|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№88 Негізгі және туынды етістік |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беріп айтады; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады. -негізгі және туынды етістікті анықтап, сөз құрамына талдайды. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). Қайырлы күн, құлақтарым! Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). Қайырлы күн, қолдарым! Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). Қайырлы күн, аяқтарым! Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). Қайырлы күн, мұғалім! Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма.(Ұ.Ж) 20-жаттығу. Мәтінді оқы. -Сұрақтарға жауап бер. 1.Қажымұқан Мұңайтпасов кім? Қажымұқан Мұңайтпасов –әлемге танымал тұңғыш қазақ палуаны. 2.Ол спорттық жолын қайда бастады? Спорттық жолын Петербургте бастады. 3.Қай мемлекеттерде өткен белдесулердің жеңімпазы болды? Франция, Германия, Бельгия, Түркия, Америка мемлекеттерінде өткен белдеулерде жеңіске жетті. 4.Қажымұқан қандай медальдарға ие болды? Қажымұқан 48 алтын, күміс және қола медальдарға ие болған. 5.Оның әлемге танымал болуының сыры неде? Спортышы, палуан -Мәтіндегі етістіктерді тауып, негізгі немесе туынды екенін айт. 2-тапсырма 21-жаттығу . Берілген зат есімдерден туынды етістік жасап жаз. Кезектес, жырла, ойла, шегеле, биле, тұзда. Атам сатып әкелген еттерді тұздады. Сен болашағыңды ойла. Әлия, сен өзбек биін биле. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. 3-тапсырма 22-жаттығу Ребусты шеш. Шешуіндегі сөздің қандай етістік екенін айт Ребустың шешуі: Ақта Ақта-туынды етістік ЕБҚ тапсырмасы
Сап, гүл, жыр, арқа, бас, сурет, өр. 4-тапсырма 23-жаттығу.Төмендегі үлгіні басшылыққа алып, сөздердің туынды етістік екенін дәлелде Ұсақта-туынды етістік, өйткені оның түбірі –ұсақ. «Ұсақ» -сын есім, оған-та жұрнағы жалғанып, қимылды білдіріп тұр. Өрнекте-туынды етістік, өйткені оның түбірі –өрнек. «Өрнек» зат есім, оған те жұрнағы жалғанып, қимылды білдіріп тұр. |
Тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сөйлемнен етістіктерді тауып оқиды. Олардың негізгі немесе туынды екенін ажыратып түсіндіреді, дәлелдейді. Оқушылар сөйлемнен етістіктерді тауып оқиды. Олардың негізгі немесе туынды екенін ажыратып түсіндіреді, дәлелдейді. Оқулықта берілген үлгіні басшылыққа алып, сөздердің туынды етістік екенін жұптасына дәлелдейді. |
Дескриптор: -Мәтінді оқиды;(1б) - ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;(1б) -Мәтіндегі етістіктерді тауып, негізгі немесе туынды екенін айтады.(1б) Дескриптор: - Берілген зат есімдерден туынды етістік жасап жазады;(1б) -Етістікпен сөйлем құрап жазады.(1б) Дескриптор: -Ребусты шешеді;(1б) -Шешуіндегі сөздің қандай етістік екенін айтады.(1б) Дескриптор: -Туынды етістікті жазады;(1б) -Туынды етістік екенін дәлелдейді.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту Үй тапсырмасы: Ереже жаттау Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7 Слайд 8 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№88 Негізгі және туынды етістік 3-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№88 Негізгі және туынды етістік |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беріп айтады; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады. -негізгі және туынды етістікті анықтап, сөз құрамына талдайды. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). Қайырлы күн, құлақтарым! Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). Қайырлы күн, қолдарым! Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). Қайырлы күн, аяқтарым! Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). Қайырлы күн, мұғалім! Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма.(Ұ.Ж) 20-жаттығу. Мәтінді оқы. -Сұрақтарға жауап бер. 1.Қажымұқан Мұңайтпасов кім? Қажымұқан Мұңайтпасов –әлемге танымал тұңғыш қазақ палуаны. 2.Ол спорттық жолын қайда бастады? Спорттық жолын Петербургте бастады. 3.Қай мемлекеттерде өткен белдесулердің жеңімпазы болды? Франция, Германия, Бельгия, Түркия, Америка мемлекеттерінде өткен белдеулерде жеңіске жетті. 4.Қажымұқан қандай медальдарға ие болды? Қажымұқан 48 алтын, күміс және қола медальдарға ие болған. 5.Оның әлемге танымал болуының сыры неде? Спортышы, палуан -Мәтіндегі етістіктерді тауып, негізгі немесе туынды екенін айт. 2-тапсырма 21-жаттығу . Берілген зат есімдерден туынды етістік жасап жаз. Кезектес, жырла, ойла, шегеле, биле, тұзда. Атам сатып әкелген еттерді тұздады. Сен болашағыңды ойла. Әлия, сен өзбек биін биле. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. 3-тапсырма 22-жаттығу Ребусты шеш. Шешуіндегі сөздің қандай етістік екенін айт Ребустың шешуі: Ақта Ақта-туынды етістік ЕБҚ тапсырмасы
Сап, гүл, жыр, арқа, бас, сурет, өр. 4-тапсырма 23-жаттығу.Төмендегі үлгіні басшылыққа алып, сөздердің туынды етістік екенін дәлелде Ұсақта-туынды етістік, өйткені оның түбірі –ұсақ. «Ұсақ» -сын есім, оған-та жұрнағы жалғанып, қимылды білдіріп тұр. Өрнекте-туынды етістік, өйткені оның түбірі –өрнек. «Өрнек» зат есім, оған те жұрнағы жалғанып, қимылды білдіріп тұр. |
Тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сөйлемнен етістіктерді тауып оқиды. Олардың негізгі немесе туынды екенін ажыратып түсіндіреді, дәлелдейді. Оқушылар сөйлемнен етістіктерді тауып оқиды. Олардың негізгі немесе туынды екенін ажыратып түсіндіреді, дәлелдейді. Оқулықта берілген үлгіні басшылыққа алып, сөздердің туынды етістік екенін жұптасына дәлелдейді. |
Дескриптор: -Мәтінді оқиды;(1б) - ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;(1б) -Мәтіндегі етістіктерді тауып, негізгі немесе туынды екенін айтады.(1б) Дескриптор: - Берілген зат есімдерден туынды етістік жасап жазады;(1б) -Етістікпен сөйлем құрап жазады.(1б) Дескриптор: -Ребусты шешеді;(1б) -Шешуіндегі сөздің қандай етістік екенін айтады.(1б) Дескриптор: -Туынды етістікті жазады;(1б) -Туынды етістік екенін дәлелдейді.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту Үй тапсырмасы: Ереже жаттау Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7 Слайд 8 |
|
шағым қалдыра аласыз



