Материалдар / 8 сынып Биология Гормондар Ашық сбақ

8 сынып Биология Гормондар Ашық сбақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Гормондар тақырыбына ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2024
135
2 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Биология

Бөлім:



Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Гормондар», «Гуморальдық реттелу» ұғымдары.

Оқу мақсаты:

8.1.7.4 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау.


Сабақтың мақсаты:

эндокриндік, экзокриндік және аралас бездердің айырмашылықтарын түсіндіру; эндокриндік, экзокриндік және аралас бездердің мысалдарын келтіреді

Құндылыққа баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Біздің еліміз әлемдік қауымдастықта рухани әлем мен келісімнің оң үлгісі ретінде қабылданады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2мин

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну

Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.





Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады;

Оқушылар топтасады

1-топ Гармондар

2-топ Эндокринді

3-топ Экзокринді

Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!


Бүгінгі сабақта тек 10балл

Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады






Алдыңғы білім. «Жеті шелпек» әдісі

Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі тест тапсырмасын 7 ұяшықта ұсыну

Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып тапсырманы орындайды

Дескриптор:

  • Дұрыс жауаптарын белгілейді-1балл


https://wordwall.net/ru/resource/68864181

5-10мин


Кіру билеті» әдісі арқылы жаңа сабақты анықтау үшін сұрақтарды QR-кодта Padlet тақтасында ұсынады


1.Гормон дегеніміз не? 2.Қандай гормондарды білесіздер? 3.Гормондардың қызметі?


«Медиа» әдісі арқылы бейнекөрсетілім ұсынады

Мұғалім түсіндірме жүргізеді

Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады





Оқушылар тақырыпты анықтау үшін QR-кодта кіру билеті сұрақтарына жауап береді

Суретті қолданады

Бейнені көрң отырып өз жауаптарын негіздейді



Бағалау критерийі:

-Кіру билеті сұрақтарына жауаптарын ұсынады

-Суретті солейтеді

-тапсырмалар орындайды





Дескриптор:

-сәйкестігін табады-1балл

https://padlet.com/yerzhan_2025/padlet-vu2ox28dlfhx1keh




https://youtu.be/7SKGEDrsm5w?si=A-tuYRzpMAqaQvQHи


https://learningapps.org/watch?v=p6i9oucr324

Сабақтың ортасы

10-15мин



















Оқушыларға жалпылама төмендегі тапсырмалары беріледі, тапсырманы дәптеріне жазады.

Тапсырма-1

1. Терминдерге түсініктеме беріңіз.

Гормон дегеніміз:

_______________________________________________

_______________________________________________Гормон қызметін атаңыз:

_______________________________________________

Гормон қасиеті:

(a) Кестені толтырыңыз.


Бездердің түрлері

Эндокринді бездері

Экзокринді бездері

Аралас бездер

Анықтамасы




Ағзаның реттеуші қызметтеріне әсер етуі




Тапсырма -2

Сәйкестігін тап тапсырмасын платформада орындатады

Бағалау критерийі:


-Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін көрсетеді;

















Дескриптор:


-гормонға анықтама береді – 1 балл;

- гормонның қасиеті мен қызметін сипаттайды – 1 балл;

- эндокринді безге анықтама береді және қызметін түсіндіреді – 1 балл;

- экзокринді безге анықтама береді және қызметін түсіндіреді – 1 балл;

- аралас безге анықтама береді және қызметін түсіндіреді – 1 балл;

-сәйкестендіреді-1балл




















https://wordwall.net/ru/resource/66027235

15-30мин


«Джигсо» әдісі. Топтық жұмыс.

Берілген тақырыптарды топта талқылап, постер арқылы сыныпқа түсіндіру.

1-топ- Сыртқы секреция бездері

2-топ-Ішкі секреция бездері

3-топ- Аралас секреция бездері


Оқушылар тапсырманы топта орындайды

Бәрі

Өкіл

Таңдау

бойынша қорғайды

Бірін бірі +-! Белгілер арқылы бағалайды



40-43мин

Суретті пайдаланып, кестені толтырыңыз.



Бездер атауы

Гормондары

Қызметі

1-



2-



3-



4-



5-



6-





Тақырыпты қорытындылау үшін тест тапсырмасын платформада ұсынады

Бағалау критерийі:


- Бездердің негізгі қызметтерін сипаттайды;



(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)


Дескриптор:


- гормондарды атайды және қызметін түсіндіреді – 3 балл;

https://wordwall.net/ru/resource/66027358











https://wordwall.net/ru/resource/66027313


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс

43-45 мин

Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.





Үй тапсырмасы



Оқушылар берілген асықтарға

Сабаққа түсінуін

Қызықты өткендігін жазады

Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады

Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды

1-5балл-3

5-7балл-4

8-10балл-5



405 ₸ - Сатып алу

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!