Сабақ жоспары
|
Мектеп |
Рахат №1 |
|
Сыныбы |
8 «е» |
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
Күні |
13.02.2025 |
|
Бөлім |
Қоршаған орта және энергия ресурстары.Синтаксис |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи ресурстар |
|
Оқу мақсатына сәйкес бағдарламадағы оқу мақсаты |
8.1.6.1- коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді,ғылыми деректерді орынды қолданып,диалог,монолог,полиглогта өз ойын дәлелді,жүйелі жеткізу. 8.3.6.1-БАҚ материалдарды негізінде стильдік ауытқуларды,орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау,редакциялау; 8.4.4.3 – сөйлем ішінде біріңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу. |
|
Сабақ мақсаты |
- ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданады -диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізеді - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді тауып, сөйлем құрайды |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы 3 мин |
Кезеңі -Сәлеметсіңдер ме балалар! -Көңіл-күйлерің қалай? -Сабаққа дайынбыз ба?
«Кімге тән қасиет» әдісі бойынша оқушылар қасындағы жұбының жақсы қасиетін айтады.
Алдыңғы сабақты пысықтау Сөйлем мүшелеріне талдау жасау (ауызша) |
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа кітап,дәптерлерін түгендеп дайындалады. Оқушылардың бір-біріне сүйіспеншілігі артып,жақсы тұстарын білу мақсатында айтылады. |
ҚБ -Өте жақсы! -Керемет! -Тамаша! -Жақсы! Сөздерімен ынталандыру.
|
Көрнекілік,дәптер, қалам,оқулық
|
|
Сабаққа кіріспе 4 мин 6 мин 5 мин 8 мин |
«Ой қозғау» 1.Дүниежүзінде халықаралық көрме өткізудің маңызы неде? 2.Энергияны баламалы энергия көздерінен (күн,жел,су энергиясынан) алу неліктен дүниежүзілік үрдіске айналып отыр? 3.ЭКСПО-ға келген мемлекеттер туралы не білесіңдер? 4.ЭКСПО-2017 көрмесі келген қонақтарды несімен қызықтырды? 1-тапсырма Жұптық тапсырма «Зерттеушілік» әдісі. (кітаппен жұмыс.83-84 бет) Мәтінді оқып,өз ойларын жұбымен бірге дәйектеп айтып,диалог құру. Тілдік бағдар.
Топқа бөлу. Оқушылар 1,2,3 деп санақ жүргізіп,топқа бөлінеді. I-Экология II-Энергия III-Табиғат 2-тапсырма Топтық тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақ бойынша тілдік бағдарды оқып,мысал келтіру арқылы бір-бірінетүсіндіреді. Топтағы оқушылар өз ішінде спикер таңдайды. (Бірінші топ екінші топқа,екінші топ үшінші топқа,үшінші топ бірінші топқа) |
Сұрақтарға жауап береді. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар түсіну және жауап беру дағдысын өз жұмысында көрсетеді. «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақ бойынша тілдік бағдарды оқып,мысал келтіру арқылы бір-біріне түсіндіреді. |
Дескриптор Жалпы балл-4б - ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып өз ойын дәлелді, әрі жүйелі жеткізеді; 2б -бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді пайдаланады; 2б ҚБ -Өте жақсы! -Керемет! -Тамаша! -Жақсы! Сөздерімен ынталандыру. Дескриптор Жалпы балл-4б -тақырыпты толық түсінеді;2б -белсенділік танытады;2б |
Кітап, қалам, дәптер, Қалам,дәптер
Кітап,А4 парағы |
|
Сабақтың ортасы 8 мин
|
Жеке жұмыс 3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау. «Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық және физикалық энергия көздерін жатқызуға болады.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жатқан Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінде жер қойнауындағы отын қоры көмір,мұнай,газ және уран рудалары болып саналады.» |
Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтайды. Мәтінді редакциялайды. |
Дескриптор Жалпы балл-4б -Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтайды; 2б -Мәтінді редакциялайды 2б ҚБ -Өте жақсы! -Керемет! -Тамаша! -Жақсы! Сөздерімен ынталандыру. |
Кесте, Қалам
|
|
Сабақтың соңы 6 мин Бағалау 4 мин |
Кері байланыс “Қағып ал да,жауап бер” әдісі арқылы сабақтан түсінгенін сұрақтарға жауап беру арқылы айтады. 1.Айқындауыш мүше деген не? 2.Оңашаланған баяндауышқа мысал келтір. 3.Қосарлы,қосалқы айқындауыш деген не? «Өз-өзін бағалау» әдісі арқылы бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс жасап қорытындылайды. Сабақта жинаған балдарын қойып,санап,өз-өзін бағалайды. |
|
доп |
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
85 бет, 7-тапсырма |
|
|
Күнделік, қалам |
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
|
1.Сабақты алфавит қуаламай кімнен сұрағысы келсе,содан сұрайды |
1.Жантас |
|
2.Тізім бойынша басынан төмен қарай сұрайтын қай мұғалім? |
2.Анфиса Михайловна |
|
3.Балыққа барып «Қысқы кешті» жаттамай келген кім? |
3.Майқанова |
|
4.»Қысқы кешті» жаттамай келіп «екілік» алған кім? |
4.Қожа |
|
Кейіпкерлер |
Қожа |
Жантас |
Сәбира Майқанова |
|
Мұғалім, қатал, әділ, мейірімді |
|
|
+ |
|
Ерке, қу, өзімшіл жағым паз |
|
+ |
|
|
Аңғал, адал сенгіш |
+ |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып.Табиғи ресурстар.Қмж
8 сынып.Табиғи ресурстар.Қмж
Сабақ жоспары
|
Мектеп |
Рахат №1 |
|
Сыныбы |
8 «е» |
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
Күні |
13.02.2025 |
|
Бөлім |
Қоршаған орта және энергия ресурстары.Синтаксис |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи ресурстар |
|
Оқу мақсатына сәйкес бағдарламадағы оқу мақсаты |
8.1.6.1- коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді,ғылыми деректерді орынды қолданып,диалог,монолог,полиглогта өз ойын дәлелді,жүйелі жеткізу. 8.3.6.1-БАҚ материалдарды негізінде стильдік ауытқуларды,орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау,редакциялау; 8.4.4.3 – сөйлем ішінде біріңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу. |
|
Сабақ мақсаты |
- ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданады -диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізеді - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді тауып, сөйлем құрайды |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы 3 мин |
Кезеңі -Сәлеметсіңдер ме балалар! -Көңіл-күйлерің қалай? -Сабаққа дайынбыз ба?
«Кімге тән қасиет» әдісі бойынша оқушылар қасындағы жұбының жақсы қасиетін айтады.
Алдыңғы сабақты пысықтау Сөйлем мүшелеріне талдау жасау (ауызша) |
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа кітап,дәптерлерін түгендеп дайындалады. Оқушылардың бір-біріне сүйіспеншілігі артып,жақсы тұстарын білу мақсатында айтылады. |
ҚБ -Өте жақсы! -Керемет! -Тамаша! -Жақсы! Сөздерімен ынталандыру.
|
Көрнекілік,дәптер, қалам,оқулық
|
|
Сабаққа кіріспе 4 мин 6 мин 5 мин 8 мин |
«Ой қозғау» 1.Дүниежүзінде халықаралық көрме өткізудің маңызы неде? 2.Энергияны баламалы энергия көздерінен (күн,жел,су энергиясынан) алу неліктен дүниежүзілік үрдіске айналып отыр? 3.ЭКСПО-ға келген мемлекеттер туралы не білесіңдер? 4.ЭКСПО-2017 көрмесі келген қонақтарды несімен қызықтырды? 1-тапсырма Жұптық тапсырма «Зерттеушілік» әдісі. (кітаппен жұмыс.83-84 бет) Мәтінді оқып,өз ойларын жұбымен бірге дәйектеп айтып,диалог құру. Тілдік бағдар.
Топқа бөлу. Оқушылар 1,2,3 деп санақ жүргізіп,топқа бөлінеді. I-Экология II-Энергия III-Табиғат 2-тапсырма Топтық тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақ бойынша тілдік бағдарды оқып,мысал келтіру арқылы бір-бірінетүсіндіреді. Топтағы оқушылар өз ішінде спикер таңдайды. (Бірінші топ екінші топқа,екінші топ үшінші топқа,үшінші топ бірінші топқа) |
Сұрақтарға жауап береді. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар түсіну және жауап беру дағдысын өз жұмысында көрсетеді. «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақ бойынша тілдік бағдарды оқып,мысал келтіру арқылы бір-біріне түсіндіреді. |
Дескриптор Жалпы балл-4б - ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып өз ойын дәлелді, әрі жүйелі жеткізеді; 2б -бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді пайдаланады; 2б ҚБ -Өте жақсы! -Керемет! -Тамаша! -Жақсы! Сөздерімен ынталандыру. Дескриптор Жалпы балл-4б -тақырыпты толық түсінеді;2б -белсенділік танытады;2б |
Кітап, қалам, дәптер, Қалам,дәптер
Кітап,А4 парағы |
|
Сабақтың ортасы 8 мин
|
Жеке жұмыс 3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау. «Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық және физикалық энергия көздерін жатқызуға болады.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жатқан Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінде жер қойнауындағы отын қоры көмір,мұнай,газ және уран рудалары болып саналады.» |
Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтайды. Мәтінді редакциялайды. |
Дескриптор Жалпы балл-4б -Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтайды; 2б -Мәтінді редакциялайды 2б ҚБ -Өте жақсы! -Керемет! -Тамаша! -Жақсы! Сөздерімен ынталандыру. |
Кесте, Қалам
|
|
Сабақтың соңы 6 мин Бағалау 4 мин |
Кері байланыс “Қағып ал да,жауап бер” әдісі арқылы сабақтан түсінгенін сұрақтарға жауап беру арқылы айтады. 1.Айқындауыш мүше деген не? 2.Оңашаланған баяндауышқа мысал келтір. 3.Қосарлы,қосалқы айқындауыш деген не? «Өз-өзін бағалау» әдісі арқылы бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс жасап қорытындылайды. Сабақта жинаған балдарын қойып,санап,өз-өзін бағалайды. |
|
доп |
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
85 бет, 7-тапсырма |
|
|
Күнделік, қалам |
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
3-тапсырма. Мәтіннен біріңғай мүшелер,айқындауыш мүшелерді анықтау.Мәтінді редакциялау.
«Энергетикалық ресурстарға барлық механикалық,химиялық жіне физикалық энергиа көздерін жатқызуға болад.Энергетикалық ресурстар олардың табиғатына,алу жолдарына және басқа да нышандарына белгісіне байланысты топтастырылады.Қатты органикалық отын және уран ресурстарының көп мөлшері өнеркәсібі дамыған елдердің жерінде болса,мұнай ресурстары мен гидроэнергия негізінде дамып келе жаткан азия, африка және латын америкасы елдерінде жер койнауындағы отын коры көмір,мұңай,газ және уран рудалары болып саналады.»
|
1.Сабақты алфавит қуаламай кімнен сұрағысы келсе,содан сұрайды |
1.Жантас |
|
2.Тізім бойынша басынан төмен қарай сұрайтын қай мұғалім? |
2.Анфиса Михайловна |
|
3.Балыққа барып «Қысқы кешті» жаттамай келген кім? |
3.Майқанова |
|
4.»Қысқы кешті» жаттамай келіп «екілік» алған кім? |
4.Қожа |
|
Кейіпкерлер |
Қожа |
Жантас |
Сәбира Майқанова |
|
Мұғалім, қатал, әділ, мейірімді |
|
|
+ |
|
Ерке, қу, өзімшіл жағым паз |
|
+ |
|
|
Аңғал, адал сенгіш |
+ |
|
|
шағым қалдыра аласыз














