|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№89 Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу 3.3.2.1 өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілейді, ашық және жабық сұрақтарға -жауап бере алады; - мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын тауып айтады; - өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу арқылы өз отбасының бір мүшесінің өмірбаянын жазады; Етістіктерді анықтап, жұрнақ жалғау арқылы туынды етістік жасайды. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. ІІ. «Woorwall» қосымшасы арқылы өткен сабақты бекіту. «Сұрақ менен, жауап сенен» - Зат есім дегеніміз не? - Зат есімнің сұрақтарын ата. - Зат есімнің қандай түрлерімен таныстық? -Негізгі зат есімдер дегеніміз не? -Туынды зат есімдер дегеніміз не? -Етістік дегеніміз не? -Негізгі етістік дегеніміз не? -Туынды етістік дегеніміз не? Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Ребус шешу. Шешуі: Батыр 1-тапсырма. (Ұ.Ж) 24-жаттығу.Мәтіндерді оқып, өзара салыстыр. Ұқсастығы мен айырмашылығын тап. Мәтіндер қандай атақты тұлға туралы, ол қандай ісімен атақты адам бола алғанын, қай мәтін бірінші жақтан айтылғанын анықтап, дәлелдейді. Ұқсастығы: екі мәтінде Бауыржан Момышұлы. Айырмашылығы: 1.Өмірбаян 2.Әңгімелеу мәтіні Ой қозғау. -Мәтіндер кім туралы? Бауыржан Момышұлы туралы -Қай мәтін бірінші жақтан айтылған? Алғашқы мәтін бірінші жақтан айтылған. Әркімнің өз өмірбаяны болады. Өмірбаян-адамның өзі туралы нақты мәлімет. Онда дүниеге қашан және қай жерде дүниеге келгені, қайда оқитыны және отбасы туралы қысқаша баяндалады. -Мәтіндегі түсініксіз сөздерді теріп жазып, мағынасын сөздіктерден табу. 1-мәтін: ағаш ұстасы, зергерлігімен танымал, запастағы командир, қаржы мекесесі, даңқты, дивизия. 2-мәтін: боз құлын,генерал-майор-әскери атақ, фашистер. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен түсініксіз сөздерді жазады. 2-тапсырма.Жұппен жұмыс 25-жаттығу. Өз отбасының бір мүшесінің өмірбаянын мұғалімнің көмегімен жазады. Өмірбаянды жазбас бұрын, нұсқаулықпен жұмыс жасалады. ӨМІРБАЯН ЖАЗУҒА НҰСҚАУЛЫҚ 1.Өмірбаянды жазатын адам өзін таныстырады. 2.Дүниеге келген мерзімін жазады. 3.Ата-анасы немесе отбасы туралы қысқа мәлімет береді. 4.Оқыған оқу орындарын атайды. 5.Оқудан соң атқарған жұмыстарын ретімен атап шығады ЕБҚ тапсырмасы Өзінің отбасы туралы айтады. Ширату .Еске сақтау 3-тапсырма. Тақтамен жұмыс 26-жаттығу. Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жаз. Жазған жұмыстарына талдау жасап, ой тұжырым жасайды. Түбір және туынды етістік туралы игерген білімдерін бекітеді. Ұсақ (-та,-те), жаңа (-ла,-ле), оң (-да,-де), ірі (-ла,-ле), көркем (-да, -де), шеге (-ла, -ле). Ұсақта, жаңала, оңда, іріле, көркемде, шегеле. ЕБҚ тапсырмасы Қимылды сәйкестендіреді.
4-тапсырма.Шығармашылық жұмыс 27-жаттығу. Керісінше жұмбақ.Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастыр. Ол үшін оқулық соңында берілген түсіндірме сөздікті басшылыққа ал. Жұптық жұмыс. Етістік сөздерді тап. Топтық жұмыс 1-топ. Семантикалық карта 2-топ. Сурет бойынша сөйлем құрастыр. Етістік сөздерді тап. 3-топ. «Мюстенберг» әдісі арқылы етістік сөздерді табады Жұптық жұмыс. Етістік сөздерді тап. |
Оқушылар ребусты шешеді. Мәтіндерді оқып, өзара салыстырады. Ұқсастығы мен айырмашылығын табады. Мәтіндегі түсініксіз сөздерді теріп жазып, мағынасына талдау жасайды. Өз отбасының бір мүшесінің өмірбаянын мұғалімнің көмегімен жазады. Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жазады. Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырады. |
Дескриптор: - Мәтіндерді оқып, өзара салыстырады;(1б) - Ұқсастығы мен айырмашылығын табады.(1б) Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді;(1б) - Мәтіндегі түсініксіз сөздерді теріп жазып, мағынасын сөздіктерден табады;(1б) Дескриптор: -Өмірбаянды дұрыс ретімен жазады;(1б) -Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады.(1б) Дескриптор: - Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғайды;(1б) - сөздерді көшіріп жазады. (1б) Дескриптор: - Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырады.(1б) - Етістік сөздерді табады.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Қадам жаса» әдісі арқылы сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма: Дина, Құрманғазы туралы мәлімет ізденіп келу. Бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10 Слайд 11 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№89 сабақ. Негізгі және туынды етістік 3-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№89 Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу 3.3.2.1 өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілейді, ашық және жабық сұрақтарға -жауап бере алады; - мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын тауып айтады; - өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу арқылы өз отбасының бір мүшесінің өмірбаянын жазады; Етістіктерді анықтап, жұрнақ жалғау арқылы туынды етістік жасайды. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. ІІ. «Woorwall» қосымшасы арқылы өткен сабақты бекіту. «Сұрақ менен, жауап сенен» - Зат есім дегеніміз не? - Зат есімнің сұрақтарын ата. - Зат есімнің қандай түрлерімен таныстық? -Негізгі зат есімдер дегеніміз не? -Туынды зат есімдер дегеніміз не? -Етістік дегеніміз не? -Негізгі етістік дегеніміз не? -Туынды етістік дегеніміз не? Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Ребус шешу. Шешуі: Батыр 1-тапсырма. (Ұ.Ж) 24-жаттығу.Мәтіндерді оқып, өзара салыстыр. Ұқсастығы мен айырмашылығын тап. Мәтіндер қандай атақты тұлға туралы, ол қандай ісімен атақты адам бола алғанын, қай мәтін бірінші жақтан айтылғанын анықтап, дәлелдейді. Ұқсастығы: екі мәтінде Бауыржан Момышұлы. Айырмашылығы: 1.Өмірбаян 2.Әңгімелеу мәтіні Ой қозғау. -Мәтіндер кім туралы? Бауыржан Момышұлы туралы -Қай мәтін бірінші жақтан айтылған? Алғашқы мәтін бірінші жақтан айтылған. Әркімнің өз өмірбаяны болады. Өмірбаян-адамның өзі туралы нақты мәлімет. Онда дүниеге қашан және қай жерде дүниеге келгені, қайда оқитыны және отбасы туралы қысқаша баяндалады. -Мәтіндегі түсініксіз сөздерді теріп жазып, мағынасын сөздіктерден табу. 1-мәтін: ағаш ұстасы, зергерлігімен танымал, запастағы командир, қаржы мекесесі, даңқты, дивизия. 2-мәтін: боз құлын,генерал-майор-әскери атақ, фашистер. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен түсініксіз сөздерді жазады. 2-тапсырма.Жұппен жұмыс 25-жаттығу. Өз отбасының бір мүшесінің өмірбаянын мұғалімнің көмегімен жазады. Өмірбаянды жазбас бұрын, нұсқаулықпен жұмыс жасалады. ӨМІРБАЯН ЖАЗУҒА НҰСҚАУЛЫҚ 1.Өмірбаянды жазатын адам өзін таныстырады. 2.Дүниеге келген мерзімін жазады. 3.Ата-анасы немесе отбасы туралы қысқа мәлімет береді. 4.Оқыған оқу орындарын атайды. 5.Оқудан соң атқарған жұмыстарын ретімен атап шығады ЕБҚ тапсырмасы Өзінің отбасы туралы айтады. Ширату .Еске сақтау 3-тапсырма. Тақтамен жұмыс 26-жаттығу. Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жаз. Жазған жұмыстарына талдау жасап, ой тұжырым жасайды. Түбір және туынды етістік туралы игерген білімдерін бекітеді. Ұсақ (-та,-те), жаңа (-ла,-ле), оң (-да,-де), ірі (-ла,-ле), көркем (-да, -де), шеге (-ла, -ле). Ұсақта, жаңала, оңда, іріле, көркемде, шегеле. ЕБҚ тапсырмасы Қимылды сәйкестендіреді.
4-тапсырма.Шығармашылық жұмыс 27-жаттығу. Керісінше жұмбақ.Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастыр. Ол үшін оқулық соңында берілген түсіндірме сөздікті басшылыққа ал. Жұптық жұмыс. Етістік сөздерді тап. Топтық жұмыс 1-топ. Семантикалық карта 2-топ. Сурет бойынша сөйлем құрастыр. Етістік сөздерді тап. 3-топ. «Мюстенберг» әдісі арқылы етістік сөздерді табады Жұптық жұмыс. Етістік сөздерді тап. |
Оқушылар ребусты шешеді. Мәтіндерді оқып, өзара салыстырады. Ұқсастығы мен айырмашылығын табады. Мәтіндегі түсініксіз сөздерді теріп жазып, мағынасына талдау жасайды. Өз отбасының бір мүшесінің өмірбаянын мұғалімнің көмегімен жазады. Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жазады. Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырады. |
Дескриптор: - Мәтіндерді оқып, өзара салыстырады;(1б) - Ұқсастығы мен айырмашылығын табады.(1б) Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді;(1б) - Мәтіндегі түсініксіз сөздерді теріп жазып, мағынасын сөздіктерден табады;(1б) Дескриптор: -Өмірбаянды дұрыс ретімен жазады;(1б) -Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады.(1б) Дескриптор: - Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғайды;(1б) - сөздерді көшіріп жазады. (1б) Дескриптор: - Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырады.(1б) - Етістік сөздерді табады.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Қадам жаса» әдісі арқылы сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма: Дина, Құрманғазы туралы мәлімет ізденіп келу. Бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10 Слайд 11 |
||
шағым қалдыра аласыз




