|
Мектеп |
|
|
Мұғалім |
|
|
Сынып |
8 |
|
Пәні, бөлімі |
Қазақ әдебиеті, ІІ-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
Күні |
06.11.2024ж |
|
Сабақ тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығы «Үш қиян» толғауы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін , эпилог, прологтарды анықтау |
|
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін , эпилог, прологтарды анықтай алады; |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
ресурс |
||||
|
Басы 1 мин |
Оқушыларға берілген оқу мақсаттарын таныстырады. Мақсаттың етістіктеріне назар аударуды, тапсырманы орындауда мақсаттың маңыздылығын еске салады. |
Сабаққа қатысып отырғаны туралы белгі береді. Оқу мақсаттарымен танысады. Қосымша материалдар (сілтемелер): https://youtu.be/nKHMhJYzBlo Ойашар Мұрат Мөңкеұлы деген есім таныс па? Білсеңдер, қандай шығармалары таныс? |
|
|
||||
|
Орта сы 38 мин |
Оқу мақсатына жету үшін берілетін тапсырманың нұсқаулығын түсіндіреді: Бағалау критерийін ұсынады. «Көмек аралы» әдісі Мұрат –айтыстың шебері және үлкен эпик ақын.ХІХ ғасырдың екінші жартысында өмір сүрген көрнекті ақындардың бірі – М.Мөңкеұлы өлеңдерінде замана жайы суреттеледі. МҰРАТ Мөңкеұлы (1843, қазіргі Атырау обл. Қызылқоға ауд. Қарабау а. – 1906, Жайық бойындағы Өрлік а.) – айтыскер ақын, жырау. Жасынан жетім қалып, ағасы Матайдың қолында тәрбиеленген. Ауыл молдасынан білім алған. Есет би мен Абыл ақыннан өнеге алып, өзі Мұрын жырау Сеңгірбайұлына ұстаздық еткен. 17 жасында Жылқышы, 20 жасында бала Ораз, 25-інде Жаскелең, Жантолы, Шолпан, Тыныштық сынды ақындармен айтысып, жеңіп шыққан. Өжет мінезі, қағытпаға жүйріктігі, тапқырлығы әрдайым жеңіске жеткізген. Мұрат елінің тәуелсіздігін аңсап, бодандыққа қарсы жыр толғады. Зар заман ақыны атанды. |
«Стикерлермен диалог» әдісі 1.Мұрат Мөңкеұлы қай жерде дүниеге келген? Кімнің ұстазы? 2.Мұрат Мөңкеұлы шығармаларында не туралы айтылады? Қай заманның ерекшелігі суреттеледі? 1-тапсырма. Шалкиіз, Қазтуған толғауларын жеткізуде Мұрат Мөңкеұлының еңбегі туралы не білесіңдер? Қосымша деректерден іздене отырып, ойларыңды қорытып, дәптерлеріңе жазыңдар. 2-тапсырма. Мұрат Мөңкеұлы шығармаларын кімдер зерттеді? Білгендеріңді төмендегі кесте бойынша дәптерлеріңе толтырыңдар.
|
1-10 балл Дескриптор:
Кестені толтыруда:
|
|
||||
|
ЕБҚ |
Жекелеген тапсырма беру |
Мұрат Мөңкеұлының өмірбаянын оқу, керек деректі көшіріп жазады Толғаудағы көріністі сурет етіп салады |
|
|
||||
|
Соңы 1 мин |
Кері байланыс: Мұғалім оқу мақсаттарына қайта тоқталып, күтілетін нәтижеге қаншалықты қол жеткізгендеріне тоқталады. |
«Көңіл-күй құмырасы»
Оқушылар сабақтағы жетістіктерін, көңіл-күйін өздері бағалайды. |
|
|
||||
|
Үйге тарпсырма |
Тапсырмаға нұсқау беру |
Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығын оқиды «Үш қиян»толғауын мәнерлеп жатқа оқиды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8-сынып Әдебиет. Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығы «Үш қиян» толғауы
8-сынып Әдебиет. Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығы «Үш қиян» толғауы
|
Мектеп |
|
|
Мұғалім |
|
|
Сынып |
8 |
|
Пәні, бөлімі |
Қазақ әдебиеті, ІІ-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
Күні |
06.11.2024ж |
|
Сабақ тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығы «Үш қиян» толғауы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін , эпилог, прологтарды анықтау |
|
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін , эпилог, прологтарды анықтай алады; |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
ресурс |
||||
|
Басы 1 мин |
Оқушыларға берілген оқу мақсаттарын таныстырады. Мақсаттың етістіктеріне назар аударуды, тапсырманы орындауда мақсаттың маңыздылығын еске салады. |
Сабаққа қатысып отырғаны туралы белгі береді. Оқу мақсаттарымен танысады. Қосымша материалдар (сілтемелер): https://youtu.be/nKHMhJYzBlo Ойашар Мұрат Мөңкеұлы деген есім таныс па? Білсеңдер, қандай шығармалары таныс? |
|
|
||||
|
Орта сы 38 мин |
Оқу мақсатына жету үшін берілетін тапсырманың нұсқаулығын түсіндіреді: Бағалау критерийін ұсынады. «Көмек аралы» әдісі Мұрат –айтыстың шебері және үлкен эпик ақын.ХІХ ғасырдың екінші жартысында өмір сүрген көрнекті ақындардың бірі – М.Мөңкеұлы өлеңдерінде замана жайы суреттеледі. МҰРАТ Мөңкеұлы (1843, қазіргі Атырау обл. Қызылқоға ауд. Қарабау а. – 1906, Жайық бойындағы Өрлік а.) – айтыскер ақын, жырау. Жасынан жетім қалып, ағасы Матайдың қолында тәрбиеленген. Ауыл молдасынан білім алған. Есет би мен Абыл ақыннан өнеге алып, өзі Мұрын жырау Сеңгірбайұлына ұстаздық еткен. 17 жасында Жылқышы, 20 жасында бала Ораз, 25-інде Жаскелең, Жантолы, Шолпан, Тыныштық сынды ақындармен айтысып, жеңіп шыққан. Өжет мінезі, қағытпаға жүйріктігі, тапқырлығы әрдайым жеңіске жеткізген. Мұрат елінің тәуелсіздігін аңсап, бодандыққа қарсы жыр толғады. Зар заман ақыны атанды. |
«Стикерлермен диалог» әдісі 1.Мұрат Мөңкеұлы қай жерде дүниеге келген? Кімнің ұстазы? 2.Мұрат Мөңкеұлы шығармаларында не туралы айтылады? Қай заманның ерекшелігі суреттеледі? 1-тапсырма. Шалкиіз, Қазтуған толғауларын жеткізуде Мұрат Мөңкеұлының еңбегі туралы не білесіңдер? Қосымша деректерден іздене отырып, ойларыңды қорытып, дәптерлеріңе жазыңдар. 2-тапсырма. Мұрат Мөңкеұлы шығармаларын кімдер зерттеді? Білгендеріңді төмендегі кесте бойынша дәптерлеріңе толтырыңдар.
|
1-10 балл Дескриптор:
Кестені толтыруда:
|
|
||||
|
ЕБҚ |
Жекелеген тапсырма беру |
Мұрат Мөңкеұлының өмірбаянын оқу, керек деректі көшіріп жазады Толғаудағы көріністі сурет етіп салады |
|
|
||||
|
Соңы 1 мин |
Кері байланыс: Мұғалім оқу мақсаттарына қайта тоқталып, күтілетін нәтижеге қаншалықты қол жеткізгендеріне тоқталады. |
«Көңіл-күй құмырасы»
Оқушылар сабақтағы жетістіктерін, көңіл-күйін өздері бағалайды. |
|
|
||||
|
Үйге тарпсырма |
Тапсырмаға нұсқау беру |
Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығын оқиды «Үш қиян»толғауын мәнерлеп жатқа оқиды |
|
|
шағым қалдыра аласыз













