Оқу сабағының жоспары №
№7 зертханалық жұмыс. Өткізгіштердің аралас қосылу заңдылықтарын зерттеу.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог ____________ дайындады
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі зертханалық
Өткізу формасы: жаңа білімді, дағдыларды бекіту сабағы
2. Мақсаты:
- өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу.
Міндеттері:
- өткізгішті шунт, қосымша кедергі, кернеу бөлгіш ретінде жалғауды түсінеді;
- өткізгіштердің аралас жалғануын зерттейді.
3. Күтілетін нәтижелер
- өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғаудың заңдылықтарын біледі және қолданады;
- практикада параллель жалғауды көп қолдану себебін анықтайды.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (5 мин)
-амандасу
-аудитория дайындығын тексеру
-студенттерді түгендеу
2. Білімді бақылау ситуациялық есептер (5 мин)
Есептер шығару 36 жаттығу 4,5
Ойлау деңгейі – түсіну
https://wordwall.net/ru/resource/38404822
көрсетілген сайтта жауаптарын сәйкестендіреді.
«Венн диаграмма»
Өткізгіштерді параллель және тізбектей жалғау арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды ажыратады.
Бағалау критерийі:
-
есептің шығарылу жолын тексереді;
-
сәйкестендіреді;
-
формулаларды біледі.
3. Жаңасын баяндау әдісі. (19 мин)
Ойлау деңгейі – зерттеу
Белсенді оқу әдісі – «Құрастыру, сосын жауап беру» сипаттайды, тізбек құрастырады, кесте толтырады, қорытынды жазады.
Жұмыс формасы – жеке, жұптық, топтық
Қосымша дереккөздерге сүйене отырып, ЕБҚ білім алушы тақырыпқа сай виртуалды зертханалық жұмыс ұсынамын, студенттер арасында диалогтік қарым-қатынас орнайды және оқылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады.
Топқа бөлу: «Пазл» әдісі
1-топ Ток күші
2-топ Кернеу
3-топ Кедергі
1-топ «Ток күші»
Тапсырма: Қосымша кедергі ретінде айнымалы резисторды жалғау.
Нәтижені кестеге енгізеді.
Бағалау критерийі:
-
топ бойынша оқулықтан тақырыпты оқиды;
-
сұлба бойынша тізбектерді құрастырады;
-
нәтижені кестеге жазады.
2-топ «Кернеу»
Тапсырма: Айнымалы резисторды уақытша шунт ретінде жалғау.
Бағалау критерийі:
-
топ бойынша оқулықтан тақырыпты оқиды;
-
айнымалы резисторды уақытша шунт ретінде жалғайды;
-
нәтижені кестеге жазады.
3-топ «Кедергі»
Тапсырма: Айнымалы резисторды кернеу бөлшектері ретінде жалғау
Бағалау критерийі:
-
топ бойынша оқулықтан тақырыпты оқиды;
-
айнымалы резисторды кернеу бөлшектері ретінде жалғайды;
-
нәтижені кестеге жазады.
4.Материалды бекіту Жеке жұмыс. (10 мин)
Тест тапсырмасы «Greadcam» программасында тест тапсырмасын орындау.
Функционалдық сауаттылыққа байланысты өмірмен байланыстыра отырып, жұмбақ тест тапсырмасы.
1. «Электр тогы ұғымын» физикаға енгізген ғалым?
А) Ампер
В) Вольта
С) Ом
2. Электр заряды қоршаған кеңістікте қандай өріс пайда болады?
А) гравитациялық өріс
В) электр өрісі
С) магнит өрісі
3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады?
А) тізбектей
В) аралас
С) параллель
4. Металдарда негізгі заряд тасушылар қандай бөлшектер?
А) электрондар
В) кемтіктер
С) электрондар және кемтіктер
5. Шамнан 5 секунд ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?
А) 225 А
В) 9 А
С) 15 А
6. Ток бар жерде біреу бар, өлшемі вольт, киловольт,
Ұмытып кетпе тағы бар, гектоватт және мегаватт (Кернеу)
А) Кернеу
В) Кедергі
С) Ток күші
7. Бойындағы зарядты ұзақ уақыт сақтайды, Реленің күшімен бүлдірместен баптайды. (Аккумулятор)
А) Шам
В) Аккумулятор
С) Реостат
8. Пайдаланады мен жұрт отын және жарыққа, Қызмет етемін әрқашан, түсіне білген халыққа. (Электр тогы)
А) Реостат
В) Резистор
С) Электр тогы
9. Жіпке ілдім мен өзім,
Кіп-кішкентай, күн көзін. (шам)
А) Шам
В) Кілт
С) Аккумулятор
10. Жоғалмайды ешқашан, түрлендірсең егерде,
Басқа күйге ауысса, жұмыс істейді әрқашан. (Энергия)
А) Масса
В) Энергия
С) Қысым
Бағалау критерийі:
-
функционалдық сауаттылыққа өмірмен байланыстырады;
-
жұмбақ тест тапсырмасын орындайды;
-
картамен жұмыс жасайды.
5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша (5 мин)
Рефлексия: «Табыс баспалдағы 3-2-1»
-
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
-
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
-
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 қызықты іс-әрекет.
Студенттер бүгінгі сабақты қорытындылап, стикерге жазып баспалдақтың қай сатысында тұр, өзін-өзі бағалап плакатқа жабыстырады.
6. Үй тапсырмасы. (1 мин)
Тақырып бойынша оқу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№7 зертханалық жұмыс. Өткізгіштердің аралас қосылу заңдылықтарын зерттеу.
Оқу сабағының жоспары №
№7 зертханалық жұмыс. Өткізгіштердің аралас қосылу заңдылықтарын зерттеу.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог ____________ дайындады
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі зертханалық
Өткізу формасы: жаңа білімді, дағдыларды бекіту сабағы
2. Мақсаты:
- өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу.
Міндеттері:
- өткізгішті шунт, қосымша кедергі, кернеу бөлгіш ретінде жалғауды түсінеді;
- өткізгіштердің аралас жалғануын зерттейді.
3. Күтілетін нәтижелер
- өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғаудың заңдылықтарын біледі және қолданады;
- практикада параллель жалғауды көп қолдану себебін анықтайды.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (5 мин)
-амандасу
-аудитория дайындығын тексеру
-студенттерді түгендеу
2. Білімді бақылау ситуациялық есептер (5 мин)
Есептер шығару 36 жаттығу 4,5
Ойлау деңгейі – түсіну
https://wordwall.net/ru/resource/38404822
көрсетілген сайтта жауаптарын сәйкестендіреді.
«Венн диаграмма»
Өткізгіштерді параллель және тізбектей жалғау арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды ажыратады.
Бағалау критерийі:
-
есептің шығарылу жолын тексереді;
-
сәйкестендіреді;
-
формулаларды біледі.
3. Жаңасын баяндау әдісі. (19 мин)
Ойлау деңгейі – зерттеу
Белсенді оқу әдісі – «Құрастыру, сосын жауап беру» сипаттайды, тізбек құрастырады, кесте толтырады, қорытынды жазады.
Жұмыс формасы – жеке, жұптық, топтық
Қосымша дереккөздерге сүйене отырып, ЕБҚ білім алушы тақырыпқа сай виртуалды зертханалық жұмыс ұсынамын, студенттер арасында диалогтік қарым-қатынас орнайды және оқылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады.
Топқа бөлу: «Пазл» әдісі
1-топ Ток күші
2-топ Кернеу
3-топ Кедергі
1-топ «Ток күші»
Тапсырма: Қосымша кедергі ретінде айнымалы резисторды жалғау.
Нәтижені кестеге енгізеді.
Бағалау критерийі:
-
топ бойынша оқулықтан тақырыпты оқиды;
-
сұлба бойынша тізбектерді құрастырады;
-
нәтижені кестеге жазады.
2-топ «Кернеу»
Тапсырма: Айнымалы резисторды уақытша шунт ретінде жалғау.
Бағалау критерийі:
-
топ бойынша оқулықтан тақырыпты оқиды;
-
айнымалы резисторды уақытша шунт ретінде жалғайды;
-
нәтижені кестеге жазады.
3-топ «Кедергі»
Тапсырма: Айнымалы резисторды кернеу бөлшектері ретінде жалғау
Бағалау критерийі:
-
топ бойынша оқулықтан тақырыпты оқиды;
-
айнымалы резисторды кернеу бөлшектері ретінде жалғайды;
-
нәтижені кестеге жазады.
4.Материалды бекіту Жеке жұмыс. (10 мин)
Тест тапсырмасы «Greadcam» программасында тест тапсырмасын орындау.
Функционалдық сауаттылыққа байланысты өмірмен байланыстыра отырып, жұмбақ тест тапсырмасы.
1. «Электр тогы ұғымын» физикаға енгізген ғалым?
А) Ампер
В) Вольта
С) Ом
2. Электр заряды қоршаған кеңістікте қандай өріс пайда болады?
А) гравитациялық өріс
В) электр өрісі
С) магнит өрісі
3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады?
А) тізбектей
В) аралас
С) параллель
4. Металдарда негізгі заряд тасушылар қандай бөлшектер?
А) электрондар
В) кемтіктер
С) электрондар және кемтіктер
5. Шамнан 5 секунд ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?
А) 225 А
В) 9 А
С) 15 А
6. Ток бар жерде біреу бар, өлшемі вольт, киловольт,
Ұмытып кетпе тағы бар, гектоватт және мегаватт (Кернеу)
А) Кернеу
В) Кедергі
С) Ток күші
7. Бойындағы зарядты ұзақ уақыт сақтайды, Реленің күшімен бүлдірместен баптайды. (Аккумулятор)
А) Шам
В) Аккумулятор
С) Реостат
8. Пайдаланады мен жұрт отын және жарыққа, Қызмет етемін әрқашан, түсіне білген халыққа. (Электр тогы)
А) Реостат
В) Резистор
С) Электр тогы
9. Жіпке ілдім мен өзім,
Кіп-кішкентай, күн көзін. (шам)
А) Шам
В) Кілт
С) Аккумулятор
10. Жоғалмайды ешқашан, түрлендірсең егерде,
Басқа күйге ауысса, жұмыс істейді әрқашан. (Энергия)
А) Масса
В) Энергия
С) Қысым
Бағалау критерийі:
-
функционалдық сауаттылыққа өмірмен байланыстырады;
-
жұмбақ тест тапсырмасын орындайды;
-
картамен жұмыс жасайды.
5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша (5 мин)
Рефлексия: «Табыс баспалдағы 3-2-1»
-
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
-
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
-
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 қызықты іс-әрекет.
Студенттер бүгінгі сабақты қорытындылап, стикерге жазып баспалдақтың қай сатысында тұр, өзін-өзі бағалап плакатқа жабыстырады.
6. Үй тапсырмасы. (1 мин)
Тақырып бойынша оқу.
шағым қалдыра аласыз


