Бөлім:
|
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық
сарын
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
|
Юнусова Жұлдызай
|
Күні:
|
11.12.2024 жыл
|
Сынып: 8
"Ә"
|
Қатысушылар саны:
5
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға»
өлеңі
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.4.1.көркем шығармалардан алған үзінділерді өз
көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.
8.3.2.1.шығармадағы материалдық жəне рухани
құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға
беру
|
Сабақтың мақсаты
|
-
берілген өлең үзінділерін
оқиды;
-
үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды
қолданады;
-
шығармадағы материалдық жəне рухани құндылықтарды
анықтайды;
-
заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға
береді.
|
Құндылыққа баулу
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5
мин
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын
түгендеу.
І. Психологиялық ахуал
қалыптастыру
«5 қадам»
әдісі
«Жақсы сөз -жарым
ырыс»
|
Оқушылар табан іздерін баса
отырып бір -біріне бір сөзбен жақсы тілектер
айтады.
|
Ауызша қолдау
|
Қазақ әдебиеті
Оқулық.
8-сынып

|
5 мин
|
QR арқылы
топқа
бөлу
(1-топ «Қауырсын», 2-топ «Сия
сауыт»)
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау.
«Құндылықтар спектрі»
әдісі арқылы өткен тақырып бойынша
ой қозғау
«Метафора»
әдісі бойынша жаңа сабақтың
тақырыбын болжап көріңдер.
Иә, балалар, бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы: Ш.Құдайберұлы. Жастарға
өлеңі»
|
Өтілген тақырып бойынша сөздер, түсініктер,
суреттер
және т.б. оқушыларға беріп,
оны құндылығы жағынан орналастыруды сұрау. Оқушы түсінігін
тыңдау.
Оқушылар сабақ тақырыбына
оқушы болжам жасайды.
|
Қол шапалақтау
Өзін-өзі бағалау. «Киіз
үй»

Мақсаты: оқушылардың білгендеріне
қолдау көрсетіп, нәтижелі жұмыс атқаруға
бағыттау.
|

Сөздер, суреттер
Таныстырылым, киіз үй
суреті
«Сөйле сурет» жиынтығы
|
5 мин
|
Қызығушылықты ояту
кезеңі

|
Оқушылар тақтаға «Жастар қандай?» деген сұраққа
бір сөзбен жауап жазады.
Әр оқушы алдындағы оқушының сөзін қайталамау
керек.
|
Өзін-өзі бағалау. «Киіз
үй»

Дескриптор:
-дұрыс жауап берілген 1
сұраққа 1 балл
|
Тақтаға бүгінгі жастардың келбетін танытатындай
бірнеше суреттер топтамасы ілінеді.
|
Сабақтың ортасы
10
мин
10 мин
5
мин
|
ІV. Жұптық жұмыс. Мағынаны
тану кезеңі. «Төрт сөйлем»
тәсілі
Өлеңнен үзіндіні оқы. Ақынның
ойын, пікірін талдаңыз.

Ақын «Абай бейнесін қалай
көрсеткен?» деген сұраққа жауап бере отырып, пікірлерін ортаға
салады.
(С деңгейлі оқушылар үшін)
Саралау: диалог арқылы
қолдау
|
|
Өзін-өзі бағалау. «Киіз
үй»

Дескриптор:
-
берілген өлең үзінділерін
оқиды; 1 б.
- ақынның пікірін анықтай
алады; 1 б.
-
өмірмен байланыстыра алады; 1 б.
үзінділерді өз көзқарасын
дәлелдеу үшін орынды қолданады; 1.б
|
Мәтінмен жұмыс. Дәптерге жазба
жұмысы.
Әдебиет Оқулық.
8-сынып баспасын
жазыңыз
|
V. ТЖ. «Мәтіндік зерттеу»
тәсілі
1-топ Үзіндіні оқы. Өлең
жолдарындағы материалдық құндылық пен рухани құндылықты анықтап,
өмірлік қағидат шығарып, каллиграмма
жазыңыздар.
2-топ Өлеңдегі
көтерілген
мәселелердің заманауилығы,
өзектілігі жаңашылдығын дәлелдеп, инфрогафика
жасайды.
Сергіту сәті: Көтеріңкі көңіл
күй
Жеке жұмыс. «Оқы, ой бөліс»
әдісі
Ғалым пікірін оқы. Кестені толтыр.
Ғалым пікірі
|
Дәлелі
|
Менің көзқарасым
|
|
|
|
Саралау: жеке
қолдау
|
Топтық жұмыс
орындайды.
Додокаэдрдегі іс-әркетті
орындайды.
Оқушылар қосымша ақпарат
көздерінен алынған мәліметтерді
талдайды.
|
Топтық бағалау:

Дескриптор:
-
шығармадағы материалдық жəне
рухани құндылықтарды анықтайды; 2 б.
-
- заманауи тұрғыда салыстырып,
жаңашылдығына баға береді. 2б.
Өзін-өзі бағалау. «Киіз
үй»

Дескриптор:
|
PоwerPoint қосымшасы

Додокаэдр
Дәптерге жазу
|
VІ. «5 минутқа уақытыңыз
болса...» әдісі
Функционалдық сауаттылыққа арналған
тапсырма
Кейс сұрағы: Шәкәрім
Құдайбердіұлы «Жастарға»
өлеңінде жастарды Абай арқылы түзеткісі келеді?
Неге?
|
Оқушылар өз ойларын
айтады.
|
ҚБ. Қол
шапалақтау
|
|
Сабақтың соңы
5
мин
|
Оқушы рефлексиясы:

Үйге тапсырма:
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс
жасайды.
|
Дескриптор бойынша жиналған баллдарды журналға
қою
|
https://view.genially.com/66aa516f162aa00d4d450e2f/interactive-content-refleksiya-dnevnik
платформасы
|