Материалдар / 8 - сынып. Квадрат теңсіздік
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

8 - сынып. Квадрат теңсіздік

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға арналған ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қазан 2020
476
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні: Алгебра Мектеп: Юрий Гагарин негізгі мектебі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4А Теңсіздік

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ахмедбекова Г.Ж

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңсіздік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.8. Квадрат теңсіздіктерді шешу

Сабақтың мақсаты

Квадрат теңсіздіктерді білу

Квадрат теңсіздіктерді шешу

Квадрат теңсіздікке берілген есепті шығара алу

Бағалау критерийі

Квадрат теңсіздіктерді біледі

Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешеді

Квадрат теңсіздіктерді шешуді орындайды

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Теңсіздік, теңсіздіктердің қасиеті, сызықтық теңсіздік, теңсіздіктер жүйесі, парабола әдісі, коэффициент, дискриминант, аралық, интервал, сан аралығы, парабола тармағы

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Квадрат теңсіздіктерді шешу үшін ….

Квадрат теңсіздікті шешудің бір тәсілі парабола тәсілі болып табылады.

Квадрат теңсіздікті парабола тәсілімен шешу алгоритмі .....

Құндылықтарға баулу




Жалпыға бірдей еңбек қоғамын құруға , үздіксіз білім алуға және бәсекеге қабілетті болуға дағдыландырады.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім


Сызықтық теңсіздіктерді шеше алады, екі айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу жолын біледі, интервал, сәуле, сан түзуі туралы түсінігі бар

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың

басы









1.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

Шаттық шеңберінде оқушылар «Өмірдегі теңсіздіктер» тақырыбы бойынша айтып өтеді.

Олай болса балалар, біздің бүгінгі сабақтағы мақсатымыз қандай деп ойлайсыңдар?



2. «Мозайка» әдісімен топқа біріктіру: , , ,

формулалары арқылы 3 топқа біріктіру



3. Үй тапсырмасын тексеру «Телефон соғу» әдісі арқылы



4. «ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЫ»

«Сиқырлы қаламдар» әдісі арқылы сұрақ- жауап жүргізу

1) Квадрат теңсіздіктер дегеніміз не?

2) Квадрат теңсіздіктерді шешудің қандай әдістері бар?

3) Квадрат теңсіздікті парабола тәсілімен шешу алгоритмі қандай?

4) Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешудің мағынасы неде? т.б














Кеспе қағаздар





Телефон макеті









қаламдар


Сабақтың ортасы



















1.«Тілші» әдісі арқылы топтарға тапсырма беру: Оқушылар берілген кеспе қағаздар бойынша теңсіздіктің шешімін парабола әдісімен тауып жазады. Араларынан бір тілші шығып, әр топқа барып, шығарған есептері бойынша сұрақтар қояды.

1-топ:

2-топ:

3-топ:

Дескриптор:

1

-ның мәніне қарап,параболаның тармағын анықтайды

2

Параболаның х осімен қиылысу нүктесін анықтайды

3

Теңсіздіктің түріне қарап, қажетті сан аралыған табады

Қалыптастырушы бағалау: «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалау



2. «Фрайер» әдісі арқылы оқушыларға жеке тапсырма беру. Оқушылар әр топқа берілген плакатта 5 бөлкке бөлінген шеңбердегі есепті шығарады. Нәтижесін басқа топтар дайын жауаптары арқылы тексереді. Саралаудың «Тапсырма» және «Нәтиже» тәсілін қолданамын.



1-топ

2-топ

3-топ

А.

А.

В.

В.

С.

А.

А.

В.

В.

С.

А.

А.

В.

В.

С.



Дескриптор:

1

Коэффициент пен дискриминантты анықтайды

2

Квадрат үшмүшенің(екімүшенің) түбірлерін табады

3

Теңсіздіктің шешімі болатын аралықты табады

Қалыптастырушы бағалау: «Түрлі түсті стикерлер» арқылы бағалау



Плакат, маркер, оқулық, дәптер

















Bilimland.kz















Плакат, слайд



Сабақтың соңы



































































«Көр, оқы, айт» әдісі арқылы қорытындылау тапсырмасы:

функциясының графигін қолданып, х-тің қандай мәнінде функцияның оң мәндерді; теріс мәндерді қабылдайтынын анықтаңдар.

Дескриптор:

  • графикті қолданып х – тің мәнін анықтайды

  • функцияның оң және теріс мән қабылдайтын аралықтарын табады

Қадағалаймын, қолдау қажет ететін оқушыларға көмек көрсетемін; оқушыларды бағдаршам әдісімен бағалаймын.

Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» арқылы бағалау

Рефлексия: «Аяқталмаған сөйлем»

Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны ...

Топтық талқылауда мен не үйрендім ...

Менің алдағы ұсынысым ...

Бағалау. Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды

Үйге тапсырма:№ 286 А, 289В 293С деңгейлік тапсырмалар

Құндылық: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Пропорция: Арыстан бір қойды 2 күнде жеді, қасқыр 3 күнде, ит 6 күнде.

а) қасқыр 4 қойды неше күнде жейді?

в) олар бірге қосылып қойды неше күнде жеп қояды?

Слайд, бағалау парағы стикер

























































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабақтың мақсатына жету үшін әр оқушының қажеттілігін қанағаттандыру үшін дерек көзі бойынша, жылдамдық, қолдау көрсету, тапсырма бойынша саралау түрлері қолдану жоспарланды. Мұғалім саралаудың «дерек көзі» түрін оқушылардың өткен тақырыптағы білімін нақтылау кезінде қолданады. «Жылдамдық» әр тапсырманы орындау кезінде қажет болады. Топта жұмыс жасаған кезде мотивациясы жоғары оқушы топ мүшелеріне қолдау көрсетеді. Мұғалім есептер шығару барысында қиындықтар пайда болса қолдау көрсетеді. Тапсырма бойынша саралау сынып оқушыларының барлығы А, В, С деңгейіндегі тапсырмаларды орындайды.

«Жапондық бағалау» әдісі, «Бағдаршам» «дісі, «Түрлі түсті стикерлер» әдісі арқылы бағаладым

Математика кабинетінде электр құрылғыларын дұрыс қолдануды және оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау, сынып тазалығына мән беремін

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!