Бекітемін:
|
Бөлім: |
Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.2.3квадрат теңдеулерді шешу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- квадрат теңдеуді формула арқылы шешудің ережесін білу; -Есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру; |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру П.7. Квадрат теңдеуді шешу Алдыңғы параграфта толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді қарастырдық. Енді толық квадрат теңдеуді шығаруды қарастырамыз
1-теорема.
формуласы бойынша есептейтін боламыз
Дискриминант D
әріпімен белгіленеді.
Демек, D
мысал1: квадрат теңдеуді шеш
коэффициенттерін тауып,
дискриминантты есептейік: дискриминант оң, демек, екі шешімі бар.
a = 5; b = 3; c = 7; Дискриминант теріс, демек түбірі жоқ
a D = (−6)2 − 4 · 1 · 9 = 36 − 36 = 0. Жискриминант 0-ге тең. бір ғана түбірі бар |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 8-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е; Кучер Т.П...-Алматы,Мектеп 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындату
а) 5х2 – 10 = 0; б) х2 + 4х = 0; в) 3х2 + 7х + 2 = 0; г) х2 – 8х + 12 = 0; д) х2 + х + 3 = 0 е) (2х - 1)(2х + 1) – (х - 3)(х + 1) = 18. Дескриптор
|
Есептер шығару
а) 12 – х2 =11; б)х2 – 10х =0. 2. теңдеуді шеш: а) х2 -5х -1=0; б) 2х2 -9х +4 =0. 3.тіктөртбұрышты газонның ұзындығы 30м. ауданы 56м2. Газонның енін тап. 4. теңдеуді шеш: х2 – 5 =(х+5)(2х – 1).
Дескриптор
|
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. |
8-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е; Кучер Т.П...-Алматы,Мектеп 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке тапсырма |
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жауаптар
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: |
Сабақтағы белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып алгебра 6 сабақ Квадрат теңдеулерді шешу
8 сынып алгебра 6 сабақ Квадрат теңдеулерді шешу
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.2.3квадрат теңдеулерді шешу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- квадрат теңдеуді формула арқылы шешудің ережесін білу; -Есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру; |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру П.7. Квадрат теңдеуді шешу Алдыңғы параграфта толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді қарастырдық. Енді толық квадрат теңдеуді шығаруды қарастырамыз
1-теорема.
формуласы бойынша есептейтін боламыз
Дискриминант D
әріпімен белгіленеді.
Демек, D
мысал1: квадрат теңдеуді шеш
коэффициенттерін тауып,
дискриминантты есептейік: дискриминант оң, демек, екі шешімі бар.
a = 5; b = 3; c = 7; Дискриминант теріс, демек түбірі жоқ
a D = (−6)2 − 4 · 1 · 9 = 36 − 36 = 0. Жискриминант 0-ге тең. бір ғана түбірі бар |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 8-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е; Кучер Т.П...-Алматы,Мектеп 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындату
а) 5х2 – 10 = 0; б) х2 + 4х = 0; в) 3х2 + 7х + 2 = 0; г) х2 – 8х + 12 = 0; д) х2 + х + 3 = 0 е) (2х - 1)(2х + 1) – (х - 3)(х + 1) = 18. Дескриптор
|
Есептер шығару
а) 12 – х2 =11; б)х2 – 10х =0. 2. теңдеуді шеш: а) х2 -5х -1=0; б) 2х2 -9х +4 =0. 3.тіктөртбұрышты газонның ұзындығы 30м. ауданы 56м2. Газонның енін тап. 4. теңдеуді шеш: х2 – 5 =(х+5)(2х – 1).
Дескриптор
|
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. |
8-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е; Кучер Т.П...-Алматы,Мектеп 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке тапсырма |
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жауаптар
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: |
Сабақтағы белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




= 1; b =
−6; c =
9;
=
0





-
























