Оқу сабағының жоспары №
№8 практикалық жұмыс. Тұрмыстық техниканың жұмыс құны мен қуатын есептеу.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог ____________ дайындады
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі практикалық
Өткізу формасы: жаңа білімді, дағдыларды бекіту сабағы
2. Мақсаты:
- Тұрмыстық техникалардың жұмысы мен қуатының құнын практикалық түрде есептеу.
Міндеттері:
- тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізу.
3. Күтілетін нәтижелер
- электр энергиясының қуатын анықтай алады;
- электр энергиясының тұтынуын кВт*сағ өлшем бірлігіне өрнектей алады;
- электр энергиясының қарапайым мысалдарда құнын анықтай алады.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (5 мин)
-амандасу
-аудитория дайындығын тексеру
-студенттерді түгендеу
2. Білімді бақылау фронтальды сауалнама (10 мин)
-
Білім алушылармен бірге отбасыдағы энергияның тұтынуын талдау. Электр энергиясын үнемдеу жолдарын анықтау.
-
Үй жұмысын қайталау.
-
Үйді жарықтандыру үшін қандай шамды таңдайсыз: қыздыру шамы, энергияүнемдегіш және жарықдиодтық?
Кем дегенде 3 аргумент келтіріңіз.
3. Жаңасын баяндау әдісі. (9 мин)
Starter: Суретте не бейнеленген?

Әркімнің үйіне келетін электр тогы қайдан пкеледі және оның біздің өміріміздегі ролі қандай?
Электр энергиясы энергияның қандай түрлеріне түрлене алады? Мысалдар келтіріңіздер

Бүгінде адамдардың өмірін электрқұралдарсыз елестету мүмкін емес. Қазіргі заманғы технологиялар толығымен электр энергиясына негізделген. Оның тұтынуы үнемі өсіп келеді.
Бағалау критерийі:
Білім алушы оқу мақсатына жетеді, егер
-
Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтайды;
-
Тұтынған энергияның құнын анықтайтын есептеулер жүргізеді.
ӨЗІН-ӨЗІ БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Тапсырма 1. «Формулаларды білу». Бос ұяшықтарды толтырыңыз (әр дұрыс жауап 1 ұпай, максималдық ұпай саны 15).
|
Физикалық шама/ заң атауы |
Формулалар |
Өлшем бірліктер |
||
|
Электр тогының жұмысы |
|
|
|
Дж |
|
Электр тогының қуаты |
|
|
|
Вт |
|
Джоуль-Ленц заңы |
|
|
|
|
|
Ом заңы |
|
|
|
------ |
|
|
||||
|
Аударыңыз: |
Дж. |
Вт*с. |
кВт*сағ. |
------ |
|
580 кДж |
|
|
|
------ |
|
19,8 МДж |
|
|
5,5 |
------ |
Бағалау критерийлеріі:
-
токтың жұмысы мен қуатының, жылу мөлшерінің формулаларын жазады.
-
Ом заңын дұрыс жазады;
-
қуаттың, ток күшінің, жылу мөлшерінің өлшем бірліктерін біледі.
-
кВт∙сағ-ты Дж-ге және керісінше аударады.
Жиналған ұпай саны ________
Тапсырма 2 «Емтихан тапсыру». Билетті таңдап, сұраққа толық жауап беріңіз (дұрыс жауап 1 ұпай, максималдық ұпай саны 1)
Бағалау критерийі:
-
С
Жиналған ұпай саны ________
ұраққа дұрыс жауап береді.
4.Материалды бекіту
Жеке жұмыс. Деңгейленген есептер шығару (15 мин)
Тапсырма 3 «Есептер шығару» (максималдық ұпай саны 22 ұпай)
|
№ |
Есептің шарты |
дескрипторлар |
+/- |
Есеп үшін берілетін ұпай |
|
1 |
Электр энергиясының берілген уақыт аралығындағы орташа тәуліктік тұтынылуын есептеңіз. Сурет слайдта (нұсқа бойынша) |
- суреттен көрсеткіштерді дұрыс жазады; - күндер санын жазады; - энергияның орташа тәуліктік шығынын есептейді. |
|
2 |
|
2 |
Электр есептеуіштің көрсеткіштерін суреттерде көруге болады. Егер 1кВт*сағ=17 тг болса, берілген уақытта тұтынған электр энергиясының құнын есептеңіз.1 күндік электр энергиясының құның есептеңіз. Сурет слайдта (нұсқа бойынша) |
- электр есептегіштің көрсеткіштерін дұрыс жазады; - берілген периодта электр энергиясының құнын есептейді; -бір күндік электр энергиясының құның есептеңіз. |
|
2 |
|
3 |
Кернеуі 220 В жүйеге қосылған кезде ток күші 0,4 А болатын теледидардың қуаты қандай? |
- берілгенін ХБЖ айналдырады; - токтың жұмысы мен қуатының формуласын жазады; - формулаларды түрлендіреді; - математикалық есептеулерді жүргізеді; - жауабын жазады. |
|
2 |
|
4 |
Қуаты 60 Вт шам 60 минут ішінде қанша энергияны тұтынады? |
2 |
||
|
5 |
Тоңазытқыштың шамының шиыршығындағы кернеу 3,5 В, шиыршықтың кедергісі 14 Ом. 2 минут ішінде шамдағы ток қандай жұмыс жасайды? |
2 |
||
|
6 |
Жүзваттық шам кернеуі 120 В жүйеге қосылған. Шам арқылы қандай ток ағады? |
2 |
||
|
7 |
АЖЖ (асқын жоғары жиілікті) пештің этикеткасында келесі мәліметер жазулы тұр: 220 В, 1000 Вт. АЖЖ пештің кедергісі мен оның электр тізбегіндегі ток күшін есептеңіз. |
- берілгенін ХБЖ айналдырады; - токтың қуаты мен жылу мөлшерінің формуласын жазады. - формулаларды түрлендіреді; - математикалық есептеулерді жүргізеді; - жауабын белгіленген өлшем бірлікпен жазады. |
|
3 |
|
8 |
8. Кедергісі 20 Ом электр қыздырғышы 6 А токпен жұмыс жасайды. 2 мин ішінде қыздырғышта қандай жылу мөлшері бөлінеді? Жауабын кДж-мен жазыңыз. |
3 |
||
|
9 |
Қуаты 60 Вт бірінші шам тәулігіне 4 сағат жанып тұрады; қуаты 40 Вт екінші шам тәулігіне орташа есеппен 6 сағат жанып тұрады. Екі шам 30 күнде қанша энергия тұтынады? Егер тариф 1 кВт∙сағ=17 тг болса, әрбір шамның жануы үшін қанша ақша төлеу керек? |
- 30 күнде әрбір шамның тұтынатын электр энергиясын есептейді; - екі шамның жалпы электр энергиясын есептейді; - электр энергиясының құнын есептейді. |
|
4 |
|
Барлығы |
22 |
|||
Жиналған ұпай саны________
Жалпы жиналған ұпай саны______
Жетістік пайызы:
√ белгісін келесі ұяшықтарға қойыңыз:
|
32-38 ұпай |
85-100 % |
Оқу мақсатына толық қол жеткізілді |
|
|
25-31 ұпай |
65-84 % |
Оқу мақсатына жартылай қол жеткізілді, оқу материалын тағы да қайталау керек. |
|
|
15-24 ұпай |
40-64 % |
Оқу мақсатына қол жеткізілмеді, алайда жеке тақырыптар бойынша түсініктер бар. |
|
|
0-14 ұпай |
0-39 % |
түсініктемесіз... |
|
5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша (5 мин)
Рефлексия:
Нәтижеңізге қанағаттанасыз ба? Егер жоқ болса, неліктен?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жетістік пайызын арттыру үшін не істеу керек?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Үй тапсырмасы. (1 мин)
Өткен материалды қайталау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№8 практикалық жұмыс. Тұрмыстық техниканың жұмыс құны мен қуатын есептеу.
Оқу сабағының жоспары №
№8 практикалық жұмыс. Тұрмыстық техниканың жұмыс құны мен қуатын есептеу.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог ____________ дайындады
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі практикалық
Өткізу формасы: жаңа білімді, дағдыларды бекіту сабағы
2. Мақсаты:
- Тұрмыстық техникалардың жұмысы мен қуатының құнын практикалық түрде есептеу.
Міндеттері:
- тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізу.
3. Күтілетін нәтижелер
- электр энергиясының қуатын анықтай алады;
- электр энергиясының тұтынуын кВт*сағ өлшем бірлігіне өрнектей алады;
- электр энергиясының қарапайым мысалдарда құнын анықтай алады.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (5 мин)
-амандасу
-аудитория дайындығын тексеру
-студенттерді түгендеу
2. Білімді бақылау фронтальды сауалнама (10 мин)
-
Білім алушылармен бірге отбасыдағы энергияның тұтынуын талдау. Электр энергиясын үнемдеу жолдарын анықтау.
-
Үй жұмысын қайталау.
-
Үйді жарықтандыру үшін қандай шамды таңдайсыз: қыздыру шамы, энергияүнемдегіш және жарықдиодтық?
Кем дегенде 3 аргумент келтіріңіз.
3. Жаңасын баяндау әдісі. (9 мин)
Starter: Суретте не бейнеленген?

Әркімнің үйіне келетін электр тогы қайдан пкеледі және оның біздің өміріміздегі ролі қандай?
Электр энергиясы энергияның қандай түрлеріне түрлене алады? Мысалдар келтіріңіздер

Бүгінде адамдардың өмірін электрқұралдарсыз елестету мүмкін емес. Қазіргі заманғы технологиялар толығымен электр энергиясына негізделген. Оның тұтынуы үнемі өсіп келеді.
Бағалау критерийі:
Білім алушы оқу мақсатына жетеді, егер
-
Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтайды;
-
Тұтынған энергияның құнын анықтайтын есептеулер жүргізеді.
ӨЗІН-ӨЗІ БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Тапсырма 1. «Формулаларды білу». Бос ұяшықтарды толтырыңыз (әр дұрыс жауап 1 ұпай, максималдық ұпай саны 15).
|
Физикалық шама/ заң атауы |
Формулалар |
Өлшем бірліктер |
||
|
Электр тогының жұмысы |
|
|
|
Дж |
|
Электр тогының қуаты |
|
|
|
Вт |
|
Джоуль-Ленц заңы |
|
|
|
|
|
Ом заңы |
|
|
|
------ |
|
|
||||
|
Аударыңыз: |
Дж. |
Вт*с. |
кВт*сағ. |
------ |
|
580 кДж |
|
|
|
------ |
|
19,8 МДж |
|
|
5,5 |
------ |
Бағалау критерийлеріі:
-
токтың жұмысы мен қуатының, жылу мөлшерінің формулаларын жазады.
-
Ом заңын дұрыс жазады;
-
қуаттың, ток күшінің, жылу мөлшерінің өлшем бірліктерін біледі.
-
кВт∙сағ-ты Дж-ге және керісінше аударады.
Жиналған ұпай саны ________
Тапсырма 2 «Емтихан тапсыру». Билетті таңдап, сұраққа толық жауап беріңіз (дұрыс жауап 1 ұпай, максималдық ұпай саны 1)
Бағалау критерийі:
-
С
Жиналған ұпай саны ________
ұраққа дұрыс жауап береді.
4.Материалды бекіту
Жеке жұмыс. Деңгейленген есептер шығару (15 мин)
Тапсырма 3 «Есептер шығару» (максималдық ұпай саны 22 ұпай)
|
№ |
Есептің шарты |
дескрипторлар |
+/- |
Есеп үшін берілетін ұпай |
|
1 |
Электр энергиясының берілген уақыт аралығындағы орташа тәуліктік тұтынылуын есептеңіз. Сурет слайдта (нұсқа бойынша) |
- суреттен көрсеткіштерді дұрыс жазады; - күндер санын жазады; - энергияның орташа тәуліктік шығынын есептейді. |
|
2 |
|
2 |
Электр есептеуіштің көрсеткіштерін суреттерде көруге болады. Егер 1кВт*сағ=17 тг болса, берілген уақытта тұтынған электр энергиясының құнын есептеңіз.1 күндік электр энергиясының құның есептеңіз. Сурет слайдта (нұсқа бойынша) |
- электр есептегіштің көрсеткіштерін дұрыс жазады; - берілген периодта электр энергиясының құнын есептейді; -бір күндік электр энергиясының құның есептеңіз. |
|
2 |
|
3 |
Кернеуі 220 В жүйеге қосылған кезде ток күші 0,4 А болатын теледидардың қуаты қандай? |
- берілгенін ХБЖ айналдырады; - токтың жұмысы мен қуатының формуласын жазады; - формулаларды түрлендіреді; - математикалық есептеулерді жүргізеді; - жауабын жазады. |
|
2 |
|
4 |
Қуаты 60 Вт шам 60 минут ішінде қанша энергияны тұтынады? |
2 |
||
|
5 |
Тоңазытқыштың шамының шиыршығындағы кернеу 3,5 В, шиыршықтың кедергісі 14 Ом. 2 минут ішінде шамдағы ток қандай жұмыс жасайды? |
2 |
||
|
6 |
Жүзваттық шам кернеуі 120 В жүйеге қосылған. Шам арқылы қандай ток ағады? |
2 |
||
|
7 |
АЖЖ (асқын жоғары жиілікті) пештің этикеткасында келесі мәліметер жазулы тұр: 220 В, 1000 Вт. АЖЖ пештің кедергісі мен оның электр тізбегіндегі ток күшін есептеңіз. |
- берілгенін ХБЖ айналдырады; - токтың қуаты мен жылу мөлшерінің формуласын жазады. - формулаларды түрлендіреді; - математикалық есептеулерді жүргізеді; - жауабын белгіленген өлшем бірлікпен жазады. |
|
3 |
|
8 |
8. Кедергісі 20 Ом электр қыздырғышы 6 А токпен жұмыс жасайды. 2 мин ішінде қыздырғышта қандай жылу мөлшері бөлінеді? Жауабын кДж-мен жазыңыз. |
3 |
||
|
9 |
Қуаты 60 Вт бірінші шам тәулігіне 4 сағат жанып тұрады; қуаты 40 Вт екінші шам тәулігіне орташа есеппен 6 сағат жанып тұрады. Екі шам 30 күнде қанша энергия тұтынады? Егер тариф 1 кВт∙сағ=17 тг болса, әрбір шамның жануы үшін қанша ақша төлеу керек? |
- 30 күнде әрбір шамның тұтынатын электр энергиясын есептейді; - екі шамның жалпы электр энергиясын есептейді; - электр энергиясының құнын есептейді. |
|
4 |
|
Барлығы |
22 |
|||
Жиналған ұпай саны________
Жалпы жиналған ұпай саны______
Жетістік пайызы:
√ белгісін келесі ұяшықтарға қойыңыз:
|
32-38 ұпай |
85-100 % |
Оқу мақсатына толық қол жеткізілді |
|
|
25-31 ұпай |
65-84 % |
Оқу мақсатына жартылай қол жеткізілді, оқу материалын тағы да қайталау керек. |
|
|
15-24 ұпай |
40-64 % |
Оқу мақсатына қол жеткізілмеді, алайда жеке тақырыптар бойынша түсініктер бар. |
|
|
0-14 ұпай |
0-39 % |
түсініктемесіз... |
|
5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша (5 мин)
Рефлексия:
Нәтижеңізге қанағаттанасыз ба? Егер жоқ болса, неліктен?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жетістік пайызын арттыру үшін не істеу керек?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Үй тапсырмасы. (1 мин)
Өткен материалды қайталау.
шағым қалдыра аласыз





