Материалдар / 8-сынып. Адамның асқорыту мүшесі

8-сынып. Адамның асқорыту мүшесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Адамның асқорыту мүшесі тақырыбында сабақ жоспары. Сабақта әдіс тәсілдер, жағдаяттық тапсырма, әр тапсырмаға дескрипторлар, кері байланыс. Сабақта толық құрылым сақталған.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы



Бөлім:


Педагогтің Т.А.Ә.



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.2.3 адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтау.

Сабақтың мақсаты

- адамның асқорыту жүйесінің құрылысын анықтайды;

- адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметінің арасындағы өзара байланысын көрсетеді;

- асқорыту бездерінің түрлері мен атқаратын қызметтерін сипаттайды


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут




Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал тудыру.

Өткенді қайталауға арналған сұрақтар:

Сұрақ 1: Тістің негізгі бөліктері қандай?.

Сұрақ 2: Тіс эмалі қандай қызмет атқарады?

Сұрақ 3: Пульпаның қызметі қандай?

Сұрақ 4: Тіс дентині не істейді?

Сұрақ 5: Түбір тістің қай бөлігінде орналасқан және оның қызметі қандай?

Сұрақ 6: Цемент қандай рөл атқарады?

«Қағаз қиындылары» суреттер арқылы 3топқа бөлінеді.

1 топ:Бауыр.

2 топ:Асқазан

3 топ:Ұйқы безі

Сабақтың кезеңдерімен және бағалау парағымен таныстырады.







Оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді.







Қағаз қиындылары арқылы топтарға бөлінеді.







ҚБ.
Оқушылар жауабын тыңдап кері байланыс беріліп отырады.

Бағалау парақшасына жауап берген оқушыларға қанатша таңбасы қойылады.




Қосымша-1

Қосымша-2













Қосымша-3




Сабақ ортасы

35 мин


«Ой қозғау» мұғaлім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін оқушылаpға сыни тұрғысынан ойлауға бағытталған тақтада сурет көрсетіп, жетелеуші сұрақтар қоюды.

1 2

- Бірінші суретте не бейнеленген?

-Адам ағзасы өсуі үшін асқорыту жүйесінің қызметі қандай?

-Суға салынған дәрінің асқорыту жүйесімен байланысы бар ма?



1-тапсырма. Жұптық жұмыс.

«Ассоциация» әдісі

1-қадам

Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазылады.

2-қадам

Дәптерлеріне сол тақырыпқа байланысты жаңа термин сөздер болады.

3-қадам

Жазылған термин сөздерге анықтама беру.



Мақсаты: Оқушылар жаңа сабақта кездесетін жаңа термин сөздерді тауып, нақты жауап айтуға дағдыланады.

  • Инсулин

  • Глюкаген

  • Панкретин

  • Апендикс

  • Сілекей безі



Топтық жұмыс: «Жарнама» әдісі.

Әр топ өздеріне берілген (түрлендірілген) тапсырманы орындап, жауабын ортада айтады.



Мақсаты: Жарнама әдісі көбінесе оқушылардың іс- тәжірибелік оқу әрекетімен ұштаса жүргізіледі. Оқытуды бұлай ұйымдастыру оқушылардың оқу материалын жеңіл әрі терең ұғынуына мүмкіндік туғызады, олардың ойлау әрекетін жандандырып, қосымша ақпараттар алуға дағдыланады.

1-топ: Суретпен жұмыс.

Адамның асқорыту бездерінің атауларын жазып, қызметтерін сипаттаңыз

2-топ: Кестемен жұмыс.

Адамның асқорыту мүшелерінің атауларын атап, қызметтірін анықтаңыз

ЕҚБ-Көру-кеңістіктік ақпаратты қайта өңдеудегі қиындықтар (Қағаз бeтінде бaғдаpланудағы, жаңа жолдaн жазу, жазу барысында жазу тәртібін сақтаудағы қиындықтар) тапсыpмaны ауызша талдап береді

3-топ: Жағдаяттық мәтін.

Функционалдық сауаттылықты қалыптастыруға арналған тапсырма.

Ас қорыту жүйесіне қатысты сұрақтарды тәрбиенің құндылыққа бағдарланған және құзыреттілік тәсілдері арқылы байланыстырып қоюға болады.



Жеке жұмыс. «Куиз» бағдарламасын пайдаланып тест тапсырмасын орындау


Оқушылар сабақ мақсаты мен тақырыбын ашу мақсатында суреттерді пайдалана отырып, мұғалімнің жетектеуші сұрақтарына жауап береді.



























































Оқушылар тапсырма дескрипторына сәйкес жұмысты орындайды.























Еңбекқорлық және Кәсіби біліктілік

Сұрақ: Ас қорыту жүйесінің қалыпты жұмыс істеуі үшін тамақтануда қандай еңбекқорлық және кәсіби біліктілік қажет? (мысалы, дұрыс тамақтану, денсаулыққа пайдалы әдеттер)



Оқушылар АКТ пайдаланып, тест тапсырмасын орындауды






















Тапсырма дескрипторы:

  • Тақырыпта кездесетін термин сөздерді біледі.

  • Термин сөздердің анықтамасын сипаттайды.





ҚБ: бірін-бірі бағалау

(жауаптар тыңдалып, сол арқылы оқушылар бірін-бірі тексереді)























Тапсырма дескрипторы:

- адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметінің арасындағы өзара байланысын көрсетеді;

- асқорыту бездерінің түрлері мен атқаратын қызметтерін сипаттайды



ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға

белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» 

деген мадақтау сөзімен ынталандыру.











Тапсырма дескрипторы:

- адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметін біледі.

- асқорыту бездерінің түрлері ажыратып, қызметтерін ажыратады.









Биология 8-сынып ЖМБ Алматы, Атамұра 2018ж











Қосымша-4



























Биология 8-сынып ЖМБ Алматы, Атамұра 2018ж



Қосымша-5


































Сабақтың соңы

5-минут

Кері байланыс.

Жасыл шам-жақсы түсіндім

Сары шам-әле де білімім толықтыруды қажет етеді.

Қызыл шам -түсінбеген сұрақтарым көп.

Бағалау.

Үйге тапсырма: & 49 қайталап оқу.

Таратпа қағаздарға бүгінгі сабақта:

Мидың бейнесіне бүгінгі сабақты қалай түсінгеніне кері байланыс беру үшін, шамдардың ішіне қанатша жасап, мида берілген сандарды белгілейді.







Стикерлер
























Қосымша-1

Бағалау парағы:


Оқушылардың

аты-жөні

Жұптық жұмыс. «Ассоциация» әдісі


Топтық жұмыс:

«Жарнама» әдісі.



Жеке жұмыс.

Куиз бағдарламасы

Тест

Қорытынды

1






2






3






4






5






6






7






8






9






10






11






12






13






14






15






16






17






18






19






20






21






22






23








Қосымша-2

Сұрақ 1: Тістің негізгі бөліктері қандай? Жауап: Тістің негізгі бөліктері — тіс эмалі, тіс дентині, пульпа, цемент және түбір.

Сұрақ 2: Тіс эмалі қандай қызмет атқарады? Жауап: Тіс эмалі — тістің ең қатты және сыртқы қабаты, ол тісті механикалық зақымдардан және тістің бұзылуына әкелетін қышқылдардан қорғайды.

Сұрақ 3: Пульпаның қызметі қандай? Жауап: Пульпа — тістің ішінде орналасқан жұмсақ тін, ол нерв талшықтары мен қан тамырларын қамтиды. Ол тісті қанмен қамтамасыз етеді және сезімталдықты қамтамасыз етеді.

Сұрақ 4: Тіс дентині не істейді? Жауап: Дентин — тістің негізгі массасын құрайтын мата. Ол эмальдың астында орналасқан және пульпаны қорғап, тістің мықтылығын қамтамасыз етеді.

Сұрақ 5: Түбір тістің қай бөлігінде орналасқан және оның қызметі қандай? Жауап: Түбір — тістің жақ сүйегінде орналасқан бөлігі. Оның қызметі — тісті жақ сүйекке бекіту.

Сұрақ 6: Цемент қандай рөл атқарады? Жауап: Цемент — тістің түбірін қаптап тұратын мата, ол тісті жақ сүйегіне бекітетін дәнекер тіндермен байланысып тұрады.























Қосымша-3























Қосымша-4







Shape1 Инсулин Глюкагон Панкреатин

Shape2 Shape3



Shape4

Адамның асқорыту жүйесі











Shape5 Shape6





Апендикс Сілекей безі


















Қосымша-5

1-топ. Суретпен жұмыс.

Адамның асқорыту бездерінің атауларын жазып, қызметтерін сипаттаңыз











2-топ: Кестемен жұмыс.

Адамның асқорыту мүшелерінің атауларын атап, қызметтірін анықтаңыз

ЕҚБ-Көру-кеңістіктік ақпаратты қайта өңдеудегі қиындықтар (Қағаз бeтінде бaғдаpланудағы, жаңа жолдaн жазу, жазу барысында жазу тәртібін сақтаудағы қиындықтар) тапсыpмaны ауызша талдап береді




Адамның асқорыту мүшелері

Қызметі

1

Ауыз


2

Жұтқыншақ


3

Өңеш


4

Аш ішек


5

Тоқ ішек




















3-топ: Жағдаяттық мәтін.

Функционалдық сауаттылықты қалыптастыруға арналған тапсырма.

Мәтін: «Өтте тас пайда болуы»

Айгүл соңғы уақытта асқазанында ауырсыну, ас қорыту проблемалары және жүрек айнуы сияқты белгілерді сезе бастады. Әсіресе, майлы тамақ ішкеннен кейін жағдайы нашарлай түсетін. Ол дәрігерге барып, тексерістен өткен соң, дәрігер оған өтінде тастардың пайда болғанын айтты. Бұл жағдай оны қатты алаңдатты.

Дәрігер Айгүлге өтте тастардың пайда болу себебі туралы түсіндірді. Өт — бауырда өндірілетін және майларды қорытуға көмектесетін сұйықтық. Бірақ кей жағдайларда өт құрамындағы холестерин мен билирубин сияқты заттардың мөлшері артып кетуі мүмкін. Нәтижесінде, өт қоюланып, тастар түзіледі. Бұл көбінесе дұрыс тамақтанбау, майлы тағамдарды көп тұтыну, аз қозғалыс, немесе кейбір аурулармен байланысты болады. Сондай-ақ, тастардың пайда болуына генетикалық факторлар, артық салмақ, және жүктілік кезіндегі гормондық өзгерістер де әсер етуі мүмкін.

Айгүлге дәрігер өт тасының алдын алу үшін диетасын өзгерту, майлы және қуырылған тағамдарды азайту, су ішуді көбейту, сондай-ақ, физикалық белсенділікті арттыру керектігін айтты. Ол сондай-ақ тастардың үлкен мөлшерде болған жағдайда хирургиялық жолмен алып тастау қажет екенін ескертті.

Сұрақтар:

  1. Өтте тастардың пайда болу себебі неге байланысты болуы мүмкін?

  2. Майлы тағамдарды жиі тұтыну өт тастарының пайда болуына қалай әсер етеді?

  3. Ас қорыту жүйесінің қалыпты жұмыс істеуі үшін тамақтануда қандай еңбекқорлық және кәсіби біліктілік қажет?

Қосымша-6

Оқушылар үшін кері байланыс:

Shape7 Shape8

Оқушының аты:

.....................................................

Кері байланыс:

Оқушының аты:

.....................................................

Кері байланыс:







































ЖИ арқылы жасау
13 Желтоқсан 2024
136
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі