|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, мәтіннің тақырыбын анықтайды; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады. -негізгі және туынды етістікті анықтап, сөз құрамына талдайды. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) -Зат есім дегеніміз не? -Негзіг зат есім дегеніміз не? -Туынды зат есім дегеніміз не? -Тәуелдік жалғаулар дегеніміз не? -Етістік дегеніміз не? -Негізгі етістік дегеніміз не? -Туынды етістік дегеніміз не? - Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер Слайд 1 Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма.Мәтінді оқу. Сұрақтарға жауап беріп, өз ойымен бөлісу. 16-жаттығу. Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқы. -А. Байтұрсынұлы қандай оқу құралдарын жазды? -Олар қандай оқулықтар? Мәтін-Ахмет Байтұрсынұлы туралы. Оның тұңғыш оқу құралы «Оқу құралы» деп аталады. Негізгі ойды анықтау. Осы мәтін арқылы автор бізге нені насихаттағысы келеді? сұрағын талқылап, негізгі ойды анықтайды. Көркем жазу: Кідіріс жасалып, біршама үзіліспен жазылатын әріптер: ирек киіз ширақ қияр Етістіктерді тауып, ажырату. Туынды етістіктері бар сөйлемдерді теріп жазу. Қатені табу және түзету білігін бағалау. Туынды етістіктер:Атқарды, қарастырды, жинады, жазды, жасады, аударып, шығады ЕБҚ тапсырмасы А.Байтұрсынұлы туралы білетінін айтады. 2-тапсырма. Тақтамен жұмыс 17-жаттығу.Берілген зат есімдер мен сын есімдерге –ла,-ле, -да, -де, -та, -те, -дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен жұрнақтарының тиістісін жалғап, туынды етістік жаса. Торла, арқанда, емде, арала, сабында, үтікте, тісте. Ақта, ұсақта, көркемде, жақсыла, оңда, жаңала, іріле. Ақылдас, достас, пікірлес, әдеттен, рақаттан. Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады. Анаңмен ақылдасып шеш.Достарыңмен пікірлес. Қолыңды сабында. Жылқыны арқанда. Таза жүруге әдеттен. ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. 18-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа айту және жазу. Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіру. Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдау. Атам бақ аралады, Ағам тал аралады. Апам көл аралады, Асыл ат тағалады. ЕБҚ тапсырмасы Жаңылтпашты жаттайды 4-тапсырма. 19-жаттығу. «Етістік» сөзінен баспалдақ жаса.Осы әріптерден басталатын іс-әрекетті білдіретін сөздер ойлап, торкөздерді толтыр. Шыққан етістіктердің қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратып, дәлелдейді. Туынды етістіктерді теріп жазады. Ек Тік Ілді Сыйла Тағала Ілестір Көркемде Туынды етістіктер: тағала, көркемде, сыйла |
Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқиды.
Негізгі ойды анықтап айтады.
Туынды етістіктерді табады.
Берілген зат есімдер мен сын есімдерге жұрнақтардың тиістісін қойып жазады.
Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады.
Жаңылтпашты жатқа жазады. Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды.
«Етістік» сөзінен баспалдақ жасау үшін осы әріптерден басталатын етістік сөз ойлап, торкөздерге жазады
|
Дескриптор: -Мәтіннен етістіктерді табады;(1б) -Туынды етістіктері бар сөйлемдерді теріп жазады;(1б) -Олардың қай сөз табына, қандай жұрнақтар жалғану арқылы жасалғанын табады. (1б) Дескриптор: -Берілген зат есімдер мен сын есімдерге ұсынылған жұрнақтардың тиістісін жалғайды;(1б) - туынды етістік жасайды.(1б) - Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады.(1б) Дескриптор: - Жаңылтпашты жатқа жазады;(1б) Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды.(1б) Дескриптор: - іс-әрекетті білдіретін сөздер ойлап, торкөздерді толтырады;(1б) - етістіктердің қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратып жазады.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту Үй тапсырмасы: Ереже жаттау Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8 Слайд 9 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№87 Негізгі және туынды етістік 3-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, мәтіннің тақырыбын анықтайды; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады. -негізгі және туынды етістікті анықтап, сөз құрамына талдайды. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) -Зат есім дегеніміз не? -Негзіг зат есім дегеніміз не? -Туынды зат есім дегеніміз не? -Тәуелдік жалғаулар дегеніміз не? -Етістік дегеніміз не? -Негізгі етістік дегеніміз не? -Туынды етістік дегеніміз не? - Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер Слайд 1 Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма.Мәтінді оқу. Сұрақтарға жауап беріп, өз ойымен бөлісу. 16-жаттығу. Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқы. -А. Байтұрсынұлы қандай оқу құралдарын жазды? -Олар қандай оқулықтар? Мәтін-Ахмет Байтұрсынұлы туралы. Оның тұңғыш оқу құралы «Оқу құралы» деп аталады. Негізгі ойды анықтау. Осы мәтін арқылы автор бізге нені насихаттағысы келеді? сұрағын талқылап, негізгі ойды анықтайды. Көркем жазу: Кідіріс жасалып, біршама үзіліспен жазылатын әріптер: ирек киіз ширақ қияр Етістіктерді тауып, ажырату. Туынды етістіктері бар сөйлемдерді теріп жазу. Қатені табу және түзету білігін бағалау. Туынды етістіктер:Атқарды, қарастырды, жинады, жазды, жасады, аударып, шығады ЕБҚ тапсырмасы А.Байтұрсынұлы туралы білетінін айтады. 2-тапсырма. Тақтамен жұмыс 17-жаттығу.Берілген зат есімдер мен сын есімдерге –ла,-ле, -да, -де, -та, -те, -дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен жұрнақтарының тиістісін жалғап, туынды етістік жаса. Торла, арқанда, емде, арала, сабында, үтікте, тісте. Ақта, ұсақта, көркемде, жақсыла, оңда, жаңала, іріле. Ақылдас, достас, пікірлес, әдеттен, рақаттан. Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады. Анаңмен ақылдасып шеш.Достарыңмен пікірлес. Қолыңды сабында. Жылқыны арқанда. Таза жүруге әдеттен. ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. 18-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа айту және жазу. Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіру. Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдау. Атам бақ аралады, Ағам тал аралады. Апам көл аралады, Асыл ат тағалады. ЕБҚ тапсырмасы Жаңылтпашты жаттайды 4-тапсырма. 19-жаттығу. «Етістік» сөзінен баспалдақ жаса.Осы әріптерден басталатын іс-әрекетті білдіретін сөздер ойлап, торкөздерді толтыр. Шыққан етістіктердің қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратып, дәлелдейді. Туынды етістіктерді теріп жазады. Ек Тік Ілді Сыйла Тағала Ілестір Көркемде Туынды етістіктер: тағала, көркемде, сыйла |
Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқиды.
Негізгі ойды анықтап айтады.
Туынды етістіктерді табады.
Берілген зат есімдер мен сын есімдерге жұрнақтардың тиістісін қойып жазады.
Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады.
Жаңылтпашты жатқа жазады. Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды.
«Етістік» сөзінен баспалдақ жасау үшін осы әріптерден басталатын етістік сөз ойлап, торкөздерге жазады
|
Дескриптор: -Мәтіннен етістіктерді табады;(1б) -Туынды етістіктері бар сөйлемдерді теріп жазады;(1б) -Олардың қай сөз табына, қандай жұрнақтар жалғану арқылы жасалғанын табады. (1б) Дескриптор: -Берілген зат есімдер мен сын есімдерге ұсынылған жұрнақтардың тиістісін жалғайды;(1б) - туынды етістік жасайды.(1б) - Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады.(1б) Дескриптор: - Жаңылтпашты жатқа жазады;(1б) Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды.(1б) Дескриптор: - іс-әрекетті білдіретін сөздер ойлап, торкөздерді толтырады;(1б) - етістіктердің қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратып жазады.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту Үй тапсырмасы: Ереже жаттау Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8 Слайд 9 |
||
шағым қалдыра аласыз




