|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№90 Болымды және болымсыз етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады; жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жазады; болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтап , болымды және болымсыз етістіктерді салыстырады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (қолдарымен
шапалақтайды). Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді
тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады ІІ. «Woorkwall» қосымшасы арқылы алдыңғы білімді еске түсіру. - Зат есім дегеніміз не? - Зат есімнің сұрақтарын ата. - Зат есімнің қандай түрлерімен таныстық? -Негізгі зат есімдер дегеніміз не? -Туынды зат есімдер дегеніміз не? -Етістік дегеніміз не? -Негізгі етістік дегеніміз не? -Туынды етістік дегеніміз не? Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма (Ұ.Ж) 28-жаттығу.Етістіктерді салыстырып оқы. Олардың мағынасында қандай өзгешілік бар екенін аңғар. Жаз – жазба Жүз – жүзбе Күл - күлме Бар - барма Төк – төкпе Тақ –тақпа Қосымшалы етістіктерді көшіріп жаз. Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгіле. ЕБҚ тапсырмасы Қосымшалы етістіктерді көшіріп жазады. 2-тапсырма.Жұптық жұмыс 29-жаттығу. Мақалды жатқа жаз, көркем жаз. Атаңның баласы болма, Адамның баласы бол. Жұппен жұмыс.Мақалдың мағынасын түсіндір. Қарамен жазылған етістіктерді салыстырып, олардың мағынасында қандай өзгешелік бар екенін айт. Бол - болма - «Бол» етістігі іс-әрекеттің жүзеге асуын білдіреді. - «Болма» етістігі іс - әрекеттің болмауын, жүзеге аспауын білдіреді. Қорытынды жасау. ( ереже шығарып, қорытындылау) Жаңа ақпарат: Етістік болымды (күл, жаз) және болымсыз (күлме, жазба) болып бөлінеді. Болымсыз етістік болымды етістікке -ма, -ме, -ба, - бе, -па, -пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады: ерінбе, бұзба, жұлма. ЕБҚ тапсырмасы Мақалды көшіріп жазады 3-тапсырма. Тақтамен жұмыс 30-жаттығу.Тыйым сөздердің түзеп, көшіріп жаз. Босағада тұрма, көк шөпті жұлма, малды теппе, ақты төкпе Ширату. Есте сақтау ЕБҚ тапсырмасы Тыйым сөздерді көшіріп жазады. 4-тапсырма. (Ұ.Ж) 31-жаттығу. Ребустың шешуіндегі сөз болымсыз етістік бола ала ма? Ойыңды дәлелде. (Ребустағы үшінші суреттің – парта екендігі ескертіледі). Ребустың шешуіндегі «баспа» сөзінің мағынасы ашылады. Ол сөздің болымсыз етістік болу, болмауы сұралады. Үлгі: Қазақ тілі оқулығы «Атамұра» баспасынан (зат есім) шығады. Бас киімді баспа (болымсыз етістік). 5-тапсырма .Топтық жұмыс 1-топ. Дұрысын тап та, сәйкестендір. 1.Адамға саусағыңды ішпе. 2.Адамды тұрма. 3.Тамақты асығысып шошайтпа. 4.Ас қайырмай дастархан басынан санама. 5.Ауруға болма. 6.Әдепсіз күлме 7.Бас киімді айналдырып сүйенбе. 8.Босағаға үзбе. 9.Бір қолмен нан киме. 2-топ. Сурет бойынша болымсыз етістік құрастыр 3-топ. «Мюстенберг» әдісі |
Мақалды жатқа жазады. Мақалдағы етістіктерді тауып, салыстырады және мағыналарындағы өзгешеліктерін табады.
Ережені оқиды.
Тыйым сөздерді түзеп, көшіріп жазады.
Ребусты шешеді. Өз ойын дәлелдейді. Оқушылар өз ойын мысалдар келтіре отырып дәлелдейді. Топпен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -етістіктерді салыстырады;(1б) -қосымшалы етістіктерді көшіріп жазады;(1б) -түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілейді.(1б) Дескриптор: -Мақалды жатқа жазады;(1б) -етістіктерді табады,(1б) Дескриптор: -Тыйым сөздерді көшіріп жазады;(1б) Болымсыз етістікті табады;(1б) Дескриптор: 1-топ: -Дұрысын тауып, сәйкестендіреді; (1б) 2-топ: -Сурет бойына етістіктерді табады;(1б) 3-топ: -Әріптердің ішінен болымсыз етістікті табады.(1б) |
Слайд 2 Суреттер Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі «Genially» қосымшасы арқылы бекіту Үй тапсырмасы: Ереже жаттау Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 Слайд 10 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№90 сабақ. Болымды және болымсыз етістік. 3 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№90 Болымды және болымсыз етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады; жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жазады; болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтап , болымды және болымсыз етістіктерді салыстырады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (қолдарымен
шапалақтайды). Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді
тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады ІІ. «Woorkwall» қосымшасы арқылы алдыңғы білімді еске түсіру. - Зат есім дегеніміз не? - Зат есімнің сұрақтарын ата. - Зат есімнің қандай түрлерімен таныстық? -Негізгі зат есімдер дегеніміз не? -Туынды зат есімдер дегеніміз не? -Етістік дегеніміз не? -Негізгі етістік дегеніміз не? -Туынды етістік дегеніміз не? Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма (Ұ.Ж) 28-жаттығу.Етістіктерді салыстырып оқы. Олардың мағынасында қандай өзгешілік бар екенін аңғар. Жаз – жазба Жүз – жүзбе Күл - күлме Бар - барма Төк – төкпе Тақ –тақпа Қосымшалы етістіктерді көшіріп жаз. Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгіле. ЕБҚ тапсырмасы Қосымшалы етістіктерді көшіріп жазады. 2-тапсырма.Жұптық жұмыс 29-жаттығу. Мақалды жатқа жаз, көркем жаз. Атаңның баласы болма, Адамның баласы бол. Жұппен жұмыс.Мақалдың мағынасын түсіндір. Қарамен жазылған етістіктерді салыстырып, олардың мағынасында қандай өзгешелік бар екенін айт. Бол - болма - «Бол» етістігі іс-әрекеттің жүзеге асуын білдіреді. - «Болма» етістігі іс - әрекеттің болмауын, жүзеге аспауын білдіреді. Қорытынды жасау. ( ереже шығарып, қорытындылау) Жаңа ақпарат: Етістік болымды (күл, жаз) және болымсыз (күлме, жазба) болып бөлінеді. Болымсыз етістік болымды етістікке -ма, -ме, -ба, - бе, -па, -пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады: ерінбе, бұзба, жұлма. ЕБҚ тапсырмасы Мақалды көшіріп жазады 3-тапсырма. Тақтамен жұмыс 30-жаттығу.Тыйым сөздердің түзеп, көшіріп жаз. Босағада тұрма, көк шөпті жұлма, малды теппе, ақты төкпе Ширату. Есте сақтау ЕБҚ тапсырмасы Тыйым сөздерді көшіріп жазады. 4-тапсырма. (Ұ.Ж) 31-жаттығу. Ребустың шешуіндегі сөз болымсыз етістік бола ала ма? Ойыңды дәлелде. (Ребустағы үшінші суреттің – парта екендігі ескертіледі). Ребустың шешуіндегі «баспа» сөзінің мағынасы ашылады. Ол сөздің болымсыз етістік болу, болмауы сұралады. Үлгі: Қазақ тілі оқулығы «Атамұра» баспасынан (зат есім) шығады. Бас киімді баспа (болымсыз етістік). 5-тапсырма .Топтық жұмыс 1-топ. Дұрысын тап та, сәйкестендір. 1.Адамға саусағыңды ішпе. 2.Адамды тұрма. 3.Тамақты асығысып шошайтпа. 4.Ас қайырмай дастархан басынан санама. 5.Ауруға болма. 6.Әдепсіз күлме 7.Бас киімді айналдырып сүйенбе. 8.Босағаға үзбе. 9.Бір қолмен нан киме. 2-топ. Сурет бойынша болымсыз етістік құрастыр 3-топ. «Мюстенберг» әдісі |
Мақалды жатқа жазады. Мақалдағы етістіктерді тауып, салыстырады және мағыналарындағы өзгешеліктерін табады.
Ережені оқиды.
Тыйым сөздерді түзеп, көшіріп жазады.
Ребусты шешеді. Өз ойын дәлелдейді. Оқушылар өз ойын мысалдар келтіре отырып дәлелдейді. Топпен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -етістіктерді салыстырады;(1б) -қосымшалы етістіктерді көшіріп жазады;(1б) -түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілейді.(1б) Дескриптор: -Мақалды жатқа жазады;(1б) -етістіктерді табады,(1б) Дескриптор: -Тыйым сөздерді көшіріп жазады;(1б) Болымсыз етістікті табады;(1б) Дескриптор: 1-топ: -Дұрысын тауып, сәйкестендіреді; (1б) 2-топ: -Сурет бойына етістіктерді табады;(1б) 3-топ: -Әріптердің ішінен болымсыз етістікті табады.(1б) |
Слайд 2 Суреттер Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі «Genially» қосымшасы арқылы бекіту Үй тапсырмасы: Ереже жаттау Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 Слайд 10 |
||
шағым қалдыра аласыз



