|
Бөлім: Ғарышты игеру жетістіктері |
Мектеп: Абай атындағы мамандандырылған дарынды балаларға арналған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын мектеп-интернаты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 13.11.2021ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Илебаева Шолпан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышқа ұшқан алғашқы қазақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, көтерілген мәселені болжау, өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. 8.4.4.1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Ғарышқа ұшқан алғашқы қазақ» тақырыбындағы мәтіндегі ғылыми деректерді анықтау, сөз тіркесінің ерекшеліктерін түсініп қолдану; Көпшілігі: Тақырыпқа қатысты өздері білетін ақпараттармен бөлісу, дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, ойларын дәлелдеу, бейнебаяндағы жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлерін дұрыс қолдану; Кейбір оқушылар: мәтіндегі жағдаятқа сай, өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу, сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Адамзат бағындырған ғарыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресус тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен-жүрекке» әдісі арқылы оқушылыр бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді.
1 топ.
2 топ. Ай
3 топ.Күн
Үй тапсырмасына шолу. «Зымыран сұрақ» әдісі бойынша оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. Қима суреттерді құрастыру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын болжайды.
«Тұлғаны таны» әдісі сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Жаңа сабақ. Топтарға алдын-ала бағалау парағы таратылады. 1-тапсырма. Тыңдалым
тапсырмасы. Оқушылар « ХАБАР NEWS» сайтынан алынған Тоқтар Әубәкіров . Алғашқы қазақ ғарышкері. https://youtu.be/KgGEi6uBfmo. «Түртіп алу» әдісі оқушылар көрген бейнематериалдарынан негізгі ақпараттарды,термин сөздерді түртіп алады. Дескриптор:
ҚБ Кім қанша ақпарат, терминсөздерді жазып алғаны бағаланады. 1-тапсырма. Оқылым тапсырмасы. Оқылым мәтінінен үзіндіні тыңдайды, мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. «Сұрақ жауап» әдісі.
1.Т.Әубәкіровтің бала кезі мен ұшқанға дейінгі өмір жолынан нені байқадыңдар? 2.Елбасының Тоқтарға жасаған ұсынысынан нені байқадыңдар? 3. «Ал қазағым, сен үшін жануға да, ұшуға да даярмын!» деген сөздері нені аңғартады? Дескриптор. - мәтінді түсініп оқиды - өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізеді; - сұраққа жауап береді ҚБ . Топтар бір-бірін бағалайды |
Оқушылар стикерлер арқылы топтасады. Суреттегі тұлға туралы білетін мәліметтерін ортаға салып, бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды. Тыңдалым тапсырмасы арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Оқылым мәтінінен үзіндіні тыңдайды, сұрақтарға жауап береді |
|
Тоқтар Әубәкіров . Алғашқы қазақ ғарышкері. https://youtu.be/KgGEi6uBfmo |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 минут
|
ӘТН. Әдеби тіл нормалары. Қазақ тіліндегі сөздердің өзара байланысуының бес түрі бар. Олар қиысу, матасу, меңгеру, қабысу, жанасу. Қиысу-бастауыш пен баяндауыштың (сөз бен сөздің) жақ - жағынан үйлесіп, жіктік жалғауы арқылы байланысқан түрі. Мысалы: Мен көрдім ұзын ағаш құлағанын - деген сөйлемде мен көрдім қиыса байланысқан сөздер. Мысалы: Айжан келді, Арманы орындалды. Қарға ұшты. 3 тапсырма. Жазылым тапсырмасы. 1-топ. Оқылым мәтінінен «9Алмаз» әдісін пайдалана отырып мәтіннен 9 құнды деректерді теріп жазып алады, қиысуға мысалдар келтіреді. 2-топ. оқылым мәтінінің мазмұнын қысқаша баяндайтын аннотация жазады, қиысуды табады. Аннотация – кітаптың не шығарманың мазмұнын оқырманға қысқаша баяндау.
3-топ. «Дара диаграмма» әдісін пайдалана отырып, «Тоқтар Әубәкіров қалай Кеңес Одағы батыры атанды?» сұрағына жауап береді, қиысуға мысалдар келтіреді. Дескриптор. -мәтінді түсініп оқиды; -мәтіннен тоғыз түрлі деректі теріп жазады; -топ мүшелері белсенді қатысады. ҚБ. Топтар бір-бірін бағалайды. |
Грамматика лық тақырыпты меңгереді, қиысуды табады
Аннотация жазады
|
|
. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Рефлексия «Сөйлемді аяқта»
Үйге тапсырма: 6-тапсырма Қазақтың тұңғыш
ғарышкері Тоқтар Әубәкіровке мінездеме жазыңдар. Қиыса байланысқан
сөз тіркестерін а Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім:
Ғарышты
игеру
жетістіктері
Мектеп:
Абай атындағы мамандандырылған дарынды балаларға арналған қазақ
тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын
мектеп-интернаты
Күні: 13.11.2021ж
Мұғалімнің аты-жөні: Илебаева
Шолпан
Сынып: 8
«Б»
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Ғарышқа
ұшқан алғашқы қазақ
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
8.1.6.1
коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді,
ғылыми деректерді орынды қолданып, көтерілген мәселені болжау, өз
ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. 8.4.4.1 сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін
ажырату, қолдану. Сабақ
мақсаты Барлық
оқушылар: «Ғарышқа ұшқан алғашқы
қазақ» тақырыбындағы
мәтіндегі ғылыми деректерді
анықтау, сөз тіркесінің
ерекшеліктерін түсініп қолдану; Көпшілігі: Тақырыпқа қатысты өздері
білетін ақпараттармен бөлісу, дәйексөздерге,
үзінділерге сүйене отырып, ойларын
дәлелдеу, бейнебаяндағы жағдаятқа
сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды
қолданып, сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлерін
дұрыс қолдану;
Кейбір
оқушылар: мәтіндегі жағдаятқа
сай, өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу, сөз тіркесінің байланысу
тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату,
қолдану.
Алдыңғы
білім
Адамзат
бағындырған ғарыш
Жоспар
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау Ресус
тар
Сабақтың
басы
5 минут
Сабақтың
ортасы
15
минут
Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен
амандасу.
Психологиялық
ахуал қалыптастыру.
«Жүректен-жүрекке» әдісі арқылы оқушылыр
бір-біріне жақсы көңіл-күй
тілейді.
1
топ.
2 топ.
Ай
3
топ.Күн
Үй тапсырмасына
шолу. «Зымыран сұрақ»
әдісі бойынша оқушылар өткен
тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап
береді. Қима суреттерді құрастыру
арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын
болжайды.
«Тұлғаны
таны» әдісі сұрақтарға жауап береді.
Суреттен
кімдерді көріп тұрмыз?
Қазақтың
тұңғыш ғарышкері кім?
Сабақтың
тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Жаңа
сабақ. Топтарға алдын-ала
бағалау парағы таратылады. 1-тапсырма. Тыңдалым
тапсырмасы.
Оқушылар «
ХАБАР NEWS» сайтынан алынған Тоқтар Әубәкіров .
Алғашқы қазақ ғарышкері. https://youtu.be/KgGEi6uBfmo. «Түртіп алу» әдісі
оқушылар көрген
бейнематериалдарынан негізгі ақпараттарды,термин сөздерді түртіп
алады.
Дескриптор:
тыңдалым мазмұнын
түсінеді;
көтерілген мәселені
анықтайды;
негізгі ақпараттарды, термин
сөздерді түртіп алады. ҚБ Кім қанша ақпарат,
терминсөздерді жазып алғаны бағаланады.
1-тапсырма. Оқылым тапсырмасы.
Оқылым мәтінінен
үзіндіні тыңдайды, мәтін бойынша сұрақтарға жауап
береді. «Сұрақ жауап»
әдісі.
1.Т.Әубәкіровтің бала кезі
мен ұшқанға дейінгі өмір жолынан нені
байқадыңдар? 2.Елбасының Тоқтарға
жасаған ұсынысынан нені
байқадыңдар? 3. «Ал қазағым, сен үшін
жануға да, ұшуға да даярмын!» деген сөздері нені
аңғартады? Дескриптор. - мәтінді түсініп
оқиды
- өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізеді; - сұраққа жауап
береді ҚБ . Топтар бір-бірін
бағалайды Оқушылар
стикерлер арқылы топтасады. Суреттегі тұлға туралы білетін
мәліметтерін ортаға салып, бүгінгі тақырыппен байланысын
анықтайды. Тыңдалым тапсырмасы
арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Оқылым
мәтінінен үзіндіні тыңдайды, сұрақтарға жауап
береді
Тоқтар Әубәкіров . Алғашқы
қазақ ғарышкері. https://youtu.be/KgGEi6uBfmo
Сабақтың
ортасы
15
минут
ӘТН. Әдеби тіл
нормалары. Қазақ тіліндегі
сөздердің өзара байланысуының бес түрі бар. Олар қиысу, матасу,
меңгеру, қабысу, жанасу. Қиысу-бастауыш пен
баяндауыштың (сөз бен сөздің) жақ - жағынан үйлесіп, жіктік жалғауы
арқылы байланысқан түрі. Мысалы: Мен көрдім ұзын
ағаш құлағанын - деген сөйлемде мен
көрдім қиыса
байланысқан сөздер. Мысалы: Айжан келді,
Арманы орындалды. Қарға ұшты. 3 тапсырма. Жазылым
тапсырмасы. 1-топ. Оқылым
мәтінінен «9Алмаз» әдісін пайдалана отырып
мәтіннен 9 құнды деректерді теріп жазып алады, қиысуға мысалдар
келтіреді.
2-топ. оқылым мәтінінің
мазмұнын қысқаша баяндайтын аннотация жазады, қиысуды
табады.
Аннотация –
кітаптың не шығарманың мазмұнын оқырманға қысқаша
баяндау.
3-топ. «Дара
диаграмма» әдісін пайдалана отырып,
«Тоқтар Әубәкіров қалай Кеңес Одағы батыры атанды?» сұрағына жауап
береді, қиысуға мысалдар
келтіреді. Дескриптор. -мәтінді түсініп
оқиды; -мәтіннен тоғыз түрлі деректі
теріп жазады; -топ мүшелері белсенді
қатысады. ҚБ. Топтар бір-бірін
бағалайды. Грамматика лық тақырыпты
меңгереді, қиысуды
табады Аннотация
жазады
. Сабақтың соңы 5 минут
Рефлексия «Сөйлемді
аяқта» Үйге тапсырма:
6-тапсырма Қазақтың тұңғыш
ғарышкері Тоқтар Әубәкіровке мінездеме жазыңдар. Қиыса байланысқан
сөз тіркестерін а | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















