеңілден күрделіге қарай жүйелі меңгеруі; алынған нәтижені өлшеуге болатындығы; Оқу процесінің жарыс түрінде ұйымдастырылуы; Бағалаудың жетелеушілік қасиеті; дамыта оқытудың әдісі |
Bilimlend.kz білім сайты
|
||||
|
Дәптермен жұмыс |
Мұғалім нұсқауы: Зертханалық жұмысты орындалу барысын дәптерге орындаймыз. Орындалу мақсатын файыльға салып қойамыз |
Терминдер тизбег |
||||
|
Жаңа тақырыпты бекіту «Сиқырлы айна» әдісі минут |
Жаңа тақырыпты бекіту. Мұғалімнің нұсқауы: «Сиқырлы айна» әдісі Бұл әдісті сабақ соңында алуға болады. Оқушылардың көңіл күйлерін сұрау мақсатында, сергіту сәтінен алуға болады. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне қарап сұрақтар қояды, қарсы тұрған оқушы сол сұраққа жаап беруі тиіс. Орындарымен алмасып отырамыз. |
|
||||
|
Сабақтың соңы |
||||||
|
Кері байланыс |
Мұғалім нұсқауы: «Стикер» Стикерлерді оқу үдерісін талдау үшін қолданыңыз. Оқушылар топтарда, жұппен немесе дербес түрде мынадай сұрақтарға жауап бере алады: мен нені үйрендім? Маған не қиын болып көрінді? Не күрделі болды? Мен енді нені үйренгім келеді? |
|
||||
|
Үйге тапсырма: |
№3 Зертханалық жұмыс «Азық – түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу». |
|
||||
|
Дифференциация- Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмаларды қоюды жоспарлап отырсыз? Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырманы қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс Химия таныстырылым |
||||
|
Бағалау – оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Дескриптор «Стикер» сабақтың өн бойындағы кері байланысы |
|||||
|
Өтілген сабағыңыз бойынша рефлексияны сұрақтарға жауап беру арқылы іске асырыңыз |
||||||
|
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
|||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
|
|||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
|||||
|
Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ? 1: 2 |
||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім аты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Минералды тыңайтқыштардағы азоттың, калидің фосфордың маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
7.4.1.3 минералды тыңайтқыштағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу 7.4.1.2 тірі ағзалар тіршілік әрекеті үшін микро және макроэлементердің рөлін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тыңайтқыштар органикалық және минералды заттарды бар екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Макро және Микроэлементтерге қандай элементтер жататынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар: Келтірілген тыңайтқыштар тізімінен қайсысы органикалық, қайсысы минералдық тыңайтқыштарға жататындығын анықтап, кесте сызып көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Біліу, түсіну, ажырату, пікірлесу жоғарғы деңгей дағдылары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Органикалық тыңайтқыштар азот, фосфор, калий, өсімдіктерге жетіспегенде қандай белгілер пайда болатынын біледі. Микро (мырш, темір, селен, фтор) және микроэлементтердің (магний,кальци, калий, фосфор,) тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызын түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Ғылыми көзқарастарын қалыптастыру. Осы сабақ арқылы оқушылар өсімдіктерге қандай органикалық тыңайтқыштар керек екенін, оның адамының болашағы үшін, қоғам үшін қандай пайдасы бар екендігін түсініп, оған баға бере алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Органикалық тыңайтқыштар, макро және микроэлементтерімен химия физика пәнімен байланысты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Минералды тыңайтқыштар видео көрсетем видео на Krivoruky.ru Таныстырылым |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Оқушылар минералды тыңайтқыштардағы азотты, калийді, және фосфордың қандай өсімдіктерге қажет екенін ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жағымды ахуал құру 2 минут |
Жағымды ахуал құру Мұғалім нұсқауы: «Жақсылық тамшысы» Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топқа біріктіру «Ойлан-жұптас-бөліс» 2 минут |
Топқа біріктіру Мұғалім нұсқауы: «Ойлан-жұптас-бөліс»
арқылы топпен жұмыс жасап, берілген тапсырма
(сұрақ) бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын
қорытып, жұп болып пікірлерімен бөлі Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пәні: Биология Күні: Мұғалім
аты Тургинбекова.М Сынып: Тақырыбы: №7
Зертханалық
жүмыс Сабаққа негізделген оқу
мақсаты(мақсаттары) 7.1.4.3 - өсімдіктердегі тыныс
алуды зерттеу Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Оқушылардың барлығы
өсімдіктің тыныс алуын біледі, түсінеді Оқушылардың басым бөлігі: Тәжірибе арқылы
өсімдіктердің тыныс алуын зерттей алады. Кейбір
оқушылар: Өсімдіктердің тыныс алуын
мысалдармен дәлелдей отырып түсіндіреді. Ойлау
дағдылары Біліу, түсіну, жоғарғы деңгей
дағдылары. Бағалау
критерийлері: Тақырыптың маңызын
түсіндіреді.Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ
барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады. Құндылықтар: Салауатты өмір салтын үстап,
дүрыс тамақтану жолын үйренеді Пәнаралық
байланыс: Азық –түлікте көмірсулар,
майлар, нәруыздарды химия пәнімен
байланысты АКТ қолдану
дағдылары Видео
көрсетілім Алдыңғы
оқу Өсімдіктердің тыныс
алуы Сабақтың
барысы Жоспарланған
уақыт Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз) Ресурстар Сабақтың
басы Жағымды ахуал
құру минут 2 минут Жағымды ахуал
құру Мұғалім
нұсқауы: Шаттық
шеңберін құру арқылы оқушылардың
барлығын шеңберге тұрғызып, үшбұрыш, тортбұрыш ромбик деп шаттық
шеңберін құрамын. Оқулық, қабырғаға ілінген
ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Топқа
біріктіру Минут 2
мин Топқа
біріктіру Мұғалім
нұсқауы: Топпен бірлесіп жұмыс
жасаймыз. Зертханалық жұмыс бойынша
үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі, топтық жұмыс орындалып
болғаннан кейін оқушылар өз жұмыстарын топ алдында қорғап өз
пікірлерін білдіреді Өткен сабақ бойынша
жұмыс «Ой
қозғау» әдісі 5
минут Өткен сабақ бойынша
жұмыс. Мұғалім
нұсқауы:
Сұрақтар «Ой
қозғау» әдісі бойынша өткен тақырыпты түсіну
деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу
үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды
қойамын. Адам денесі орташа алғанда
қанша % нәруыздан тұрады? (15-20 %) Олар организмге оңай
сіңіріледі және екіге бөлінеді? (алмастырылатын және
алмастырылмайтын) Ересек адам үшін тәуліктік
рационында орташа есеппен қанша нәруыз болу керек?
(100-118г) Адамға тәулігіне қанша көмірсу
қажет? (400-500г) Адам организмдегі майдың
майдың мөлшері орта есеппен қанша%
құрайды?(10-12%) Асқорыту жолында қоректік
құрамындағы майлар неге дейін ыдырайды? (глицерин және май
қышқылдарына дейін) Құрамында майы көп өнімдерге
не жатады? (майлы ет, балық, жаңғақта,
күнбағыста) Сабақтың ортасы «Миға шабуыл»
әдісі 10
минут Мұғалім
нұсқауы: Жаңа тақырыпты
ашу. 1-топ.
Көмірсулар. Бұл топтағы оқушылар
күнбағыс тұқымының құрамындағы майды
анықтайды. Күнбағыс тұқымының бірнешеуін
алып, оларды қабығынан тазартып және оны ақ қағаз бетінде езіп
тастаңдар. Сонда не көрдіңдер? Қағаздағы дақтарға қарап қандай
заттар бар екенін айтуға бола ма? 2-топ.
Нәруыздар. Бұл топтағы оқушылар
бидай дәнініңжәне картоп құрамындағы көмірсуды
анықтайды. Үн алып, қамырды дәкемен орап,
суы бар стканға салып бұлғаңдар. Лай тұнба түзіледі. Стақаннан лай
тұнбаның бір бөлігін сынауыққа құйыңдар да, оған 2-3 тамшы йод
тамызыңдар. Сұйықтық қандай түске боялды? Йод тамшысын кесілген
картоп түйнегіне тамызыңдар. Бұл өзгерістер қандай заттардың бар
екенін байқадыңдар ? 3-топ.
Майлар.Бұл топтағы оқушылар ет
құрамындағы нәруызды
анықтайды. Ұсақ туралған ет кесектерінің
бірнешеуін сынауыққа салып, су құйып, оны жақсылап араластырыңдар.
Сутек асқын тотығының ерітіндісін құйыңдар. Егер азық-түлікте
нәруыз болса, онда сутек асқын тотығының ерітіндісін құйғанда көбік
түзіледі екен. Сендер нені бақыладыңдар
? Дискриптор: Азық-түлікте көмірсулар, нәруыздар майлардың
барын дәлелдейді Зертханалық жұмыс барысында азық-түліктің
құрамындағы органикалық заттар : көмірсулар, нәруыздар майлар
туралы қортынды жасайды. Өткен тақырыпты
игерту «Сұрақтар жаңбыры»
әдісі минут Өткен тақырыпты
игерту Мұғалім
нұсқауы: «Сұрақтар жаңбыры» әдісі Ұйымдастыру: топпен
жұмыс. Мақсаты: оқушылардың сұрақ
қою және сыни ойлау дағдыларын
дамыту.Сипаттамасы: оқушылар
топтарға бөлінген. Әр топ параққа сұрақтар
жазып, бір-біріне лақтырамыз. Алған сұрақтарына жауап
жазып, кері лақтырамыз. Жауап жазылған парақты қағып алған ойыншы,
сол жауаптан сұрақ тудырып, ары қарай лақтырамыз. Ойын осылай
жалғасады. Бағалау: Бүгінгі сабақта белсенді
қатысқан барлық оқушылар, өзін-өзі
бағалаймыз «Өзін-өзі бағалау»
парағы Рахмет алдым Жаңа нәрсе
білдім Ештеңе түсінбедім Жаңа нәрсе
үйрендім Таңқалдым Көңілім
толмады Саралау
тәсілі: Оқушының оқу материялын
жеңілден күрделіге қарай жүйелі меңгеруі; алынған нәтижені өлшеуге
болатындығы; Оқу процесінің жарыс
түрінде ұйымдастырылуы; Бағалаудың жетелеушілік қасиеті; дамыта оқытудың
әдісі Bilimlend.kz білім
сайты Дәптермен
жұмыс Мұғалім
нұсқауы: Зертханалық жұмысты орындалу
барысын дәптерге орындаймыз. Орындалу мақсатын файыльға салып
қойамыз Терминдер
тизбег Жаңа тақырыпты
бекіту «Сиқырлы айна»
әдісі минут Жаңа тақырыпты
бекіту. Мұғалімнің
нұсқауы: «Сиқырлы айна»
әдісі Бұл әдісті сабақ соңында алуға
болады. Оқушылардың көңіл күйлерін сұрау мақсатында, сергіту
сәтінен алуға болады. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне қарап
сұрақтар қояды, қарсы тұрған оқушы сол сұраққа жаап беруі тиіс.
Орындарымен алмасып отырамыз.
Сабақтың
соңы Кері
байланыс Мұғалім
нұсқауы: «Стикер» Стикерлерді оқу үдерісін талдау үшін
қолданыңыз. Оқушылар топтарда, жұппен немесе дербес түрде мынадай
сұрақтарға жауап бере алады: мен нені үйрендім? Маған не қиын болып
көрінді? Не күрделі болды? Мен енді нені үйренгім
келеді?
Үйге
тапсырма: №3 Зертханалық жұмыс «Азық –
түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын
зерттеу». Дифференциация- Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмаларды қоюды жоспарлап
отырсыз? Қолдауды қажет ететін
оқушыларға тапсырманы қалай
жоспарлайсыз? Бағалау –оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз? Пәнаралық байланыс Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен
байланыс Химия таныстырылым Бағалау – оқушылардың білімін
тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? Дескриптор «Стикер»
сабақтың өн бойындағы кері
байланысы Өтілген сабағыңыз
бойынша рефлексияны сұрақтарға жауап беру арқылы іске
асырыңыз Сабақ мақсаттары /оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме? Жеткізбесе,
неліктен? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай
ауытқулар болды, неліктен? Жалпы
бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе
(оқыту мен оқуға қатысты): 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
? 1: 2
Пәні: Биология Күні: Сынып: 7 Мұғалім
аты Тақырыбы: Минералды тыңайтқыштардағы азоттың, калидің фосфордың
маңызы Сабаққа негізделген оқу
мақсаты(мақсаттары) 7.4.1.3 минералды
тыңайтқыштағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын
танып білу 7.4.1.2 тірі ағзалар
тіршілік әрекеті үшін микро және макроэлементердің рөлін
сипаттау. Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Тыңайтқыштар органикалық
және минералды заттарды бар екенін біледі. Оқушылардың басым
бөлігі: Макро және Микроэлементтерге
қандай элементтер жататынын біледі. Кейбір
оқушылар: Келтірілген тыңайтқыштар
тізімінен қайсысы органикалық, қайсысы минералдық тыңайтқыштарға
жататындығын анықтап, кесте сызып
көрсетеді. Ойлау
дағдылары Біліу, түсіну, ажырату,
пікірлесу жоғарғы деңгей дағдылары. Бағалау
критерийлері: Органикалық тыңайтқыштар азот,
фосфор, калий, өсімдіктерге жетіспегенде қандай белгілер пайда
болатынын біледі. Микро (мырш, темір, селен,
фтор) және микроэлементтердің (магний,кальци, калий, фосфор,) тірі
ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызын түсіндіре
алады. Құндылықтар: Ғылыми көзқарастарын
қалыптастыру. Осы сабақ арқылы оқушылар өсімдіктерге қандай
органикалық тыңайтқыштар керек екенін, оның адамының болашағы үшін,
қоғам үшін қандай пайдасы бар екендігін түсініп, оған баға бере
алады. Пәнаралық
байланыс: Органикалық тыңайтқыштар,
макро және микроэлементтерімен химия физика пәнімен
байланысты АКТ қолдану
дағдылары Минералды тыңайтқыштар
видео көрсетем видео на
Krivoruky.ru Таныстырылым Алдыңғы
оқу Оқушылар минералды
тыңайтқыштардағы азотты, калийді, және фосфордың қандай
өсімдіктерге қажет екенін ажырата алады. Сабақтың
барысы Жоспарланған
уақыт Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз) Ресурстар Сабақтың
басы Жағымды ахуал
құру 2
минут Жағымды ахуал
құру Мұғалім
нұсқауы: «Жақсылық
тамшысы» Әр бала тамшыға өзі
жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін
стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге,
айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария
етеді. Топқа
біріктіру «Ойлан-жұптас-бөліс» 2 минут Топқа
біріктіру Мұғалім
нұсқауы: «Ойлан-жұптас-бөліс»
арқылы топпен жұмыс жасап, берілген тапсырма
(сұрақ) бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын
қорытып, жұп болып пікірлерімен бөлі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




