(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзіміді (сабақ) жоспары
Пифагор теоремасы
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||
|
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Пән/Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пифагор теоремасы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.3Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Пифагор теоремасын дәлелдейді және қолданады; |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
Сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Әділдік пен жауапкершілік айы.Сөзіңді түзе,әдетіңе айналады.Әділ сөйлеп,адал жүр. Сұрақтар:1.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз? 2.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз? 3.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз 4.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі дегеніміз? 5.Пифагор теоремасы? |
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады. Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың косинусы деп аталады.
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір
бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы сол
бұрыштың тангенсі аталады. Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің қарсы жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың котангенсі деп аталады. |
Жарайсың! Керемет! Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1балл Бағалау критерийі -Пифагор теоремасын қолданып, есептер шығарады |
|
||
|
Сабақтың басы 10 мин
10мин
Бекіту 10мин Жеке жұмыс |
1 -тапсырма
Дескриптор: 1.Сүйір бұрышының синусын табады; 2.Сүйір бұрышының косинусын табады; 3. Сүйір бұрышының тангенсін табады; 4. Сүйір бұрышының котангенсін табады. 3-тапсырма АВС тең бүйірлі үшбұрышының АС=ВС табаны 10-ға тең, табанына түсірілген биіктігі 8-ге тең. А бұрышының тангенсін табыңдар. Дескриптор -тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасын табады -А бұрышының тангенсін табады |
Дескриптор -тікбұрышты ұшбұрыштың гипотенузасын табады -а бұрышының синусын табады -а бұрышының косинусын табады Жеке жұмыс Теңбүйірлі трапецияның табандары 11 дм және 23 дм. Бүйір қабырғасы 10 дм. Трапецияның биіктігін табыңдар. Бер: АВСД трапеция АВ=СД ВС=11 дм, АД=23 дм, АВ=10 дм. Т/к:ВК? |
Бағалау баллы -Сүйір бұрышының синусын табады;1балл -Сүйір бұрышының косинусын табады;1балл -Сүйір бұрышының тангенсін табады;1балл Бағалау баллы -А бұрышының синусын табады 1балл -А бұрышының косинусын табады 1балл Бағалау баллы -тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасын табады 1балл -А бұрышының тангенсін табады 1балл Бағалау баллы Пифагор теоремасын қолданады1бал -биіктігін табады 1балл |
8 сыныпқа арналған оқулық 59 бет Тақта, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқул |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау 1)оқушылар білімін бағалау 2)үйге тапсырма беру,орындалу жолын айту 3) оқушыларды өз жұмысына рефлексия жасату: -нені білдім -нені үйрендім -нені толық түсінбедім |
Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақ қояды. Бағалау критерийі бойынша оқушылар рефлексия жасайды |
Сабақ барысында оқушының жиналған 1-10 баллы айтылады |
оқулық |
||
|
|
|
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып геометрия
8 сынып геометрия
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзіміді (сабақ) жоспары
Пифагор теоремасы
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||
|
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Пән/Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пифагор теоремасы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.3Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Пифагор теоремасын дәлелдейді және қолданады; |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
Сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Әділдік пен жауапкершілік айы.Сөзіңді түзе,әдетіңе айналады.Әділ сөйлеп,адал жүр. Сұрақтар:1.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз? 2.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз? 3.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз 4.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі дегеніміз? 5.Пифагор теоремасы? |
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады. Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың косинусы деп аталады.
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір
бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы сол
бұрыштың тангенсі аталады. Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің қарсы жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың котангенсі деп аталады. |
Жарайсың! Керемет! Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1балл Бағалау критерийі -Пифагор теоремасын қолданып, есептер шығарады |
|
||
|
Сабақтың басы 10 мин
10мин
Бекіту 10мин Жеке жұмыс |
1 -тапсырма
Дескриптор: 1.Сүйір бұрышының синусын табады; 2.Сүйір бұрышының косинусын табады; 3. Сүйір бұрышының тангенсін табады; 4. Сүйір бұрышының котангенсін табады. 3-тапсырма АВС тең бүйірлі үшбұрышының АС=ВС табаны 10-ға тең, табанына түсірілген биіктігі 8-ге тең. А бұрышының тангенсін табыңдар. Дескриптор -тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасын табады -А бұрышының тангенсін табады |
Дескриптор -тікбұрышты ұшбұрыштың гипотенузасын табады -а бұрышының синусын табады -а бұрышының косинусын табады Жеке жұмыс Теңбүйірлі трапецияның табандары 11 дм және 23 дм. Бүйір қабырғасы 10 дм. Трапецияның биіктігін табыңдар. Бер: АВСД трапеция АВ=СД ВС=11 дм, АД=23 дм, АВ=10 дм. Т/к:ВК? |
Бағалау баллы -Сүйір бұрышының синусын табады;1балл -Сүйір бұрышының косинусын табады;1балл -Сүйір бұрышының тангенсін табады;1балл Бағалау баллы -А бұрышының синусын табады 1балл -А бұрышының косинусын табады 1балл Бағалау баллы -тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасын табады 1балл -А бұрышының тангенсін табады 1балл Бағалау баллы Пифагор теоремасын қолданады1бал -биіктігін табады 1балл |
8 сыныпқа арналған оқулық 59 бет Тақта, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқул |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау 1)оқушылар білімін бағалау 2)үйге тапсырма беру,орындалу жолын айту 3) оқушыларды өз жұмысына рефлексия жасату: -нені білдім -нені үйрендім -нені толық түсінбедім |
Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақ қояды. Бағалау критерийі бойынша оқушылар рефлексия жасайды |
Сабақ барысында оқушының жиналған 1-10 баллы айтылады |
оқулық |
||
|
|
|
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз
















