|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Тірі ағзалардың көптүрлілігі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күн: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cынып: |
Қатыcушылар cаны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері. №3 зертханалық жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Oқу бағдарламасына cәйкес оқу мақсаттары |
8.1.1.1. балдырлар, мүктәтізділер, қырықжапырақтәріздестер, ашық тұқымидылар және жабықтұқымдылар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді жүйелейді - Өсімдік бөлімдерінің маңызын талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы. Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді. |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады. |
Жақсы!
|
Биология оқулығы, кестелер, сызба қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Алдыңғы білімді пысықтау: «Quiziz» әдісі арқылы тест тапсырмаларын ұсынамын. |
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар тест тапсырмасын орындайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі |
https://quizizz.com/admin/quiz/650bb97dbe1f2289a0bc877c?source=quiz_share |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин |
1 – тапсырма. «Кинометафора» әдісі. Оқушылар бүгінгі тақырыпқа байланысты бейнежазбаны көреді.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтайды.
Сабақтың тақырыбы қандай? |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
|
Дк экран https://youtu.be/5k_miGBjEGA |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
2- тапсырма. «Жинақтау» әдісі. Жеке жұмыс.
|
Оқушылар төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді жазып, дәлелдейді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
Дескриптор: - Төменгі сатыдағы өсімдіктерді жүйелейді - Жоғары сатыдағы өсімдіктерді жүйелейді
|
Оқулық, дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады.
|
Оқушы берілген тапсырманы орындайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
Дескриптор: Өсімдік бөлімдерінің маңызын талдайды. |
Оқулық, дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
№ 3 Зертханалық жұмыс Өсімдік бөлімдерінің: балдырлар,мүктәрізділер,қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдылардың ерекше белгілерін анықтау Жұмыс мақсаты: өсімдіктердің негізгі топтарының құрылысының ерекшеліктерін анықтау. Құрал- жабдықтар: мүктәрізділер,қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдылардың кеппе – өсімдіктері. Жұмыс барысы
|
Оқушылар өсімдіктердің негізгі топтарының құрылысының ерекшеліктерін анықтап жазады. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі |
Оқулық, дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. 4 мин |
«Таңдау» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау. Топ басшылары белгілеп отырады.
Үй тапсырмасы: Бағаналы жасушалар түрлерінің түзілу сызбасын құрастыру |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз ойын, пікірін, өз түсінгенін айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
ҚБ “Мадақтау” әдісі
Сабақ соңында оқушылар жинаған баллдарын жауап парақтарына есептейді Жалпы 10 балл
|
Үлестірме материал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ, мүктер - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады. |
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ, мүктер - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады. |
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ, мүктер - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады. |
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ, мүктер - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ, мүктер - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады. |
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ, мүктер - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады. |
3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ, мүктер - екінші жолда 2 сын есім. -үшінші жолда 3 етістік. - төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
ба Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының атауы: Бөлім: Тірі ағзалардың
көптүрлілігі Мұғалімнің
аты-жөні: Күн: Cынып: Қатыcушылар
cаны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Өсімдік бөлімдерінің
ерекше белгілері. №3 зертханалық жұмыс Oқу бағдарламасына
cәйкес оқу мақсаттары 8.1.1.1.
балдырлар, мүктәтізділер, қырықжапырақтәріздестер, ашық тұқымидылар және
жабықтұқымдылар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау. Сабақ
мақсаты -
Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді
жүйелейді -
Өсімдік бөлімдерінің маңызын
талдайды.
Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 3
мин Ұйымдастыру
кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын
тексеру. Психологиялық жағымды ахуал
қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі
арқылы. Оқушылар бір – біріне
жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік
тілейді. Оқушылар сабаққа дайындалады. Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен
көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін
көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады. Жақсы!
Биология оқулығы, кестелер,
сызба қағаздар 5 мин Алдыңғы білімді пысықтау:
«Quiziz» әдісі
арқылы тест тапсырмаларын
ұсынамын. Үй тапсырмасы
бойынша оқушылар тест тапсырмасын
орындайды. ҚБ. “Мадақтау”
әдісі
https://quizizz.com/admin/quiz/650bb97dbe1f2289a0bc877c?source=quiz_share
Сабақтың
ортасы
3 мин 1 –
тапсырма. «Кинометафора»
әдісі. Оқушылар бүгінгі тақырыпқа
байланысты бейнежазбаны көреді.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере
отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын
анықтайды. Бейнежазбадан не
түсіндіңіздер? Сабақтың тақырыбы
қандай? ҚБ. “Мадақтау”
әдісі Дк
экран https://youtu.be/5k_miGBjEGA 5
мин 2-
тапсырма. «Жинақтау» әдісі. Жеке
жұмыс. Төменгі сатыдағы
өсімдіктер Жоғары сатыдағы
өсімдіктер Оқушылар төменгі және жоғарғы
сатыдағы өсімдіктерді жазып, дәлелдейді.
ҚБ. “Мадақтау”
әдісі
Дескриптор: -
Төменгі сатыдағы өсімдіктерді
жүйелейді - Жоғары
сатыдағы өсімдіктерді жүйелейді
Оқулық,
дәптер 10
мин 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
байланысты 1 синоним сөз жазылады. Оқушы берілген тапсырманы
орындайды.
ҚБ. “Мадақтау”
әдісі
Дескриптор: Өсімдік
бөлімдерінің маңызын талдайды.
Оқулық,
дәптер 10
мин № 3 Зертханалық
жұмыс Өсімдік бөлімдерінің:
балдырлар,мүктәрізділер,қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар мен
жабықтұқымдылардың ерекше белгілерін
анықтау Жұмыс
мақсаты: өсімдіктердің негізгі
топтарының құрылысының ерекшеліктерін
анықтау. Құрал-
жабдықтар: мүктәрізділер,қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар мен
жабықтұқымдылардың кеппе – өсімдіктері. Жұмыс
барысы Ұсынылған өсімдіктердің әрбір бөлімдерінің кеппеөсімдігін
қарадық. Өсімдіктердің әрбір бөлімдерінің мүшелерін анықтадық. Қарастырылып отырған мүшелердің құрылысының ерекшелігіне назар аудардық. Жасаған бақылау негізінде
кестені дәптерге сызып толтырдық. Белгісі
мүшесі Мүктәрізділер Қырықжапырақтәрізділер Ашықтұқымдылар Жабықтұқымдылар Оқушылар өсімдіктердің негізгі
топтарының құрылысының ерекшеліктерін анықтап
жазады.
ҚБ. “Мадақтау”
әдісі
Оқулық,
дәптер Сабақтың
соңы. 4 мин «Таңдау»
әдісі. Мұғалім
сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын
тыңдайды.
Сабақ соңында әр тапсырманың
бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау. Топ
басшылары белгілеп отырады. Үй
тапсырмасы: Бағаналы жасушалар түрлерінің түзілу сызбасын
құрастыру Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз ойын,
пікірін, өз түсінгенін айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды. Сабақта жұмыс
жасадым Белсенді, белсенді
емес Сабақта жасаған
жұмысыма Ризамын, риза
емес Сабақ
өтті Тез,
ұзақ Сабақ
барысында Шаршадым,
шаршамадым Сабақ материалы мен
үшін Түсінікті, қызық,
пайдалы Түсініксіз, жалықтыраты,
пайдасыз
ҚБ “Мадақтау”
әдісі
Сабақ соңында оқушылар жинаған
баллдарын жауап парақтарына
есептейді
Жалпы 10
балл № Тапсырмалар Балл Не себепті төмен қойдыңыз Не себепті жоғары қойдыңыз 1 Жеке жұмыс(0-4) 2 ФС (0-2) 3 Топпен жұмыс(0-4) ЕБҚ: жеке жұмыс (0-4) 4 Жалпы балл: 10
Үлестірме
материал 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ,
мүктер - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1
синоним сөз жазылады. 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ,
мүктер - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
байланысты 1 синоним сөз жазылады. 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ,
мүктер - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
байланысты 1 синоним сөз жазылады. 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ,
мүктер - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
байланысты 1 синоним сөз жазылады. 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ,
мүктер - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
байланысты 1 синоним сөз жазылады. 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ,
мүктер - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
байланысты 1 синоним сөз жазылады. 3-тапсырма. «Синквейн» бес жолды
өлең стратегиясы. - бірінші жолда 1 зат
есім. Мысалы: балдыр, қырықжапырақ,
мүктер - екінші жолда 2 сын
есім. -үшінші жолда 3
етістік. - төртінші жолда 4 сөзден
тұратын сөйлем - бесінші жолда тақырыпқа
ба | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













