Материалдар / 8 сынып Биология
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

8 сынып Биология

Материал туралы қысқаша түсінік
Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Сәуір 2024
55
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

8.4D Биосфера, экожүйе, популяция

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.1.1 экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау


Сабақтың мақсаты:

Экожүйе ұғымымен анықтайды Су және құрлық экожүйелеріне сипаттау

Су және құрлық экожүйелерін салыстыру



Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3мин

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну

Топқа бөлу: Арнай рандом платформасында жүзеге асады.

Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады;

Оқушылар топтасады

І топ «Экожүйе»

ІІ топ «Флора»

ІІІ топ «Фауна»


Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!


Бүгінгі сабақта тек 10 балл

Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады

Ашық сабақ Тилда сатында жасақталған http://gulmira-ustaz.tilda.ws/page47665893.html


Жаңа сабаққа

3-5мин

Алдыңғы білім «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Ұяшықтарды таңдайды


Бағалау критерийі:

-Оқушылар тапсырманы бірлесіп орындайды Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Дескрипторы:



Барлығы әр жауапқа -1балл

вордвол тапсырмалары

https://wordwall.net/ru/resource/55724189


Сабақтың ортасы мағынаны түсіну

5-15мин

« Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу арқылы ұжымдық талқылауды суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады











Анаграмма тапсырмасы беріледі

"Кинометафора" әдісі

Оқушыларға бейнекөрсетілім көрсетіледі
Мұғалім қосымша түсіндірме жүргізеді
Оқушылармен талқылайды

Термин сөздерді жаздыртады

Экожүйе-экосистема-ecosystem

Бірлестіктер-сообщества-community

Өндірушілер-продуценты-hroducers

Тұтынушылар-консументтер-consimers

Ыдыратушылар-редуценттер-decomposers

Қоректік тізбек-цепь питания-power circuit

Теорияны бекіту тапсырмалары

Бағалау критерийі:

Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады;

Анаграммадан адасқан сөздерді орналастырып тақырыпты ашады









Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады.









Ерілген тапсырманы орындайды

Мадақтау сөздер арқылы бағалау:

  • Жарайсың!

  • Өте жақсы!

  • Жақсы!

  • Жауапты нақтыла!

  • Жауапты толықтыр!

  • Керемет!

  • Талпын!

  • Ізден!











Дескриптер:

-экожүйе құрамбөліктерін ажыратады-2балл


платформада ұсыну

https://wordwall.net/ru/resource/55478633





анаграмма вордвол









бейнекөрсетілім

https://youtu.be/LwoSQbvqrXA?si=MRxh6rkINhmLmCRF





https://learningapps.org/watch?v=pntgzcmac23

15-20мин






«Ойыңмен бөліс» тәсілі

Тапсырма №2 Суретте берілген экожүйені атаңыз:

А В

А_________________________________________

В_________________________________________

(a) Су экожүйесі мен құрлық экожүйесін салыстырып, Венн диаграммасын толтырыңыз.

Бағалау критерий:

- суретпен жұмыс жасайды

-құрлық және су экожүйе компоненттерін атайды




Дескриптор:

-экожүйе түрлеріне атау береді

-экожүйелерді Венн диаграммасы арқылы салыстыра

Барлығы-2балл


ҚБ тапсырмасы

Жұмыс даптері оқулық

Сабақтың ортасы

20-35




Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы Топттық жұмыстар ұсынады.

Заттардың ағыны және жайылым экожүйесіндегі энергия

Су және құрлық экожүйесін сипаттайды

Қоректік тізбектерді түсіндіреді

Бағалау критерийі:

-Бірлесіп берілген тапсырманы орындайды

-Сұрақтарға жауап береді

-Постер қорғайды

1- топ Заттардың ағыны және жайылым экожүйесіндегі энергия

2- топ Су және құрлық экожүйесін сипаттайды

3-топ Қоректік тізбектерді түсіндіреді


Оқушылар тапсырманы топта орындайды

Бәрі

Өкіл

Таңдау

бойынша қорғайды



Бірін бірі +-! Белгілер арқылы бағалайды


Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер




Сабақтың ортасы










«Көршіңмен ойлас» тәсілі

Жұптық жұмыстар ұсынылады.

1-жұп тапсырмасы .Экожүйе құрылымын жазыңыздар



А_____________________________________________

В______________________________________________

С______________________________________________

Д______________________________________________

2-жұп тапсырмасы Экожүйеге тән белгілерды анықта

3-жұп тапсырмасы Экожүйе компаненттерін ажырат

Бағалау критерийі:

-суретпен жұмыс жасайды

-экожүйе құрылымын жазады

-берілген ақпараттарды анықтайды

-компоненттерін ажыратады

Дескриптер:

1-жүп тапсырмасы

-экожүйенің құрылымын сурет арқылы атайды.-4балл

-ақпараттардың шындық не жалған екендігін анықтайды-4балл

-сәйкестігін табады-4балл

ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы.


Жұмыс даптері





2-жұп сілтеме

https://wordwall.net/ru/resource/71833972

3-жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/ru/resource/55754262


Бекіту тапсырмасын платформада тест арқылы ұсынады

Оқушылар берілген тапсырманы дұрыс жауаптарын белгілеп орындайды

Дескиптор:

-дұрыс жауаптарын белгілейді-1балл

https://learningapps.org/view24906327


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс

43-45 мин

Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.





Үй тапсырмасы



Оқушылар берілген асықтарға

Сабаққа түсінуін

Қызықты өткендігін жазады

Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады

Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды

1-5балл-3

338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!