Тақырып бойынша 13 материал табылды

9- сынып Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау ҚМЖ 2-тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
9- сынып Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау ҚМЖ 2-тоқсанға түгел жазылған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 2-тоқсан 1-сабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Тамақтану


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Азық-түлік өнімдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.1.1 түрлі топтардан тағамды ажырату;

(пайдалы) және бүлінген (тұтынуға

жарамсыз) өнімдерді ажырату;

тағамды тиісті орындарға орналастыруға;

Сабақ мақсаты:

Өз бетімен түрлі топтардан тағамды ажыратып,(пайдалы) және бүлінген (тұтынуғажарамсыз) өнімдерді ажыратады, тағамды тиісті орындарға орналастыруды орындай біледі.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мына тапсырмаларды орындайық.

Ой шақыру

Суретпен жұмыс

-Суреттен нені байқадыңдар?

-Отбасыларыңда азық-түлікті кім сатып алады?

-Азық-түлікті сатып алуды алдын ала жоспарлайсыңдар ма?

-Қандай дүкендерге баруды жөн көресіңдер?

-Неліктен?

-Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта біз не туралы сөз етеміз?

-Алдарымызға қандай мақсат қоямыз?

Мағынаны тану

Оқушыға

-Тамақтану мәдениеті туралы.

-"Тамақтану ережелері" дегеніміз не?

Тамақтың құрамына не керек екен?

- Дәрумендер,тұз, су,май .

-Бүгінгі өтетін тақырыбымыз азық-түлік өнімдері.

- Ал,дәрумендерді қайдан аламыз?

—         Көкөністерден, жеміс-жидектерден.

—         Жемістер қайда өседі?

—         Жеміс-жидектер ағаштарда өседі.

—         Көкөністер қайда өседі?

—         Бақшада өседі.

—        бүгін біздің оқу іс-әрекетімізде, көкөніс пен жемістердің адам денсаулығына пайдасы жайлы біліп, қажеттілігін айтамыз.

—         Балалар мына суреттердегі  жемістерді атаңдаршы? /көрсету/

—         Ал енді көкөністерді атаңдар?

—         Бұл жемістер мен көкөністердің біздің денсаулығымызға әсіресе өсіп келе жатқан сендерге өте қажет, өйткені бұларда дәрумендер көп.

—         Дәрумендердің А,В,С, Д, Е деген түрлері болады. Оларды біз күнделікті ішіп жүрген тағамдарымыздан кездестіреміз.

Мысалы:

"А" дәрумені:  қызыл бұрышта, сарымсақта, қызанақта бар.

"В" дәрумені: қиярда, қырыққабатта, сәбізде кездеседі екен.

"С" дәрумені: қарақатта, лимонда, мандаринде кездеседі.

"Д" дәрумені: алмада, алмұртта, пиязда, жүзімде .

Осы дәрумендерді көп жесеңдер суыққа төзімді боласыңдар, сүйектерің қатаяды, бұлшық еттеріңе күш береді.

Сергіту сәті

Бойды сергек тік ұста,
Емін-еркін тыныста.
Оң қолыңды соз алға,
Қол ұшына қара да,
Үшбұрыш сыз ауада,
Сол қол босқа тұрмасын,
Шеңбер жасап тынбасын.



Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


Суреттер



Сабақтың ортасы






Оқушыға көкөністер мен жемістерді тазалау туралы ролик көрсету.

Ауыз қуысына да күнделiктi күтiм керек. Мысалы, ауру тiс көптеген кеселдi қоздырады. Микробтар организмге бұзылған эмаль, тiсте пайда болған саңылаулар арқылы өтедi. Таңертең және ұйқыға жатар уақытта тiстi тiс пастасымен тазалап жуып, тамақтанған соң ауызды жылы сумен шайған дұрыс.

Практикалық жұмыс.

Рефлексия: Азық-түлікті не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.

Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.

Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен сүлгі құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу азық-түлік түрлері.

Түсіну ас түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: азық-түлік суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай заттар қолданасың жуынғанда?

Азық-түлік суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер























Қысқа мерзімді жоспар 2-сабақ

Бөлімі: Тамақтану


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Ас үй және асхана ыдысы,

техникасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.1.1 түрлі топтардан тағамды ажырату;

(пайдалы) және бүлінген (тұтынуға

жарамсыз) өнімдерді ажырату;

тағамды тиісті орындарға орналастыруға;

Сабақ мақсаты:

Өз бетімен түрлі топтардан тағамды ажыратып,(пайдалы) және бүлінген (тұтынуғажарамсыз) өнімдерді ажыратады, тағамды тиісті орындарға орналастыруды орындай біледі.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мына сұрақтарға жауап беруіміз керек.

- Пайдалы тағамдар дегеніміз не?

- Азық-түлікті сақтаудың қандай ережелерін білесіз?

- жеміс пен көкөністерді тазалаңыз жуыңыз.

- Азық-түліктісақтаудың қандай ережесін ең маңызды деп санайсыз?

- Күн сайын жеміс пен көкөністің бүлінгшені болса, алып, тастап, тазарту керек.

Асүй жабдықтары. Ыдыстар, құралдар мен керек-жарақтар.

Асүйге қатысты суреттермен таныстырып, келесі сұрақтарды таныстыру.

  • Берілген суреттерде қандай құрал жабдықтарды көріп отырсыздар?

  • Асбөлмеге кірмейтін құралдар бар ма?

  • Асүйге тағы қандай заттар жетіспейді?



Оқушыларға жалпы асүй жабдықтарын талқылап, сынып ішінде өз ойын қорғауға мүмкіндік береді.

Оқушыларға ас үй жабдықтарына критерийлер айтуды ұсыну.


https://www.youtube.com/watch?v=9L5zL_iTpss

арнайы бейнебаяннан үзінді көрсетіп, оқушымен талқылау.

  • Көрсетілген бейнебаянда не туралы айтылған?

  • Қандай жаңа құралдармен таныстыңыздар?



https://www.youtube.com/watch?v=OfrqAaD9saw

бейнебаяны арқылы асүй бөлмесінде қолданылатын қауіпсіздік ережелерімен танысады.

Бейнебаянның маңызы мен шарттары.

Сергіту сәті

Алға қарай бір қадам,

Артқа қарай бір қадам.

Оңға қарай бір қадам

Солға қарай бір қадам.

Бір отырып, бір тұрып,

Бір отырып, бір тұрып,

Сәл тынығып ал адам.

Бұл тапсырма келесі тапсырма алдындағы оқушының жаңа құралдармен танысу мүмкіндігін береді.


Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


Альбом, қарындаш, кетіргіш, түрлі-түсті бояу фломастерлері





Сабақтың ортасы






Практикалық жұмыс.

Ас үй асханасына үшін қажетті заттарды тізімдеңіз.

Рефлексия: оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады.


Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен сурет құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу ас үй жқұралдары түрлері.

Түсіну Тамақ түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен ас үй құрастыра алу, суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?


Ас үй заттардың суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер























Қысқа мерзімді жоспар 3-сабақ

Бөлімі: Тамақтану


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Ас үй және асхана ыдысы,

техникасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.1 ас үй, асхана, шай ыдысы, асхана аспаптары, ас үй аспаптары мен құралдарын, негізгі тұрмыстық ас үй құралдарын дұрыс қолдануға;

Сабақ мақсаты:

Ас үй, асхана, шай ыдысы, асхана

аспаптары, ас үй аспаптары мен құралдарын,

негізгі тұрмыстық ас үй құралдарын дұрыс

қолдануға үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу

Сіз қандай ас үй аспаптарын білесіз?

-Сіздің ойыңызша, асханалар не үшін қажет?

/Менің ойымша,


Оқушыға әр елдің тағамдары көретіліп, тағамды дайындалу кезінде қандай құрал-жабдықтардың қажеттілігін қағаз бетінде суреттеп көрсетілу ұсынылады. Сонымен қатар, оқушыларға ескертпе;

Бұл қай елдің тағамы? /берілген ту бойынша тағамды дұрыс орналастыру/

  • Бұл тағамды сіз татып көрдіңіз бе?

  • Сіздерге қандай сурет құралдары қажет болады?

Ресей, Италия және Қазақ елінің ұлттық тағамдара қажетті құралдырды суреттеп, өзге топтар назарына таныстырып, оларды топта, топ ішінде өзара атқарылған жұмыстарды бағалау.

Бағалау парағы

Өз елінің тағамын дұрыс таңдай алды

Керекті құралдарды суреттей алды

Керек құрал-жабдықтарды қолдануын біледі.


+/-

+/-

+/-

1




Көзге арналған физикалық минут.

Алдымен солға, сосын оңға және керісінше көз қимылдарын жасай отырып, тура және кері санаңыз.

 

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.



Өзін-өзі бағалау



Суреттер





Сабақтың ортасы







Практикалық жұмыс.

Ас үстіндегі тағамдарды заттарды атау.

Рефлексия: Асхана жайлы айтып бер.

Оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады.

Оқушы тыңдайды,

бақылайды, өз ойын айтады.

Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен суреттер құрастырады.



Білу ас үй заттары

Түсіну мекеме түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: асханалық құралдар суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.









Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Асхана құралдарының суретін салады. Жұмысты аяқтау













стикер













Қысқа мерзімді жоспар 4-сабақ

Бөлімі: Тамақтану


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Ас дайындау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.1 ас үй, асхана, шай ыдысы, асхана аспаптары, ас үй аспаптары мен құралдарын, негізгі тұрмыстық ас үй құралдарын дұрыс қолдануға;

Сабақ мақсаты:

  • Оқушы жалпы асүй жабдықтарын танысу;

  • Материалдар мен құралдарды дұрыс қолданудағы қауіпсіздік техникасымен танысу.

  • Еңбек гигиенасын ережелерімен танысу.

Асханалық құрал-саймандармен, құрылғылармен жұмыс істеу және оларды қолданудың қауіпсіздік ережелері туралы мәліметтер мен білім алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу Оқушыны жалпы ас үй жабдықтарын таныстыру

Материалдар мен құралдарды дұрыс қолданудағы қауіпсіздік техникасымен таныстыру.

  • Еңбек гигиенасын ережелерімен таныстыру.

 Оқушы келесі қысқаша әңгіме құрастырды:

- Ал енді суреттерге қарап, сөйлем құрастырайық

-Мұғалім сөйлемді тудырады, ал оқушы оны мәтін шығатындай етіп аяқтауы керек.

Оқушы келесі қысқаша әңгіме құрастырды:

Дәптермен жұмыс

Дәптерге құрастырған сөйлемдерді жазады. 

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


Суреттер





Сабақтың ортасы






Дене шынықтыру минуты.

Бір екі, бір екі, аяқты аламыз.

Адыммен бір келкі, сап түзер баламыз.

Біз жауынгер баламыз.

Бір екі, бір екі, жігерлі ән саламыз.

Тізіліп бір келкі, ертең өсіп жеткенде

Ел қорғайтын боламыз.

Практикалық жұмыс.

Суреттерді бояп, аттарын жаз. Орналасуына мән бер, ұмытпа!

Рефлексия: Тапсырма ұнады ма?

Оқушы тыңдайды,

бақылайды, өз ойын айтады.

Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен суреттер құрастырады.

Асханадағы заттарды атайды.

Білу медициналық көмек

Түсіну мекеме түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: медициналық құралдар суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Асхнадағы құралдар суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер







Қысқа мерзімді жоспар 5-сабақ

Бөлімі: Тамақтану


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Ас дайындау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.3.1 ұлттық тағамдар дайындау (палау,бауырсақ, тұшпара);аспаз кітабына бағдар беріп, рецепт; бойынша тағамдарды дайындау; мерекелік үстелдің мәзірін жасауға.

Сабақ мақсаты:

Ұлттық тағамдар дайындау (палау,бауырсақ, тұшпара);аспазкітабына бағдар беріп, рецепт; бойынша тағамдарды дайындау; мерекелік үстелдің мәзірін жасауға үйренеді.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мын ребусты шешуіміз керек.

  • Тапсырма.

түсіндіру.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


суреттер

Сабақтың ортасы






Оқушыға ұлтты тағам түрлерінен иллюстрация жасату.

Әр ұлттың тағамын атаңдар.

Суретке қарап, әңгіме құраңдар.

Практикалық жұмыс.

Ас үй ыдыстарын тазалау.бейнеролик көрсету.

Оқушыларға тағам түрлерін көрсету, атай білу. Ас түрлерін айтқызу

 Жасау жолдарын үйрету

Жаңа сөздермен жұмыс –жаттығулар жасату.

Рефлексия: Ас үй ыдыстарын не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.

Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.





Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу киім түрлері.

Түсіну ұлттық тағам түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: сурет салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Ас үй суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер







Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсан 6-сабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Тамақтану


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Ас дайындау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.3.1 ұлттық тағамдар дайындау (палау,бауырсақ, тұшпара);аспазкітабына бағдар беріп, рецепт; бойынша тағамдарды дайындау; мерекелік үстелдің мәзірін жасауға.

Сабақ мақсаты:

Ұлттық тағамдар дайындау (палау,бауырсақ, тұшпара);аспазкітабына бағдар беріп, рецепт; бойынша тағамдарды дайындау; мерекелік үстелдің мәзірін жасауға үйренеді.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

Сәлемдесу: 

Сәлемдесейік иіліп

Жылы жүзбен жымиып

Қызығы мол сабақта

Ойнайықта күлейік.

Мұғалім  ас дайындау туралы түсінік береді.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


суреттер



Сабақтың ортасы






1.«Ас - адамның арқауы» дейді дана халқымыз. Өйткені, ол - тәннің азығы. Сол себепті күнделікті үш мезгіл тамақтануымыз бойға қуат сыйлайды. Бірақ, көп жағдайда дұрыс тамақтанбаудан ба, әйтеуір, асқазанға көрінгенді тығып, ақырында түрлі ауруларға жол беріп алатынымыз бар. Шыны керек, дұрыс тамақтанудың денсаулыққа берер пайдасы мол екенін бүгінгі медицина саласы ғылыми тұрғыдан дәлелдеуде.

Организімге қажетті қоректік заттардың тиісті мөлшерде және дер кезінде келіп тұруы үшін адам уақытында және дұрыс тамақтана білгені абзал, неге десеңіз организімге қажетті бүкіл энергия тамақ арқылы пайда болады. Оның үстіне адам денесіне қажетті заттардың бәрі бір тағамның түрінен табылмайды, сондықтан ол әр түрлі тағаммен қоректенуге мәжбүр. Егер де, адам тағамның тұрақты бір түрімен қоректенсе, ол түбінде әртүрлі ауруларға шалдығуы мүмкін. Сондықтан, тағамның әртүрлі болғаны өте маңызды, бірақ та бұл жыл маусымына, қолда бар мүмкіндіктерге және әр халықтың тамақтану дәстүріне байланысты.

Суретпен жұмыс: 

     С уретке қарап, ас түрлерін ата



Сергіту сәті: 

Бойды бүкпей тік ұста

Еркін тұрып тыныста.

Жай он қолды оң жаққа,

Жай сол қолды сол жаққа.

Қолды айналдыр бұлданбай,

Екі шеңбер сызғандай.

Сәл тынығып байқа да,

Он шақты рет қайтала.







Тапсырманы орында. Сәйкестендіру керек.


Рефлексия: Ас үйді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.


Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.





Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу Киім түрлері.

Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен киімдер құрастыра алу,киімдер суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер























Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсан 7-сабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Тамақтану


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Ас дайындау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.3.1 ұлттық тағамдар дайындау (палау,бауырсақ, тұшпара);аспазкітабына бағдар беріп, рецепт; бойынша тағамдарды дайындау; мерекелік үстелдің мәзірін жасауға.

Сабақ мақсаты:

Ұлттық тағамдар дайындау (палау,бауырсақ, тұшпара);аспазкітабына бағдар беріп, рецепт; бойынша тағамдарды дайындау; мерекелік үстелдің мәзірін жасауға үйренеді.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

Сәлемдесу: 

Сәлемдесейік иіліп

Жылы жүзбен жымиып

Қызығы мол сабақта

Ойнайықта күлейік.

Мұғалім  ас дайындау туралы түсінік береді.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


суреттер



Сабақтың ортасы






Суретпен жұмыс: Тапсырманы орындау, оқушының зейінін сабаққа аудару. Суреттегі ас аттарын атау.

       

Тапсырма. Сәйкестендіру.

Сергіту сәті:

Бармақ болып жұмысқа,

Қырға шықты құмырсқа,

Тоңып кетіп аяғы,

Қырға қайтып шығады.

Ой – ой – ой,

Әне аю келеді.

Құмырсқаны көреді.

Енді қайтып құтылар,

Илеуіне тығылар.




Суретпен жұмыс

Ас дайындау білесің бе?Суретке қарап, әңгіме құрастыр.


Рефлексия: Асхананы не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.


Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.





Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу Киім түрлері.

Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен киімдер құрастыра алу,киімдер суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Ас үй суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер























































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
28.12.2024
195
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11