|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Бөлімше |
Тірі ағзалардың көптүрлілігі құрылымы мен қызметтері Заттардың тасымалдануы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қанның құрамы мен қызметі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.қанның қызметін анықтау 2.Қанның құрамын ажыратып, сипаттау. 3.Қанның адам өміріндегі маңызын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Қанның қызметін анықтайды Қанның құрамын сипаттайды Қанның адам өміріндегі маңызын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы: |
Білу түсіну жоғарғы дағды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин 2-3мин 3-5мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» тренинг 3. Топқа бөлу жүзеге асады.Оқушыларға түрлі формалы бейнеленген фигуралар арқылы үш топқа бірігеді.. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, Оқушылар шаттық шеңберін құрып, алақан жылулары арқылы бір-біріне жылы лебіздерін,тілектерін білдіреді. жағымды ахаул қалыптастырады. 1-топ Эритроциттер 2-топ Тромбоциттер 3-топ Лейкоциттер
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
Презентация Түрі бейнедегі суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім Оқушыларға өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында «Сиқырлы қобдиша» әдісі арқылы, қобдишадан сұрақтарды ұсынады.
|
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында берілген қобдишадан жасырынған сұрақтарды алып тапсырманы орындайды, өз ойларын ортаға салып талқылайды |
Дескриптор: -Қанның қызметін анықтап белгілейді-1балл -Лимфаға қатысты анықтаманы белгілейді-1балл -Ұлпа сұйықтығын анықтайды-1балл |
Қобдиша, сұрақтар жазылған кеспе қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-13мин 13-17мин |
Суретте не бейнеленген? Қанның формалы элементері дегенді қалай түсінесіздер? Қан жасушаларының қанша түрін көріп тұрсыздар?
Қан, плазма,Эритроцит, тромбоцит, лейкоцит, гемоглобин, гемоглобин, анемия, тромб, фибриноген,гемофилия
Оқушыларға
бейнекөрсетілім көрсетіледі Термин сөздерді жаздыртады. |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; -Қан жасушалары -пішіні домалақ, диск тәрізді, жалған аяқтары бар -3 түрін Эритроциттер, Тромбоциттер, лейкоциттер Анаграммадан адасқан сөздерді орналастырып тақырыпты ашады, термин сөздерді жазып аладды Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті ақпараттарды дәптерге жазып алады.
|
Дескриптор: -Суреттегі қан жасушаларын ажыратады -қан формаларын сипаттайды -қанның формалы эелементтерді атайды -анаграмма тапсырмасын орындайды Бағалау: әрбір жауап –1бал Мұғалімнің бонустары
|
Суреттер Анаграмма https://wordwall.net/ru/resource/58920182 бейнекөрсетілім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
17-27мин
|
1.Топтық жұмыс «Бірге ойлаймыз» әдісі. Оқулықтағы мәтінді топта бөліп оқып, талқылауды ұсынады. Бейнекөрсетілімде көрген ақпараттарын қолдануды ұсынады. Қосымша топтарға сілтеме бойынша тапсырмалар ұсынылады. Топ басшылары тақтада орындайды І-топ тапсырмасы 1.Мәтіндік жұмыс Қанның қызметі туралы ақпарат беірңіздер 2. Ерекше тапсырма Қанның құрамын көрсететін сызбаны толтырыңыздар Л Органикалық заттар Тромбоциттер Бейорганикалық заттар Формалық элементтер Эритроциттер Плазма ІІ топ тапысрмалары 1.Мәтіндік жұмыс Қанның құрамы мен қан плазмасын түсіндіріңіздер. 2. Ерекше тапсырма Сынауықтан қан құрамын анықтайды
ІІІ топ тапсырмалары 1. Қанның адам өміріндегі маңызын түсіндіріңіздер. Алғашқы көмек рөлдік ойынын ұйымдастырады.
|
Оқушылар берілген тапсырманы орындау кезінде тақырыпқа қызығушылығы артады, бір –бірімен ойласа отырып сілтеме арқылы берілген тапсырманы топ басшысы орындайды. Сызба құрастырып, суреттерді қоладанотырып ортаға шығып қорғайды. -Қанның құрам мен қан плазмасын сипаттайды -Сынауқтағы қан плазмасын анықтап, қан жасушаларының атқарытн қызметін сипаттама беред -өте көп көлемде қан жоғалтса не болатынын айтады. Құрсақта жатқан балаға анасының анемия қан аздық симптомы беріле ме анықтайды
|
Дескриптор: -сызбанұсқаға қанның құрамын дұрыс орналастырады -Қанның формалы элементтеріне сәйкес тұжырымды белгілейді -зерттеу жұмысын жүргізеді Б Толық ай – қанның құрамын толық анықтадың; Жарты ай – такырыпты жартылай түсіндің Жаңа ай – түсінбепсіздер, толықтырыңыздар. Топтың бір бірін бағалауы |
1топ -тапсырма https://learningapps.org/view14831966 2топтапсырма https://learningapps.org/view14832370
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жунусова ГульнарШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 8 сынып ҚМЖ Қанның құрамы мен қызметі
Тақырып бойынша 31 материал табылды
8 сынып ҚМЖ Қанның құрамы мен қызметіМатериал туралы қысқаша түсінік
Қанның құрамы мен қызметі
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

Ой қозғау»
әдісі

ейкоциттер













