|
Мектебі |
|
||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||
|
Бөлімі: |
2- бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сыныбы: 8 «Б» |
Қатысушылар саны - 24 ЕББҚ оқушы (3-топ) Аз қамтылған отбасыдан шыққан оқушы- 2 |
Қатыспағандар саны - |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінің көркемдік қуаты |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым- қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды; - шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады, жаңашылдығына баға бере алады.
|
||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жақсылық тамшысы» әдісі арқылы Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл 1.Ақынның "Үш қиян” атаған үш өзен салаларын (Батыс Қазақстан өлкесі, Атырау аңғары, Ойыл, Қиыл, Жем, Сағыз өзендерінің айналасы) «Адыра қалғыр» деуінің себебі неде? т, б сұрақтарға жауап береді. Әр топ басшы өз командасын жинап, 4 топқа бірігеді. Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады. |
Барлық оқушы: Сәлемдеседі, оқушылар назарын сабаққа аударады. Жақсы қасиеттерін жария етеді. Дарынды оқушы: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды, әр топ басшы өз тобын жинап, топқа бірігеді. ЕББҚЕ оқушы: топқа бірігіп, сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: Жалпы ұпай – 2 ұпай - сұрақтарға жауап береді-1 - сабақ мақсатын анықтайды-1 |
https://wordwall.net/ru/resource/64126479 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 34 минут
|
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Зерттеушілер» әдісі арқылы автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдап, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беріп, топтық тапсырмаларды орындаңыз. Әдебиетшілер - «Сарыарқа» мен «Үшқиян» өлеңдерінің тақырыбы мен идеясында қандай үндестік таптыңдар? Толғауда аты аталған адамдар туралы не білесіңдер? Әдебиет теориясы: эпитет, теңеу сөздерді табу. Автор көзқарасымен келісіп- келіспейтіндіктеріне пікір білдіреді. Тарихшылар – тарихи кезеңге қатысты сөздер мен сөз тіркестерін өлең жолдарын теріп жазып, тарихпен байланыстырады, рухани құндылығына, жаңашылдығына заманауи тұрғыда баға беріңіз. Өлеңнің шығу тарихын айтыңыз. Этнографтар – шығармадағы мазмұнның ұлттық және адами құндылықтарға зерттеу жүргізеді, географиялық атауларға түсінік беріңдер. Оқиға қай жерде орын алған. Глобустан тарихи оқиға болған жерлерді табыңыз. Лингвисттер – автор қолданған көркем тіркестерді теріп жазады, кейіпкерлер қарым-қатынасындағы тілдік көрінісін сөздікпен жұмыс жасап автор қолданысына пікір білдіріңіз. Жұптық жұмыс. 2-тапсырма. «FILA толтыру» әдісі арқылы әр топ топ құрамында 1 бағаннан жұп- жұбымен бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, тақтадағы кестені толтырыңыз. F/ Дерек/ – шығармадан тарих бейнесін ашатын дерек жазыңыз; I /Пікір/– автор туралы өз ой-пікіріңізді жазыңыз; L /Сұрақ/– автор тұлғасын ашатын сұрақ жазыңыз; A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерлерді суреттеудегі қолданған тәсілдерін жазыңыз.
Жеке жұмыс. 3-тапсырма. «Конверттегі сұрақ» әдісі Білім алушылар кейіпкер бейнесіне қатысты бір сұрақ, автор бейнесіне қатысты бір сұрақты қағазға жазып, конвертке салады. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады, жауап дауыстап оқылады, белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылаңыз. |
ТЖ. Барлық оқушы: автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды; Дарынды оқушы: шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді; ЕББҚ оқушы: топпен бірге жұмыс жасайды.
ЖЖ. Барлық оқушы: жұбымен кестені толтырады; Дарынды оқушы: деректер, ойлар, сұрақтар, іс- әрекеттерді жазады; ЕББҚ оқушы: жұбымен бірге жұмыс жасайды.
Ж. Барлық оқушы: сұрақ- жауап жазады; Дарынды оқушы: сұрақ- жауаптың дұрыс- бұрыстығын талқылайды; ЕББҚ оқушы: сұрақ пен жауапты түсінеді.
|
Дескриптор: Жалпы ұпай – 3 ұпай - автор бейнесін анықтайды-1; - кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды -1; - шығармадағы материалдық, рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда баға береді -1.
Дескриптор: Жалпы ұпай – 3 ұпай - жұбымен кестені толтырады- 1; -деректер, ойлар, сұрақтар, іс- әрекеттерді жазады-2.
Дескриптор: Жалпы ұпай – 2 ұпай - сұрақ- жауап жазады-1; - сұрақ- жауаптың дұрыс- бұрыстығын талқылайды -1. |
Қазақ әдебиеті оқулығы «АрманПВ» баспасы ( 179-бет) жұмыс дәптері.
М. Мөңкеұлы шығармашылығы
Қазақ әдебиеті оқулығы «АрманПВ» баспасы ( 179-бет) жұмыс дәптері.
Глобус, сөздік, қима қағаздар т. б |
|||||||||
|
Сабақтың соңы
6 минут
|
Рефлексия:«Тикток» әдісі
|
Жазған стикерлерді тақтадағы лайк, комментарий, ұсыныстар тұсына іледі. |
Мұғалім бағалауы ҚБ
|
|
|||||||||
|
Оқыту тапсырмасы (Үй жұмысы) |
Өлеңнен қалаған шумақтарды жаттаңыздар. Дескриптор: Жалпы ұпай – 2 ұпай - мазмұнын түсінеді- 1; - өлеңді жаттап, мәнерлеп оқиды- 2. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8-сынып. Қазақ әдебиеті. Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінің көркемдік қуаты
8-сынып. Қазақ әдебиеті. Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінің көркемдік қуаты
|
Мектебі |
|
||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||
|
Бөлімі: |
2- бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сыныбы: 8 «Б» |
Қатысушылар саны - 24 ЕББҚ оқушы (3-топ) Аз қамтылған отбасыдан шыққан оқушы- 2 |
Қатыспағандар саны - |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңінің көркемдік қуаты |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым- қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды; - шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады, жаңашылдығына баға бере алады.
|
||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жақсылық тамшысы» әдісі арқылы Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл 1.Ақынның "Үш қиян” атаған үш өзен салаларын (Батыс Қазақстан өлкесі, Атырау аңғары, Ойыл, Қиыл, Жем, Сағыз өзендерінің айналасы) «Адыра қалғыр» деуінің себебі неде? т, б сұрақтарға жауап береді. Әр топ басшы өз командасын жинап, 4 топқа бірігеді. Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады. |
Барлық оқушы: Сәлемдеседі, оқушылар назарын сабаққа аударады. Жақсы қасиеттерін жария етеді. Дарынды оқушы: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды, әр топ басшы өз тобын жинап, топқа бірігеді. ЕББҚЕ оқушы: топқа бірігіп, сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: Жалпы ұпай – 2 ұпай - сұрақтарға жауап береді-1 - сабақ мақсатын анықтайды-1 |
https://wordwall.net/ru/resource/64126479 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 34 минут
|
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Зерттеушілер» әдісі арқылы автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдап, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беріп, топтық тапсырмаларды орындаңыз. Әдебиетшілер - «Сарыарқа» мен «Үшқиян» өлеңдерінің тақырыбы мен идеясында қандай үндестік таптыңдар? Толғауда аты аталған адамдар туралы не білесіңдер? Әдебиет теориясы: эпитет, теңеу сөздерді табу. Автор көзқарасымен келісіп- келіспейтіндіктеріне пікір білдіреді. Тарихшылар – тарихи кезеңге қатысты сөздер мен сөз тіркестерін өлең жолдарын теріп жазып, тарихпен байланыстырады, рухани құндылығына, жаңашылдығына заманауи тұрғыда баға беріңіз. Өлеңнің шығу тарихын айтыңыз. Этнографтар – шығармадағы мазмұнның ұлттық және адами құндылықтарға зерттеу жүргізеді, географиялық атауларға түсінік беріңдер. Оқиға қай жерде орын алған. Глобустан тарихи оқиға болған жерлерді табыңыз. Лингвисттер – автор қолданған көркем тіркестерді теріп жазады, кейіпкерлер қарым-қатынасындағы тілдік көрінісін сөздікпен жұмыс жасап автор қолданысына пікір білдіріңіз. Жұптық жұмыс. 2-тапсырма. «FILA толтыру» әдісі арқылы әр топ топ құрамында 1 бағаннан жұп- жұбымен бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, тақтадағы кестені толтырыңыз. F/ Дерек/ – шығармадан тарих бейнесін ашатын дерек жазыңыз; I /Пікір/– автор туралы өз ой-пікіріңізді жазыңыз; L /Сұрақ/– автор тұлғасын ашатын сұрақ жазыңыз; A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерлерді суреттеудегі қолданған тәсілдерін жазыңыз.
Жеке жұмыс. 3-тапсырма. «Конверттегі сұрақ» әдісі Білім алушылар кейіпкер бейнесіне қатысты бір сұрақ, автор бейнесіне қатысты бір сұрақты қағазға жазып, конвертке салады. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады, жауап дауыстап оқылады, белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылаңыз. |
ТЖ. Барлық оқушы: автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды; Дарынды оқушы: шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді; ЕББҚ оқушы: топпен бірге жұмыс жасайды.
ЖЖ. Барлық оқушы: жұбымен кестені толтырады; Дарынды оқушы: деректер, ойлар, сұрақтар, іс- әрекеттерді жазады; ЕББҚ оқушы: жұбымен бірге жұмыс жасайды.
Ж. Барлық оқушы: сұрақ- жауап жазады; Дарынды оқушы: сұрақ- жауаптың дұрыс- бұрыстығын талқылайды; ЕББҚ оқушы: сұрақ пен жауапты түсінеді.
|
Дескриптор: Жалпы ұпай – 3 ұпай - автор бейнесін анықтайды-1; - кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды -1; - шығармадағы материалдық, рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда баға береді -1.
Дескриптор: Жалпы ұпай – 3 ұпай - жұбымен кестені толтырады- 1; -деректер, ойлар, сұрақтар, іс- әрекеттерді жазады-2.
Дескриптор: Жалпы ұпай – 2 ұпай - сұрақ- жауап жазады-1; - сұрақ- жауаптың дұрыс- бұрыстығын талқылайды -1. |
Қазақ әдебиеті оқулығы «АрманПВ» баспасы ( 179-бет) жұмыс дәптері.
М. Мөңкеұлы шығармашылығы
Қазақ әдебиеті оқулығы «АрманПВ» баспасы ( 179-бет) жұмыс дәптері.
Глобус, сөздік, қима қағаздар т. б |
|||||||||
|
Сабақтың соңы
6 минут
|
Рефлексия:«Тикток» әдісі
|
Жазған стикерлерді тақтадағы лайк, комментарий, ұсыныстар тұсына іледі. |
Мұғалім бағалауы ҚБ
|
|
|||||||||
|
Оқыту тапсырмасы (Үй жұмысы) |
Өлеңнен қалаған шумақтарды жаттаңыздар. Дескриптор: Жалпы ұпай – 2 ұпай - мазмұнын түсінеді- 1; - өлеңді жаттап, мәнерлеп оқиды- 2. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














