88-90сабақ

Тақырып бойынша 20 материал табылды

88-90сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ әдебиеті сабағына қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

88 сабақ.Біздің ғажайып түсіміз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану

4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау

4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету

Сабақтың мақсаты

Кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалайды.

Құндылықтар

Талап:Сыни және креативті ойлау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру



Өткен білімді еске түсіру



Жаңа білім

























































































Бекіту
























Кері

Байланыс





Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

Ғарыш туралы тағы да қызықтыратын сұрақтарың бар ма? Жазып кел


Жаңа тақырып

ФС-тапсырма

1-тапсырма

Сурет бойынша әңгіме құрап айтыңдар

Қыз қалың ұйқыға кетеді. Ол ұйықтап жатып түс көреді. Түсінде керемет жазық далада серуендеп жүріп, күлімдеген Күнге қарап, «Әй, Күн маған қарашы, көйлегім бар әдемі, маған бестік» баға сыйлашы, - дейді. Күн күлімдеп, бестік бағаны жаудырады. Қыздың үстіндегі көйлегінің бәрі бестік бағаға толады. Қыз қатты қуанады. Ол қуанып жатып оянып кетеді. Үстіне қараса ештеңе жоқ болады. Қыз түс екенін біліп, қатты өкініп қалады

Прямоугольник: скругленные углы 1

Қазақатың ауыз әдебиетінде жеңіл әзілге құрылған, өмірдегі күлкілі оқиғаларды бейнелейтін шығармалар кездеседі. Мысалы, өткен сыныптарда Қожанасыр, Алдаркөсе туралы аңыз әңгімелерді, О.Әубәкіров, Ш.Смаханұлының шығармаларын оқыдың

«Бестік» баға туралы түс» өлеңнен жеңіл әзіл аңғарылады








ЕБҚ мен ЕҚБ-тапсырма

2-тапсырма

Өлеңді мәнеріне келтіріп, рөлге бөліп оқыңдар

«Бестік» баға туралы түс


Ұйықтап жатып түсімде

Айға ұшып барыппын.

Алыстағы жұлдыздың

Ұстап бірін алыппын.

Жақын келіп жаз дидар

Күнге қарап сөйледім :

- Әй , асыл Күн , қарашы , –

Нұрдан менің көйлегім !

Күн сөйледі сол кезде :

- Көйлек саған не керек ?

Кызым болшы сен менің ,

Әкетейін жетелеп ? ! .

- Берiңiз онда ! - дедім мен ,

«Бестік » деген бағаны ...

Күннен күнге сабағым

Қиын болып барады .

- Мә ! Ал ! - деген шоқ Күннің

Үні естілді көңілді .

Көбелектей көп «бестік»

Көктен сонда төгілді .

Қол жеткізген арманға

Біріне ұқсап батырдың ,

«Бестіктерді» құшақтап

Құлдилап келе жатырмын .

Көк аспанда қалықтап ,

Қызыққа әбден батыппын .

О бір кезде оянсам ,

Үйде ұйықтап жатыппын !

Аша салып көзімді

«Бестіктерді» iздедім .

Қымбат баға маңымнан

Өшіріпті іздерін .

Қап , әттеген - ай !

Гүлнар Өмірзақова

3-тапсырма

Қыздың күннен күнге сабағы қиындаған соң, «бестік» баға алу қиын болады. Сондықтан оның түсіне «бестік» баға кіреді

Кейіпкердің көңіл күйіндегі өзгерісті мәтіннен тауып, оқы.

Ренжіді

Берiңiз онда ! - дедім мен ,

«Бестік » деген бағаны ...

Күннен күнге сабағым

Қиын болып барады

Қуанды

Көбелектей көп «бестік»

Көктен сонда төгілді .

Қол жеткізген арманға

Біріне ұқсап батырдың ,

«Бестіктерді» құшақтап

Құлдилап келе жатырмын .

Көк аспанда қалықтап ,

Қызыққа әбден батыппын

Өкінді

Аша салып көзімді

«Бестіктерді» iздедім .

Қымбат баға маңымнан

Өшіріпті іздерін .

Қап , әттеген – ай

Қорытындыла:

Абай атаның:

«Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, Еңбегің мен ақылың екі жақтап» - деген сөзін негізге алып, кейіпкерге не айтар едің?

«Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, Еңбегің мен ақылың екі жақтап» - деген сөзін негізге алып, кейіпкерге: жалқау болма, көп еңбектен, көп оқөы, сол кезде өз күніңмен, өз ақылыңмен «бестік» бағаны ала аласыңдар едім


Төмендегі сөздер қандай сезімді білдіреді?

Реніш: Түу!

Қуаныш: Бәрекелді! Па, шіркін!

Өкініш: Қап, әттеген – ай! Шіркін – ай!



Үй тапсырмасы

«Біздің ғажайып түсіміз» оқып мазмұндау



Бір-біріне сәттілік тілейді


Өткен тақырыпты пысықтайды



.





Әңгіме құрайды














Өлеңді мәнерлеп оқиды



























Оқиды



























Өз ойын айтады









Сәйкестендіріп айтады





Үй тапсырмасын алады




Кері байланыс жасайды

Мадақтау арқылы бағалап отыру



ҚБ:Жұлдыздар»әдісі

Дескриптор:

Ғарыш туралы тағы да қызықтыратын сұрақтар жазып келеді-1Б





ҚБ:Жұлдыздар»әдісі

Дескриптор:

Сурет боынша әңгіме құрап айтады-1Б

Кейіпкер көңіл-күйін сипаттай алады-1Б









ҚБ:Жұлдыздар»әдісі

Дескриптор:

Өлеңді түсініп оқиды-1Б

Өлеңді мәнеріне келтіріп, рөлге бөліп оқиды-1Б























ҚБ:Жұлдыздар»әдісі

Дескриптор:

Қыз бала неліктен осындай түс көргенін айтады

Кейіпкердің көңіл күйіндегі өзгерісті мәтіннен тауып, оқиды-1Б

Мұғалімнің көмегімен лайық

сөзді тауып, айтады-1Б

Сурет бойынша құраған әңгімені мәтінмен салыстырады-1Б











ҚБ:Жұлдыздар»әдісі

Дескриптор:

Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, Еңбегің мен ақылың екі жақтап» - деген сөзін негізге алып, кейіпкерге өз ойын айтад-1Б

Төмендегі сөздер қандай сезімді білдіретіндерін түсіндіріп,мағынасына қарайсәкестендіріп айтады-1Б


Жарайсыңдар





«Күннің көзі»әдісі

Суреттер









Рисунок 1


Оқулық
















Рисунок 2









































































Кері байланыс парақтары





































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

89 сабақ. Бейбіт өмір тамаша!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну

4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу

Сабақтың мақсаты

Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды, шығармашылық жұмысты түрлі нұсқада ұсынады

Құндылықтар

Талап:Сыни және креативті ойлау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру



Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім




































































































Бекіту

























Кері байланыс







Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

«Біздің ғажайып түсіміз» оқып мазмұндау


Жаңа тақырып

ФС-тапсырма

Әңгімеле

Суретке қарап, жер бетіндегі бейбіт өмір туралы әңгімелеңдер

Кез келген адамзат үшін, бейбітшілік сөзінің құны жоғары. Сондықтан да біз тыныш та, еркін заманда өмір сүргенді қалаймыз.

Біз бейбіт егеменді елде тұрамыз, бейбітшілігі мен татулығы мол елдің ұрпағымыз. Еліміздің осындай әсем де сұлу дархан даласында өмір сүрудеміз. Осындай бейбіт күнде өмір сүріп жатқаныма ризамын. Туған өлкеміздің тау – тасын, өзен - көлін, қазба байлығын қастерлеп, бағалайық! Мен бейбіт өмірді сүйемін!

Тыңда

«Ақ көгершін» ( әнін жазған – Н.Баймұхамедов, сөзін жазған – А. Жұбанов ) әнін тыңдау және қосылып айту

Автормен танысу

Оразақын Асқар (1935 - 2019) - ақын. Қытайдың Шығыс Түркістан өлкесі Іле аймағы Мүкей Қаратас жерінде дүниеге келген. Ақынның балаларға арнап жазған "Балаболғым келеді","Рәміздерім","Қазақпын","Қорға, қазақ, тіліңді", тағы басқа өлеңдері бар.

Түсініп оқы.

«Жұлдыз тойы»


Юрий ашып ғарышты,

Аймен адам танысты.

Мен ұшамын бетке алып

Ескеқырған, Марсты.

Шолпан, Уран, Сатурн

Іздеп келе жатырмын.

Меркурий, Нептун, Плутон

Қарсы алатын батырмын.


Табылар бір тіршілік,

Көрме іздеп құлшынып.

Сыйға тартам жоқ болса,

Егіп өзім гүл, шыбық.

«Ғарыш қару қоймаға

Айналар», - деп ойлама.

Соғыс емес, жұлдызда

Болады тек той ғана

Оразақын Асқар


Талда

«Табылар бір тіршілк» деген кейіпкердің арманын түсіндіріп беріңдер

«Табылар бір тіршілік» - деген кейіпкердің арманы - ғаламшарларда да тіршілік болса деген оймен айьылған деп ойлаймын

Ақынның бақса ғаламшарға бару туралы арманы орындалуы мүмкін бе?

Ақынның басқа ғаламшарға бару туралы арманы орындалуы мүмкін

Анықта

Мынау заттар – ақын үшін ненің белгісі

Бұл заттар – ақын үшін бейбіт өмірдің белгісі ( шыбық пен гүл )


Бейбітшіліктің белгісі ретінде суретке не қосар едің? Ойыңды жаз.

Бейбітшіліктің белгісі ретінде суретке өзен – көлдің суретін қосар едім. Себебі: тіршіліктің бастауы – су ғой. Сусыз тіршілік жоқ

Сипатта

Кестемен жұмысты орында

Өлеңдегі кейіпкердің арманы қандай?

Эпитет сөзбен сипаттаймын

Теңеу сөзбен сипаттаймын


Қорытындыла:

Өлеңдегі негізгі ой қай шумақта айтылған? Оқып бер

Табылар бір тіршілік,

Көрем іздеп құлшынып.

Сыйға тартам жоқ болса,

Егіп өзім гүл, шыбық.

«Ғарыш қару қоймаға

Айналар», - деп ойлама.

Соғыс емес, жұлдызда

Болады тек тал ғана

«Тілегіміз - бейбіт күн» тақырыбына сурет сал

Үй тапсырмасы

«Бейбіт өмір тамаша» оқып мазмұндау


Бір-біріне сәттілік тілейді


Өткен тақырыпты пысықтайды




Суретке қарап, жер бетіндегі өмір туралы әңгімелейді












Ән айтады





Автормен танысады






Өлеңді оқиды























Сұрақтарға жауап береді











Өз ойын айтады




Кестемен жұмыс жасайды














Қорытынды жасайды









Сурет салады






Үй тапсырмасын алады




Кері байланыс жасайды

Мадақтау арқылы бағалап отыру



ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

Өлеңді мазмұндайды-1Б


ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

Суретке қарап, жер бетіндегі бейбіт өмір туралы әңгімелейді-1Б

.









ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

«Ақ көгершін» ( әнін жазған – Н.Баймұхамедов, сөзін жазған – А. Жұбанов ) әнін тыңдап, қосылып шырқайды-1Б



ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

Автор туралы мәлімет біледі-1Б








ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

Өлеңді мәнеріне келтіріп, рөлге бөліп оқиды-1Б






ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

«Табылар бір тіршілк» деген кейіпкердің арманын түсіндіріп,ақынның басқа ғаламшарға бару туралы арманы орындалуы мүмкіндігін айтады-1Б





Бейбітшіліктің белгісі ретінде суретке өз ойын қосып жазады-1Б



ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

Кестемен жұмысты орындайды-1Б







ҚБ: «Білім бұтағы»әдісі

Дескриптор:

Өлеңдегі негізгі ой қай шумақта айтылғанын түсіндіріп,оқып береді-1Б



«Тілегіміз - бейбіт күн» тақырыбына сурет салады-1Б





Жарайсыңдар





«Ағаш бұтағы»әдісі








Суреттер





Оқулық


Рисунок 3




Суреттер














Рисунок 4





Рисунок 5





















Рисунок 6





















Кері байланыс парақтары































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып 4:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

90 сабақ. Бекіту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру.

Сабақтың мақсаты

Мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету

Құндылықтар

Талап:Сыни және креативті ойлау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру



Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім































































































Бекіту










Кері байланыс


Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

«Бейбіт өмір тамаша» оқып мазмұндау



Жаңа тақырып

ФС-тапсырма

1-тапсырма

Сұрақтың орнына тиісті сөзді қойып оқы.Осылайша, қанатты, бірақ қозалтқышсыз ұшу аппараты – планер пайда болады.

Алғашқы планердің үлгісін Леонардо да Винчи жасаған белгілі



ЕҚБ-тапсырма

2-тапсырма

«Ғарыш дәуірі Байқоңырдан басталды» деген сөйлемнің мағынасын түсіндір

«Ғарыш дәуірі Байқоңырдан басталды» деуінің сыры орынды. Себебі: ғарышкерлер Байқоңыр қаласынан ұшады



3-тапсырма

Оқып, кестені толтыр

Оған әлі ат қойылмапты. Ғарышқа аты жоқ жолаушыны жіберуге бола ма? Болмайды ғой. Ат табуымыз керек болды.

Мәтіннің тақырыбы

Мәтіннің авторы

Кім? не жайында айтылған?

Аман қайтып кел, Звездочка!

Ю.А.Гагарин

«Ғарышқа сапар»

Гагарин және Звездочка деген ит жайында айтылған

4-тапсырма

Бұл ғарышкердің басынан өткен қиындық қандай жағдайға байланысты еді?

Бұл ғарышкердің басынан өткен қиындықтары - әкесінен қаршадайынан айырылғандығына байланысты еді

ЕБҚ-тапсырма

5-тапсырма

Сипаттамасын жаз

Қапыда - кенеттен, күтпеген жерлен, аяқ астынан

Мәртебе – беделі, абыройы


6-тапсырма

Тапсырманы орында

Ғарышкерлерді Автордың жазған мәтіндерінің тақырыбын ата. Есіңе түсір

Ғарышкерлер:

Алексей Архипович Леонов,

Павел Ивнович Беляев

Автор – Оразақын Асқар

«Жұлдыз тойы»


7-тапсырма

«Жарайсың, Айдын аға!» өлеңнің авторын ата

«Жарайсың, Айдын аға!» өлеңнің авторын Байбота Қашым – Ноғай


8-тапсырма

Өлең шумағын ұйқас сөздермен сәйкестендіріп оқы

Таудай үлкен талабым,

Мен бармақтай баламын.

Көктің жүзін барлаймын,

Үлкен ғалым боламын




9-тапсырма

«МИГ – 29» - қандай ұшақ?

Жолаушылар ұшағы

Әскери ұшақғарышкеме



Қорытындыла:

Ғарышкер рөліне еніп, таңдаған тақырып бойынша «Ғарыштағы түскі ас», «Ғарыштағы салмақсыздық» тақырыбында таныстырылым жасаңдар


Үй тапсырмасы

«Ғарыш саяхат» бөлімін қайталау


Бір-біріне сәттілік тілейді


Өткен тақырыпты пысықтайды





Сұрақтарға жауап береді







Тапсырманы орындайды










Кестені ьолтырады













Сұрақтарға жауап береді-1Б




Дәптерге жазады






Тапсырманы орындайды










Авторын атайды





Өлеңді оқиды










Ұшақты атайды





Қорытынды жасайды




Үй тапсырмасын алады



Кері байланы жасайды

Мадақтау арқылы бағалап отыру



ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Мазмұндап айтады-1Б



ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Сұрақтың орнына тиісті сөзді қойып оқиды-1Б



ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Байқоңырдан басталды» деген сөйлемнің мағынасын түсіндіреді-1Б




ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Оқып, кестені толтырады-1Б










ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1Б


ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Сипаттамасын жазады-1Б



ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Ғарышкерлерді Автордың жазған мәтіндерінің тақырыбын атайды-1Б




ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

«Жарайсың, Айдын аға!» өлеңнің авторын атайды-1Б


ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

Өлең шумағын ұйқас сөздермен сәйкестендіріп оқиды-1Б


ҚБ: «Ғарышқа саяхат»әдісі

Дескриптор:

«МИГ – 29» - қандай ұшақ екенін айтады-1Б


Керемет





Жарайсыңдар





«Ғарыш әлемі»әдісі


Суреттер





Оқулық







Суреттер





Оқулық











Сызба









Рисунок 7


Жұмыс дәптері



Рисунок 8

Рисунок 9 Рисунок 10




Оқулық





Оқулық

















Кері байланыс парақтары



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.00.2025
34
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі