№ 34 сабак
Сабак такырыбы: Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі.
Бөлім:
|
Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Баймуханова А |
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
ЕБҚ оқушы үшін: Терінің қызметтерін олардың маңызымен сәйкестендіріп, «негізгі сөздер + ассоциациялар» мнемотехникалық тәсілі арқылы тері қызметтерін саналы түрде есте сақтап, түсінеді |
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ-тың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: « Жасуша көңіл күйі» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Мұғалім: "Егер сенің көңіл күйің бүгінгі сабақта....."
Егер өзіңді ядро
сияқты маңызды сезіңсең-бір қолыңды
жоғары көтер
Егер митохондрия
сияқты энергияң мол молса-1 рет
шапалақта
Егер робосома
сияқты белсенді жұмыс істегің келсе-бас
бармақты көрсет Ағаш жапырақтары бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. 1-топ: Эпидермис 2-топ:Дерма 3-топ:Гиподерма Қаңтар айы: Құндылық – заң және тәртіп Аптаның дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
« Жасуша көңіл күйі » тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .
Ағаш жапырақтарында жасырылып жазылған сөздер бойынша топтарға бірігеді.
Аптаның дәйексөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Экранда сөздер жазылған карточкалар
|
||||||||||||||||||||||||||
5мин
|
Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады
Ой қозғау кезеңі: "Дермо оптикалық қабылдау" кабинеті Әр топқа ыдысқа салынған кішкентай мұздар беріледі.Оқушылар мұзды қолға алып, 2–3 секунд алақандарына ұстайдар.Не сездіңдер? Кактус, жұмсақ ойыншық, будыр және тегіс қағаз беттерін сипап көредер.Не сездіңдер? Әр заттың қасиетін сезіп, өз ойларын айтады. |
«Wordwall» платформасы арқылы жауап береді
Топпен талқылап, өз сезімдерін айтып береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Шығару жүйесі https://wordwall.net/resource/84815389
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ-тың ортасы
10 мин
8 мин
|
Жаңа сабақ « Кинометафора» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады
1-тапсырма. Топтық жұмыс. . 1-топ «Терінің құрылымын анықтап,қабаттарының ерекшелігі мен маңызын сипаттап көрсету» 2-топ « Терінің негізгі қызметтерін анықтап, олардың адам өміріндегі рөлін өмірлік мысалдар арқылы көрсету» 3-топ «Терінің адам өміріндегі маңызын анықтап,теріге әсер еттін факторларды анықтау» .
|
« Кинометафора» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. Жаңа ақпаратты тыңдайды, негізгі ұғымдарды дәптерге жазып алады
Тақырыпты топта талдайды, қорғайды
|
Ауызша мадақтау
Жалпы балл-3
Дискриптор: Терінің құрылымы,қызметі, маңызын анықтайды -1 балл Ақпаратты жүйелі, түсінікте етіп көрсетеді-1 балл Топтық жұмысқа қатысуы-1 балл
|
А4 парағы Маркер флипчарт Терінің құрылысы |
||||||||||||||||||||||||||
7 мин
7 мин
3мин
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс Жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырыңдар. Үдерісті талдаңдар. Осыған жауап беретін құрылымды сипаттаңдар.
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік
Жұптық жұмыс. ФС тапсырмасы Жаз мезгілінде Нұрсұлтан күннің ыстығында футбол ойнап, қатты терледі. Ойыннан кейін ол ұзақ уақыт су ішпей, дымқыл киіммен жүре берді. Біраз уақыттан соң денесінде жағымсыз иіс пайда болып, терісі қызарып, қышына бастады. Дәрігер бұл жағдай терінің бөліп шығару қызметімен және гигиенаны сақтамаумен байланысты екенін түсіндірді. Сұрақтар :
1.
Берілген жағдаятта терінің қай қызметі
тікелей көрініс тапқан? Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау, ағзаның қорғаныш жүйесіне ұқыпты қарау.
ЕБҚ
Тақырып: Терінің қызметтері Мнемо-тәсіл: негізгі сөздер + ассоциациялар Тері қызметін сәйкес таңбамен сәйкестендір.
* қолшатыр — ______ * термометр — ______ * тамшы — ______ * алақан — ______ * қар ұшқыны —
Көмекші сөздер: қорғаныш, термореттелу, бөліп шығарушы, сезгіш.
Сабақты бекіту тапсырмалары. Socrative платформаcы тапсырма ұсынады
|
Жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырады. Үдерісті талдайд. Осыған жауап беретін құрылымды сипаттайды
Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді
Оқушы мәтінді мұғалімнің көмегімен оқи отырып, берілген тапсырманың жауабын жазады
Цифрлық платформада тапсырма орындайды
|
Жалпы балл:3
Дескриптор: жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырады; 1балл үдерісті талдайды; 1балл құрылымды сипаттайды;1балл
Жалпы балл-3
Дескриптор: -терінің қызметін өмірлік жағдаятпен байланыстырады-1балл -тер арқылы бөлінетін заттарды дұрыс атайды-1балл -денсаулықты сақтауға бағытталған нақты ұсыныс жасайды-1балл
Дескриптор: – терінің әр қызметін дұрыс таңбамен сәйкестендіреді-5 балл
ҚБ: Платформа нәтижесі бойынша автоматты бағалау Барлық дұрыс жауапқа-1 балл |
жұмыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
2 мин
|
Кері байланыс «Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы § 29 оқу
|
Қатысушылар «Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
слайд |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып :
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі 8.1.5.3
терінің құрылысы мен оның бөліп
шығарудағы маңызын сипаттау
2-тапсырма Жеке жұмыс
Жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырыңдар. Үдерісті талдаңдар. Осыған жауап беретін құрылымды сипаттаңдар.
Тері қабаты |
Элементтер |
Қызметі |
|
Мүйізденген өлі жасушалар |
|
Тірі жасушалар |
|
|
Меланин |
|
|
|
Капиллярлар |
|
Тығыз талшықтар |
|
|
Бұлшықет талшықтары |
|
|
Рецепторлар |
|
|
Май бездері |
|
|
Тер бездері |
|
|
|
Май жасушалары |
|
Дескриптор:
жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырады; 1балл
үдерісті талдайды; 1балл
құрылымды сипаттайды;1балл
Жалпы балл-3
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік
3-тапсырма ФС тапсырмасы
Жаз мезгілінде Нұрсұлтан күннің ыстығында футбол ойнап, қатты терледі. Ойыннан кейін ол ұзақ уақыт су ішпей, дымқыл киіммен жүре берді. Біраз уақыттан соң денесінде жағымсыз иіс пайда болып, терісі қызарып, қышына бастады. Дәрігер бұл жағдай терінің бөліп шығару қызметімен және гигиенаны сақтамаумен байланысты екенін түсіндірді.
Сұрақтар :
1. Берілген жағдаятта терінің қай қызметі тікелей көрініс тапқан?
2. Тер арқылы
ағзадан қандай екі зат бөлініп шығатынын
атаңыз.
3. Мұндай жағдайдың
алдын алу үшін Нұрсұлтан терінің бөліп
шығару қызметін ескере отырып екі
нақты әрекет ұсынуы керек.
Дескриптор:
терінің қызметін өмірлік жағдаятпен байланыстырады;1балл
тер арқылы бөлінетін заттарды дұрыс атайды;1балл
денсаулықты сақтауға бағытталған нақты ұсыныс жасайды.1балл
Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау, ағзаның қорғаныш жүйесіне ұқыпты қарау.
ЕБҚ:
ЕБҚ
Тақырып: Терінің қызметтері
Мнемо-тәсіл: негізгі сөздер + ассоциациялар
Тері қызметін сәйкес таңбамен сәйкестендір.
* қолшатыр — ______
* термометр — ______
* тамшы — ______
* алақан — ______
* қар ұшқыны —
Көмекші сөздер: қорғаныш, термореттелу, бөліп шығарушы, сезгіш.
Дескриптор:
– терінің әр қызметін дұрыс таңбамен сәйкестендіреді- 5 балл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 cынып қмж
№ 34 сабак
Сабак такырыбы: Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі.
Бөлім:
|
Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Баймуханова А |
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
ЕБҚ оқушы үшін: Терінің қызметтерін олардың маңызымен сәйкестендіріп, «негізгі сөздер + ассоциациялар» мнемотехникалық тәсілі арқылы тері қызметтерін саналы түрде есте сақтап, түсінеді |
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ-тың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: « Жасуша көңіл күйі» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Мұғалім: "Егер сенің көңіл күйің бүгінгі сабақта....."
Егер өзіңді ядро
сияқты маңызды сезіңсең-бір қолыңды
жоғары көтер
Егер митохондрия
сияқты энергияң мол молса-1 рет
шапалақта
Егер робосома
сияқты белсенді жұмыс істегің келсе-бас
бармақты көрсет Ағаш жапырақтары бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. 1-топ: Эпидермис 2-топ:Дерма 3-топ:Гиподерма Қаңтар айы: Құндылық – заң және тәртіп Аптаның дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
« Жасуша көңіл күйі » тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .
Ағаш жапырақтарында жасырылып жазылған сөздер бойынша топтарға бірігеді.
Аптаның дәйексөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Экранда сөздер жазылған карточкалар
|
||||||||||||||||||||||||||
5мин
|
Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады
Ой қозғау кезеңі: "Дермо оптикалық қабылдау" кабинеті Әр топқа ыдысқа салынған кішкентай мұздар беріледі.Оқушылар мұзды қолға алып, 2–3 секунд алақандарына ұстайдар.Не сездіңдер? Кактус, жұмсақ ойыншық, будыр және тегіс қағаз беттерін сипап көредер.Не сездіңдер? Әр заттың қасиетін сезіп, өз ойларын айтады. |
«Wordwall» платформасы арқылы жауап береді
Топпен талқылап, өз сезімдерін айтып береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Шығару жүйесі https://wordwall.net/resource/84815389
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ-тың ортасы
10 мин
8 мин
|
Жаңа сабақ « Кинометафора» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады
1-тапсырма. Топтық жұмыс. . 1-топ «Терінің құрылымын анықтап,қабаттарының ерекшелігі мен маңызын сипаттап көрсету» 2-топ « Терінің негізгі қызметтерін анықтап, олардың адам өміріндегі рөлін өмірлік мысалдар арқылы көрсету» 3-топ «Терінің адам өміріндегі маңызын анықтап,теріге әсер еттін факторларды анықтау» .
|
« Кинометафора» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. Жаңа ақпаратты тыңдайды, негізгі ұғымдарды дәптерге жазып алады
Тақырыпты топта талдайды, қорғайды
|
Ауызша мадақтау
Жалпы балл-3
Дискриптор: Терінің құрылымы,қызметі, маңызын анықтайды -1 балл Ақпаратты жүйелі, түсінікте етіп көрсетеді-1 балл Топтық жұмысқа қатысуы-1 балл
|
А4 парағы Маркер флипчарт Терінің құрылысы |
||||||||||||||||||||||||||
7 мин
7 мин
3мин
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс Жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырыңдар. Үдерісті талдаңдар. Осыған жауап беретін құрылымды сипаттаңдар.
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік
Жұптық жұмыс. ФС тапсырмасы Жаз мезгілінде Нұрсұлтан күннің ыстығында футбол ойнап, қатты терледі. Ойыннан кейін ол ұзақ уақыт су ішпей, дымқыл киіммен жүре берді. Біраз уақыттан соң денесінде жағымсыз иіс пайда болып, терісі қызарып, қышына бастады. Дәрігер бұл жағдай терінің бөліп шығару қызметімен және гигиенаны сақтамаумен байланысты екенін түсіндірді. Сұрақтар :
1.
Берілген жағдаятта терінің қай қызметі
тікелей көрініс тапқан? Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау, ағзаның қорғаныш жүйесіне ұқыпты қарау.
ЕБҚ
Тақырып: Терінің қызметтері Мнемо-тәсіл: негізгі сөздер + ассоциациялар Тері қызметін сәйкес таңбамен сәйкестендір.
* қолшатыр — ______ * термометр — ______ * тамшы — ______ * алақан — ______ * қар ұшқыны —
Көмекші сөздер: қорғаныш, термореттелу, бөліп шығарушы, сезгіш.
Сабақты бекіту тапсырмалары. Socrative платформаcы тапсырма ұсынады
|
Жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырады. Үдерісті талдайд. Осыған жауап беретін құрылымды сипаттайды
Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді
Оқушы мәтінді мұғалімнің көмегімен оқи отырып, берілген тапсырманың жауабын жазады
Цифрлық платформада тапсырма орындайды
|
Жалпы балл:3
Дескриптор: жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырады; 1балл үдерісті талдайды; 1балл құрылымды сипаттайды;1балл
Жалпы балл-3
Дескриптор: -терінің қызметін өмірлік жағдаятпен байланыстырады-1балл -тер арқылы бөлінетін заттарды дұрыс атайды-1балл -денсаулықты сақтауға бағытталған нақты ұсыныс жасайды-1балл
Дескриптор: – терінің әр қызметін дұрыс таңбамен сәйкестендіреді-5 балл
ҚБ: Платформа нәтижесі бойынша автоматты бағалау Барлық дұрыс жауапқа-1 балл |
жұмыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
2 мин
|
Кері байланыс «Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы § 29 оқу
|
Қатысушылар «Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
слайд |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып :
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі 8.1.5.3
терінің құрылысы мен оның бөліп
шығарудағы маңызын сипаттау
2-тапсырма Жеке жұмыс
Жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырыңдар. Үдерісті талдаңдар. Осыған жауап беретін құрылымды сипаттаңдар.
Тері қабаты |
Элементтер |
Қызметі |
|
Мүйізденген өлі жасушалар |
|
Тірі жасушалар |
|
|
Меланин |
|
|
|
Капиллярлар |
|
Тығыз талшықтар |
|
|
Бұлшықет талшықтары |
|
|
Рецепторлар |
|
|
Май бездері |
|
|
Тер бездері |
|
|
|
Май жасушалары |
|
Дескриптор:
жетіспейтін элементтерді жазып кестені толтырады; 1балл
үдерісті талдайды; 1балл
құрылымды сипаттайды;1балл
Жалпы балл-3
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік
3-тапсырма ФС тапсырмасы
Жаз мезгілінде Нұрсұлтан күннің ыстығында футбол ойнап, қатты терледі. Ойыннан кейін ол ұзақ уақыт су ішпей, дымқыл киіммен жүре берді. Біраз уақыттан соң денесінде жағымсыз иіс пайда болып, терісі қызарып, қышына бастады. Дәрігер бұл жағдай терінің бөліп шығару қызметімен және гигиенаны сақтамаумен байланысты екенін түсіндірді.
Сұрақтар :
1. Берілген жағдаятта терінің қай қызметі тікелей көрініс тапқан?
2. Тер арқылы
ағзадан қандай екі зат бөлініп шығатынын
атаңыз.
3. Мұндай жағдайдың
алдын алу үшін Нұрсұлтан терінің бөліп
шығару қызметін ескере отырып екі
нақты әрекет ұсынуы керек.
Дескриптор:
терінің қызметін өмірлік жағдаятпен байланыстырады;1балл
тер арқылы бөлінетін заттарды дұрыс атайды;1балл
денсаулықты сақтауға бағытталған нақты ұсыныс жасайды.1балл
Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау, ағзаның қорғаныш жүйесіне ұқыпты қарау.
ЕБҚ:
ЕБҚ
Тақырып: Терінің қызметтері
Мнемо-тәсіл: негізгі сөздер + ассоциациялар
Тері қызметін сәйкес таңбамен сәйкестендір.
* қолшатыр — ______
* термометр — ______
* тамшы — ______
* алақан — ______
* қар ұшқыны —
Көмекші сөздер: қорғаныш, термореттелу, бөліп шығарушы, сезгіш.
Дескриптор:
– терінің әр қызметін дұрыс таңбамен сәйкестендіреді- 5 балл
шағым қалдыра аласыз


